55th Head Of The Charles

  • Oct 19, 2019 To Oct 20, 2019
  • head

  • Cambridge, MA (USA)
  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women’s Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
    Molesey Boat Club (A)
C. Roberts/J. Wright/G. Pooley/H. Worden/M. Brittin/R. Shirley/T. Anderson/E. Bellamy/A. Ellison (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Clark/D. DeRuff/D. Sarson/R. Wertz/G. Rinehart/P. Bennett/M. McGinn/T. Silva/I. Spillane (Cox)/
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
R. Baney/C. Wolfe/K. Correll/J. Harvey/S. Volianitis/E. White/M. Schoeffel/J. Baker/J. Finelli (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Wallin/B. Barton/K. Hansen/D. Herness/G. Tertychnyi/S. Winter/S. Merritt/D. Walker/A. Reed (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Jablonic/D. McEachern/S. Norman/J. Fargo/C. Ippolito/A. Schotter/M. Conroy/C. Redhead/C. Hurley (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. Pescatore/D. Burden/J. McLaughlin/E. Hewitt/M. Still/E. Patton/J. Smith/B. Volpenhein/S. Bauer (Cox)
 
    Alumni Blue Boat Club (A)
r. marland/H. Hering/C. Burgers/H. Chataway/J. Houlding/P. Graham/J. Relle/M. Forgeron/V. Wen (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (A)
F. Honebein/J. Neil/M. Baker/T. Murray/C. Ludden/A. Abdullah/W. Porter/T. Ryan/S. Segaloff (Cox)/
 
    Diesel Athletic Club (B)
E. Grose/R. Rodriguez/B. Gaby/J. Resetarits/S. Hartzell/R. Zabel/T. Marks/B. Maggio/E. Spector (Cox)/
 
    Irish Masters BC (A)
B. Crean/G. Murphy/R. Carroll/O. McGrath/G. O'Neill/J. O'Neill/H. Merz/K. McDonald/M. McGlynn (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Gates/E. Meister/W. Rickman/C. Beck/T. Hornick/P. Kopp/M. Costanzo/R. Eckles/D. Santora Jr (Cox)
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
D. Frost/C. Sullivan/D. Wagener/R. Dexter/S. McKiernan/E. McCall/M. Soutter/T. Vogt/K. Kit (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
M. Carrabine/M. Garcia-May/M. Weber/S. Krum/P. Hughes/C. Flanigan/J. Bea/L. Nelson/J. Vallese (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Haisman/J. Cotter/E. Watne/j. mullen/E. Jones/B. Hannon/J. Reavis/J. Duke/V. González Canalle (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Calhau de Menzes/S. Kazmierczak/B. Johnson/K. Waddell/M. McClurg/J. Fieger/J. Montero/B. Boxer Wachler/A. Felso (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Dupuis/H. Watanabe/P. Rioux/J. Geshwiler/J. Hintlian/R. Ramsdell/C. Petruzziello/A. Cole/C. Hanlon (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Batchelor/D. Silveira/M. Klinker/C. Ceglio/T. Needham/G. Barnes/E. Grace/E. Frankenberry/H. Debruyn (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
M. Atalay/G. Ritter/S. Barr/J. Kawaja/M. Michalowski/C. Cobbs/A. Ballard/M. Vatis/J. Dougherty (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
R. Phillips/J. Ramus/C. Tolsdorf/T. Wiegand/D. DeBonis/C. Usher/M. Mannion/N. von der Schulenburg/W. Emans (Cox)
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/P. Jeffrey/K. Dalton/C. Parziale/P. Gilmore/R. Fuller/B. Walthall/H. Durand/M. Fuchs (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
G. Callaway/A. Crowley/T. Cox/T. Denny/S. Beam/M. Landgraf/R. Clark/h. anderson/c. furch (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
C. Hoey/J. Smigiel/K. Piree/A. Stefanski/M. Kirwan/S. Nowmos/P. Murray/J. Cowley/P. Mokha (Cox)
 
