55th Head Of The Charles

  • Oct 19, 2019 To Oct 20, 2019
  • head

  • Cambridge, MA (USA)
  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women's Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
59
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
58
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
    Molesey Boat Club (A)
C. Roberts/J. Wright/G. Pooley/H. Worden/M. Brittin/R. Shirley/T. Anderson/E. Bellamy/A. Ellison (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Clark/D. DeRuff/D. Sarson/R. Wertz/G. Rinehart/P. Bennett/M. McGinn/T. Silva/I. Spillane (Cox)/
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
R. Baney/C. Wolfe/K. Correll/J. Harvey/S. Volianitis/E. White/M. Schoeffel/J. Baker/J. Finelli (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Wallin/B. Barton/K. Hansen/D. Herness/G. Tertychnyi/S. Winter/S. Merritt/D. Walker/A. Reed (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Jablonic/D. McEachern/S. Norman/J. Fargo/C. Ippolito/A. Schotter/M. Conroy/C. Redhead/C. Hurley (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. Pescatore/D. Burden/J. McLaughlin/E. Hewitt/M. Still/E. Patton/J. Smith/B. Volpenhein/S. Bauer (Cox)
 
    Alumni Blue Boat Club (A)
r. marland/H. Hering/C. Burgers/H. Chataway/J. Houlding/P. Graham/J. Relle/M. Forgeron/V. Wen (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (A)
F. Honebein/J. Neil/M. Baker/T. Murray/C. Ludden/A. Abdullah/W. Porter/T. Ryan/S. Segaloff (Cox)/
 
    Diesel Athletic Club (B)
E. Grose/R. Rodriguez/B. Gaby/J. Resetarits/S. Hartzell/R. Zabel/T. Marks/B. Maggio/E. Spector (Cox)/
 
    Irish Masters BC (A)
B. Crean/G. Murphy/R. Carroll/O. McGrath/G. O'Neill/J. O'Neill/H. Merz/K. McDonald/M. McGlynn (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Gates/E. Meister/W. Rickman/C. Beck/T. Hornick/P. Kopp/M. Costanzo/R. Eckles/D. Santora Jr (Cox)
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
D. Frost/C. Sullivan/D. Wagener/R. Dexter/S. McKiernan/E. McCall/M. Soutter/T. Vogt/K. Kit (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
M. Carrabine/M. Garcia-May/M. Weber/S. Krum/P. Hughes/C. Flanigan/J. Bea/L. Nelson/J. Vallese (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Haisman/J. Cotter/E. Watne/j. mullen/E. Jones/B. Hannon/J. Reavis/J. Duke/V. González Canalle (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Calhau de Menzes/S. Kazmierczak/B. Johnson/K. Waddell/M. McClurg/J. Fieger/J. Montero/B. Boxer Wachler/A. Felso (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Dupuis/H. Watanabe/P. Rioux/J. Geshwiler/J. Hintlian/R. Ramsdell/C. Petruzziello/A. Cole/C. Hanlon (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Batchelor/D. Silveira/M. Klinker/C. Ceglio/T. Needham/G. Barnes/E. Grace/E. Frankenberry/H. Debruyn (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
M. Atalay/G. Ritter/S. Barr/J. Kawaja/M. Michalowski/C. Cobbs/A. Ballard/M. Vatis/J. Dougherty (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
R. Phillips/J. Ramus/C. Tolsdorf/T. Wiegand/D. DeBonis/C. Usher/M. Mannion/N. von der Schulenburg/W. Emans (Cox)
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/P. Jeffrey/K. Dalton/C. Parziale/P. Gilmore/R. Fuller/B. Walthall/H. Durand/M. Fuchs (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
G. Callaway/A. Crowley/T. Cox/T. Denny/S. Beam/M. Landgraf/R. Clark/h. anderson/c. furch (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
C. Hoey/J. Smigiel/K. Piree/A. Stefanski/M. Kirwan/S. Nowmos/P. Murray/J. Cowley/P. Mokha (Cox)
 
