55th Head Of The Charles

  • Oct 19, 2019 To Oct 20, 2019
  • head

  • Cambridge, MA (USA)
  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
    Quintin Boat Club
T. Bishop
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Dietz
 
    Occoquan Boat Club
B. Spousta
 
    Upper Thames Rowing Club
B. gullett
 
    Maine Rowing Association
G. Gratwick
 
    Union Boat Club
D. Besser
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
B. Tucker
 
    Vero Beach Rowing, Inc
C. Cook
 
    Cambridge Boat Club
H. Hamilton
 
    New Haven Rowing Club
E. Dannemann
 
    West Side Rowing Club
R. Baker/
 
    Cambridge Boat Club
R. Lee
 
    Cambridge Boat Club
C. Zezza
 
    Occoquan Boat Club
C. Spooner
 
    Unaffiliated (USA)
B. Heacox
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Pasternak
 
    Union Boat Club
J. Warburg/
 
    Union Boat Club
L. Dahmen
 
    Carolina Masters Crew Club
A. Gold
 
    Union Boat Club
H. Sears
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Collins
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Narragansett Boat Club
R. Green
 
    Maritime Rowing Club
K. Iscol/
 
    Cambridge Boat Club
R. de Neufville
 
    Maine Rowing Association
C. Schmid
 
    Vesper Boat Club
D. Vreugdenhil
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
W. Murfit
 
    Cambridge Boat Club
J. Born/
 
    Unaffiliated (USA)
E. Englander
 
    Green Mountain Rowing Club
P. Donaghy
 
    Fairmount Rowing Association
R. Sargent
 
    Unaffiliated (USA)
c. blessing
 
    Cambridge Boat Club
W. Barrett
 
    Unaffiliated (USA)
H. Killen/
 
    Cape Cod Masters Rowing
A. McClennen
 
    Maritime Rowing Club
E. Zerdy
 
    Union Boat Club
N. O'Connor
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc.
P. Walsh
 
    Unaffiliated (USA)
T. Wolski
 
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
    Cambridge Boat Club
M. Zezza
 
    Washington Rowing School
C. Cole
 
    Martha's Moms Rowing Club
E. Runde/
 
    Detroit Waterfront Rowing Association
R. Kirchhoff/
 
    GMS Rowing Center
P. Meyer/
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
V. Bialas/
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
K. Young/
 
    Cambridge Boat Club
A. Sanders-Fleming
 
    Riverside Boat Club
C. Widgery
 
    Ridley Graduate Boat Club
L. Krahulec/
 
    Vesper Boat Club
M. Karl
 
    Narragansett Boat Club
D. Chute
 
    Swan Creek Rowing Club
P. Glover
 
    Upper Valley Rowing Foundation
L. Marshall
 
    Cambridge Boat Club
M. Hooper
 
    Vashon Island Rowing Club
 
    Union Boat Club
H. Oatis
 
    Long Beach Rowing Association
M. Mowery
 
    612endurance Racing
S. Michals
 
    Carnegie Lake Rowing Association
L. Fischetti
 
    Vesta Rowing Club
L. Long
 
    Maritime Rowing Club
L. Devitt
 
    Prince William Rowing Club, Inc.
M. Fleming/
 
    GMS Rowing Center
K. Simmons/
 
    612endurance Racing
S. Centner/
 
    Cambridge Boat Club
N. Yannuzzi/
 
    Cambridge Boat Club
S. Hall
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital
P. Pinkerton/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
C. Purcell
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko
 
    Community Rowing, Inc.
A. Warner/
 
    Lansing Rowing Club
D. DeLuca
 
    Lake Union Crew
A. Wopat
 
    Duxbury Bay Maritime School
M. Tyson
 
3 8:15 AM W SR-VET1X Women’s Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
    Whistler Rowing Club
m. harriman
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Dallas Rowing Club
K. Elting
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. deBiasi/
 
    Rocky Mountain Rowing Club
K. Gress
 
    University Barge Club
D. Eringis
 
    Community Rowing, Inc.
R. Churchill
 
    Vesper Boat Club
M. Tranel
 
    Narragansett Boat Club
T. Hogan
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Davis
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
G. Haines-Sharp
 
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst
 
    Duxbury Bay Maritime School
W. Barnard Dorris/
 
    Ottawa Rowing Club
J. Fournier/
 
    Narragansett Boat Club
A. Fleet
 
    Yankee Rowing Club
J. Hathaway
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Narragansett Boat Club
G. Simmons
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
K. Krus
 
