55th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
    Cambridge Boat Club
M. Zezza
 
    Washington Rowing School
C. Cole
 
    Martha's Moms Rowing Club
E. Runde/
 
    Detroit Waterfront Rowing Association
R. Kirchhoff/
 
    GMS Rowing Center
P. Meyer/
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
V. Bialas/
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
K. Young/
 
    Cambridge Boat Club
A. Sanders-Fleming
 
    Riverside Boat Club
C. Widgery
 
    Ridley Graduate Boat Club
L. Krahulec/
 
    Vesper Boat Club
M. Karl
 
    Narragansett Boat Club
D. Chute
 
    Swan Creek Rowing Club
P. Glover
 
    Upper Valley Rowing Foundation
L. Marshall
 
    Cambridge Boat Club
M. Hooper
 
    Vashon Island Rowing Club
 
    Union Boat Club
H. Oatis
 
    Long Beach Rowing Association
M. Mowery
 
    612endurance Racing
S. Michals
 
    Carnegie Lake Rowing Association
L. Fischetti
 
    Vesta Rowing Club
L. Long
 
    Maritime Rowing Club
L. Devitt
 
    Prince William Rowing Club, Inc.
M. Fleming/
 
    GMS Rowing Center
K. Simmons/
 
    612endurance Racing
S. Centner/
 
    Cambridge Boat Club
N. Yannuzzi/
 
    Cambridge Boat Club
S. Hall
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital
P. Pinkerton/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
C. Purcell
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko
 
    Community Rowing, Inc.
A. Warner/
 
    Lansing Rowing Club
D. DeLuca
 
    Lake Union Crew
A. Wopat
 
    Duxbury Bay Maritime School
M. Tyson
 
3 8:15 AM W SR-VET1X Women's Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    DeWolfe Rowing Club
T. Bohrer
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Ottawa Rowing Club
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
J. Ball
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Great Bay Rowing
F. Loucks
 
    Fort Worth Rowing Club
P. McDonough
 
    Riverside Boat Club
R. White
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
S. Hornney
 
    612endurance Racing
A. Green/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
J. Moss
 
    Cornelis Tromp Hilversum
T. deKoekkoek
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Carlson
 
    Carnegie Lake Rowing Association
S. Cutter
 
    Maritime Rowing Club
D. Townsend
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Sheehan
 
    Riverside Boat Club
 
    CDB Madrid Velocidad
J. Aranzadi
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Marlow Rowing Club
N. Galbraith
 
    Lake Washington Rowing Club
D. Ellingston
 
    Cambridge Boat Club
L. Floyd
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Community Rowing, Inc.
 
    Community Rowing, Inc.
G. Kronik
 
    Unaffiliated (USA)
D. Kaminsky
 
    Whitemarsh Boat Club
S. West
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. McIntyre
 
    GMS Rowing Center
S. Killen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
P. Podolsky
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
D. Rose
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
H. Sontgerath
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
B. Jamieson
 
    1921 Boat Club
N. Jackson
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Texas Rowing Center
E. Cornet/
 
    New York Athletic Club
R. Allin
 
    Three Rivers Rowing Association
J. Watt
 
    Maine Rowing Association
T. Beretich
 
    612endurance Racing
J. Dundon
 
    Nereid Boat Club, Inc.
E. Hagberg
 
    Putney Town Rowing Club
E. Boileau
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew
M. Lewis
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Riverside Boat Club
J. Tracey
 
    Union Boat Club
B. Mannino/
 
    San Diego Rowing Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Yankee Rowing Club
N. Fay
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nelson
 
    Virginia Boat Club
S. Chilmaid
 
    Unaffiliated (USA)
E. Genden
 
    King's Crown Rowing Association
D. Filosa
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. Tunnicliffe
 
    Station L Rowing Club
L. Ripley
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
J. Linhoff/
 
    Bachelors Barge Club
A. Carazo
 
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
    Whistler Rowing Club
m. harriman
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Dallas Rowing Club
K. Elting
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. deBiasi/
 
    Rocky Mountain Rowing Club
K. Gress
 
    University Barge Club
D. Eringis
 
    Community Rowing, Inc.
R. Churchill
 
    Vesper Boat Club
M. Tranel
 
    Narragansett Boat Club
T. Hogan
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Davis
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
G. Haines-Sharp
 
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst
 
    Duxbury Bay Maritime School
W. Barnard Dorris/
 
    Ottawa Rowing Club
J. Fournier/
 
    Narragansett Boat Club
A. Fleet
 
    Yankee Rowing Club
J. Hathaway
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Narragansett Boat Club
G. Simmons
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
K. Krus
 
    Unaffiliated (USA)
K. Feldman
 
    Unaffiliated (USA)
K. Faust
 
    Cambridge Boat Club
S. Witte/
 
    Genesee Waterways Center, Inc.
B. Burchill
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
R. Bowie
 
    612endurance Racing
K. Severson/
 
    X-Press Boat Club
S. Brown
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten
 
    Hanlan Boat Club
A. Collins-Mrakas
 
    Riverside Boat Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Unaffiliated (USA)
S. Gath
 
