55th Head Of The Charles

  • Oct 19, 2019 To Oct 20, 2019
  • head

  • Cambridge, MA (USA)
  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women’s Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
8 10:00 AM M GM 8+ Men’s Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women’s Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
    London Rowing Club (A)
S. Martin/R. Humphrey/A. Theed/S. Harries/N. Grabcheski (Cox)
 
    Molesey Boat Club (A)
C. Heathcote/f. brown/W. Anthony/H. Pelham/J. Wainer (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
J. Grant/B. Hallstrom/J. Beasley/I. Rudolph-Shabinsky/C. Carew-Miller (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/T. Ayer/A. Lamont/K. MacDermott/e. spector (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Bolton/F. Frey/P. Ellis/B. Minzenmayer/S. Smith (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/A. O'Brien/W. Unold/M. Schonewald/S. Finkel (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Fitzner/A. Roberts/P. Colvin/J. Keck/L. Roberds (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
S. SARKAR/S. Vouilloz/D. Cameron/S. Birch/K. Boyle (Cox)/
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/H. Cashen (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
M. Batchelder/p. paradis/J. Kennel/K. Clemmer/B. Tong (Cox)/
 
    Chinook Performance Racing (A)
S. Paquette/S. Shinder/C. Shepherd/E. Gehres/C. Kosanke (Cox)/
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
D. Greenberg/M. Monplaisir/J. Crawford/T. Rooney/J. Mizzi (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Luker/S. Kovacs/O. Schueller/A. Sluis/C. Hanss (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/A. Balogh/J. Peterson/C. Boit (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/M. Puckly/A. Vibber/T. Simko (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Friends of Andover Crew (A)
J. Hendrix/S. Fondriest/C. Sweeney/B. Dubois/R. Rubin (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
T. Waldron/M. McCarthy/C. Parker/J. Murphy/C. Hom (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
K. Yruretagoyena/J. Massmann/E. Olson/G. McBarron/M. Bolender (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Bolton/J. Scannell/J. Holmes/M. Sreckovic/N. Patterson (Cox)/
 
    CHAOS Rowing (A)
R. Wiley/J. Medverd/C. Hayes/D. Peschel/L. Saidel-Baker (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/B. Harwood/J. Jones/r. versteeg/D. Desaulniers (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan/D. Sesler/S. Humphrey/B. Spunberg/F. Derteano (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
P. McNally/M. Greene/P. Loring/J. Kelly/K. Vatave (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Vaccaro/C. Gilbert/G. Rusnak/M. Truesdell/J. Whiting (Cox)
 
    Pengwern Boat Club (A)
j. wilkinson/r. barnes/a. turner/g. dee/E. Gelbard (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/P. Verardi/E. Littell/P. Weis (Cox)
 
    BMA Boat Club (A)
D. Utter/J. Senner/J. Karl/w. berger/A. Alperin (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Manfredi/G. Love/R. Griffin/N. Woodfield/L. Schumer (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Harlam/J. Williams/C. PONDER/j. mackintosh/A. Flanagan (Cox)
 
    Erster Kieler Ruder-Club (A)
L. Besch/G. Meyer/B. Klose/H. Schulz/J. Schüßler (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/R. Durham/G. Joseph/M. Furgueson/A. Harvey (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
S. Swan/R. Sommer/B. Acuff/D. Reinisch/A. Watt (Cox)
 
12 10:46 AM M GM 4+ Men’s Grand Master Fours [60+]
17
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women’s Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
    Dartmouth College Rowing (A)
S. Mannion/W. Berkowitz/I. Spokes/W. Gordon/E. Fawcett (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
T. Bennett/J. Whelen/C. Kilborn/H. Diaz/A. Fournier (Cox)/
 
    Boston University Men's Crew (A)
M. Sullivan/B. Hunnewell/H. Steck/T. Bauma/C. O'Neal (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
D. Gonzalez/N. Burhance/T. Spiers/W. Caspersen/C. Li (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
A. Fisher/T. Fee/T. Ferme/A. Curro/C. Mund (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
W. Gleason/M. Stiffey/N. McCutcheon/J. Teisan/N. Ellis (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
D. Reilly/N. Whitaker/A. Tagliavia/B. Moreno/C. Federico (Cox)
 
    Wentworth Men's Rowing (A)
 
    Charlottesville Postal Workers Rowing Club (A)
J. Keogh/D. Knorr/B. Gutridge/L. Varley/S. Brewster (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Bowdoin College (A)
J. Readinger/L. Monserrat/S. Miyawaki/C. Snow/I. Bonilla Hernandez (Cox)/
 
    Texas Crew (A)
P. Tan/N. Ray/W. Schweizer/M. Ozzello/S. Enrico (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
 
    Mosman Rowing Club (A)
R. Glover/J. Croxford/T. Humphreys/J. Green/J. Izhakoff (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Collard/P. Purdy/J. Vogelsang/V. Granata/J. Hanley (Cox)
 
    University of Rhode Island Rowing Club (A)
B. Silvia/S. Jordan/T. Gmoser/M. Susi/M. Kehrli (Cox)
 