    Unaffiliated (USA)
K. Feldman
 
    Unaffiliated (USA)
K. Faust
 
    Cambridge Boat Club
S. Witte/
 
    Genesee Waterways Center, Inc.
B. Burchill
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
R. Bowie
 
    612endurance Racing
K. Severson/
 
    X-Press Boat Club
S. Brown
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
M. Makris/
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten
 
    Hanlan Boat Club
A. Collins-Mrakas
 
    Riverside Boat Club
T. Carney
 
    Unaffiliated (USA)
S. Gath
 
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
8 10:00 AM M GM 8+ Men’s Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women’s Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
12 10:46 AM M GM 4+ Men’s Grand Master Fours [60+]
17
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women’s Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
    Riverside Boat Club
S. Wolf/P. Morelli
 
    Texas Rowing Center
M. Knifton/S. Borchelt
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
T. Chyla/P. Klose
 
    Composite: Greater Columbus, RC Energia
R. Briggs/P. Tsebro
 
    Ottawa Rowing Club
R. Park/D. Martin
 
    Cabrini University
C. Dodson/S. Wisniewski
 
    Union Boat Club
E. Goldberg/Z. Gordon
 
    Composite: Union, Upper Valley Rowing
D. Kitchel/E. Demetriou
 
    Composite: Riverside, Vesper
G. Kaplan/M. Farry
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
A. Nichols/M. Chickering
 
    Lake Union Crew
S. Wessels/G. Hernandez
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Union
T. Shumaker/T. Schumacher
 
    Radley College Boat Club
S. Townsend/J. Gearing
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd.
J. Turner/S. Smith
 
    Western Reserve Rowing Association
P. Sobieszczyk/C. Braun
 
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
    Riverside Boat Club
T. Vandersteel/A. Sneff
 
    Cambridge Boat Club
m. Scannell/J. Sacchetti
 
    Vesper Boat Club
E. Saint Clair/L. Meyer
 
    Cambridge Boat Club
C. Collins/B. Grant
 
    Danske Studenters Roklub
K. Jensen/A. Nielsen
 
    Potomac Boat Club
C. Hollings/E. Stieve-Caldwell
 
    Prince William Rowing Club, Inc.
T. Hill/S. Lewis-vance/
 
    Union Boat Club
T. Murphy/C. Schmidt
 
    Minneapolis Rowing Club
K. Rosso Recker/c. kubusek
 
    San Diego Rowing Club
M. Page/M. Jaastad
 
    Greenwich Crew
K. DeLuca/K. Erickson/
 
    Composite: Riverside, Vesper
M. Hilton/M. Brundage
 
    Cambridge Boat Club
R. Turri Vise/Y. Marts
 
    Omaha Rowing Association
N. de Rosa/C. SAARELA-IRVIN
 
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
    Vesper Boat Club
S. Kaplan
 
    Long Beach Rowing Association
S. Kline
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Dolphin Club
R. Perry
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Lallemand
 
    Gainesville Area Rowing, Inc.
J. Figueroa
 
    Cambridge Boat Club
M. Watkins
 
    California Yacht Club
S. Karasik
 
    Maine Rowing Association
B. Beretich
 
    Community Rowing, Inc.
L. Sheffner
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Putney Rowing Club
k. dawley
 
    Union Boat Club
A. Taggart
 
    Winnipeg Rowing Club
S. Kowal
 
    Union Boat Club
C. McCarthy
 
    East Bay Rowing, Inc
K. Antons/
 
    Dallas Rowing Club
A. Molenaar
 
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
    Marist College Crew (A)
S. Gilson/L. Muhr/L. Giguere/G. Anderson/O. Siyahian (Cox)
 
    University of Tennessee Women (A)
K. Schildmeyer/A. Craine/H. Savastano/B. McIntyre/C. Farren (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
C. Kiyonaga/C. Ryder/S. Maroney/M. Mora/S. Janower (Cox)
 
    Duke University Women's Rowing (A)
L. Sizemore/A. Elworthy/E. Lijesen/C. Tierney/V. del Real (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. McCann/M. Neale/M. Keil/E. Greenler/M. Ly (Cox)/
 
    Jacksonville University Rowing (A)
D. Plunkett/M. Boyer/S. Miller/C. Wells/C. Mattioli (Cox)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
J. Knigge/E. Connolly/N. Merian/M. Dexter/N. DiLeo (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Thomas/C. Crawford/K. Allen/N. Wood/F. Velasquez (Cox)/
 