    Williams College Alumni Rowing Association (A)
J. Kip/I. Smith/S. Burns/D. Beischer/T. Owens/S. Rabinowitz/T. Bock/A. Hoddick/K. Iverson (Cox)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
P. Kelly-Detwiler/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Tripler/S. Schweighauser/T. Knowlton/D. Sloman/T. Rizzo/E. Drake (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/M. Broder/A. Jackson/S. Rawl/J. Scanio/J. Zahner/D. Thomas/K. Knudsen/S. Lin (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
P. lentz/J. White/D. McMillan/K. Ryan/T. Jones/i. colon/A. Robinson/P. Swayze/E. Kazounis (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. McGovern/B. McGowan/G. Emberling/D. Olson/M. Myers/M. Psarouthakis/P. Hughes-Cromwick/P. Mancuso/E. Kurcz (Cox)
 
    Upper Yarra Rowing Club (A)
J. Tomkins/D. Free/R. Finlayson/B. Geier/N. Mcdonald-Crowley/T. Wright/R. Martin/B. Hick/M. Toon (Cox)
 
    Ex Nemo Rowing Club (A)
J. Gibbons/P. Sharis/G. Henry/A. Holland/C. Swan/C. Browder/D. Johnson/G. LeSage/T. Metz (Cox)
 
    North Palm Beach Rowing Club (A)
 
    Münchener Ruder-Club von 1880 e.V. (A)
S. Hamels/W. Crasborn/F. Salzmann/D. Spiekermann/P. Vermeij/G. Gilbert/B. Mendelevitch/S. Rembold/B. Forssmann (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
C. Marino/J. O'Neil/D. Radack/K. Kuehnel/S. Meisner/J. Wolff/r. scannell/J. Santo/M. NARON (Cox)
 
    Rudergesellschaft Wiking Berlin (A)
C. Brzeski/M. Boldt/T. Graap/G. Gavrilovic/D. Meusel/D. Thieslack/T. Vries/A. Vries/U. Liedke (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
D. Louis/M. Berkner/C. Huntington/P. Carson/D. Naughton/B. Stone/T. Kiefer/M. Hanley/M. Zembsch (Cox)
 
    Navy Masters Rowing Club (A)
C. Jungbluth/D. Lyons/C. Melcher/S. Engelhardt/T. Bennett/J. Schofield/K. Patton/J. Mauro/T. Griffith (Cox)
 
    Wesleyan Alumni Rowing Association (B)
K. Foley/T. Matlack/D. Nuelle/P. Slye/A. Thomson/J. Wiseman/M. Greenstein/D. Myers/R. Miller (Cox)/
 
    Cornell University Alumni (A)
C. Kenaley/D. Tennant/P. Edwards/M. Van Der Heide/R. Dupcak/J. Dean/M. Butler/G. Wilkins/K. Richards (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (B)
S. Whitney/B. Kerns/G. Calise/R. Blanchard/M. Berkson/J. Brock/P. Evans/B. Sandstede/L. Evans (Cox)
 
    Barbarians Rowing Club (A)
B. Vestergaard/J. Nielsen/E. Draydon/M. Buchheit/J. Williamson/M. Vabrousek/J. Ehmke/A. Otten/M. Rabjohns (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
S. Barrington/J. Kermond/J. Roberts/Z. Merriman/W. Calder/B. Boone/D. Margolis/E. Dow/P. Mende (Cox)
 
8 10:00 AM M GM 8+ Men’s Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women’s Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
12 10:46 AM M GM 4+ Men’s Grand Master Fours [60+]
17
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women’s Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
    Vesper Boat Club
S. Kaplan
 
    Long Beach Rowing Association
S. Kline
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Dolphin Club
R. Perry
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Lallemand
 
    Gainesville Area Rowing, Inc.
J. Figueroa
 
    Cambridge Boat Club
M. Watkins
 
    California Yacht Club
S. Karasik
 
    Maine Rowing Association
B. Beretich
 
    Community Rowing, Inc.
L. Sheffner
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Putney Rowing Club
k. dawley
 
    Union Boat Club
A. Taggart
 
    Winnipeg Rowing Club
S. Kowal
 
    Union Boat Club
C. McCarthy
 
    East Bay Rowing, Inc
K. Antons/
 
    Dallas Rowing Club
A. Molenaar
 
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
    Marlow Rowing Club (A)
C. Tillett/K. Grainger/G. Lindsay/K. MacKenzie/L. Heyman (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
V. Wasson/J. Naegeli/C. Tallman/E. Slikas/L. Summervill (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Geoffrion/A. Toal/L. Kelly/H. Holden/E. Segal (Cox)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/K. Skolmen/C. Augst/A. Muchin/C. McGuire (Cox)
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
E. Jenista/S. Rexrode/K. Kyle/J. Swenson/K. McLean (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Robinson/K. Dieperink/J. Mazullo/K. Lamppa/A. Granse (Cox)/
 