    Williams College Alumni Rowing Association (A)
J. Kip/I. Smith/S. Burns/D. Beischer/T. Owens/S. Rabinowitz/T. Bock/A. Hoddick/K. Iverson (Cox)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
P. Kelly-Detwiler/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Tripler/S. Schweighauser/T. Knowlton/D. Sloman/T. Rizzo/E. Drake (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/M. Broder/A. Jackson/S. Rawl/J. Scanio/J. Zahner/D. Thomas/K. Knudsen/S. Lin (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
P. lentz/J. White/D. McMillan/K. Ryan/T. Jones/i. colon/A. Robinson/P. Swayze/E. Kazounis (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. McGovern/B. McGowan/G. Emberling/D. Olson/M. Myers/M. Psarouthakis/P. Hughes-Cromwick/P. Mancuso/E. Kurcz (Cox)
 
    Upper Yarra Rowing Club (A)
J. Tomkins/D. Free/R. Finlayson/B. Geier/N. Mcdonald-Crowley/T. Wright/R. Martin/B. Hick/M. Toon (Cox)
 
    Ex Nemo Rowing Club (A)
J. Gibbons/P. Sharis/G. Henry/A. Holland/C. Swan/C. Browder/D. Johnson/G. LeSage/T. Metz (Cox)
 
    North Palm Beach Rowing Club (A)
 
    Münchener Ruder-Club von 1880 e.V. (A)
S. Hamels/W. Crasborn/F. Salzmann/D. Spiekermann/P. Vermeij/G. Gilbert/B. Mendelevitch/S. Rembold/B. Forssmann (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
C. Marino/J. O'Neil/D. Radack/K. Kuehnel/S. Meisner/J. Wolff/r. scannell/J. Santo/M. NARON (Cox)
 
    Rudergesellschaft Wiking Berlin (A)
C. Brzeski/M. Boldt/T. Graap/G. Gavrilovic/D. Meusel/D. Thieslack/T. Vries/A. Vries/U. Liedke (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
D. Louis/M. Berkner/C. Huntington/P. Carson/D. Naughton/B. Stone/T. Kiefer/M. Hanley/M. Zembsch (Cox)
 
    Navy Masters Rowing Club (A)
C. Jungbluth/D. Lyons/C. Melcher/S. Engelhardt/T. Bennett/J. Schofield/K. Patton/J. Mauro/T. Griffith (Cox)
 
    Wesleyan Alumni Rowing Association (B)
K. Foley/T. Matlack/D. Nuelle/P. Slye/A. Thomson/J. Wiseman/M. Greenstein/D. Myers/R. Miller (Cox)/
 
    Cornell University Alumni (A)
C. Kenaley/D. Tennant/P. Edwards/M. Van Der Heide/R. Dupcak/J. Dean/M. Butler/G. Wilkins/K. Richards (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (B)
S. Whitney/B. Kerns/G. Calise/R. Blanchard/M. Berkson/J. Brock/P. Evans/B. Sandstede/L. Evans (Cox)
 
    Barbarians Rowing Club (A)
B. Vestergaard/J. Nielsen/E. Draydon/M. Buchheit/J. Williamson/M. Vabrousek/J. Ehmke/A. Otten/M. Rabjohns (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
S. Barrington/J. Kermond/J. Roberts/Z. Merriman/W. Calder/B. Boone/D. Margolis/E. Dow/P. Mende (Cox)
 
8 10:00 AM M GM 8+ Men’s Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women’s Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
    London Rowing Club (A)
S. Martin/R. Humphrey/A. Theed/S. Harries/N. Grabcheski (Cox)
 
    Molesey Boat Club (A)
C. Heathcote/f. brown/W. Anthony/H. Pelham/J. Wainer (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
J. Grant/B. Hallstrom/J. Beasley/I. Rudolph-Shabinsky/C. Carew-Miller (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/T. Ayer/A. Lamont/K. MacDermott/e. spector (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Bolton/F. Frey/P. Ellis/B. Minzenmayer/S. Smith (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/A. O'Brien/W. Unold/M. Schonewald/S. Finkel (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Fitzner/A. Roberts/P. Colvin/J. Keck/L. Roberds (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
S. SARKAR/S. Vouilloz/D. Cameron/S. Birch/K. Boyle (Cox)/
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/H. Cashen (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
M. Batchelder/p. paradis/J. Kennel/K. Clemmer/B. Tong (Cox)/
 