    Vesta Rowing Club (A)
C. Orrell/F. Lidlow/C. Wood/R. Kelly/C. Willson (Cox)/
 
    University of Connecticut (A)
C. Ludden/D. McGovern/G. Baldauf/M. Mlynek/E. Yao (Cox)
 
    St. Joseph's University (A)
S. Devine/I. Haleski/h. howard/g. mckeon/S. Mulgrew (Cox)
 
    University of Connecticut (B)
S. Rodrigue/E. Dowd/K. MAY/A. Murphy/M. Stevens (Cox)
 
    Georgetown University (A)
G. Leon/G. Calavan/G. Donabedian/C. Schalit/K. Zarate (Cox)
 
    Boston College (A)
O. Larder/E. McDonald/G. Dreyer/A. Bocek/M. Shober (Cox)
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
B. O'Brien/A. Bradley/A. Hawkins/H. Wayment-Steele/A. Kudatsky (Cox)
 
    Angry Beavers Rowing Club (A)
P. Veeraraghavan/S. Wu/K. Barton/A. Rollock/C. Thacker (Cox)
 
    BAD Unicorns (A)
K. Hallof/A. Clark/S. Legler/M. Maxwell/D. Schwartz (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
P. Draminski/L. Smith/T. Kidd/M. Bravo/C. Sheffler (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Cornish/L. Hawthorne/P. Yeshewas/t. kline/M. Meldrim (Cox)
 
    Boston University Women's Crew (A)
K. Graves/K. Edwards/T. Hicks/S. Cook/M. Ball (Cox)
 
    Auriol Kensington Rowing Club (A)
T. Mearing-Smith/K. Page/H. Smith/K. O'Sullivan/T. Whittaker (Cox)/
 
    Isla Vista Rowing Club (A)
R. Conway/C. Frigo/K. Swoap/A. Turner/S. Flynn (Cox)
 
    University of Rhode Island Women's Crew (A)
M. Dupnock/K. Zeglen/C. Eastus/J. Fortin/C. Muteru (Cox)
 
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
S. Magliato/K. Francissen/S. Carlson/I. Iversen/A. Sorgatz (Cox)/
 
    Williams College Boat Club (A)
E. Wuerth/A. Chapman/L. Cooper/O. Straw/G. Ganser (Cox)
 
    Fairfield University Rowing (A)
A. McDonough/S. Rademacher/I. King/N. Bertolotti/F. Kenny (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Camel Rowing Club (A)
L. Frye/S. Siekman/M. Fenderson/J. Rooney/M. Sweeney (Cox)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
A. Kasprowicz/E. Strawn/M. Donahue/C. Napoli/C. Pak (Cox)
 
    Middlebury College Crew (A)
 
    New York Maritime College Crew (A)
J. Cosgrove/C. Jung/S. Diaz/K. Walsh/B. Ludwig (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Connecticut College (A)
S. Bodager/L. November/C. Coyne/I. Rivera/R. LaPoint (Cox)
 
    Tideway Scullers School (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Visel/A. Garstick/C. Stutzman/W. Arts/J. Ryan (Cox)
 
    Fordham University (A)
G. Guglielmi/E. Buchholz/C. Boyle/D. Moynihan/O. Herman (Cox)
 
    Flower City Rowing (A)
 
    Drexel University (A)
H. Mckeever/M. VanDexter/M. Wenzke/A. Hain/E. Powers (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Folco/D. Anders/J. Mussio/H. Eisenach/K. Anderson (Cox)/
 
    Manhattan College (A)
 
    Lake Lure Racing (A)
E. Huber/T. Gang/C. Mead/A. Hallett/K. Callahan (Cox)/
 
    Bachelors Barge Club (F)
M. Murray/M. Shave/B. Mirabal Garces/N. Frisone/S. Garrity (Cox)
 
    Bryn Mawr College (A)
M. Barchas/S. Gardner/S. McConnell/J. Fernandez/S. Van Cott (Cox)
 
    Carnegie Mellon University Rowing Club (A)
M. Bartlett/I. Joyce/S. Breedlove/M. Engle/J. Tutuncu-Macias (Cox)
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal (A)
J. Milosz/L. Riley/G. Girouard/J. Yildiz/C. Chong (Cox)/
 
    Bryant University (A)
H. Clark/L. Paglierani/K. Nicholson/M. McNeil/A. McCorison (Cox)
 
    College of the Holy Cross (A)
A. Huffman/H. Strom/C. Keleher/M. Dowdle/A. Gibbons (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
S. Polak/A. Kundzina/M. Stanley/J. Jamison/A. Lackey (Cox)
 