    Alexandria Community Rowing (A)
 
    Conibear Rowing Club (A)
E. Youtz/m. cross/J. McPhedran/K. Egolf/K. Goldsworthy (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
F. Prada/E. GRIFFITH/C. Jourdan/J. Mullin/A. Rezneck (Cox)/
 
    Winsor Alumnae (R)
E. Skates/J. Hoffman/B. Baker/E. Townsend/P. Snyder (49) (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    River City Rowing Club (A)
H. Hopkins/B. Bylicki/A. Merrilees/M. Kimball/R. Henshaw (Cox)
 
    Beijing Deep-dive Rowing Club (A)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
P. Brady/M. Chaplin/A. Schultz/R. Schneider/E. Kazounis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
N. Middleman/S. Doerre/T. Erlinger Carls/R. Chavez-Riley/R. Henderson (Cox)
 
    TopRow NYC LLC (A)
D. Meakin/K. Sue-Ako/H. Callahan/J. Sabat/P. Hamilton (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
A. Pollock/K. Stutz/R. Berman/V. Keenan/H. Couture (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Walther/J. Collens/B. Smith/T. Yee/D. Spoor (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
H. Weber/C. McKenna-Monroe/C. Perlman/B. Gallie/S. McClure (Cox)
 
    Radcliffe Alumnae Rowing Association (A)
H. Austin/A. Stover/R. Kennedy/M. wilson/M. Levin (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Deering/L. Normand/A. Anderson/A. Grieff/b. hartman (Cox)
 
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
    Shandon Boat Club
J. Dorney/
 
    Seattle Scullers
I. Harrison/
 
    St. Catharines Rowing Club
E. MacRae
 
    Redwood Scullers/PACJC
K. Howe
 
    Orleans Sweeps and Sculls
M. Kiselev
 
    Narragansett Boat Club
L. Gaitskell
 
    Oak Neck Rowing Academy
N. Aronow
 
    Maritime Rowing Club
Q. Daly
 
    Nereid Boat Club, Inc.
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
B. Moss
 
    California Yacht Club
T. Millar/
 
    Oak Neck Rowing Academy
W. Durban
 
    Newport Aquatic Center
J. Banta
 
    RowAmerica Greenwich
K. Otsuka
 
    Sagamore Rowing Association
H. Schoeffel
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
n. gilligan
 
    University of Virginia Rowing Association
Z. Hall
 
    Catholic High School
C. Turner/
 
    Burton Beach Rowing Club
D. Kelly/
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
 
    Detroit Boat Club
T. Kloc/
 
    612endurance Racing
D. Green/
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc
M. Pi
 
    California Yacht Club
D. Tofer/
 
    Bergen County Rowing Academy
P. Nasto/
 
    Long Lake Rowing Crew
 
    Cambridge Boat Club
M. Callewaert/
 
    East Bay Rowing, Inc
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc.
D. Veiga de Roovere/
 
    California Yacht Club
P. ZEIGLER
 
    Oak Neck Rowing Academy
B. Bosse
 
    Malvern Preparatory School
C. Munyan
 
    Pocock Rowing Center
J. Griffin
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
J. Hambleton
 
    Don Rowing Club
E. Seawright/
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
J. Angevine/
 
    North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center
A. Kosarek
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
L. Thompson/
 
