55th Head Of The Charles

  • Oct 19, 2019 To Oct 20, 2019
  • head

  • Cambridge, MA (USA)
  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women’s Senior-Veteran Singles [70+]
13
    San Diego Rowing Club
C. Kemper/
 
    Narragansett Boat Club
R. Berenson
 
    College Club Seattle
J. Gardner
 
    Pocock Rowing Center
J. Stone
 
    Rowing Club Bern
K. Imboden
 
    Cambridge Boat Club
J. Morse
 
    Narragansett Boat Club
B. Green
 
    Cambridge Boat Club
C. Corkery/
 
    Maritime Rowing Club
M. Flaherty-Ludwig
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Sadler/
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
E. Braithwaite
 
    Rocky Mountain Rowing Club
 
    Roeivereniging Rijnland
L. Brouwer-Vogel
 
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
    Cambridge Boat Club
T. Darling
 
    Sunshine Coast Rowing Club
I. Luxford
 
    Cambridge Boat Club
J. Randle/
 
    RV AENGWIRDEN
f. van der steen
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. Pape/
 
    Melbourne University Boat Club
R. Saul
 
    Leander Boat Club
R. Klajnscek
 
    Pennsylvania Barge Club
M. Malone
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Cambridge Boat Club
A. Flanders
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Delta Deas Rowing Club
J. Norris
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    Sagamore Rowing Association
T. Ryan/
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    Cambridge Boat Club
G. Stuart
 
    Belfast Boat Club
S. Lockwood
 
    Partez Rowing Club
K. Kamoi
 
    Partez Rowing Club
K. Mura
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Community Rowing, Inc.
D. Holler
 
    Community Rowing, Inc.
R. Bacon
 
    Maine Rowing Association
G. Bickford
 
    Maine Rowing Association
J. Graham
 
    Narragansett Boat Club
J. Fallon
 
    Swan Creek Rowing Club
S. Platt
 
    Highlands Rowing Center, Inc
M. Wallhauser
 
    Carnegie Lake Rowing Association
B. Flynn
 
    Western Reserve Rowing Association
K. Watterson/
 
    Csepel Evezős Klub
L. Csiki
 
    New Haven Rowing Club
M. Schofield
 
    Willamette Rowing Club
B. Byrd
 
    Cambridge Boat Club
D. Curtis/
 
    San Diego Rowing Club
S. Vegar
 
    Washington Rowing School
C. Arnold
 
    Lincoln Park Boat Club
R. Beyer
 
    Traverse Area Community Rowing
D. Ordway
 
    Riverfront Recapture, Inc.
C. Resnick
 
    Unaffiliated (USA)
S. Chamberlain
 
    Unaffiliated (USA)
E. Woodhouse
 
    University of Virginia Rowing Association
R. Payne
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Gross
 
    Quintin Boat Club
P. Meaney
 
    Cambridge Boat Club
M. Callahan
 
    Norwalk River Rowing Association
G. Huang
 
    Unaffiliated (USA)
F. Chernoff
 
    Western Rowing Club
J. Dwyer/
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Hatch/
 
    Cappoquin Rowing Club
M. Murray
 
    Pettipaug YC Rowing
J. Bogaert
 
    Tampa Rowing Club, Inc.
J. Preston
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
 
    Harvard Sculling Club
k. mcgrath
 
    St Georges Rowing Club
e. snyder
 
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    DeWolfe Rowing Club
T. Bohrer
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Ottawa Rowing Club
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
J. Ball
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Great Bay Rowing
F. Loucks
 
    Fort Worth Rowing Club
P. McDonough
 
    Riverside Boat Club
R. White
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
S. Hornney
 
    612endurance Racing
A. Green/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
J. Moss
 
    Cornelis Tromp Hilversum
T. deKoekkoek
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Carlson
 
    Carnegie Lake Rowing Association
S. Cutter
 
    Maritime Rowing Club
D. Townsend
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Sheehan
 
    Riverside Boat Club
 
    CDB Madrid Velocidad
J. Aranzadi
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Marlow Rowing Club
N. Galbraith
 
    Lake Washington Rowing Club
D. Ellingston
 
    Cambridge Boat Club
L. Floyd
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Community Rowing, Inc.
 
    Community Rowing, Inc.
G. Kronik
 
    Unaffiliated (USA)
D. Kaminsky
 
    Whitemarsh Boat Club
S. West
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. McIntyre
 
    GMS Rowing Center
S. Killen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
P. Podolsky
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
D. Rose
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
H. Sontgerath
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
B. Jamieson
 
    1921 Boat Club
N. Jackson
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Texas Rowing Center
E. Cornet/
 
    New York Athletic Club
R. Allin
 
    Three Rivers Rowing Association
J. Watt
 
    Maine Rowing Association
T. Beretich
 
    612endurance Racing
J. Dundon
 
    Nereid Boat Club, Inc.
E. Hagberg
 
    Putney Town Rowing Club
E. Boileau
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew
M. Lewis
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Riverside Boat Club
J. Tracey
 
    Union Boat Club
B. Mannino/
 
    San Diego Rowing Club
G. Bolitho
 
    Yankee Rowing Club
N. Fay
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nelson
 
    Virginia Boat Club
S. Chilmaid
 
    Unaffiliated (USA)
E. Genden
 
    King's Crown Rowing Association
D. Filosa
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. Tunnicliffe
 
    Station L Rowing Club
L. Ripley
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
J. Linhoff/
 
    Bachelors Barge Club
A. Carazo
 
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
8 10:00 AM M GM 8+ Men’s Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women’s Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
12 10:46 AM M GM 4+ Men’s Grand Master Fours [60+]
17
    Leander Boat Club (A)
C. Pollock/G. Gage/L. Marshal/M. Jansen/O. Gurel (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Craft/E. Cook/J. Yasaitis/C. Harrigan/M. Strom (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/E. Stevens/H. Graves/M. Stormberg/G. Quizon (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Woll/S. Morss/J. Saxelby/J. Lambert/S. Klein (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Hewitt/W. Foss/C. Anderson/D. Ward/E. Odom (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Poole/A. Stockly/P. Ventre/S. Westra/F. Sheahan (Cox)/
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
e. meyers/P. Hayes/j. forster/p. knight/s. marusich (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
P. Kozicz/C. Goodnow/D. Green/l. faria/A. De Bever (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
E. Bohn/J. Rubini/S. Elsberg/R. Budell/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/W. Lee/J. Malarkey/G. Vicens (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
R. Whitbeck/B. Kuhn/L. Abramson/A. Ratajczyk/J. Baker (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
M. Fountain/C. Kaufmann/T. Kowalik/P. Johnson/V. Puma (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
D. McCaig/P. Jacobs/W. Somers/S. Whalen/D. Covin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/C. Christensen/S. Ames/J. Coyne/E. Dwyer (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Green/D. Lill/G. Tintor/T. Tress/A. Herman (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
S. Hamilton/E. Ford/O. Simanovsky/W. Harley/C. Cadigan (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/R. Gaitskell/J. Ryan/C. Bardt/K. Hannigan (Cox)
 
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
    Cambridge Boat Club (A)
C. Sands-Bohrer/L. Muri/O. Huxley/J. Sacheck-Ward/A. Cox (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
J. Teschke/T. Miller/S. Solaro/B. Calvert/G. Carrillo (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Bracken/E. Dade/C. Reynolds/E. Kaufman (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
J. Panko/R. Lenczowski/B. Wood/J. Vanneman/G. Giannini (Cox)/
 
    East Arm Rowing Club (A)
C. Cody/A. Lawrence/K. Glover/J. Zimmer/H. Franklin (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Scovel/K. Czajkowski/F. Kaper/J. Pederson/C. Turner (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
J. Comstock/K. Gheno/C. Neuwalder/F. Rubenstein/C. Connolly (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Imbert de Smirnoff/A. Verheul/J. Hayes-Cha/C. Higgins/M. Floyd (Cox)
 
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
T. Alford/R. Kunkler/m. krause/M. Corboy/K. Moy (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Chadwell/D. Pianko/K. Wilson/K. Malcolm/J. Voros (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Suzanne/E. Brennan/V. Morest/S. Durno/A. Reilly (Cox)/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/R. Winn/T. Harris/K. Casper/T. Iyengar (Cox)/
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
C. Huet/M. Stoutenburg/M. Savino/D. Baillie/R. Rosloski (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
F. Beaudoin/J. Lambert/D. Roop/R. Gross/E. Morris (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
D. Klein/J. Powers/S. Smith/R. Sheckler/R. Audejaitis (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
J. Hyzy/J. DiGrazia/K. Golden/J. Powell/M. Mabeus (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
C. McMahon/L. Barry/R. Kindt/V. Ortiz/E. Zimmer (Cox)
 
    Long Beach Rowing Association (A)
R. Ballough/S. Ross/J. Levy/N. HAYES/L. Roman (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
S. Bidwell/S. Cameron/D. Grauer/Y. Cote/A. Shotwell (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Burgos/K. Turner/N. Falasco/K. Sagrati/M. Earley (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
A. Thornton/m. kohn/J. Morris/E. Montgomery/F. Scumaci (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Essex Rowing Association (A)
L. Kosky-Stamm/S. Risser/K. Gallucci/M. Rogers/G. Phillips (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. King/C. Briskey/V. Hommes/P. Hilal/s. lorenzini (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
M. Laskaris/H. Shand/E. Glenshaw/D. Hannam/H. Glenshaw (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Franz/M. Cronin/L. Piette/J. Waldman/D. Reeves (Cox)
 
    Boston University Community Rowing (A)
R. Rubinow/A. Swan/J. Vasterling/K. Boudreau/M. O'Brien (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (C)
D. Crisler/Y. Poltorak/L. Case/T. Neider/L. Lozier (Cox)
 
14 11:08 AM W GM 4+ Women’s Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
    Riverside Boat Club
T. Vandersteel/A. Sneff
 
    Cambridge Boat Club
m. Scannell/J. Sacchetti
 
    Vesper Boat Club
E. Saint Clair/L. Meyer
 
    Cambridge Boat Club
C. Collins/B. Grant
 
    Danske Studenters Roklub
K. Jensen/A. Nielsen
 
    Potomac Boat Club
C. Hollings/E. Stieve-Caldwell
 
    Prince William Rowing Club, Inc.
T. Hill/S. Lewis-vance/
 
    Union Boat Club
T. Murphy/C. Schmidt
 
    Minneapolis Rowing Club
K. Rosso Recker/c. kubusek
 
    San Diego Rowing Club
M. Page/M. Jaastad
 
    Greenwich Crew
K. DeLuca/K. Erickson/
 
    Composite: Riverside, Vesper
M. Hilton/M. Brundage
 
    Cambridge Boat Club
R. Turri Vise/Y. Marts
 
    Omaha Rowing Association
N. de Rosa/C. SAARELA-IRVIN
 
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
    Marist College Crew (A)
S. Gilson/L. Muhr/L. Giguere/G. Anderson/O. Siyahian (Cox)
 