    Wharton Crew & Rowing Club (A)
Y. White/G. Ors/S. Schafrank/H. Schiller/S. Solis (Cox)
 
    Bowdoin College (A)
T. Mullen/E. Flagg/S. Feinerman/Y. Wirth/L. Groves (Cox)/
 
    Merrimack College (A)
S. Finn/R. Donahue/L. Tillman/A. Regan/K. Bank (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
M. Northey/S. Willoughby/M. Niemer/R. Wong/K. McFarland (Cox)
 
    Christ Church Boat Club, Oxford University (A)
C. Lang/a. Kloock/L. Stahr/c. Conroy/E. Roberts (Cox)/
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
S. Speck/H. Ostby/S. Pallin/A. Black/K. Conrad (Cox)
 
    Radcliffe Crew (A)
S. De Angelis/E. Hudson/J. Coleman/T. Haining/S. Haugen (Cox)
 
    Boston College (B)
M. Palmer/M. Fitton/I. Jennings/K. Popolo/E. Wagner (Cox)
 
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
    Craftsbury Sculling Center
T. Graves/P. Graves
 
    Penn A.C. Rowing Association
T. Phifer/T. Babiec/
 
    Riverside Boat Club
A. Knight/M. Terwiesch/
 
    Southern Methodist University
H. Ausmann/B. Finley
 
    Hydrow Rowing Club
N. Karwoski/A. Karwoski
 
    Riverside Boat Club
J. Hanna/S. Hausmann
 
    New York Athletic Club
D. Madden/P. Verni
 
    Reading University Boat Club
E. Marshall/S. O'Mahony
 
    San Diego Rowing Club
 
    Penn A.C. Rowing Association
T. Amberger/M. Couwenhoven
 
    Columbia University
T. Mortimer/N. Kennedy
 
    Lake Merritt Rowing Club
D. Wilkins/D. Minnick/
 
    Shanghai Dianshanhu Boat Club
J. Wu/Z. Qiu/
 
    Reading University Boat Club
G. Lawton/R. Harris
 
    Cambridge Boat Club
D. Bates/J. Accomando
 
    Potomac Boat Club
M. Verboncoeur/J. Olbrys/
 
    Narragansett Boat Club
A. Tresansky/T. McGee
 
    Vesper Boat Club
N. Ruggiero/L. Rein/
 
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
    ARION
M. McAuliffe/L. Keane
 
    Riverside Boat Club
H. Saeger/J. Zieff
 
    ARION
M. Hummel/A. Johnson
 
    Riverside Boat Club
C. Stawicki/M. Bertasi
 
    Oklahoma City High Performance Center
A. Lange/K. Feitner
 
    Bowdoin College
A. Gross/I. Olin
 
    Maidstone Invicta Rowing Club
R. Aisthorpe/S. Houghton
 
    Riverside Boat Club
M. Karr-Warner/E. Martin/
 
    Gordon College Rowing Club
 
    Club Esportiu Olímpic Barcelona
A. Oroval/N. Hornes
 
    Tideway Scullers School
E. Walters/D. Beadle
 
    Florida Institute of Technology
I. Djurovic/S. Vileniskyte
 
    Hydrow Rowing Club
 
    Y Quad Cities Rowing
E. Sharis/A. Rusher/
 
    Vesper Boat Club
A. Fogarty/s. imsdahl
 
    Gruppo Nautico Fiamme Gialle
C. Guerra/V. Rodini/
 
    Cambridge '99 Rowing Club
G. Douglas/C. Champion/
 
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
    Unaffiliated (USA)
H. McAdam
 
    Hanlan Boat Club
A. Vovk
 
    Oklahoma City High Performance Center
J. Gallagher/
 
    San Diego Rowing Club
J. Remland
 
    Riverside Boat Club
A. Twist
 
    Vesper Boat Club
J. Liu/
 
    Osprey Rowing Club
J. Martinez
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
B. Weatherwax
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Konopka/
 
    OpenWater Rowing Club
D. Lincoln
 
    Potomac Boat Club
A. Weinstein
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc.
R. Silva Urbaneja
 
    Botafogo de Futebol e Regatas
U. Batista
 
    Kölner Ruderverein von 1877 e.V.
C. Arcidiacono/
 
    Vesper Boat Club
Z. Heese
 
    Detroit Boat Club
A. Delgreco/
 
    Unaffiliated (USA)
H. Formoso-Murias
 
    Detroit Boat Club
S. Malbouef
 
    Nottinghamshire County Rowing Association
A. Cowley
 
    Georgetown University
C. Koontz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Hartwick
 