    Chinook Performance Racing (A)
S. Paquette/S. Shinder/C. Shepherd/E. Gehres/C. Kosanke (Cox)/
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
D. Greenberg/M. Monplaisir/J. Crawford/T. Rooney/J. Mizzi (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Luker/S. Kovacs/O. Schueller/A. Sluis/C. Hanss (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/A. Balogh/J. Peterson/C. Boit (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/M. Puckly/A. Vibber/T. Simko (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Friends of Andover Crew (A)
J. Hendrix/S. Fondriest/C. Sweeney/B. Dubois/R. Rubin (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
T. Waldron/M. McCarthy/C. Parker/J. Murphy/C. Hom (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
K. Yruretagoyena/J. Massmann/E. Olson/G. McBarron/M. Bolender (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Bolton/J. Scannell/J. Holmes/M. Sreckovic/N. Patterson (Cox)/
 
    CHAOS Rowing (A)
R. Wiley/J. Medverd/C. Hayes/D. Peschel/L. Saidel-Baker (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/B. Harwood/J. Jones/r. versteeg/D. Desaulniers (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan/D. Sesler/S. Humphrey/B. Spunberg/F. Derteano (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
P. McNally/M. Greene/P. Loring/J. Kelly/K. Vatave (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Vaccaro/C. Gilbert/G. Rusnak/M. Truesdell/J. Whiting (Cox)
 
    Pengwern Boat Club (A)
j. wilkinson/r. barnes/a. turner/g. dee/E. Gelbard (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/P. Verardi/E. Littell/P. Weis (Cox)
 
    BMA Boat Club (A)
D. Utter/J. Senner/J. Karl/w. berger/A. Alperin (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Manfredi/G. Love/R. Griffin/N. Woodfield/L. Schumer (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Harlam/J. Williams/C. PONDER/j. mackintosh/A. Flanagan (Cox)
 
    Erster Kieler Ruder-Club (A)
L. Besch/G. Meyer/B. Klose/H. Schulz/J. Schüßler (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/R. Durham/G. Joseph/M. Furgueson/A. Harvey (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
S. Swan/R. Sommer/B. Acuff/D. Reinisch/A. Watt (Cox)
 
12 10:46 AM M GM 4+ Men’s Grand Master Fours [60+]
17
    Leander Boat Club (A)
C. Pollock/G. Gage/L. Marshal/M. Jansen/O. Gurel (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Craft/E. Cook/J. Yasaitis/C. Harrigan/M. Strom (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/E. Stevens/H. Graves/M. Stormberg/G. Quizon (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Woll/S. Morss/J. Saxelby/J. Lambert/S. Klein (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Hewitt/W. Foss/C. Anderson/D. Ward/E. Odom (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Poole/A. Stockly/P. Ventre/S. Westra/F. Sheahan (Cox)/
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
e. meyers/P. Hayes/j. forster/p. knight/s. marusich (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
P. Kozicz/C. Goodnow/D. Green/l. faria/A. De Bever (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
E. Bohn/J. Rubini/S. Elsberg/R. Budell/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/W. Lee/J. Malarkey/G. Vicens (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
R. Whitbeck/B. Kuhn/L. Abramson/A. Ratajczyk/J. Baker (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
M. Fountain/C. Kaufmann/T. Kowalik/P. Johnson/V. Puma (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
D. McCaig/P. Jacobs/W. Somers/S. Whalen/D. Covin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/C. Christensen/S. Ames/J. Coyne/E. Dwyer (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Green/D. Lill/G. Tintor/T. Tress/A. Herman (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
S. Hamilton/E. Ford/O. Simanovsky/W. Harley/C. Cadigan (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/R. Gaitskell/J. Ryan/C. Bardt/K. Hannigan (Cox)
 