    University of Tennessee Women (A)
K. Schildmeyer/A. Craine/H. Savastano/B. McIntyre/C. Farren (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
C. Kiyonaga/C. Ryder/S. Maroney/M. Mora/S. Janower (Cox)
 
    Duke University Women's Rowing (A)
L. Sizemore/A. Elworthy/E. Lijesen/C. Tierney/V. del Real (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. McCann/M. Neale/M. Keil/E. Greenler/M. Ly (Cox)/
 
    Jacksonville University Rowing (A)
D. Plunkett/M. Boyer/S. Miller/C. Wells/C. Mattioli (Cox)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
J. Knigge/E. Connolly/N. Merian/M. Dexter/N. DiLeo (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Thomas/C. Crawford/K. Allen/N. Wood/F. Velasquez (Cox)/
 
    Vesta Rowing Club (A)
C. Orrell/F. Lidlow/C. Wood/R. Kelly/C. Willson (Cox)/
 
    University of Connecticut (A)
C. Ludden/D. McGovern/G. Baldauf/M. Mlynek/E. Yao (Cox)
 
    St. Joseph's University (A)
S. Devine/I. Haleski/h. howard/g. mckeon/S. Mulgrew (Cox)
 
    University of Connecticut (B)
S. Rodrigue/E. Dowd/K. MAY/A. Murphy/M. Stevens (Cox)
 
    Georgetown University (A)
G. Leon/G. Calavan/G. Donabedian/C. Schalit/K. Zarate (Cox)
 
    Boston College (A)
O. Larder/E. McDonald/G. Dreyer/A. Bocek/M. Shober (Cox)
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
B. O'Brien/A. Bradley/A. Hawkins/H. Wayment-Steele/A. Kudatsky (Cox)
 
    Angry Beavers Rowing Club (A)
P. Veeraraghavan/S. Wu/K. Barton/A. Rollock/C. Thacker (Cox)
 
    BAD Unicorns (A)
K. Hallof/A. Clark/S. Legler/M. Maxwell/D. Schwartz (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
P. Draminski/L. Smith/T. Kidd/M. Bravo/C. Sheffler (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Cornish/L. Hawthorne/P. Yeshewas/t. kline/M. Meldrim (Cox)
 
    Boston University Women's Crew (A)
K. Graves/K. Edwards/T. Hicks/S. Cook/M. Ball (Cox)
 
    Auriol Kensington Rowing Club (A)
T. Mearing-Smith/K. Page/H. Smith/K. O'Sullivan/T. Whittaker (Cox)/
 
    Isla Vista Rowing Club (A)
R. Conway/C. Frigo/K. Swoap/A. Turner/S. Flynn (Cox)
 
    University of Rhode Island Women's Crew (A)
M. Dupnock/K. Zeglen/C. Eastus/J. Fortin/C. Muteru (Cox)
 
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
S. Magliato/K. Francissen/S. Carlson/I. Iversen/A. Sorgatz (Cox)/
 
    Williams College Boat Club (A)
E. Wuerth/A. Chapman/L. Cooper/O. Straw/G. Ganser (Cox)
 
    Fairfield University Rowing (A)
A. McDonough/S. Rademacher/I. King/N. Bertolotti/F. Kenny (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Camel Rowing Club (A)
L. Frye/S. Siekman/M. Fenderson/J. Rooney/M. Sweeney (Cox)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
A. Kasprowicz/E. Strawn/M. Donahue/C. Napoli/C. Pak (Cox)
 
    Middlebury College Crew (A)
 
    New York Maritime College Crew (A)
J. Cosgrove/C. Jung/S. Diaz/K. Walsh/B. Ludwig (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Connecticut College (A)
S. Bodager/L. November/C. Coyne/I. Rivera/R. LaPoint (Cox)
 
    Tideway Scullers School (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Visel/A. Garstick/C. Stutzman/W. Arts/J. Ryan (Cox)
 
    Fordham University (A)
G. Guglielmi/E. Buchholz/C. Boyle/D. Moynihan/O. Herman (Cox)
 
    Flower City Rowing (A)
 
    Drexel University (A)
H. Mckeever/M. VanDexter/M. Wenzke/A. Hain/E. Powers (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Folco/D. Anders/J. Mussio/H. Eisenach/K. Anderson (Cox)/
 
    Manhattan College (A)
 
    Lake Lure Racing (A)
E. Huber/T. Gang/C. Mead/A. Hallett/K. Callahan (Cox)/
 
    Bachelors Barge Club (F)
M. Murray/M. Shave/B. Mirabal Garces/N. Frisone/S. Garrity (Cox)
 
    Bryn Mawr College (A)
M. Barchas/S. Gardner/S. McConnell/J. Fernandez/S. Van Cott (Cox)
 
    Carnegie Mellon University Rowing Club (A)
M. Bartlett/I. Joyce/S. Breedlove/M. Engle/J. Tutuncu-Macias (Cox)
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal (A)
J. Milosz/L. Riley/G. Girouard/J. Yildiz/C. Chong (Cox)/
 
    Bryant University (A)
H. Clark/L. Paglierani/K. Nicholson/M. McNeil/A. McCorison (Cox)
 
    College of the Holy Cross (A)
A. Huffman/H. Strom/C. Keleher/M. Dowdle/A. Gibbons (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
S. Polak/A. Kundzina/M. Stanley/J. Jamison/A. Lackey (Cox)
 
    Wharton Crew & Rowing Club (A)
Y. White/G. Ors/S. Schafrank/H. Schiller/S. Solis (Cox)
 
    Bowdoin College (A)
T. Mullen/E. Flagg/S. Feinerman/Y. Wirth/L. Groves (Cox)/
 
    Merrimack College (A)
S. Finn/R. Donahue/L. Tillman/A. Regan/K. Bank (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
M. Northey/S. Willoughby/M. Niemer/R. Wong/K. McFarland (Cox)
 
    Christ Church Boat Club, Oxford University (A)
C. Lang/a. Kloock/L. Stahr/c. Conroy/E. Roberts (Cox)/
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
S. Speck/H. Ostby/S. Pallin/A. Black/K. Conrad (Cox)
 
    Radcliffe Crew (A)
S. De Angelis/E. Hudson/J. Coleman/T. Haining/S. Haugen (Cox)
 
    Boston College (B)
M. Palmer/M. Fitton/I. Jennings/K. Popolo/E. Wagner (Cox)
 
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
    Club Nautico De San Juan (A)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
M. Parish/N. Pusinelli/J. Davies/S. Gorvy/A. Wenyon (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. Peers/B. Levendowski/M. Sargent/A. Nichols/M. Kang (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. McGinnis/T. Simpson/J. Kallay/P. Eames/Y. Mito (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Kowalski/D. Goettner/P. Read/J. Ryan/T. DiAngelo (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Cunitz/A. Molchany/S. MacCormack/T. Omar/R. Brezynski (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Feldman/P. Heimlicher/R. Schreiber/B. Klein/S. Emrick (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
S. NEUMANN/B. Luhman/M. Riegelman/M. Neumann/J. Wang (Cox)
 
    Occoquan Boat Club (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
A. Moburg-Jones/S. Proper/J. Forrest/T. Kiernan/A. Meldrum (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
S. Skrivan/J. McKIM/M. Riley/J. Oliver/M. Gordon (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
C. Weber/R. McFee/M. Brooks/N. Buck/K. Peterson (Cox)
 
    Massachusetts State Police (A)
H. Gula/P. Moynihan/j. swift/S. Maloney/I. Terrell (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Norskog/P. Kington/j. czajkowski/W. Lai/T. Boedeker (Cox)
 
    612endurance Racing (A)
J. Spencer/J. Trimble/A. Morrow/P. Johnson/K. Holzem (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
J. Herring/G. Fullerton/S. Wlodarczyk/G. Simons/C. Conte (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
K. SHALABI/B. Morse/S. Forrest/E. Meiske/C. Velander (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
C. Nicholson/S. Fagans/M. Sangillo/K. Casey/L. Donaldson (Cox)
 
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
    Marlow Rowing Club (A)
C. Tillett/K. Grainger/G. Lindsay/K. MacKenzie/L. Heyman (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
V. Wasson/J. Naegeli/C. Tallman/E. Slikas/L. Summervill (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Geoffrion/A. Toal/L. Kelly/H. Holden/E. Segal (Cox)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/K. Skolmen/C. Augst/A. Muchin/C. McGuire (Cox)
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
E. Jenista/S. Rexrode/K. Kyle/J. Swenson/K. McLean (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Robinson/K. Dieperink/J. Mazullo/K. Lamppa/A. Granse (Cox)/
 
    Alexandria Community Rowing (A)
 
    Conibear Rowing Club (A)
E. Youtz/m. cross/J. McPhedran/K. Egolf/K. Goldsworthy (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
F. Prada/E. GRIFFITH/C. Jourdan/J. Mullin/A. Rezneck (Cox)/
 
    Winsor Alumnae (R)
E. Skates/J. Hoffman/B. Baker/E. Townsend/P. Snyder (49) (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    River City Rowing Club (A)
H. Hopkins/B. Bylicki/A. Merrilees/M. Kimball/R. Henshaw (Cox)
 
    Beijing Deep-dive Rowing Club (A)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
P. Brady/M. Chaplin/A. Schultz/R. Schneider/E. Kazounis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
N. Middleman/S. Doerre/T. Erlinger Carls/R. Chavez-Riley/R. Henderson (Cox)
 
    TopRow NYC LLC (A)
D. Meakin/K. Sue-Ako/H. Callahan/J. Sabat/P. Hamilton (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
A. Pollock/K. Stutz/R. Berman/V. Keenan/H. Couture (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Walther/J. Collens/B. Smith/T. Yee/D. Spoor (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
H. Weber/C. McKenna-Monroe/C. Perlman/B. Gallie/S. McClure (Cox)
 
    Radcliffe Alumnae Rowing Association (A)
H. Austin/A. Stover/R. Kennedy/M. wilson/M. Levin (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Deering/L. Normand/A. Anderson/A. Grieff/b. hartman (Cox)
 
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
    Craftsbury Sculling Center
T. Graves/P. Graves
 