    Brooks School Crew
 
    Seattle Scullers
G. Romero/
 
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Lefebvre/L. Girling/S. Ronca/M. Roland/L. Sutter/A. Straight/K. Roland/A. Hall/A. Gabel (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Blanchard/S. Hyde/O. Schnur/E. Simpson/C. Schmitz/p. wise/J. Hooper/S. Gilroy/M. Lundberg (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
B. Galloway/J. Abbruzzese/K. Batson/K. Lynch/H. Jacobson/P. Inall/J. Wingard/K. Stoker/A. Triano (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Craver/E. Wojnovich/A. Wisnoski/E. Heyeck/K. Harkins/r. cooper/R. Singh/N. Verlinde/S. Hu (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
O. Vavasour/B. Dittrich/G. Insero/F. Mooney/J. Ashton/N. Ashton/G. McCann/M. Rickman/G. Goodell (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
M. Newell/S. McKernan/H. Lemanowicz/L. McCottry/S. Powell/M. Sweeney/E. Altier/C. Van Stone/L. Walsh (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
I. Battistoni/I. Lysaker/G. Graves/M. Lambert/F. Dunn/O. Bay/L. Longawa/G. Duffy/J. Cook (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Coleman/O. Hankey/S. Danchak/D. King/C. Banks/E. Banbury/G. Gilbert/M. Kleiner/K. Obsitnik (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
B. Morgan/J. Camahort/E. Sutro/S. Smart/C. Atkeson/G. De Vita/J. Lermusiaux/A. Gorek/E. Bradish (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
A. Szabo/J. Braz/A. O'Grady/M. Moore/S. Ernst/C. Plass/E. Jendrysik/E. Harris/C. Edwards (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
N. Vondeling/L. Olmsted/S. Dexter/B. Barnett/A. Hansen/A. Vondeling/E. O'Neill/P. Korn/G. Van Hoomissen (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Soska/E. Dodge/K. Severin/P. Sequeira/A. Dechantsreiter/C. Cheng/J. McGrady/H. Darnall/I. Senthilnathan (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
H. Ondak/H. Holmes/R. LACY/A. Serven/C. Algan/B. Hill/L. Edil/K. Passino/H. Cook (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
E. Paxton/E. Arbogast/H. Szych/O. Andersen/C. Adams/E. Bryan/O. Heilbronn/C. Scordis/A. Lucerne (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
L. Brandmeyer/K. Fisher/L. Kelly/C. Ross/A. Platt/C. Silvestre/R. Cuneo/C. Milosevic/H. Galusha (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
E. Langworthy/C. Logan/V. McIntyre/I. Tilles/C. Jacuzzi/R. Carrasco/L. Hanneken/E. surnow/A. Kapsack (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
K. Pitzel/R. Lynch/T. Newton/K. Landefeld/C. Krueger/B. Henry/O. Hadley/E. Gersack/M. Schlaupitz (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
A. GIANNETTI/S. Coppola/G. Mensi/C. McDermott/K. Iuliano/K. McDermott/E. Hochberg/A. Der Schulenburg/I. Gallucci (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
C. Hundley/G. Chang/A. Johanni/L. Holman/A. DeVillbiss/A. Kelley/O. Hench/A. Dean/J. Postalakis (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
J. Greenaway/S. DiPietro/C. Schuckel/D. Foreman/J. Cook/J. Pak/M. George/L. Berry/A. Azzam (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Feinerman/L. Falk/C. Melgard/M. Cassis/K. Figura/J. Rudolph/Y. Hao/K. Hagedorn/J. Matejka (Cox)/
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
Z. Tiffin/N. Byrne/M. Kent/S. Wacholz/S. Bradford/M. Davies/C. Hering/F. Plese/E. Shenkenberg (Cox)
 
    Montclair High School (A)
A. Snyder/S. King/K. Mihalis/I. Hummel/L. Abreu/E. Goel/N. Cahill/D. Task/A. Cataldi (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
P. DeVlieger/C. Garvey/R. Hendrzak/J. Medveckus/E. McIntyre/E. Staples/M. Depommier/R. Passarella/C. Grimes (Cox)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
E. Krese/K. Dennis/N. Harris/A. Carter/G. Yokitis/W. Snyder/M. Toaso/K. Capitan/C. Miles (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
T. Gray/M. Oh/S. Baker/j. guo/C. Gehring/s. hill/e. cutting/C. Batres/C. Daruwala (Cox)/
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
G. Wellborn/C. Moore/E. Rodriguez/O. AVILA/e. welty/A. Savant/G. Clary/P. Condon/A. Manganello (Cox)/
 