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women’s Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
14
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
18
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
51
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
16
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
22
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
40
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
26
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
29
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
39
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
    Composite: Vesper, Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/M. Knifton/J. Kirkegaard/T. Peszek
0.0 (39)
    Fruit Loops Rowing Association (A)
M. Smith/G. Benning/R. Cone/D. Gorriaran
0.0 (55)
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Taaffe/B. Taaffe/A. Taaffe/m. taaffe
0.0 (35)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/M. Stormberg/J. Graves/P. Morelli
0.0 (49)
    Composite: Upper Valley Rowing, Merrymeeting Rowing (A)
J. Tunnicliffe/S. Hornney/M. Totta/P. Kermond
0.0 (58)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
J. Dietz/W. Castle/C. Somers/M. Wilson
0.0 (56)
    Malta Boat Club (A)
M. Brown/P. DeVlieger/J. Cutler/G. Doyle
0.0 (54)
    Koven Training Center (A)
C. Cole/A. Kusurin/A. Dunn/J. Koven
0.0 (38)
    Composite: Riverside, Chinook, S&M Rowing (A)
M. Nash/S. De Bever/M. Brown/J. Tracey
0.0 (55)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
0.0 (51)
    Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club (A)
C. Windeknecht/K. Wobeser/M. Malone/M. Daemen
0.0 (58)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
0.0 (36)
    Dartmouth Rowing Club (A)
T. Hull/B. McNabb/P. Folger/K. Somerville
0.0 (61)
    Akamai (A)
M. Stevens/D. Amenhauser/E. Johnson/J. Bers
0.0 (41)
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
L. Fitzhenry/C. McElroy/A. Ascoli/R. Baldry
0.0 (44)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/J. Reavis/I. Garber/C. Bardt
0.0 (64)
    Narragansett Boat Club (B)
B. Sandstede/M. Hamilton/E. Watne/P. Evans
0.0 (58)
    Belmont Hill School (A)
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
0.0 (63)
    Community Rowing, Inc. (A)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole/
0.0 (63)
    Composite: Rockford, RV Ister Linz (A)
D. Kuttelwascher/R. Grieshofer/P. Stekl/R. Anderson
0.0 (58)
    Unaffiliated (USA) (A)
H. Wyss/K. Worthington/S. Engel/J. Archibald
0.0 (55)
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Heimbeck/S. Petrie/N. Espinosa/P. Struyvenberg
0.0 (52)
    Nashaquitsa Rowing Club (A)
L. Elswit/J. Cusack/K. Iscol/A. Anderson
0.0 (68)
    Maritime Rowing Club (A)
W. Kelly/J. Kelly/C. Kelly/N. Kelly
0.0 (39)
    Greenwich Crew (A)
M. Zavattaro/S. Pollmann/A. Towle/M. Butler
0.0 (55)
    London Rowing Club (A)
R. Sullivan/M. Quinn/A. O Flaherty/J. Danciger
0.0 (47)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
R. Lyons/C. Rubin/C. Jamieson/m. rugnetta
0.0 (53)
    Composite: Palm Beach, All North Shore Crew (A)
J. Fargo/A. Dike/F. Scommegna/C. Shoup
0.0 (59)
    Melbourne University Boat Club (A)
D. Yates/G. Longden/M. Fanning/T. Wood
0.0 (68)
    Composite: Crabtree, SDBC (C)
J. Carroll/Z. Qiu/J. Wu/S. Chen
0.0 (35)
    Harvard University Boat Club (A)
L. Terry/J. Bracewell/H. Baker/R. Baker
0.0 (72)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
S. Williams/M. Furgueson/N. Ishizuka/G. Hack
0.0 (56)
    King's Crown Rowing Association (A)
J. Mulligan/D. Filosa/D. Blanchard/E. Dannemann
0.0 (69)
    Malvern Preparatory School (A)
M. Davis/H. Hall/A. Gallagher/J. Kennedy
0.0 (17)
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
14
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
12
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change