    Penn A.C. Rowing Association
T. Phifer/T. Babiec/
 
    Riverside Boat Club
A. Knight/M. Terwiesch/
 
    Southern Methodist University
H. Ausmann/B. Finley
 
    Hydrow Rowing Club
N. Karwoski/A. Karwoski
 
    Riverside Boat Club
J. Hanna/S. Hausmann
 
    New York Athletic Club
D. Madden/P. Verni
 
    Reading University Boat Club
E. Marshall/S. O'Mahony
 
    San Diego Rowing Club
 
    Penn A.C. Rowing Association
T. Amberger/M. Couwenhoven
 
    Columbia University
T. Mortimer/N. Kennedy
 
    Lake Merritt Rowing Club
D. Wilkins/D. Minnick/
 
    Shanghai Dianshanhu Boat Club
J. Wu/Z. Qiu/
 
    Reading University Boat Club
G. Lawton/R. Harris
 
    Cambridge Boat Club
D. Bates/J. Accomando
 
    Potomac Boat Club
M. Verboncoeur/J. Olbrys/
 
    Narragansett Boat Club
A. Tresansky/T. McGee
 
    Vesper Boat Club
N. Ruggiero/L. Rein/
 
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
    Unaffiliated (USA)
H. McAdam
 
    Hanlan Boat Club
A. Vovk
 
    Oklahoma City High Performance Center
J. Gallagher/
 
    San Diego Rowing Club
J. Remland
 
    Riverside Boat Club
A. Twist
 
    Vesper Boat Club
J. Liu/
 
    Osprey Rowing Club
J. Martinez
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
B. Weatherwax
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Konopka/
 
    OpenWater Rowing Club
D. Lincoln
 
    Potomac Boat Club
A. Weinstein
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc.
R. Silva Urbaneja
 
    Botafogo de Futebol e Regatas
U. Batista
 
    Kölner Ruderverein von 1877 e.V.
C. Arcidiacono/
 
    Vesper Boat Club
Z. Heese
 
    Detroit Boat Club
A. Delgreco/
 
    Unaffiliated (USA)
H. Formoso-Murias
 
    Detroit Boat Club
S. Malbouef
 
    Nottinghamshire County Rowing Association
A. Cowley
 
    Georgetown University
C. Koontz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Hartwick
 
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    RowAmerica Rye (A)
E. Coyne/C. Weller/C. Labovitz/W. Adler/C. Cunningham (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
A. Brause/M. Marra/E. Andersen/B. Legenzowski/L. Garnett (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
K. Poole/H. Winslow/S. Asnis/E. Guerra/L. Del Col (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
C. Jago/B. Ohearn/K. Dimaris/C. Wynne/A. Kline (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
K. Connerton/K. Cullen/I. Black/M. Czaja/E. DeGlopper (Cox)/
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Shlimak/S. Maxwell/K. Fay/K. Liu/S. Inanoglu (Cox)/
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
C. Terranova/A. Heffan/S. Winickoff/T. Landesman/I. Shah (Cox)
 
    The Winsor School (A)
 
    Norcal Crew (A)
F. Ljunggren/S. Salesky/J. Kelly/A. Honerkamp/S. Buxton (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Lesher/T. Laska/A. mozingo/J. McKenna/C. Devine (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
L. Smalla/E. Atwood/K. Gatza/B. Bechtold/T. Hardman (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
B. Leonard/M. Trapp/C. Messimer/K. Moeser/A. Hazen (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
N. Erb/A. Yee/D. Troyan/M. Hull/G. McInerney (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
K. Judd/S. Phipps/M. Twitchell/A. Gall/S. Keating (Cox)/
 
    Triangle Rowing Club (A)
I. Humbert/J. Atkeson/K. Young/S. Von Dauber/E. Hill (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
T. Orth/M. Richards/L. Shute/M. Jackson/E. Parkin (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
M. Haddad/M. Heeney/C. Barton/O. Czech/K. Delaney (Cox)/
 
    Greenwich Academy (A)
M. Brewer/C. Sorbaro/C. McEvoy - Johnston/M. Farello/I. Allard (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. lyda/L. Jochims/M. Zajicek/S. Wilson/A. Burns (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
A. Roffo/G. Bussey/M. Fremont-Smith/m. samuelson/n. kagan (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
E. Perry/S. Shen/H. Joyall/K. Mammola/H. Peck (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Fuentes/C. Wiley/E. Carey/H. Stevens/C. Gagnon (Cox)/
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
O. Shirley/L. Monahan/A. Bellows/A. Jacob/J. Lowe (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Eby/F. Brooks/S. Thoden/H. Hoogendam/E. Haggard (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
D. Sullivan/E. Szachta/O. Szachta/E. Weldon/F. Shortt (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
A. Fina/A. Brashers/Z. Hagander/M. Nickel/L. Kerrigan (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
A. Carter/E. Monfredini/M. Mayo/C. Ferguson/M. Cahalane (Cox)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
S. Ring/H. Campain/S. Tice/K. Miller/S. Chan (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
A. Luce/N. Weeldreyer/A. Demopoulos/S. Coombs/K. Davis (Cox)
 
    Kent School Boat Club (A)
L. Smith/K. Dickson/G. Sullivan/P. Lane/S. Grover-Dodge (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
S. Greco/I. Garrett/P. Pucel/G. Moore/K. Majmudar (Cox)
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
T. Radack/K. Smith/E. Bijeau/C. Wigglesworth/C. Cox-McAllister (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Tucci/J. O'Meara/L. Plum/K. Smith/S. Goodman (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
S. Dahl/J. Oncay/E. Price/E. Bixby/C. Willett (Cox)/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
S. Harper/P. Weldon/A. Paquette/S. Kimmel/E. Coogan (Cox)/
 
    Merion Mercy Academy (A)
s. szlachta/S. Callahan/O. Tingley-Kelley/E. Donaher/A. DiCandilo (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Prisco/K. Lee/c. woods/S. Prince/D. Shearer (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
C. Winton/G. Lamphier/M. Quintanar/H. Grant/E. Benjamin (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
A. Falco/K. Clarke/D. Apostolou/H. Morris/N. Carpentiere (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
i. zanen/K. Mackey/D. Hoffstaetter/K. Jander/s. stuhr (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
E. Naidel/S. Tanaka/J. Stone/E. Gerdes/M. Chan (Cox)/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
K. Warren/S. Perry/M. Monson/H. Maxson/J. Ov (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
G. Engel/J. Hanacik/P. Dragseth/A. Leykin/J. Atkinson (Cox)
 
    Rockford Crew (A)
A. Wilson/E. LaPlante/M. Boss/E. Bray/J. Pritchard (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
R. Shiferaw/B. upton/L. SooHoo/A. Thompson/E. Ford (Cox)
 
    Emma Willard School (A)
G. Zasada/J. Felton/O. Anderson/H. Daris/M. Moore (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
L. Schofield/G. Diehl/C. Boettger/V. Brana/E. Chmiel (Cox)/
 
    Groton School (B)
A. Fey/M. Collins/H. Faugas/C. Locke/A. Kocks (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
H. Richards/J. Stack/A. Aviles/G. Robinson/S. Gilbert (Cox)/
 
    TBC Racing (A)
K. Blake/K. Schwartz/A. Hoffman/G. McWilliams/E. Bruno (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Ericksen/E. Scheer/C. Dvonch/H. Walters/W. LeFevre (Cox)/
 
    City Honors Crew (A)
L. Lettieri/K. Connolly/K. Mahoney/M. Fuller/K. Hassett (Cox)/
 
    Pangbourne College Boat Club (A)
R. Follett/M. Sawbridge/F. Allen/M. Myhill/V. Szala (Cox)/
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
A. Van Buskirk/E. Bryant/C. Schnorr/L. O'Neil/K. McAuley (Cox)
 
    Havergal College (A)
O. Guy/E. Andersons/A. Shen/J. Rana/S. Andersons (Cox)/
 
    Rogue Rowing (A)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
M. Whalen/E. Waldron/A. Cox/C. Guillemin/N. Weisner (Cox)
 
    King School (A)
S. Fishkin/A. Fine/O. Iudicone/L. Alpert/E. Rizk (Cox)/
 
    Nashville Rowing (A)
G. Lebo/E. Trost/R. Beightol/B. Glenn/E. Wood (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
M. Graham/E. Lowne/N. Jones/A. Demopoulos/S. McNish (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
M. Coyne/K. Seaver/s. harris/C. Less/M. Lynch (Cox)
 
    Tabor Academy (A)
E. Cederholm/A. Szynal/C. Gebhard/Z. Mermin/D. Cook (Cox)
 
    Episcopal School of Jacksonville (A)
O. Daniel/E. Podvia/A. Alton/B. Hicks/M. Woodward (Cox)/
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
I. Hull/K. Melnick/S. Hendrick/C. Villa/K. Woodruff (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Wendling/S. Christophides/K. McKechnie/B. Christophides/M. Reilly (Cox)
 
    King's School Rowing Club (A)
E. Heritage/C. Varbiro/H. Barker/E. Jawara/I. Donnachie (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
A. Cloud/P. Cloud/R. Leinhauser/E. Liu/A. Cooper (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (A)
T. Johnston/A. Bellanti/C. Rogers/K. Zajac/R. Brouillard (Cox)/
 
    North Bay Rowing Club (A)
E. Waterbury/E. Berger/E. Manka/L. Poehlmann/A. Kern (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
E. Enthoven/E. Szych/C. Barkenbush/D. Reid/E. Dziedzic (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
I. Rogers/E. Colligan/K. Adams/A. Choy/S. Novak (Cox)
 
    Ridley College (A)
 
    Beaumont School Crew (A)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
E. Webber/E. Wright/I. Regueiro/G. Lee/A. Mercer (Cox)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
M. Bailey/M. Farber/S. McCarthy/S. Dumaresq/C. Orlandella (Cox)
 
    Central Ohio Rowing (A)
A. Wehner/S. Duff/A. Helmreich/J. Kavishe/N. Wellman (Cox)
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
E. Luo-Wimmer/N. Graham/A. Ha/P. Whittle/H. Saperstein (Cox)
 
    Nardin Academy Crew (A)
L. Bauer/G. Boyd/S. Anthony/E. Delahunt/L. Whistler (Cox)/
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Washburn/E. Rodde/A. Bennion/P. Illingworth/S. Borenstein (Cox)
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
B. Slone/K. Oakes/G. Ragland/M. Adams-Grimaldi/B. Sanetz (Cox)
 
    First Coast Rowing Club (A)
 
    Dublin School Crew (A)
I. Chritton/D. Riddington/C. Walsh/I. Von Mertens/J. Choate (Cox)
 
    Gwynedd Mercy Academy High School (A)
 
    Cooper Training Center (A)
K. Carlson/K. Zamost/A. Kowal/M. Stack/E. Thurman (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
G. MacKinlay/K. Garald/M. Akyildiz/R. Batch/S. Borjigin (Cox)/
 
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
    Don Rowing Club (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
R. Dockray/A. Wiley/C. Whittard/G. Weaver/R. Young (Cox)
 