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    USRowing Training Center - Princeton
K. Kohler
 
    Cambridge Boat Club
C. Madden
 
    Hawkes Bay Rowing Club
E. Twigg
 
    Cambridge Boat Club
M. Nabel
 
    USRowing Training Center - Princeton
E. Huelskamp
 
    Hydrow Rowing Club
C. Cavallo
 
    Craftsbury Sculling Center
M. Fili
 
    Craftsbury Sculling Center
A. Spaulding
 
    Greenwich Crew
N. Reynolds
 
    Riverside Boat Club
H. Elder
 
    Vesper Boat Club
M. Sechser
 
    Molesey Boat Club
E. Luik
 
    Oklahoma City High Performance Center
R. Kyne/
 
    Craftsbury Green Racing Project
J. Forbes
 
    USRowing Training Center - Princeton
B. Wolford
 
    Fairmount Rowing Association
K. McFetridge
 
    Cambridge Boat Club
E. Kallfelz
 
    Miami International RowHouse
V. Toro Arana
 
    Unaffiliated (USA)
M. Blue
 
    New York Athletic Club
C. Buck/
 
    Toulouse Université Club
P. Bugnard
 
    Unaffiliated (USA)
S. Michalak
 
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/A. Bumstead
0.0 (59)
    Composite: Danske Studenters Roklub, Odder (A)
S. Nielsen/J. Rasmussen
0.0 (33)
    Castle Semple Rowing Club (A)
E. Holmes/A. Holmes
0.0 (28)
    Cambridge Boat Club (C)
C. Zezza/M. Zezza
0.0 (72)
    Cambridge Boat Club (A)
L. Pierce/J. Randle
0.0 (61)
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/J. Brocki
0.0 (50)
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay/M. McCormack
0.0 (65)
    Riverside Boat Club (A)
C. Cavallo/S. Wolf
0.0 (36)
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Hettler/J. Moss
0.0 (50)
    Mobjack Rowing Association (A)
M. Muffelman/S. Muffelman
0.0 (40)
    Upper Merion Boat Club (A)
0.0 (60)
    Station L Rowing Club (A)
P. Volz/L. Jensen
0.0 (55)
    Row Brevard Inc. (A)
B. Crossley/A. Francis
0.0 (47)
    Atomic Rowing (A)
J. Rogers/A. Nealon
0.0 (42)
    Chinook Performance Racing (A)
P. Kozicz/K. Wilson
0.0 (54)
    Unaffiliated (USA)
J. Winter/E. Pratt
0.0 (38)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
T. Rooney/C. Rooney
0.0 (37)
    Cambridge Boat Club (A)
B. Crawford/N. Lang
0.0 (41)
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Krupiarz/B. Dunn
0.0 (55)
    Composite: Cambridge, Gentle Giant (F)
R. Whelan/M. McCormick
0.0 (51)
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
0.0 (66)
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
0.0 (60)
    Lake Union Crew (A)
C. Tallman/A. Faulds
0.0 (41)
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Thorne/V. Moors
0.0 (54)
    San Diego Rowing Club (A)
S. Walther/G. Bolitho
0.0 (53)
    Rudergesellschaft Wiking Berlin (A)
C. Brzeski/S. Brzeski
0.0 (33)
    RowAmerica Greenwich (A)
L. Auger/S. Allgood
0.0 (29)
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
0.0 (64)
    Composite: Alexandria, OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
0.0 (53)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
H. Sontgerath/M. Hyland
0.0 (52)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (B)
P. Bellin/F. Burke
0.0 (58)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
L. McMath/E. Balsley
0.0 (52)
    Santa Cruz Rowing Club (C)
R. Williams/S. Williams
0.0 (62)
    Shanghai Dianshanhu Boat Club (C)
X. Bao/Z. Wang/
0.0 (28)
    Station L Rowing Club (A)
D. Atwood/L. Ripley
0.0 (60)
    Greenwich Crew (B)
J. Woody/S. Mills
0.0 (44)
    Vesper Boat Club (B)
W. Nelson/S. Hutchings
0.0 (47)
    Wichita Rowing Association (A)
W. Van Sickle/C. Van Sickle
0.0 (62)
    Vesper Boat Club (A)
T. Simon/S. Scott
0.0 (64)
    Swan Creek Rowing Club (A)
S. Platt/A. Dinan
0.0 (53)
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