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
8 10:00 AM M GM 8+ Men's Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women's Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
12 10:46 AM M GM 4+ Men's Grand Master Fours [60+]
17
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women's Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
    Club Nautico De San Juan (A)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. Peers/B. Levendowski/M. Sargent/A. Nichols/M. Kang (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Kowalski/D. Goettner/P. Read/J. Ryan/T. DiAngelo (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Feldman/P. Heimlicher/R. Schreiber/B. Klein/S. Emrick (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Occoquan Boat Club (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
A. Moburg-Jones/S. Proper/J. Forrest/T. Kiernan/O. Krider (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Lake Union Crew (A)
C. Weber/R. McFee/M. Brooks/N. Buck/K. Peterson (Cox)
 
    Massachusetts State Police (A)
P. Mahady/P. Moynihan/j. swift/S. Maloney
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Norskog/P. Kington/j. czajkowski/W. Lai/T. Boedeker (Cox)
 
    612endurance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Sarasota Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
    Shandon Boat Club
J. Dorney/
 
    Seattle Scullers
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    St. Catharines Rowing Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Redwood Scullers/PACJC
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Orleans Sweeps and Sculls
M. Kiselev
 
    Narragansett Boat Club
L. Gaitskell
 
    Oak Neck Rowing Academy
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Maritime Rowing Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Nereid Boat Club, Inc.
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
B. Moss
 
    California Yacht Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Oak Neck Rowing Academy
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Newport Aquatic Center
J. Banta
 
    RowAmerica Greenwich
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Sagamore Rowing Association
H. Schoeffel
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    University of Virginia Rowing Association
Z. Hall
 
    Catholic High School
C. Turner/
 
    Burton Beach Rowing Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
 
    Detroit Boat Club
T. Kloc/
 
    612endurance Racing
D. Green/
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    California Yacht Club
D. Tofer/
 
    Bergen County Rowing Academy
P. Nasto/
 
    Long Lake Rowing Crew
 
    Cambridge Boat Club
M. Callewaert/
 
    East Bay Rowing, Inc
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc.
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    California Yacht Club
P. ZEIGLER
 
    Oak Neck Rowing Academy
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Malvern Preparatory School
C. Delaney
 
    Pocock Rowing Center
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
J. Hambleton
 
    Don Rowing Club
E. Seawright/
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
J. Angevine/
 
    North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center
A. Kosarek
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Brooks School Crew
 
    Seattle Scullers
Line-up available on 10/19/19 more info
 
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
    Massachusetts Institute of Technology
P. Gaitskell
 
    612endurance Racing
M. Kaleta/
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    Cambridge Boat Club
S. Bohrer
 
    Craftsbury Sculling Center
E. Sloan
 
    Marist College Alumni
J. Rigothi
 
    Southern California Scullers Club
K. Sinosky
 
    The American School in London
E. Lambden
 
    Don Rowing Club
M. Mercado/
 
    Unaffiliated (USA)
K. Albanir
 
    Riverside Boat Club
E. Houston
 
    Pocock Rowing Center
H. Brunner
 
    Hydrow Rowing Club
S. Busse/
 
    612endurance Racing
A. Balch/
 
    Unaffiliated (USA)
R. Gronsdahl
 
    Unaffiliated (CAN)
C. Reich
 
    Merrimac River Rowing Association
A. Kearns
 
    Minnesota Boat Club
G. Gardner
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
P. Jones
 
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
    Y Quad Cities Rowing (A)
D. Evans/B. Morley/
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
T. English/E. Mask/
 
    California Yacht Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. Legg/E. LaRovere Abrams/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Y Quad Cities Rowing (C)
E. Saunders/S. Warren/
 
    First Coast Rowing Club (A)
 
    612endurance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    RowAmerica Greenwich (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    The Agnes Irwin School (A)
 
    Cambridge Boat Club (B)
C. Mungovan/M. Yudelman/
 
    GMS Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Peachtree City Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Sagamore Rowing Association (A)
G. Grassi/M. Coor
 
    Orange County Rowing Association (A)
E. Ercolino/C. Williams
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Cooper Training Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Resilient Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    RowAmerica Rye (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Founders Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
m. smith/M. Cox
 
    Wallingford Rowing Club (A)
F. Sharp/S. Turner-Frick
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
S. Holderness/M. Holland
 
    Ransom Everglades Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Lincoln School (A)
J. Ramos/S. Romano
 
    City of Oxford Rowing Club (A)
E. Turner-Frick/J. Nash/
 
    Haddon Township High School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Great Miami Rowing Center (A)
L. Langmeyer/C. Norton
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
 
    Westminster School Boat Club (A)
E. Kohlmayer/V. Zruttova
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
 
    Kent School Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Central Crew Club (A)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Brooks School Crew (A)
A. Picard/L. Barker
 
    Greenhills School Rowing (A)
C. Miech/F. BEEDON
 
    South Jersey Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
O. Hall/D. Liyanage/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
E. Jaudon/C. Burtner/
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
K. Hornburg/E. Saunders
 
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change