    Westerville Rowing Club (A)
A. Keren/H. Fowler/H. Hale/A. Parsons/A. Thomas/R. Ross/M. Marquez/G. Klima/O. Seline (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
S. Molins/L. Hering/E. O'Neil/C. Colgan/L. Fencl/H. Locke/L. Speicher/M. Burgess/K. Dutkin (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
l. meath/L. Plotkin/E. VanHouten/J. O'Dell/E. McCamant/J. Erb/S. Dotson/K. Morrell/s. gelb (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
E. deVries/A. Byrne/K. Cuneo/S. Grosky/A. DePaulo/A. Letts/Z. Goodness/l. farbent/S. Shea (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
T. Heyl/T. Delaney/E. Rohloff/P. Knudsen/S. Kaufman/K. Myers/A. Le Bars/K. Cetin/C. Bohn (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
P. Burbine/E. Shappard/B. Brysacz/E. Jerkovic/A. Ensley/S. Stahl/M. Zenke/J. Armstrong/G. Patterson (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
S. Dzialas/O. Sullivan/L. Wu/L. Xu/L. Hanlon/L. Catino/J. Norek/A. Wilcox/M. Flynn (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
A. Coble/H. Brigham/S. Tillman/J. Calderon/C. Stucke/E. Lyle/M. Park/B. Burack/K. Mi (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
A. Hughes/R. Yarbrough/M. Sullivan/H. Guy/S. Williams/L. Zhang/S. Lillard/M. Solano/J. Abelow (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
S. Neuman/T. Fausey/J. Smith/J. Kirk/I. Ulloa/E. Brees/A. Engels/A. Erickson/A. Clark (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
O. Sutor/M. Segarnick/A. Rosenberger/R. Civan/A. Blank/A. Neducsin/A. Kowalik/M. Lindsey/S. Eill (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Buchovecky/A. Thornton/E. Perkins/M. ONEILL/J. Sater/S. Defoe/C. Keep/A. Maxwell/R. Shrives (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Carey/E. Weissmann/M. Gryska/L. Bailey/A. Davidsen/T. Brodsky/C. Werth/M. Tellander/C. Arnold-Mages (Cox)/
 
    Niskayuna Rowing (A)
S. Rowden/R. Schechter/J. Zenner/A. Chiusano/A. Mugits/J. Liguori/S. Castle/E. Liguori/D. Weingarten (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
L. Bell/M. McConkey/S. Roberts/L. Sama/J. Cha/A. Loeb/L. Thompson/A. tenBroek/O. Green (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (A)
A. Firsdon/L. Bunker/M. Niles/A. Bockbrader/J. Spidel/M. Briner/V. Ponce/M. Kolodzaike/K. Garza (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. McAllister/E. Dougherty/L. Woods/P. Hnatko/L. Olcott/S. Lugert/A. Marschall/G. Ryan/M. Moreau (Cox)
 
    Pine Crest School Crew (A)
E. Mignocchi/M. Marrero/D. Dardet/J. Henry/L. Rosenberg/L. Dawson-Scully/M. Gabrielle/N. Dua/H. Strauch (Cox)
 
    Row New Jersey (A)
E. Kilroy/E. Nielsen/R. Mills/C. Fabiano/J. Bartie/A. Timoney/C. Mirzaian/N. Collins/K. Deitz (Cox)
 
    Oakland Catholic Rowing (A)
E. Stofko/L. Bonavita/E. Huffaker/A. Flanagan/I. Florian/J. Mollen/E. Holtz/M. Amole/A. Burns (Cox)/
 
    Central Ohio Rowing (A)
I. Hussain/S. Thumuluri/L. Farmer/E. Wahlers/J. Neal/M. Slater/T. Nagel/S. Miller/A. Buron (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
M. Tousignant/E. O'Brien/E. Schneider/L. Iwanicki/C. McNeal/K. Beohner/A. Flynn/E. Martin/C. Cronin (Cox)/
 
    The Winsor School (A)
E. O'Connor/E. Wells/I. Cabot/B. Negron/A. Beber/M. Abate/P. Koplos/D. Friedman/M. Quraishi (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
C. Morgan/T. Djemil/J. Strobel/G. Meak/S. Skala/K. Faccio/K. DeStefano/K. Pellicone/c. perez (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
H. Gutzmer/M. Meskan/K. Branch/E. Hemler/s. lins/M. Kiely/M. Sun/E. Miles/E. Cassellius (Cox)/
 
    Newport Aquatic Center (A)
M. Cooper/P. Bryant/M. Seybold/M. Meskis/O. Krum/M. MacKenzie/f. batstone/S. Klein/A. Ellis (Cox)
 
    Putney High School Boat Club (A)
A. Bridges/L. Wickham/I. Mueller/G. Larter/Z. Groves/L. Boles/P. Cameron/D. Boyle/E. Davies (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
J. Italia/B. Gould/M. Purcell/M. Henrichon/H. Thomas/J. O'Leary/J. Strimling/E. Zimmermann/M. Provost (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
A. Webb/L. Traynor/T. Kerekes/J. Dessain/J. Allison/M. Kraidy/S. Yang/J. Spencer/F. Berry (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
M. Mihorean/S. Elson/m. Lauriault/L. Blume/Z. James/M. Bucci/R. Weber/O. Rice Hui/C. Wang (Cox)/
 