    Auriol Kensington Rowing Club (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    Fairfield University Rowing (A)
B. Stergion/M. Greene/M. Pagliaro/L. Erickson/A. McNally (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Binder/J. Kenny/S. Simpson/B. Rosenbaum/M. Guy (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
A. Lund/B. Shultz/A. weatbrook/C. Jenkins/D. Moorhouse (Cox)
 
    Bowdoin College (B)
N. Vasiliu/G. Rowe/E. Miller-WIlson/B. Ross/B. Schuster (Cox)/
 
    Flower City Rowing (A)
 
    Harvard University Crew (B)
B. Roberts/L. Sandler/W. Weiter/J. McLaughlin/H. Seo (Cox)
 
    UVM Crew Alumni Association (A)
A. Sacco/E. Cotilla-Sanchez/S. Abbott/J. Liebherr/K. Lane (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
K. Mog/S. Chiburis/S. Beaumont/J. Savona/K. DEANGULO (Cox)
 
    University of Cincinnati Rowing Team (A)
M. Nieland/A. Smith/D. Eder/K. Alvarez/N. Calabrese (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Mahoney/J. Barry/R. Whelan/H. Khodaverdian/K. Poff (Cox)
 
    Georgia Tech Rowing Club (A)
J. Swiatkowski/Z. Wang/M. O'Donnell/B. Mead/W. Kim (Cox)
 
    Miami University Rowing Club (A)
G. Kadlic/T. Binnig/R. Driscoll/V. Shilling/H. Forgo (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Harding/C. Tansey/F. Baviera Maloney/S. Cazier/M. Flanagan (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
J. Shattuck/J. Cipolla/E. Knudsen/P. Fisher/J. Lee (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Ruiz Garcia/A. Hurtado/K. Kelly/P. Rufo/M. Cipollone (Cox)
 
    Cambridge '99 Rowing Club (A)
W. Todd/K. Kabelik/W. Young/N. Thorn/N. Tsao (Cox)
 
    Union Boat Club (B)
P. Swetz/S. Sigel/S. Dettore/H. Gorman/J. Kearney (Cox)
 
    Penn State Crew (A)
N. Kader/J. Seifarth/B. Harris/K. McKelvey/K. Runkle (Cox)
 
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
B. Cehelsky/W. Nutt/A. Testa/S. Jelley/L. Ryan (Cox)
 
    Currier Rowing Club (A)
P. Haas/A. Widmann/D. Reid/T. Hudson/O. Krider (Cox)
 
    Connecticut College (A)
D. Ross/M. Iranpour/P. Davis/W. DeLomba/H. Bikales (Cox)
 
    Polar Rowing Club (A)
W. Brockett/S. Chatterton/G. Piccirillo/P. Maier/E. Kolle (Cox)
 
    Binghamton Rowing (A)
J. Bourque/K. McAfee/A. Aeberli/T. Flynn/K. Lui (Cox)
 
    Mitsubishi Boat Club (A)
S. Azuma/K. Yahagi/M. Ueno/R. Terasaka/R. Asamura (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
Z. Newbegin/E. Karleskind/K. Dankel/S. Balian/A. Tucker (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. O'Brien/E. Piercy/S. Bennett/C. Fearon/K. Patel (Cox)
 
    MIT Grad Crew (A)
J. Stroming/M. Miklasevich/C. Inman/H. Eng/C. Jaicks (Cox)
 
    Michigan Rowing Association (A)
J. Serger/L. Santavicca/K. Flory/R. Jenkins/C. Llanes (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
 
    Boston University Men's Crew (B)
F. Serena di Lapigio/S. Onbargi/N. Sass/E. Arhold/P. Melki (Cox)
 
    Rocket Legs Rowing Club (A)
 
    Christ Church Boat Club, Oxford University (A)
P. Kilfeather/M. Pawlowski/R. Calver/D. Burden/E. Simpkins (Cox)/
 
    Rensselaer Crew Alumni Association (A)
P. Lewandowski/M. Schneider/J. Whitney/A. Rainville/V. Ferrari (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
 
    Friends of Vanderbilt Rowing Club (A)
G. Meert/M. Livingston/M. Schreiner/J. Stanwyck/A. Rattansi (Cox)
 
    University of Notre Dame Men's Crew Club (A)
S. Tehan/C. Sabers/J. Kirkwood/P. McAndrew/H. Wykoski (Cox)
 
    Amherst College Rowing Association (A)
C. Murphy/C. Kuklinsky/P. Griessel/T. Southam/N. Truax (Cox)
 
    Ohio State University Crew (A)
A. Knorz/h. ellis/C. Jadrych/R. BRANDES/E. Smith (Cox)
 
    Vanderbilt Rowing Club (A)
L. Parker/N. Burkes/M. Guo/L. Gangavarapu/A. Powell (Cox)
 
    Massachusetts Institute of Technology (A)
C. Noga/K. Maier/N. Cruz Walma/K. Murray/D. Sharif (Cox)
 
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change