    Danske Studenters Roklub (A)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
A. Schwartz/C. Costello/L. Hoidn/C. Duan/J. Karp (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    RowAmerica Rye (A)
E. Kirk/C. Williams/M. Scotti/V. Belloso/A. Liebmann (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
A. Sack/J. Veith/S. Hulme/A. Ruck/A. Loveless (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Hanlon Harris/S. Jerome/I. Kellogg/A. Yang/G. Llanes (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
R. Hobbs/I. Camerino/C. Burnham/H. Sanchez/E. Van Fleet (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Oehler/M. Heck/R. Paston/C. Grabowski/c. roddy (Cox)/
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
A. Svensson/M. Cassady/T. Gallo/M. Dobrenko/E. klar (Cox)
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
A. Johnson/M. Bomsta/E. Harris/S. Kuechle/R. Pfleider (Cox)/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
F. Giesemann/H. Brooks/K. Dulin/S. Slaten/M. berson (Cox)
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
G. Jansen/J. VanDyk/C. Nero/K. Gapczynski/M. Hart (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
R. Davenport/A. Bauer/S. Allen/G. Lewinski/G. Chiodo (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
E. Cotter/E. Buysse/A. St John/M. Wellnitz/G. Collins (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. Dante/E. Kupa/N. Wisnoski/G. Kennevan/A. Prutchi (Cox)
 
    Peddie School (A)
A. Creed/C. Middleton/B. Kim/A. Karagozoglu/G. Bakshi (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. DeShaw/E. Regan/M. Keohane/K. Osborne/C. Esposito (Cox)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
J. Buckner/M. Forand/A. Fox/L. Etra/F. Hatami (Cox)
 
    CRI- Row Boston (A)
O. Farinella/I. Healy/L. Francis/E. Elsbree/P. Moyes (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
K. Zink/K. Leonard/O. Zwickle/T. Ralston/D. Brusilovsky (Cox)/
 
    Niskayuna Rowing (A)
M. Castle/H. Schmidt/F. Abad-Neagu/J. Lasek/S. Harper (Cox)/
 
    The American School in London (A)
C. Graham/A. Duffy/N. Zalt/A. Bake/M. Wiest (Cox)
 
    Brentwood College School (A)
M. Watt/K. O'Brien/S. Golding/S. Ledingham/E. Nimmo (Cox)/
 
    Detroit Boat Club (A)
K. Krier/A. Doyle/O. Bray/M. Nicholson/n. chamiraju (Cox)/
 
    Sir William Borlase Grammar School Boat Club (A)
D. Taverner/E. Farmer/E. Harkin/C. Falconer/B. Smith (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Spunberg/M. Bidwell/N. McManus/K. Alexander/O. Curtis (Cox)
 
    Burton Beach Rowing Club (A)
K. Kelly/R. Bellscheidt/A. Lorentzen/H. White/A. Ryan (Cox)/
 
    Redwood Scullers/PACJC (B)
C. Taner/S. Capelli/A. Escudero/R. Sze/C. Lee (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
T. Nobles/F. Woodring/G. Skolds/O. Moor/W. Short (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
E. Shea/B. Fensterer/S. Schechner/C. Kelly/L. Hayes (Cox)/
 
    City Island Rowing (A)
A. Ozer/S. Shklyar/B. Reese/A. Schmitt/A. Grimm (Cox)
 
    Founders Rowing Club (A)
M. Nelson/O. Weeldreyer/L. Taten/L. Yandell/S. Spitz (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
Z. Durcak/D. Davis/S. Deathe/i. durcak/H. Woodard (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Williams/E. Davies/A. Zitzmann/M. Sutherland/J. Fullington (Cox)
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
 
    Peachtree City Rowing Club (A)
J. Ortega/F. Magee/R. Sangha/G. Weldon/K. Barry (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Bettigole/A. Bettigole/K. Best/P. Larin/C. Kennedy (Cox)/
 
    Colorado Jr. Crew (A)
S. Usher/J. Dugdale/E. Myatt/E. Norman/C. Lucani (Cox)
 
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Lefebvre/L. Girling/S. Ronca/M. Roland/L. Sutter/A. Straight/K. Roland/A. Hall/A. Gabel (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Blanchard/S. Hyde/O. Schnur/E. Simpson/C. Schmitz/p. wise/J. Hooper/S. Gilroy/M. Lundberg (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
B. Galloway/J. Abbruzzese/K. Batson/K. Lynch/H. Jacobson/P. Inall/J. Wingard/K. Stoker/A. Triano (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Craver/E. Wojnovich/A. Wisnoski/E. Heyeck/K. Harkins/r. cooper/R. Singh/N. Verlinde/S. Hu (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
O. Vavasour/B. Dittrich/G. Insero/F. Mooney/J. Ashton/N. Ashton/G. McCann/M. Rickman/G. Goodell (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
M. Newell/S. McKernan/H. Lemanowicz/L. McCottry/S. Powell/M. Sweeney/E. Altier/C. Van Stone/L. Walsh (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
I. Battistoni/I. Lysaker/G. Graves/M. Lambert/F. Dunn/O. Bay/L. Longawa/G. Duffy/J. Cook (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Coleman/O. Hankey/S. Danchak/D. King/C. Banks/E. Banbury/G. Gilbert/M. Kleiner/K. Obsitnik (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
B. Morgan/J. Camahort/E. Sutro/S. Smart/C. Atkeson/G. De Vita/J. Lermusiaux/A. Gorek/E. Bradish (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
A. Szabo/J. Braz/A. O'Grady/M. Moore/S. Ernst/C. Plass/E. Jendrysik/E. Harris/C. Edwards (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
N. Vondeling/L. Olmsted/S. Dexter/B. Barnett/A. Hansen/A. Vondeling/E. O'Neill/P. Korn/G. Van Hoomissen (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Soska/E. Dodge/K. Severin/P. Sequeira/A. Dechantsreiter/C. Cheng/J. McGrady/H. Darnall/I. Senthilnathan (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
H. Ondak/H. Holmes/R. LACY/A. Serven/C. Algan/B. Hill/L. Edil/K. Passino/H. Cook (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
E. Paxton/E. Arbogast/H. Szych/O. Andersen/C. Adams/E. Bryan/O. Heilbronn/C. Scordis/A. Lucerne (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
L. Brandmeyer/K. Fisher/L. Kelly/C. Ross/A. Platt/C. Silvestre/R. Cuneo/C. Milosevic/H. Galusha (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
E. Langworthy/C. Logan/V. McIntyre/I. Tilles/C. Jacuzzi/R. Carrasco/L. Hanneken/E. surnow/A. Kapsack (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
K. Pitzel/R. Lynch/T. Newton/K. Landefeld/C. Krueger/B. Henry/O. Hadley/E. Gersack/M. Schlaupitz (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
A. GIANNETTI/S. Coppola/G. Mensi/C. McDermott/K. Iuliano/K. McDermott/E. Hochberg/A. Der Schulenburg/I. Gallucci (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
C. Hundley/G. Chang/A. Johanni/L. Holman/A. DeVillbiss/A. Kelley/O. Hench/A. Dean/J. Postalakis (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
J. Greenaway/S. DiPietro/C. Schuckel/D. Foreman/J. Cook/J. Pak/M. George/L. Berry/A. Azzam (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Feinerman/L. Falk/C. Melgard/M. Cassis/K. Figura/J. Rudolph/Y. Hao/K. Hagedorn/J. Matejka (Cox)/
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
Z. Tiffin/N. Byrne/M. Kent/S. Wacholz/S. Bradford/M. Davies/C. Hering/F. Plese/E. Shenkenberg (Cox)
 
    Montclair High School (A)
A. Snyder/S. King/K. Mihalis/I. Hummel/L. Abreu/E. Goel/N. Cahill/D. Task/A. Cataldi (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
P. DeVlieger/C. Garvey/R. Hendrzak/J. Medveckus/E. McIntyre/E. Staples/M. Depommier/R. Passarella/C. Grimes (Cox)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
E. Krese/K. Dennis/N. Harris/A. Carter/G. Yokitis/W. Snyder/M. Toaso/K. Capitan/C. Miles (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
T. Gray/M. Oh/S. Baker/j. guo/C. Gehring/s. hill/e. cutting/C. Batres/C. Daruwala (Cox)/
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
G. Wellborn/C. Moore/E. Rodriguez/O. AVILA/e. welty/A. Savant/G. Clary/P. Condon/A. Manganello (Cox)/
 
    Westerville Rowing Club (A)
A. Keren/H. Fowler/H. Hale/A. Parsons/A. Thomas/R. Ross/M. Marquez/G. Klima/O. Seline (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
S. Molins/L. Hering/E. O'Neil/C. Colgan/L. Fencl/H. Locke/L. Speicher/M. Burgess/K. Dutkin (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
l. meath/L. Plotkin/E. VanHouten/J. O'Dell/E. McCamant/J. Erb/S. Dotson/K. Morrell/s. gelb (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
E. deVries/A. Byrne/K. Cuneo/S. Grosky/A. DePaulo/A. Letts/Z. Goodness/l. farbent/S. Shea (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
T. Heyl/T. Delaney/E. Rohloff/P. Knudsen/S. Kaufman/K. Myers/A. Le Bars/K. Cetin/C. Bohn (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
P. Burbine/E. Shappard/B. Brysacz/E. Jerkovic/A. Ensley/S. Stahl/M. Zenke/J. Armstrong/G. Patterson (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
S. Dzialas/O. Sullivan/L. Wu/L. Xu/L. Hanlon/L. Catino/J. Norek/A. Wilcox/M. Flynn (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
A. Coble/H. Brigham/S. Tillman/J. Calderon/C. Stucke/E. Lyle/M. Park/B. Burack/K. Mi (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
A. Hughes/R. Yarbrough/M. Sullivan/H. Guy/S. Williams/L. Zhang/S. Lillard/M. Solano/J. Abelow (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
S. Neuman/T. Fausey/J. Smith/J. Kirk/I. Ulloa/E. Brees/A. Engels/A. Erickson/A. Clark (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
O. Sutor/M. Segarnick/A. Rosenberger/R. Civan/A. Blank/A. Neducsin/A. Kowalik/M. Lindsey/S. Eill (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Buchovecky/A. Thornton/E. Perkins/M. ONEILL/J. Sater/S. Defoe/C. Keep/A. Maxwell/R. Shrives (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Carey/E. Weissmann/M. Gryska/L. Bailey/A. Davidsen/T. Brodsky/C. Werth/M. Tellander/C. Arnold-Mages (Cox)/
 
    Niskayuna Rowing (A)
S. Rowden/R. Schechter/J. Zenner/A. Chiusano/A. Mugits/J. Liguori/S. Castle/E. Liguori/D. Weingarten (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
L. Bell/M. McConkey/S. Roberts/L. Sama/J. Cha/A. Loeb/L. Thompson/A. tenBroek/O. Green (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (A)
A. Firsdon/L. Bunker/M. Niles/A. Bockbrader/J. Spidel/M. Briner/V. Ponce/M. Kolodzaike/K. Garza (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. McAllister/E. Dougherty/L. Woods/P. Hnatko/L. Olcott/S. Lugert/A. Marschall/G. Ryan/M. Moreau (Cox)
 