    Rockford Crew (A)
S. Stauffer/C. Merritt/C. Cocuzza/H. Burmania/C. Mathis/I. Macka/A. Sundman/K. Dukes/E. Gaynor (Cox)
 
    Megunticook Rowing (A)
T. Meil/A. Creek/S. Curtis/K. Walker Spencer/A. Johnson/E. Chandler/L. Kalajian/E. Greer/C. Taylor (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Snyder/C. Kates/O. Bolitho/A. Chapman/M. Muilenburg/A. Duan/J. Cox/A. Czajkowski/M. Rott (Cox)
 
    Branksome Hall (A)
E. Bredt/C. Seljak/M. Neinstein/E. Rea/R. Butterworth/K. Kosche/B. Rusaw/M. Shanahan/C. Thadaney (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Rollins/K. Dailey/S. Riashi/O. Oestreich/E. Troost/I. Sawicki/E. Houting/S. Stephens/T. Kadian (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
M. Durfee/C. Bertsch/A. Harbold/A. Rocchio/E. Saenz/L. Johnson/E. Koerner/A. White/H. Dorosin (Cox)/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
P. Tonnos/D. Campbell/K. Shanahan/N. Szewczyk/N. Yungblut/S. Butler/K. Mercuri/A. Harris/C. Sebastianelli (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
T. Tomkinson/A. Mortensen/L. Bradley/O. Sapp/E. Power/E. Woodside/C. Lammersen/L. Lier/N. Avida (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Hagerty/A. Patel/J. Gaughan/T. Patch/E. Lyons/J. Burghardt/E. Luttman/K. Gagliardi/I. Musollino (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
D. Bregman/E. Bruce/L. Fremont-Smith/R. Ackerman/I. Carroll/A. McCormack/L. Rauschnabel/S. van den Dijssel/C. Gomes (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
R. Mack/E. Chiarello/C. Scherbin/m. carroll/M. Kane/J. Mulhall/K. Tracy/A. O'KEEFE/L. Greene (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
A. Perez/E. Ferguson/S. Pirigyi/K. Mahoney/M. Swain/A. Ilecki/S. Hartman/C. Portman/A. Kolaga (Cox)/
 
    GMS Rowing Center (A)
L. Blyn/S. Siegel/C. Poremba/G. Flanagan/J. Skor/S. Rapaglia/R. Hatfield/K. Rapaglia/A. MacNeal (Cox)/
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
C. Stehn/S. Glinski/K. Russo/K. Winter/L. Levasseur/G. Hutchinson/B. Curran/C. Roest/C. SMITH (Cox)
 
    East Lyme Rowing Association (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Murphy/A. Klein/I. Angel/P. Miga/M. Best/T. Ducharme/A. Rego/l. schnirman/M. Saracino (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
C. Dougherty/E. Palmer/A. Wilkerson/B. Wilkerson/E. Scheibl/M. Feeney/A. McGee/E. Swintak/E. McGee (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
E. Rosen/M. Roberts/J. Flash/M. Niedbalski/K. Menshon/K. Menshon/K. Dorn/A. Krantz/V. Runckel (Cox)/
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
N. Johnson/A. Johnson/S. Johnson/G. van Bever/I. Mitchell/A. von Rosenstiel/M. Aiguier/R. Puga Gorry/D. Angle (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
K. Urbanik/F. Ingersoll/N. Siwek/M. Spirito/A. Mercer/H. Roche/K. Shapiro/A. Courtemanche/A. Dewal (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (B)
K. Dougherty/G. Morrow/J. Ianieri/C. Koestler/I. Maguire/C. Kyle/C. Lawson/J. Geib/E. Valencia (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
C. Pfau/S. Vorperian/L. Jaeckel/C. Dailey/C. Cole/A. Wallander/I. Spitznagle/K. Waldvogel/E. McKinney (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Decker/M. Fangio/B. Mori/C. Heller/G. Wollenschlaeger/J. Patterson/M. Swick/A. Seaman/C. Speciale (Cox)
 
    City of Oxford Rowing Club (A)
C. Giacino/A. Sagna/B. Hore/M. Higgs/M. Berridge/R. Fernandez-Jones/L. Watson/A. Ware/E. Twinn (Cox)/
 
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change