55th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women's Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
8 10:00 AM M GM 8+ Men's Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women's Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
    London Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Molesey Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cornell University Alumni (A)
J. Grant/B. Hallstrom/J. Beasley/I. Rudolph-Shabinsky/C. Carew-Miller (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/T. Ayer/A. Lamont/K. MacDermott/e. spector (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/A. O'Brien/W. Unold/M. Schonewald/S. Finkel (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Don Rowing Club (A)
S. SARKAR/S. Vouilloz/D. Cameron/S. Birch/K. Boyle (Cox)/
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/H. Cashen (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
D. Greenberg/M. Monplaisir/J. Crawford/T. Rooney/J. Mizzi (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/A. Balogh/J. Peterson/C. Boit (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Friends of Andover Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    King's Crown Rowing Association (A)
 
    Mt. Baker Crew (A)
K. Yruretagoyena/J. Massmann/E. Olson/G. McBarron/M. Bolender (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Bolton/J. Scannell/J. Holmes/M. Sreckovic/N. Patterson (Cox)/
 
    CHAOS Rowing (A)
R. Wiley/J. Medverd/C. Hayes/D. Peschel/L. Saidel-Baker (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/B. Harwood/J. Jones/r. versteeg/D. Desaulniers (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan/D. Sesler/S. Humphrey/B. Spunberg
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
P. McNally/M. Greene/P. Loring/J. Kelly/K. Vatave (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Vaccaro/C. Gilbert/G. Rusnak/M. Truesdell/J. Whiting (Cox)
 
    Pengwern Boat Club (A)
j. wilkinson/r. barnes/a. turner/g. dee/E. Gelbard (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    BMA Boat Club (A)
D. Utter/J. Senner/J. Karl/w. berger/E. Dwyer (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Manfredi/G. Love/R. Griffin/N. Woodfield/L. Schumer (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Harlam/J. Williams/C. PONDER/j. mackintosh/M. Saracino (Cox)
 
    Erster Kieler Ruder-Club (A)
L. Besch/G. Meyer/B. Klose/H. Schulz/J. Schüßler (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/R. Durham/G. Joseph/M. Furgueson/A. Harvey (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
S. Swan/R. Sommer/B. Acuff/D. Reinisch/A. Watt (Cox)
 
12 10:46 AM M GM 4+ Men's Grand Master Fours [60+]
17
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women's Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
    Club Nautico De San Juan (A)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. Peers/B. Levendowski/M. Sargent/A. Nichols/M. Kang (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Kowalski/D. Goettner/P. Read/J. Ryan/T. DiAngelo (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Feldman/P. Heimlicher/R. Schreiber/B. Klein/S. Emrick (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Occoquan Boat Club (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
A. Moburg-Jones/S. Proper/J. Forrest/T. Kiernan/O. Krider (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Lake Union Crew (A)
C. Weber/R. McFee/M. Brooks/N. Buck/K. Peterson (Cox)
 
    Massachusetts State Police (A)
P. Mahady/P. Moynihan/j. swift/S. Maloney
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Norskog/P. Kington/j. czajkowski/W. Lai/T. Boedeker (Cox)
 
    612endurance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Sarasota Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
    Marlow Rowing Club (A)
C. Tillett/K. Grainger/G. Lindsay/K. MacKenzie/L. Heyman (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Vancouver Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/K. Skolmen/C. Augst/A. Muchin/C. McGuire (Cox)
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Robinson/K. Dieperink/J. Mazullo/K. Lamppa/A. Granse (Cox)/
 
    Alexandria Community Rowing (A)
 
    Conibear Rowing Club (A)
E. Youtz/m. cross/J. McPhedran/K. Egolf/K. Goldsworthy (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Winsor Alumnae (R)
E. Skates/J. Hoffman/B. Baker/E. Townsend/P. Snyder (49) (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    River City Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Beijing Deep-dive Rowing Club (A)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
P. Brady/M. Chaplin/A. Schultz/R. Schneider/E. Kazounis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    TopRow NYC LLC (A)
D. Meakin/K. Sue-Ako/H. Callahan/J. Sabat/P. Hamilton (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Walther/J. Collens/B. Smith/T. Yee/D. Spoor (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Radcliffe Alumnae Rowing Association (A)
H. Austin/A. Stover/R. Kennedy/M. wilson/M. Levin (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
 
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
    Castle Semple Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Belmont Hill School (A)
C. Richards/A. Richards
 
    Koven Training Center (A)
L. Koven/J. Koven
 
    Molesey Boat Club (A)
D. Gillard/F. Gillard
 
    Greenwich Crew (A)
C. Bass/K. Erickson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Hindery/M. Hindery
 
    Cambridge Boat Club (D)
R. Murphy/R. Murphy
 
    West Side Rowing Club (A)
T. Marks/M. Marks
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn/J. Flynn
 
    York City Rowing Club (A)
A. Briones/G. Briones
 
    Potomac Boat Club (A)
N. van der Vink/G. van der Vink/
 
    Linzer Ruderverein Ister (A)
R. Grieshofer/S. Grieshofer
 
    Composite: Borlase, 1921 (A)
N. Jackson/B. Jackson
 
    Mt. Baker Crew (A)
R. Tilghman/H. Tilghman
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
W. Bogaert/J. Bogaert/
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/C. Yeager
 
    Copenhagen Rowing Club (A)
T. Vestergaard/B. Vestergaard
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
H. Parish/M. Parish
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. Smith/E. Pratt
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Clark/C. Clark
 
    San Diego Rowing Club (A)
O. Bolitho/G. Bolitho
 
    Marin Rowing Association (A)
W. Maushardt/J. Maushardt
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
J. Paulson/P. Paulson
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
O. Fisher/R. Fisher
 
    Austin Rowing Club (A)
C. Jones/J. Jones
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Millar/J. Millar
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Atun/A. Atun
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Guerra/J. Guerra
 
    Composite: Dallas, Episcopal School of Dallas (A)
L. Yandell/P. Yandell
 
    NeuBayern Racing (A)
C. Eierle/A. Eierle
 
    Composite: Marin, Potomac (A)
N. Laurberg/B. Laurberg
 
    Nantucket Rowing (A)
L. Springer/M. Springer
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Ippolito/M. Ippolito
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
S. Morss/A. Morss
 
    Austin Rowing Club (B)
P. Quigley/D. Quigley
 
    Unaffiliated (USA) (B)
C. Wolfe/C. Wolfe
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. pieper/C. Pieper
 
    Maine Rowing Association (A)
L. LeBourdais/P. LeBourdais
 
    Cambridge Boat Club (E)
B. Fountain/C. Fountain
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
B. Fournier/L. Fournier
 
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change