    Pine Crest School Crew (A)
E. Mignocchi/M. Marrero/D. Dardet/J. Henry/L. Rosenberg/L. Dawson-Scully/M. Gabrielle/N. Dua/H. Strauch (Cox)
 
    Row New Jersey (A)
E. Kilroy/E. Nielsen/R. Mills/C. Fabiano/J. Bartie/A. Timoney/C. Mirzaian/N. Collins/K. Deitz (Cox)
 
    Oakland Catholic Rowing (A)
E. Stofko/L. Bonavita/E. Huffaker/A. Flanagan/I. Florian/J. Mollen/E. Holtz/M. Amole/A. Burns (Cox)/
 
    Central Ohio Rowing (A)
I. Hussain/S. Thumuluri/L. Farmer/E. Wahlers/J. Neal/M. Slater/T. Nagel/S. Miller/A. Buron (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
M. Tousignant/E. O'Brien/E. Schneider/L. Iwanicki/C. McNeal/K. Beohner/A. Flynn/E. Martin/C. Cronin (Cox)/
 
    The Winsor School (A)
E. O'Connor/E. Wells/I. Cabot/B. Negron/A. Beber/M. Abate/P. Koplos/D. Friedman/M. Quraishi (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
C. Morgan/T. Djemil/J. Strobel/G. Meak/S. Skala/K. Faccio/K. DeStefano/K. Pellicone/c. perez (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
H. Gutzmer/M. Meskan/K. Branch/E. Hemler/s. lins/M. Kiely/M. Sun/E. Miles/E. Cassellius (Cox)/
 
    Newport Aquatic Center (A)
M. Cooper/P. Bryant/M. Seybold/M. Meskis/O. Krum/M. MacKenzie/f. batstone/S. Klein/A. Ellis (Cox)
 
    Putney High School Boat Club (A)
A. Bridges/L. Wickham/I. Mueller/G. Larter/Z. Groves/L. Boles/P. Cameron/D. Boyle/E. Davies (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
J. Italia/B. Gould/M. Purcell/M. Henrichon/H. Thomas/J. O'Leary/J. Strimling/E. Zimmermann/M. Provost (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
A. Webb/L. Traynor/T. Kerekes/J. Dessain/J. Allison/M. Kraidy/S. Yang/J. Spencer/F. Berry (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
M. Mihorean/S. Elson/m. Lauriault/L. Blume/Z. James/M. Bucci/R. Weber/O. Rice Hui/C. Wang (Cox)/
 
    Rockford Crew (A)
S. Stauffer/C. Merritt/C. Cocuzza/H. Burmania/C. Mathis/I. Macka/A. Sundman/K. Dukes/E. Gaynor (Cox)
 
    Megunticook Rowing (A)
T. Meil/A. Creek/S. Curtis/K. Walker Spencer/A. Johnson/E. Chandler/L. Kalajian/E. Greer/C. Taylor (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Snyder/C. Kates/O. Bolitho/A. Chapman/M. Muilenburg/A. Duan/J. Cox/A. Czajkowski/M. Rott (Cox)
 
    Branksome Hall (A)
E. Bredt/C. Seljak/M. Neinstein/E. Rea/R. Butterworth/K. Kosche/B. Rusaw/M. Shanahan/C. Thadaney (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Rollins/K. Dailey/S. Riashi/O. Oestreich/E. Troost/I. Sawicki/E. Houting/S. Stephens/T. Kadian (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
M. Durfee/C. Bertsch/A. Harbold/A. Rocchio/E. Saenz/L. Johnson/E. Koerner/A. White/H. Dorosin (Cox)/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
P. Tonnos/D. Campbell/K. Shanahan/N. Szewczyk/N. Yungblut/S. Butler/K. Mercuri/A. Harris/C. Sebastianelli (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
T. Tomkinson/A. Mortensen/L. Bradley/O. Sapp/E. Power/E. Woodside/C. Lammersen/L. Lier/N. Avida (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Hagerty/A. Patel/J. Gaughan/T. Patch/E. Lyons/J. Burghardt/E. Luttman/K. Gagliardi/I. Musollino (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
D. Bregman/E. Bruce/L. Fremont-Smith/R. Ackerman/I. Carroll/A. McCormack/L. Rauschnabel/S. van den Dijssel/C. Gomes (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
R. Mack/E. Chiarello/C. Scherbin/m. carroll/M. Kane/J. Mulhall/K. Tracy/A. O'KEEFE/L. Greene (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
A. Perez/E. Ferguson/S. Pirigyi/K. Mahoney/M. Swain/A. Ilecki/S. Hartman/C. Portman/A. Kolaga (Cox)/
 
    GMS Rowing Center (A)
L. Blyn/S. Siegel/C. Poremba/G. Flanagan/J. Skor/S. Rapaglia/R. Hatfield/K. Rapaglia/A. MacNeal (Cox)/
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
C. Stehn/S. Glinski/K. Russo/K. Winter/L. Levasseur/G. Hutchinson/B. Curran/C. Roest/C. SMITH (Cox)
 
    East Lyme Rowing Association (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Murphy/A. Klein/I. Angel/P. Miga/M. Best/T. Ducharme/A. Rego/l. schnirman/M. Saracino (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
C. Dougherty/E. Palmer/A. Wilkerson/B. Wilkerson/E. Scheibl/M. Feeney/A. McGee/E. Swintak/E. McGee (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
E. Rosen/M. Roberts/J. Flash/M. Niedbalski/K. Menshon/K. Menshon/K. Dorn/A. Krantz/V. Runckel (Cox)/
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
N. Johnson/A. Johnson/S. Johnson/G. van Bever/I. Mitchell/A. von Rosenstiel/M. Aiguier/R. Puga Gorry/D. Angle (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
K. Urbanik/F. Ingersoll/N. Siwek/M. Spirito/A. Mercer/H. Roche/K. Shapiro/A. Courtemanche/A. Dewal (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (B)
K. Dougherty/G. Morrow/J. Ianieri/C. Koestler/I. Maguire/C. Kyle/C. Lawson/J. Geib/E. Valencia (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
C. Pfau/S. Vorperian/L. Jaeckel/C. Dailey/C. Cole/A. Wallander/I. Spitznagle/K. Waldvogel/E. McKinney (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Decker/M. Fangio/B. Mori/C. Heller/G. Wollenschlaeger/J. Patterson/M. Swick/A. Seaman/C. Speciale (Cox)
 
    City of Oxford Rowing Club (A)
C. Giacino/A. Sagna/B. Hore/M. Higgs/M. Berridge/R. Fernandez-Jones/L. Watson/A. Ware/E. Twinn (Cox)/
 
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/A. Bumstead
0.0 (59)
    Composite: Danske Studenters Roklub, Odder (A)
S. Nielsen/J. Rasmussen
0.0 (33)
    Castle Semple Rowing Club (A)
E. Holmes/A. Holmes
0.0 (28)
    Cambridge Boat Club (C)
C. Zezza/M. Zezza
0.0 (72)
    Cambridge Boat Club (A)
L. Pierce/J. Randle
0.0 (61)
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/J. Brocki
0.0 (50)
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay/M. McCormack
0.0 (65)
    Riverside Boat Club (A)
C. Cavallo/S. Wolf
0.0 (36)
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Hettler/J. Moss
0.0 (50)
    Mobjack Rowing Association (A)
M. Muffelman/S. Muffelman
0.0 (40)
    Upper Merion Boat Club (A)
0.0 (60)
    Station L Rowing Club (A)
P. Volz/L. Jensen
0.0 (55)
    Row Brevard Inc. (A)
B. Crossley/A. Francis
0.0 (47)
    Atomic Rowing (A)
J. Rogers/A. Nealon
0.0 (42)
    Chinook Performance Racing (A)
P. Kozicz/K. Wilson
0.0 (54)
    Unaffiliated (USA)
J. Winter/E. Pratt
0.0 (38)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
T. Rooney/C. Rooney
0.0 (37)
    Cambridge Boat Club (A)
B. Crawford/N. Lang
0.0 (41)
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Krupiarz/B. Dunn
0.0 (55)
    Composite: Cambridge, Gentle Giant (F)
R. Whelan/M. McCormick
0.0 (51)
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
0.0 (66)
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
0.0 (60)
    Lake Union Crew (A)
C. Tallman/A. Faulds
0.0 (41)
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Thorne/V. Moors
0.0 (54)
    San Diego Rowing Club (A)
S. Walther/G. Bolitho
0.0 (53)
    Rudergesellschaft Wiking Berlin (A)
C. Brzeski/S. Brzeski
0.0 (33)
    RowAmerica Greenwich (A)
L. Auger/S. Allgood
0.0 (29)
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
0.0 (64)
    Composite: Alexandria, OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
0.0 (53)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
H. Sontgerath/M. Hyland
0.0 (52)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (B)
P. Bellin/F. Burke
0.0 (58)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
L. McMath/E. Balsley
0.0 (52)
    Santa Cruz Rowing Club (C)
R. Williams/S. Williams
0.0 (62)
    Shanghai Dianshanhu Boat Club (C)
X. Bao/Z. Wang/
0.0 (28)
    Station L Rowing Club (A)
D. Atwood/L. Ripley
0.0 (60)
    Greenwich Crew (B)
J. Woody/S. Mills
0.0 (44)
    Vesper Boat Club (B)
W. Nelson/S. Hutchings
0.0 (47)
    Wichita Rowing Association (A)
W. Van Sickle/C. Van Sickle
0.0 (62)
    Vesper Boat Club (A)
T. Simon/S. Scott
0.0 (64)
    Swan Creek Rowing Club (A)
S. Platt/A. Dinan
0.0 (53)
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
    St. Catharines Rowing Club (A)
D. Law/D. Picard/K. Bartel/B. Niemi/I. Yoder (Cox)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Navarro/K. Sheth/J. Mitchell/C. Axford/N. Ahadian (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
R. McTigue/b. porter/C. Astley/D. Bond/M. Wisner (Cox)/
 
    Culver Academies (A)
C. Steck/S. Koutsouras/C. Jones/J. Page/N. Tan (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
C. Li/M. Hansen/L. Pusic/J. Kim/T. Rusaw (Cox)
 
    Salisbury School (A)
B. Decelles/D. Anton/S. Herrmann/H. Rupp/C. Ratcliffe (Cox)
 
    St Paul's School Boat Club (A)
A. Varma/H. Elder/D. Moreno/M. Rizk/J. Parish (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Lonergan/A. Viola/C. Schwartz/W. Mungovan/I. Mersky (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
N. Clark/S. Natale/N. Zhou/A. Tokarski/A. Aggarwal (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
C. Rumpf/L. Cook/A. Puotinen/K. Brown/E. Wischki (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
S. Alston/Z. Demello/J. Paterno/C. Prior/J. Biondolillo (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
N. Gonzalez/T. Bello/D. Nyquist/C. Beason/J. Bazulto (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
W. Madigan/D. Lewis/Z. Johnson/M. Smith/C. Henjes (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
Q. Sullivan/J. Gorman/P. Bradley/D. Fritz/S. Avellino (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
E. Johnson/S. Peoples/T. Boyaji/A. Davis/F. Ossino (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
S. Warming/G. Foschi Walko/C. Mullaney/J. Curtin/S. Digumarthi (Cox)
 