    Composite: Vesper, Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/M. Knifton/J. Kirkegaard/T. Peszek
0.0 (39)
    Fruit Loops Rowing Association (A)
M. Smith/G. Benning/R. Cone/D. Gorriaran
0.0 (55)
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Taaffe/B. Taaffe/A. Taaffe/m. taaffe
0.0 (35)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/M. Stormberg/J. Graves/P. Morelli
0.0 (49)
    Composite: Upper Valley Rowing, Merrymeeting Rowing (A)
J. Tunnicliffe/S. Hornney/M. Totta/P. Kermond
0.0 (58)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
J. Dietz/W. Castle/C. Somers/M. Wilson
0.0 (56)
    Malta Boat Club (A)
M. Brown/P. DeVlieger/J. Cutler/G. Doyle
0.0 (54)
    Koven Training Center (A)
C. Cole/A. Kusurin/A. Dunn/J. Koven
0.0 (38)
    Composite: Riverside, Chinook, S&M Rowing (A)
M. Nash/S. De Bever/M. Brown/J. Tracey
0.0 (55)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
0.0 (51)
    Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club (A)
C. Windeknecht/K. Wobeser/M. Malone/M. Daemen
0.0 (58)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
0.0 (36)
    Dartmouth Rowing Club (A)
T. Hull/B. McNabb/P. Folger/K. Somerville
0.0 (61)
    Akamai (A)
M. Stevens/D. Amenhauser/E. Johnson/J. Bers
0.0 (41)
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
L. Fitzhenry/C. McElroy/A. Ascoli/R. Baldry
0.0 (44)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/J. Reavis/I. Garber/C. Bardt
0.0 (64)
    Narragansett Boat Club (B)
B. Sandstede/M. Hamilton/E. Watne/P. Evans
0.0 (58)
    Belmont Hill School (A)
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
0.0 (63)
    Community Rowing, Inc. (A)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole/
0.0 (63)
    Composite: Rockford, RV Ister Linz (A)
D. Kuttelwascher/R. Grieshofer/P. Stekl/R. Anderson
0.0 (58)
    Unaffiliated (USA) (A)
H. Wyss/K. Worthington/S. Engel/J. Archibald
0.0 (55)
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Heimbeck/S. Petrie/N. Espinosa/P. Struyvenberg
0.0 (52)
    Nashaquitsa Rowing Club (A)
L. Elswit/J. Cusack/K. Iscol/A. Anderson
0.0 (68)
    Maritime Rowing Club (A)
W. Kelly/J. Kelly/C. Kelly/N. Kelly
0.0 (39)
    Greenwich Crew (A)
M. Zavattaro/S. Pollmann/A. Towle/M. Butler
0.0 (55)
    London Rowing Club (A)
R. Sullivan/M. Quinn/A. O Flaherty/J. Danciger
0.0 (47)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
R. Lyons/C. Rubin/C. Jamieson/m. rugnetta
0.0 (53)
    Composite: Palm Beach, All North Shore Crew (A)
J. Fargo/A. Dike/F. Scommegna/C. Shoup
0.0 (59)
    Melbourne University Boat Club (A)
D. Yates/G. Longden/M. Fanning/T. Wood
0.0 (68)
    Composite: Crabtree, SDBC (C)
J. Carroll/Z. Qiu/J. Wu/S. Chen
0.0 (35)
    Harvard University Boat Club (A)
L. Terry/J. Bracewell/H. Baker/R. Baker
0.0 (72)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
S. Williams/M. Furgueson/N. Ishizuka/G. Hack
0.0 (56)
    King's Crown Rowing Association (A)
J. Mulligan/D. Filosa/D. Blanchard/E. Dannemann
0.0 (69)
    Malvern Preparatory School (A)
M. Davis/H. Hall/A. Gallagher/J. Kennedy
0.0 (17)
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
    Radcliffe Crew (A)
A. Watley/C. Albert/M. Lesser/A. Butler/M. Kolesar (Cox)
 
    Composite: Vesper, Penn AC (A)
L. Euiler/K. Propst/M. Mosier/L. Klick/R. Aviles (Cox)
 
    Boston University Women's Crew (A)
D. Noonan/L. Coutant/T. Gelfman/C. Griskowitz/E. Balke (Cox)/
 
    Boston University Women's Crew (B)
S. Kruse/C. Parker/K. Grabowski/H. Haley/E. Ho (Cox)
 
    Princeton University (A)
R. Mays/B. Burkhart/C. Heubner/K. Dobies/A. Scott (Cox)
 
    Georgetown University (A)
F. Donovan/H. Weingartner/C. Miller/T. Villante/O. Case (Cox)
 