    Radley College Boat Club (A)
A. Donald/E. Mortimer/T. Tufnell/J. Lam/L. Gordon (Cox)/
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
L. Williams/J. Magner/G. Perkins/O. Murray/J. Sullivan (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Clark/S. Scornavacca/M. Ewing/W. Bardenheuer/S. Burke (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
A. Urquhart/G. Guite/Z. McConnell/J. Puchalski/A. Ranganathan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Eligator/J. Callegari/D. Oberst/G. de Lasa/S. Leung (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
T. White/W. Stanwood/W. Rubin/C. Estabrooks/E. Collins (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
D. Richiuso/J. Im/J. Doblo/J. Koen/B. Wu (Cox)/
 
    Hanlan Boat Club (A)
Y. Jiang/B. Chan/M. Whittaker/M. Roden/M. Bateman (Cox)/
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
A. Forbes/L. Johnson/R. Taylor/K. Gugelmann/K. James (Cox)
 
    Kent School Boat Club (A)
J. Schemm/N. Thompson/J. Passante/D. Cvetkovic/M. Murphy (Cox)
 
    Peddie School (A)
T. Probst/S. Kane/I. Olchanski/K. Mohan/M. Bailey (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
R. Perry/A. Pylko/S. Holfoth/A. Osgood/L. Cypher (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
G. Gilfond/R. Bucaria/O. Lee/M. Lorenz/C. Legenzowski (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
K. Rogers/J. Ghuman/T. Riesenberger/J. Wang/B. Bennett (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Bisco-Werner/A. Manns/C. Tanas/V. Colestock/E. Mahaffy (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
C. Guerra/Y. Mikhaylov/N. Hazard/A. Kasparyan/G. Hayward (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
E. Vasquez/L. Downing/M. Richardson/C. Chan/H. Ryan (Cox)
 
    Monmouth Junior Rowing Club (A)
A. Foley/S. Gazdus/J. Murrer/P. Dickinson/M. Tarabocchia (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
H. Tager/N. Johnson/F. Thompson/A. Tager/T. Heilman (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
L. Herron/P. de Sola/S. Toft/M. Thomsen/J. Carolan (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
W. Anderson/g. Cullings/M. Marteal/L. Wing/S. Xin (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
N. Leon/E. BAZAN/R. Miranda/V. de Ovin-Berenguer/N. Nadal (Cox)
 
    Groton School (A)
A. Porter/J. O'Brien/A. Schade/K. Carney/L. Anderson (Cox)
 
    Central Ohio Rowing (A)
J. Rudolph/E. Saribalas/O. McClain/O. Schultz/L. Gintert (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
M. Paulsen/T. Marsh/J. Joy/W. Adams Jr./J. Vu (Cox)/
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
M. Forman/A. Crafter/W. Carter/I. Kaplan/J. Uppaluri (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
S. Christiansen/P. Liston/N. Quelle/R. Hurley/J. Gaggini (Cox)/
 
    Boston College High School (A)
T. Andaloro/T. Pugliese/P. Hurton/H. Griffin/A. Babiarz (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
K. O'Sullivan/M. Villalba/R. Armstrong/R. Cave/A. Kayanan (Cox)
 
    Pine Crest School Crew (A)
A. de la Puente/E. Pradines/E. Hoffman/C. Tomchin/A. Rau (Cox)
 
    Syosset Rowing Club (A)
T. Graves/W. Messenger/M. Meneshian/R. Regev/G. Unson (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
K. LaVigne/J. Colebourn/A. Zhang/H. Landry/R. Owens (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
R. Sanchez/B. Callahan/E. Meyer/H. Skigen/K. Hughes (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (B)
D. Wade/M. Jordan/A. Straley/B. McHugh/G. Dorsi (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
S. Desai/T. Slowe/C. Winter/M. Pratts/R. Lakamp (Cox)/
 
    Fordham Preparatory School (A)
J. Szczepanski/A. Tully/P. McDermott/K. Cohane/S. Geary (Cox)
 
    Sir William Borlase Grammar School Boat Club (A)
N. Bolier/T. Lassen/J. Haslehurst/O. Lane/M. Jackson (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
R. McCarthy/J. Egan/J. Buscaglio/J. Sherburne/J. Montiel (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
H. Harington/A. Stolyarov/J. Grossman/N. Slayton/A. Yang (Cox)
 
    The Haverford School (A)
S. Zelov/O. Vanderzwan/T. Laporta/B. Bernhardt/T. Brown (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
K. Figueroa/B. Lendino-Nieves/J. Burke/C. Chu/S. Breitenbach (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Donovan/A. Fido/A. Diener/G. Guimaraes/V. Pham (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
A. Hock/C. van den Born/S. Swigart/F. Miguens/M. Konzerowsky (Cox)
 
    Noble & Greenough School (B)
C. Millay/D. AYLES/R. Swords/W. Ellison/O. Hayward (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Hendee/M. McLendon/K. Knopp/S. Emrich/Z. Rockett (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
H. Howe/A. LeBlanc/C. Renvyle/I. Gargasz/A. Agulnick (Cox)/
 
    Arlington Belmont Crew (A)
R. Tan/T. Bitteker/R. Kutyna/T. Rempe/P. Lo (Cox)
 
    St Benedict's College (A)
H. Marques/E. Frauenstein/S. Kleer/C. Reynolds/J. Thomson (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
J. Ressler/E. Egger/G. Stearns/T. Tropeano/A. DUNKEL (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
L. Shoenberger/N. Nissen/A. Chick/D. Flynn/M. Bross (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Dhayal/M. Bigga/N. Kaputa/J. Mongelli/K. Rutter (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
L. McCombe/J. Bailey/M. Lee/C. Canfield/S. Hoerning (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
M. Brown/L. MacKinney/T. Vanderlind/D. Forsman/M. Stearns (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
J. Zhang/E. Jost price/J. Cutler/D. Choi/N. Wood (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
Z. Kelz/C. Berman/L. Cannon/J. Murphy/B. Wootton (Cox)
 
    King's School Rowing Club (A)
J. Ramsbottom/G. Montgomery/E. Weetch/M. Wood/I. Donnachie (Cox)
 
    D.C. National Rowing Club (A)
Z. Friedman/V. Durbhakula/D. MCAREE/R. Gunther/N. Durbhakula (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
G. Stella/A. Hall/G. Hovel/R. Croteau/O. Elbasiony (Cox)/
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
A. Garcia-Chacon/A. Fox/D. Sanchez/A. Pacios/C. Rodriguez (Cox)
 
    Radley College Boat Club (B)
R. Halford-Harrison/L. Ashforth-Pook/R. Lang/A. Pearson/H. Kane (Cox)/
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
C. Vasicek/S. Roslansky/G. Fahning/P. Olken-Hunt/E. Stevens (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
T. Dadagian/C. Baker/C. Sloane/I. Vytheswaran/A. Keusch (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
E. Sollinger/A. Lavoie/L. Petruzziello/B. Grace/S. Luong (Cox)/
 
    St. John's Preparatory School (A)
E. McDonough/D. Walker/A. Taylor/S. Raess/M. Hunt (Cox)
 
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
    RowAmerica Rye (A)
A. Wenk/R. Lehmann/D. Mackle/C. Matossian/J. Weld/H. Dubitsky/W. Reid/G. Stephanz/M. Rose (Cox)
 
    St Paul's School Boat Club (A)
J. Middleton/M. Taylor/F. Kwok/D. Valt/G. Langston Bolt/T. O'Sullivan/M. Gillard/R. Ackrim/O. Mulvin (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
L. Brown/S. Napoliello/O. Corr/A. DeGrado/M. Leon/M. Bayer/W. West/K. Bowles/B. Rossell (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
C. Riedinger/J. Fox/T. Figura/N. Woehrle/J. Lightfine/C. Glew/M. O'Keef/L. Figlioli/Z. Bayindiryan (Cox)/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
D. Jarotzky/R. Tripp/C. Young/M. Van Dongen/T. Thompson/A. Banis/M. Boranian/K. Tchakmakjian/E. Bhattacharya (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Aquilina-Piscitello/O. Loeb/K. Fowler/G. VanOrden/M. Gelfand/F. Unold/B. Ramsdell/G. Robinson/R. Weinberg (Cox)
 
    Radley College Boat Club (A)
F. Nielsen/A. Senior/A. Goschen/P. Denton/P. Chetwode/B. Dreyer/R. Loch/G. Hamlet/J. Elliott (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
E. Schmid/A. Sicko/J. Arthur/B. de Wolf/J. Alexander/M. Dahlen/K. Meidenbauer/N. Dahlen/I. Hussey (Cox)
 
    Crew Boosters of Winter Park (A)
B. Brown/D. Zhang/I. Plunkett/J. Forness/P. Ahearn/C. Kopriva/J. Lamb/E. Vasquez/M. Harris (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
H. Mills/K. Ryan/L. Unkovic/M. Wagner/J. Giebler/E. Johnson/M. Pemberton/s. gregoire/T. Allen (Cox)/
 
    Montclair High School (A)
R. Phariss/M. angeles/E. Coplan/M. Pursche/F. Brena/R. Davis/B. Rose/V. de la Pena/T. Wilson (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
M. Lesstrang/A. Bacas/R. Link/O. Malone/B. Rutherford/P. Fox/N. Peot/T. Kiyonaga/C. Shaheen (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
L. Friedrichowitz/M. Rosen-Syrrist/M. Yotopoulos/B. Felter/M. Murphy/J. Patzer/C. Lee/F. Callaghan/A. Walsey (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
B. Tallant/C. Halliwell/M. McCarthy/D. Moss/D. Florio/W. Jackson/N. Schab/K. Vohra/L. Atty (Cox)
 
    TBC Racing (A)
J. Grundy/A. Vogel/B. Vogel/H. Beesley-Gilman/C. Rice/C. Gray/B. Crombie/S. Mahan/S. Houdaigui (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
A. Kilgannon/C. Rosser/P. O'Connell/T. Schrieber/c. weiss/M. Linquata/S. Ortiz-Landazabal/P. McNamara/C. Neill (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Terry/D. Cavanaugh/Q. Cohen/W. Wright/M. Phillips/B. Mark/A. Cavanaugh/T. Boone/A. Chung (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Andrade/S. Kleiner/m. banks/A. Bruno/A. DeWitt/T. Lasersohn/A. Pushner/V. DiPasquale/E. Kiev (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
J. Lawson/T. Ekstrom/B. Kirchen/A. Douglass/H. Price/N. Dabagia/A. Smith/K. Yank/A. Craycroft (Cox)/
 
    Rose City Rowing Club (A)
S. Sheridan/J. Gleeson/J. Mastrorilli/P. Perry/W. Landers/M. Hui/H. Gonzalez/A. Nielsen/W. Glass (Cox)/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
O. Hughes/B. Beaulne/C. Burgess/J. Hunt/N. Kuhl/A. Wang/E. Mason/M. Celia/H. Hansford (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
E. Dahl/I. Smith/N. Richmond/A. Caplan/B. Anderson-Brown/D. Barrett/K. Bhat/S. Leuthner/R. Cody (Cox)
 
    Row New Jersey (B)
B. Edwards/D. Brown/B. Davis/J. Daniel/R. Spallone/I. Oram/T. McKay/H. Finnegan/E. Gutowski (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
T. Lewis/R. Connolly/N. Dow/T. Evans/D. Swigart/N. Jaiswal/G. Kapp/H. Azrak/A. Arjomand (Cox)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
O. Pearson/C. Betteley/G. Thompson/O. Holmes/Z. Martin/J. Gugelmann/E. Townsend/B. Heathcote/Z. Ala (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
T. Mansker/J. Fellows/A. Bowser/G. Gallagher/B. Baggette/A. Mattson/K. Yuen/C. McArthur/A. Bedwell (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
G. Smith/L. Deng/J. Thomas/A. Griesinger/J. DiRusso/H. Powell/G. Drago/J. Wright/D. Guarino (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
C. Sochia/B. Graass/R. Boyle/A. Curry/N. Knapp/M. Schmidt/M. Sorensen/C. Landry/J. Zirkman (Cox)
 
    Oakland Athletic Rowing Society (A)
J. McColm-de Jong/N. Funchess/K. Good/W. Roesler/B. Pineda Gibson/A. Lai/S. Silberstein/M. karleskind/L. Vieira (Cox)/
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
M. Skubas/L. Burns/E. Coyne/C. Snyder/D. Lampman/N. Taylor/P. Turk/V. Yavornitzky/D. Fraser (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
N. Garcia-Amandi/J. Labrador/C. Mullins/D. Morrissey/S. Brennan/A. Ferreiro/C. Maribona/G. Oliva/K. Bjorkman (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
I. Holly/F. Tucci/M. Griffin/K. Lints/D. Loginsky/W. Hall-Tipping/L. McLaren/B. Castle/C. Hulina (Cox)
 
    La Salle College High School (A)
L. Horgan/J. Van Stone/J. Little/H. Williamson/H. Hope/K. Comerford/R. Rosato/M. McLaughlin/A. Cooper (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
C. Brandvold/S. Barry/C. Nunez/L. Higgins/L. Doran/G. Eller/E. DeNatale/A. Towey/T. Molgano (Cox)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
J. Pratt/D. Crooks/S. Gwitt/L. Finlayson/C. Ohle/i. White-thomson/A. Glenn/T. Gondek/D. Benedetti (Cox)/
 
    Pine Crest School Crew (A)
J. Manassa/O. Andreas/P. Riley/B. Kolettis/J. hight/M. Wexler/C. Fallah/D. Gurfel/C. Bloch (Cox)
 
    Canisius High School (A)
Z. Mecca/A. Hart-Nova/J. Neil/A. Skakal/J. Eagan/N. Siwiec/D. Sass/C. Fortner/O. Wittmann (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
R. Khan/G. Hunt/S. Sakakeeny-Smith/H. Xie/d. nikulin/D. Xin/E. He/C. Packard/B. Noe (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Renner/J. Wetherill/J. DeBoskey/L. Bourgeois/L. Stauss/A. McCulley/H. Brown/D. Orlando/L. Morley (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
E. Patterson/N. Antrim/M. Horan/O. McKearn/G. Gwadz/A. Topa/S. Sun/G. Beronio/F. Garland (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
J. Garside/G. Graham/L. Wineriter/L. Lowne/L. Lee/P. Riley/J. Freed/J. LeMahieu/K. Maurice (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
A. McCarthy/J. Malloy/A. Vanegas/E. Torain/W. Hirsch/T. Sullivan/J. Dietmeier/J. Strzalka/D. Yoo (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
E. Hellman/G. Urvater/D. Stengel/O. Moody/T. Norby/E. Senn/E. Papenhausen/A. Hayes/A. Richer (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
B. Lutz/Q. Shanahan/L. Silva/C. Hicks/J. Parsaie/C. O'Connor/A. Zadeh/T. Dudley/O. Madigan (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
L. Mattison/J. Klysner/S. Sullivan/T. Aarestad/B. Palmarini/J. Stein/M. McCarty/L. van Reijendam/D. Kennedy Slesar (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
S. Seeley/N. Tobin/O. Roberts/E. Bruss/A. Caputo/N. Caputo/M. Zahner/J. McDonald/K. Ryan (Cox)/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
M. Lesofsky/J. Downing/C. Cox/M. Hudgins/D. Tang/I. Stevens/E. Barletta/G. Vieira/I. Warner (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
T. Tsimis/w. Apostolou/J. Donahue/P. Racanello/J. D'Angelo/M. Phelps/A. Panzone/L. O'Day/S. Chan (Cox)/
 
    Boston College High School (A)
P. Brocca/G. lakis/O. Keating/W. Ryan/G. Lovaas/R. Lovaas/M. Dyroff/G. Morris/I. Marcel (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
A. Barrera-Waters/J. Penelas/B. Tames/W. Grim/C. Price/F. Milligan/W. Meyer/E. Love/M. Scheifele (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
D. Hamilton/C. Cosenza/D. Canale/A. Galvin/J. Breen/J. Beauchamp/W. Lefever/P. Monaco/F. MARCIANO (Cox)/
 
    Belmont Hill School (A)
N. Hebard/C. Eikeboom/L. Peterson/C. Stevenson/H. Rupp/C. Donahue/J. Weldon/A. McGaugh/M. John (Cox)
 
    East Lyme Rowing Association (A)
 
    Hawk Rowing Club (A)
L. Brickner/O. Kirby/P. Lamb/S. McFadden/R. Raics/A. Wegner/N. Stezzi/P. Murphy/J. Sigmund (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
S. Farrell/L. Dell/B. Cody/B. Overhoff/L. Rio/C. Silvestrini/C. Kennedy/D. King/G. Goetz (Cox)/
 
    Rockford Crew (A)
C. Neihoff/J. Janssen/S. Johnson/C. Rice/D. Baker/C. Wolownik/T. Maksimowski/G. Floerchinger/R. Bertelsen (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
C. Murphy/M. Fairfield/R. Mulflur/J. Connolly/J. Whamond/L. D'Entremont/B. Hodgdon/J. Dietterich/A. Griffin (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
T. Williamson/G. Kania/j. moore/E. Brill/H. Figler/C. Howlett/T. Driscoll/G. Siciliano/D. Tufankjian (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
M. Forster/B. Lustig/G. Rieke/B. Kraidy/P. DeSouza/M. Bergmaier/H. Shin/I. Berman/C. Messinger (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
M. Schwartz/J. Kasyjanski/M. Marks/G. Theodore/W. Enners/V. Capodilupo/S. McDonough/C. Burke/B. Pepin (Cox)
 
    St Benedict's College (A)
A. Shaw/A. Griffin-Ellis/E. Sa/D. Stoltz/S. Riemann/C. Da Costa/C. Viljoen/A. Masilo/S. Bollo (Cox)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A)
O. O'Malley/A. Cummin/G. Panousis/B. Vogel/C. Poillucci/E. Williams/C. Maddigan/M. Kepler/T. Ungarean (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
L. Walters/M. Fabrizio/C. Hill/D. Holahan/R. Lifka/N. Littlefield/b. fernandez/J. Meyer/K. Sommer (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
L. Ferraro/R. Beighau/B. Curcio/L. Zanyk-Dittenhoffer/J. Clark/M. Janeczek/Z. Desmarais/C. Giaccone/L. Mathew (Cox)
 
    Central Ohio Rowing (A)
S. Schwartz/R. Perman/C. Spiker/B. Niswonger/A. Chawla/N. Yanich/K. Gay/G. Beggs/L. Watzman (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
M. Domeneghetti/B. McGaughan/M. d'Orlando/A. Ionescu/J. Elkerton/N. d'Orlando/M. Domeneghetti/J. Ognibene/J. Pagnozzi (Cox)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
M. McGough/S. Bushka/N. Cavoli/S. Karpenko/N. Mascoli/M. Norberg/R. Biggs/A. Armas/O. Aidan (Cox)/
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
G. Crouch/L. Stillman/J. Xie/W. Yankee/K. Green/J. Gordon/O. Alptekin/M. Pellizzari/O. Aherne (Cox)
 
    Green Lake Crew (B)
M. Overturf/J. Grennan/S. Bell/O. Ruttenberg/E. Smith/H. Isaiou/E. Wolfson/A. Suehring/M. Morrissey (Cox)
 
    Ridgewood Crew Foundation (A)
T. Woods/M. Lepis/E. Galbraith/T. Lowicki/J. Hida/T. Gammer/C. D'Arpa/T. Reinsdorf/M. Lee (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
J. Babcock/T. Keefe/W. Walling-Sotolongo/R. Camposano/A. McCormick/S. Jackson/C. Hanlon/M. Atwell/A. Khurana (Cox)
 
    Megunticook Rowing (A)
A. Castellano/T. Southworth/O. Markowitz/S. Carson/D. Guptill/T. Black/T. Castellano/N. Thackeray/K. Bowen (Cox)/
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
K. Strait/D. Dedon/N. Balenski/M. Rossini/J. Largo/Z. Kasparian/K. Stone/L. Arocho/K. Weeks (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
P. Miles/N. Bernier/H. Ramstad/c. Sylvia/C. Gradek/H. Allison/C. Sabiers/H. Jensen/S. Sikora (Cox)
 
    Ridley College (A)
N. Schramm/M. hopkins/C. Murphy/G. Bowley/S. Keagan/L. Wiley/A. Gomez/A. DeWit/S. Jansen-Rudan (Cox)
 
    B-CC High School Crew Boosters (A)
B. Floyd/J. Vincent/A. Walter/J. Danegger/D. Rota/R. Fusting/A. Connelly/O. Pilot/J. Herlihy (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
d. gillcrist/K. Lench/H. Gray/J. Hankee/L. Andreuccetti/G. Scheibler/M. McInerney/M. Hankee/J. Lobo (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
B. Weber/B. Colella/E. Megal/D. Rosich/E. Berger/J. Hutt/J. Gottlieb/W. Densmore/L. Guindon (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Spunberg/J. Kroell/T. Atkeson/J. Obeirne/O. Rayner/G. Eustace/D. Tahbaz/E. Whalen/M. Montoni (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
D. Johnson/E. Watkins/V. Lavergne-Sobczak/A. Hembruff/G. Harris/M. Youngson/J. Phillips/M. Lokhonia/M. Viens (Cox)/
 