    Stanford University Lightweight Women (A)
C. Smythe/L. Howe/M. Lloyd/H. Umphrey/K. Jan (Cox)
 
    Massachusetts Institute of Technology (A)
B. Bane/H. Higginbotham/K. Love/J. Cook/J. Nwenyi (Cox)
 
    Brock University (A)
C. Zanatta/J. Beaudette/A. Piazza/E. Corkery/B. Kew (Cox)/
 
    University of British Columbia (A)
R. LaFreniere/J. Lindsay/E. Starr/G. Hardwicke-Brown/V. Schuster (Cox)
 
    Radcliffe Crew (B)
A. Turner/H. McNeill/A. Jacques/K. Dubinski/C. Burch (Cox)
 
    University of Wisconsin (A)
S. Novak/D. Toepel/A. Rios/M. Beghtol/M. Lebakken (Cox)
 
    Gordon College Rowing Club (A)
 
    Cambridge Boat Club (A)
M. Pierce/J. Hagerman/K. Ruffalo/S. Denison-Johnston/T. Alix (Cox)
 
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
    Club Nautico De San Juan (A)
S. Tucker/L. Harwood/J. besser/J. Greer/J. Forbes/C. Sheehan/M. McAuliffe/E. Humphreys/P. Bose (Cox)
0.0 (36)
    Riverside Boat Club (A)
M. Schonewald/A. O'Brien/A. Hashway/N. Kurmakov/A. Lanfer/C. Widgery/A. Sneff/T. Vandersteel/M. Floyd (Cox)
0.0 (49)
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Tynan/A. Rees/D. Billy/D. Peschel/M. Osuna/C. La Seur/A. Thomas/A. Hildebrandt/D. Moorhouse (Cox)
0.0 (39)
    Cambridge Boat Club (A)
C. Tillett/K. Grainger/G. Lindsay/K. MacKenzie/P. Stuart-Bennett/W. Scott/J. Van Blom/C. Hamlin/S. Perkins (Cox)
0.0 (59)
    Riverside Boat Club (B)
S. Batchelor/D. Silveira/E. Schulken/D. Bannon/S. Imbert de Smirnoff/C. Anderson/C. Main/S. Thompson/K. Degutis (Cox)
0.0 (34)
    Hydrow Rowing Club (A)
D. Hansen/S. Busse/C. Corwen/J. Dietz/A. Abdullah/M. Dostal/L. Maher/M. Evans/F. Christie (Cox)
0.0 (30)
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/S. Copeland/J. King/P. Shen/B. Byrd/D. Setter/R. Williams/E. Cotilla-Sanchez/J. Byrd (Cox)
0.0 (51)
    Texas Rowing Center (A)
0.0 (50)
    Nashville Rowing (A)
D. Kuttelwascher/E. Holihan/J. Cheij/S. Wlodarczyk/S. Grant/E. Gadsden/M. Baeder/J. Herring/M. Florentino (Cox)/
0.0 (40)
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/M. Wilson/A. Schayowitz/E. Rea/B. McMahon/A. Schayowitz/M. Penning/J. Jones/L. Roman (Cox)
0.0 (44)
    Composite: Fairmount, Vesper, Wilmington, Redwood Scullers (A)
J. Ryan/S. Aller/M. Zisling/B. Ritzel/J. Aller/C. Goodnow/N. Rolander/C. Oxley/H. Eisenach (Cox)/
0.0 (46)
    Power 10 Indoor Rowing Center (A)
M. Dreier/R. Twarkins/M. Puckly/S. Pape/A. Shepard/S. Reder/T. Hazelton/R. Jones/B. Moorcroft (Cox)/
0.0 (47)
    Composite: Occoquan, Texas Rowing Center, Potomac, Asheville Rowing Club, Sarasota Crew, All-American Rowing Camp (A)
C. Galvanek/S. Borchelt/A. Rouse/P. Hoyle/S. Walker/A. Marichal/V. Bryant/E. Stieve-Caldwell/J. Nitterauer (Cox)
0.0 (44)
    Cambridge Boat Club (C)
C. Petruzziello/S. DiPietro/G. DiPietro/M. Duby/J. Brandaleone/P. Hoffman/K. Patterson/G. Fargnoli/C. Hanlon (Cox)
0.0 (35)
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Fitzner/A. Roberts/P. Colvin/J. Keck/S. Bidwell/S. Cameron/D. Grauer/Y. Cote/L. Roberds (Cox)
0.0 (51)
    Bulldog Rowing Club (A)
D. Potter/R. Sudduth/S. Kiesling/E. Stevens/M. Ives/E. Kiesling/A. James/C. Labine/S. Bauer (Cox)