    Row New Jersey (A)
M. Nusbaum/A. Treger/E. infante/N. Urrutia/J. Richman/W. Morton/M. Morfogen/M. Oram/C. Murphy (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
A. Timlin/C. Stabile/N. Anderson/J. Welling/J. Caldwell/C. Carnevale/B. Bianculli/M. Bosco/C. Anduiza (Cox)
 
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
    Castle Semple Rowing Club (A)
A. Holmes/M. Holmes
 
    Belmont Hill School (A)
C. Richards/A. Richards
 
    Koven Training Center (A)
L. Koven/J. Koven
 
    Molesey Boat Club (A)
D. Gillard/F. Gillard
 
    Greenwich Crew (A)
C. Bass/K. Erickson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Hindery/M. Hindery
 
    Cambridge Boat Club (D)
R. Murphy/R. Murphy
 
    West Side Rowing Club (A)
T. Marks/M. Marks
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn/J. Flynn
 
    York City Rowing Club (A)
A. Briones/G. Briones
 
    Potomac Boat Club (A)
N. van der Vink/G. van der Vink
 
    Linzer Ruderverein Ister (A)
R. Grieshofer/S. Grieshofer
 
    Composite: Borlase, 1921 (A)
N. Jackson/B. Jackson
 
    Mt. Baker Crew (A)
R. Tilghman/H. Tilghman
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
W. Bogaert/J. Bogaert/
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/C. Yeager
 
    Copenhagen Rowing Club (A)
T. Vestergaard/B. Vestergaard
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
H. Parish/M. Parish
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. Smith/E. Pratt
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Clark/C. Clark
 
    San Diego Rowing Club (A)
O. Bolitho/G. Bolitho
 
    Marin Rowing Association (A)
W. Maushardt/J. Maushardt
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
J. Paulson/P. Paulson
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
O. Fisher/R. Fisher
 
    Austin Rowing Club (A)
C. Jones/J. Jones
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Millar/J. Millar
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Atun/A. Atun
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Guerra/J. Guerra
 
    Composite: Dallas, Episcopal School of Dallas (A)
L. Yandell/P. Yandell
 
    NeuBayern Racing (A)
C. Eierle/A. Eierle
 
    Marin Rowing Association (A)
N. Laurberg/B. Laurberg
 
    Nantucket Rowing (A)
L. Springer/M. Springer
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Ippolito/M. Ippolito
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
S. Morss/A. Morss
 
    Austin Rowing Club (B)
P. Quigley/D. Quigley
 
    Unaffiliated (USA) (B)
C. Wolfe/C. Wolfe
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. pieper/C. Pieper
 
    Maine Rowing Association (A)
L. LeBourdais/P. LeBourdais
 
    Cambridge Boat Club (E)
B. Fountain/C. Fountain
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
B. Fournier/L. Fournier
 
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
    Club Nautico De San Juan (A)
S. Tucker/L. Harwood/J. besser/J. Greer/J. Forbes/C. Sheehan/M. McAuliffe/E. Humphreys/P. Bose (Cox)
0.0 (36)
    Riverside Boat Club (A)
M. Schonewald/A. O'Brien/A. Hashway/N. Kurmakov/A. Lanfer/C. Widgery/A. Sneff/T. Vandersteel/M. Floyd (Cox)
0.0 (49)
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Tynan/A. Rees/D. Billy/D. Peschel/M. Osuna/C. La Seur/A. Thomas/A. Hildebrandt/D. Moorhouse (Cox)
0.0 (39)
    Cambridge Boat Club (A)
C. Tillett/K. Grainger/G. Lindsay/K. MacKenzie/P. Stuart-Bennett/W. Scott/J. Van Blom/C. Hamlin/S. Perkins (Cox)
0.0 (59)
    Riverside Boat Club (B)
S. Batchelor/D. Silveira/E. Schulken/D. Bannon/S. Imbert de Smirnoff/C. Anderson/C. Main/S. Thompson/K. Degutis (Cox)
0.0 (34)
    Hydrow Rowing Club (A)
D. Hansen/S. Busse/C. Corwen/J. Dietz/A. Abdullah/M. Dostal/L. Maher/M. Evans/F. Christie (Cox)
0.0 (30)
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/S. Copeland/J. King/P. Shen/B. Byrd/D. Setter/R. Williams/E. Cotilla-Sanchez/J. Byrd (Cox)
0.0 (51)
    Texas Rowing Center (A)
0.0 (50)
    Nashville Rowing (A)
D. Kuttelwascher/E. Holihan/J. Cheij/S. Wlodarczyk/S. Grant/E. Gadsden/M. Baeder/J. Herring/M. Florentino (Cox)/
0.0 (40)
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/M. Wilson/A. Schayowitz/E. Rea/B. McMahon/A. Schayowitz/M. Penning/J. Jones/L. Roman (Cox)
0.0 (44)
    Composite: Fairmount, Vesper, Wilmington, Redwood Scullers (A)
J. Ryan/S. Aller/M. Zisling/B. Ritzel/J. Aller/C. Goodnow/N. Rolander/C. Oxley/H. Eisenach (Cox)/
0.0 (46)
    Power 10 Indoor Rowing Center (A)
M. Dreier/R. Twarkins/M. Puckly/S. Pape/A. Shepard/S. Reder/T. Hazelton/R. Jones/B. Moorcroft (Cox)/
0.0 (47)
    Composite: Occoquan, Texas Rowing Center, Potomac, Asheville Rowing Club, Sarasota Crew, All-American Rowing Camp (A)
C. Galvanek/S. Borchelt/A. Rouse/P. Hoyle/S. Walker/A. Marichal/V. Bryant/E. Stieve-Caldwell/J. Nitterauer (Cox)
0.0 (44)
    Cambridge Boat Club (C)
C. Petruzziello/S. DiPietro/G. DiPietro/M. Duby/J. Brandaleone/P. Hoffman/K. Patterson/G. Fargnoli/C. Hanlon (Cox)
0.0 (35)
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Fitzner/A. Roberts/P. Colvin/J. Keck/S. Bidwell/S. Cameron/D. Grauer/Y. Cote/L. Roberds (Cox)
0.0 (51)
    Bulldog Rowing Club (A)
D. Potter/R. Sudduth/S. Kiesling/E. Stevens/M. Ives/E. Kiesling/A. James/C. Labine/S. Bauer (Cox)
0.0 (60)
    San Diego Rowing Club (A)
C. Callaghan/T. Samph/E. Centala/L. Roth/J. Deuschl/J. Pederson/P. Draminski/M. Norskog/T. Boedeker (Cox)
0.0 (41)
    MIT Rowing Club (A)
E. Pearce/E. Ledieu/A. Cunningham/B. Markus/J. Higgins/E. Baker/M. McPherson/C. MacIsaac/R. Bellmore (Cox)
0.0 (29)
    Composite: Lake Washington, Vesper, Long Beach, London (A)
S. Martin/R. Humphrey/A. Theed/H. Hering/R. Alexander/H. Frykman/K. Dietz/A. Jonik/A. Chacon (Cox)
0.0 (56)
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
0.0 (43)
    DeWolfe Rowing Club (A)
A. Finch/G. Keane/E. Luck/T. Wilson/S. Rawcliffe Schmidt/S. Sullivan/D. Prowse/S. Gronewold/E. Kiev (Cox)
0.0 (48)
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Covelli/T. Welsh/A. Sluis/F. raouf/R. Ezzell/J. Smith/C. Egan/J. St.Cyr/M. Ly (Cox)
0.0 (58)
    Sag Harbor Community Rowing (A)
M. Marran/J. Mayur/A. Goff/V. Brana/C. Emery/O. Hodel/J. Blass/C. Headrick/M. Grunfeld (Cox)
0.0 (23)
    Pelham Community Rowing Association (A)
0.0 (58)
    University of Pittsburgh (C)
M. Giorgi/M. Cammarata/D. Wulff/K. Pearson/K. Cammarata/R. Nath/B. Murray/L. Marinaccio/S. Lanken (Cox)
0.0 (37)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
R. Whitbeck/T. Rizzo/A. Ratajczyk/B. Kuhn/J. Frampton/K. Tufano/L. Mccallum/S. Winegeart/J. Baker (Cox)
0.0 (61)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/J. Traynor/B. Hatch/K. Kruger/L. Kuranko/C. Nicklas/K. Weber/A. Reilly (Cox)/
0.0 (58)
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hudanich/F. Schwarzer/T. Kendall/W. Thompson/R. Bayko/C. Wells/A. Owens/M. Bedard/F. Tipton (Cox)
0.0 (45)
    Community Rowing, Inc. (A)
V. Kehlenbeck/L. Laskin/P. McGowan/A. McLellan/P. Nunziata/H. Weinberg/A. O'Brien/J. Ellis/E. Dwyer (Cox)/
0.0 (61)
    Fort Collins Rowing Association (A)
N. Caputo/B. Salema Ribeiro/H. Hissrich/P. Livengood/J. Dunn/P. Bell/s. behunek/J. Erskine/S. Boster (Cox)
0.0 (52)
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Gruzen/C. Carter/M. Ouyang/K. Turland/C. Isidro/J. Hochschild/A. Eggleston/M. Ludtke/J. Voss (Cox)/
0.0 (56)
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Bir/C. Luderer/S. May/S. Conover/D. Teichholtz/A. Sokoloff/L. Dell'Anno/C. Bonacorsi/N. Sears (Cox)
0.0 (53)
    Megunticook Rowing (A)
D. Seales/J. Cook/M. Webb/L. PADGETT/E. Morgan/C. Grover/A. Totman/B. Krementz/K. O'Brien (Cox)
0.0 (56)
    Cambridge Boat Club (B)
M. Cody/T. Millay/E. Smith/T. Kohler/M. Meisner/S. Cowherd/B. Noll/V. Wissa/P. Yao (Cox)
0.0 (49)
    Community Rowing, Inc. (D)
R. O'Brien/R. Lumpau/J. Patak/A. Augst/W. Miller/H. Scott/T. Vrablik/G. Fails/C. Schanker (Cox)
0.0 (42)
    Composite: Los Gatos, Annapolis RC, Tallahassee Rowing Club, Alexandria, Avalon, Casitas Rowing, Quinsigamond RC (A)
R. Budell/A. Philip/D. Harralson/D. Baker/T. McLaughlin/E. Richards/J. Fitzwater/S. Kelly/A. Zettek-Sumner (Cox)
0.0 (66)
    Harvard Waves Rowing (A)
D. Yang/S. Hao/B. Zhan/Y. Wang/Y. Mao/G. Zhuang/J. Guo/M. Cui/S. Cardillo (Cox)
0.0 (29)
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change