0.0 (60)
    San Diego Rowing Club (A)
C. Callaghan/T. Samph/E. Centala/L. Roth/J. Deuschl/J. Pederson/P. Draminski/M. Norskog/T. Boedeker (Cox)
0.0 (41)
    MIT Rowing Club (A)
E. Pearce/E. Ledieu/A. Cunningham/B. Markus/J. Higgins/E. Baker/M. McPherson/C. MacIsaac/R. Bellmore (Cox)
0.0 (29)
    Composite: Lake Washington, Vesper, Long Beach, London (A)
S. Martin/R. Humphrey/A. Theed/H. Hering/R. Alexander/H. Frykman/K. Dietz/A. Jonik/A. Chacon (Cox)
0.0 (56)
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
0.0 (43)
    DeWolfe Rowing Club (A)
A. Finch/G. Keane/E. Luck/T. Wilson/S. Rawcliffe Schmidt/S. Sullivan/D. Prowse/S. Gronewold/E. Kiev (Cox)
0.0 (48)
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Covelli/T. Welsh/A. Sluis/F. raouf/R. Ezzell/J. Smith/C. Egan/J. St.Cyr/M. Ly (Cox)
0.0 (58)
    Sag Harbor Community Rowing (A)
M. Marran/J. Mayur/A. Goff/V. Brana/C. Emery/O. Hodel/J. Blass/C. Headrick/M. Grunfeld (Cox)
0.0 (23)
    Pelham Community Rowing Association (A)
0.0 (58)
    University of Pittsburgh (C)
M. Giorgi/M. Cammarata/D. Wulff/K. Pearson/K. Cammarata/R. Nath/B. Murray/L. Marinaccio/S. Lanken (Cox)
0.0 (37)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
R. Whitbeck/T. Rizzo/A. Ratajczyk/B. Kuhn/J. Frampton/K. Tufano/L. Mccallum/S. Winegeart/J. Baker (Cox)
0.0 (61)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/S. Radman/J. Traynor/B. Hatch/K. Kruger/L. Kuranko/C. Nicklas/K. Weber/A. Reilly (Cox)/
0.0 (58)
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hudanich/F. Schwarzer/T. Kendall/W. Thompson/R. Bayko/C. Wells/A. Owens/M. Bedard/F. Tipton (Cox)
0.0 (45)
    Community Rowing, Inc. (A)
V. Kehlenbeck/L. Laskin/P. McGowan/A. McLellan/P. Nunziata/H. Weinberg/A. O'Brien/J. Ellis/E. Dwyer (Cox)/
0.0 (61)
    Fort Collins Rowing Association (A)
N. Caputo/B. Salema Ribeiro/H. Hissrich/P. Livengood/J. Dunn/P. Bell/s. behunek/J. Erskine/S. Boster (Cox)
0.0 (52)
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Gruzen/C. Carter/M. Ouyang/K. Turland/C. Isidro/J. Hochschild/A. Eggleston/M. Ludtke/J. Voss (Cox)/
0.0 (56)
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Bir/C. Luderer/S. May/S. Conover/D. Teichholtz/A. Sokoloff/L. Dell'Anno/C. Bonacorsi/N. Sears (Cox)
0.0 (53)
    Megunticook Rowing (A)
D. Seales/J. Cook/M. Webb/L. PADGETT/E. Morgan/C. Grover/A. Totman/B. Krementz/K. O'Brien (Cox)
0.0 (56)
    Cambridge Boat Club (B)
M. Cody/T. Millay/E. Smith/T. Kohler/M. Meisner/S. Cowherd/B. Noll/V. Wissa/P. Yao (Cox)
0.0 (49)
    Community Rowing, Inc. (D)
R. O'Brien/R. Lumpau/J. Patak/A. Augst/W. Miller/H. Scott/T. Vrablik/G. Fails/C. Schanker (Cox)
0.0 (42)
    Composite: Los Gatos, Annapolis RC, Tallahassee Rowing Club, Alexandria, Avalon, Casitas Rowing, Quinsigamond RC (A)
R. Budell/A. Philip/D. Harralson/D. Baker/T. McLaughlin/E. Richards/J. Fitzwater/S. Kelly/A. Zettek-Sumner (Cox)
0.0 (66)
    Harvard Waves Rowing (A)
D. Yang/S. Hao/B. Zhan/Y. Wang/Y. Mao/G. Zhuang/J. Guo/M. Cui/S. Cardillo (Cox)
0.0 (29)
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change