55th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women's Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
    Molesey Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Marin Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Sammamish Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Jablonic/D. McEachern/S. Norman/J. Fargo/C. Ippolito/A. Schotter/M. Conroy/C. Redhead/C. Hurley (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. Pescatore/D. Burden/J. McLaughlin/P. Nordell/M. Still/E. Patton/J. Smith/B. Volpenhein/S. Bauer (Cox)
 
    Alumni Blue Boat Club (A)
r. marland/H. Hering/C. Burgers/H. Chataway/J. Houlding/P. Graham/J. Relle/M. Forgeron/V. Wen (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Diesel Athletic Club (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Irish Masters BC (A)
B. Crean/G. Murphy/R. Carroll/O. McGrath/G. O'Neill/J. O'Neill/H. Merz/M. McGlynn (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Gates/E. Meister/W. Rickman/C. Beck/T. Hornick/P. Kopp/M. Costanzo/R. Eckles/D. Santora (Cox)/
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
D. Frost/C. Sullivan/D. Wagener/R. Dexter/S. McKiernan/E. McCall/M. Soutter/T. Vogt/K. Kit (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
M. Carrabine/M. Garcia-May/M. Weber/S. Krum/P. Hughes/C. Flanigan/J. Bea/L. Nelson/J. Vallese (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Dupuis/H. Watanabe/P. Rioux/J. Geshwiler/J. Hintlian/R. Ramsdell/C. Petruzziello/A. Cole/C. Hanlon (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Batchelor/D. Silveira/M. Klinker/C. Ceglio/T. Needham/G. Barnes/E. Grace/E. Frankenberry/H. Debruyn (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
M. Atalay/G. Ritter/S. Barr/M. Crotty/M. Michalowski/C. Cobbs/A. Ballard/M. Vatis/J. Dougherty (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
R. Phillips/J. Ramus/C. Tolsdorf/T. Wiegand/D. DeBonis/C. Usher/M. Mannion/N. von der Schulenburg/W. Emans (Cox)
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/P. Jeffrey/K. Dalton/C. Parziale/P. Gilmore/R. Fuller/B. Walthall/H. Durand/M. Fuchs (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
G. Callaway/A. Crowley/T. Cox/T. Denny/S. Beam/M. Landgraf/R. Clark/h. anderson/c. furch (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
c. Hoey/C. Fox/J. Smigel/A. Stefanski/M. Kirwan/s. nowmos/P. Murray/j. cowley/P. Mokha (Cox)
 
    Williams College Alumni Rowing Association (A)
J. Kip/I. Smith/S. Burns/D. Beischer/T. Owens/S. Rabinowitz/T. Bock/A. Hoddick/K. Iverson (Cox)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
P. Kelly-Detwiler/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Tripler/S. Schweighauser/T. Knowlton/D. Sloman/T. Rizzo/E. Drake (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/M. Broder/A. Jackson/S. Rawl/J. Scanio/J. Zahner/D. Thomas/K. Knudsen/S. Lin (Cox)/
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
P. lentz/J. White/D. McMillan/K. Ryan/T. Jones/i. colon/A. Robinson/P. Swayze/E. Kazounis (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. McGovern/B. McGowan/G. Emberling/D. Olson/M. Myers/M. Psarouthakis/P. Hughes-Cromwick/P. Mancuso/E. Kurcz (Cox)
 
    Upper Yarra Rowing Club (A)
J. Tomkins/D. Free/R. Finlayson/B. Geier/N. Mcdonald-Crowley/T. Wright/R. Martin/B. Hick/M. Toon (Cox)
 
    Ex Nemo Rowing Club (A)
J. Gibbons/P. Sharis/G. Henry/A. Holland/C. Swan/C. Browder/D. Johnson/G. LeSage/T. Metz (Cox)
 
    North Palm Beach Rowing Club (A)
 
    Münchener Ruder-Club von 1880 e.V. (A)
P. Vermeij/W. Crasborn/F. Salzmann/D. Spiekermann/S. Hamels/G. Gilbert/B. Mendelevitch/S. Rembold/B. Forssmann (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
C. Marino/J. O'Neil/D. Radack/K. Kuehnel/S. Meisner/J. Wolff/r. scannell/J. Santo/M. NARON (Cox)
 
    Rudergesellschaft Wiking Berlin (A)
C. Brzeski/M. Boldt/T. Graap/G. Gavrilovic/D. Meusel/D. Thieslack/T. Vries/A. Vries/U. Liedke (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
D. Louis/M. Berkner/C. Huntington/P. Carson/H. Matthiessen/B. Stone/T. Kiefer/M. Hanley/M. Zembsch (Cox)/
 
    Navy Masters Rowing Club (A)
C. Jungbluth/D. Lyons/C. Melcher/S. Engelhardt/T. Bennett/J. Schofield/K. Patton/J. Mauro/T. Griffith (Cox)
 
    Wesleyan Alumni Rowing Association (B)
K. Foley/T. Matlack/D. Nuelle/P. Slye/A. Thomson/J. Wiseman/M. Greenstein/D. Myers/R. Miller (Cox)/
 
    Cornell University Alumni (A)
C. Kenaley/D. Tennant/P. Edwards/M. Van Der Heide/R. Dupcak/J. Dean/M. Butler/G. Wilkins
 
    Narragansett Boat Club (B)
S. Whitney/B. Kerns/G. Calise/R. Blanchard/M. Berkson/J. Brock/P. Evans/B. Sandstede/L. Evans (Cox)
 
    Barbarians Rowing Club (A)
B. Vestergaard/J. Nielsen/E. Draydon/M. Buchheit/J. Williamson/M. Vabrousek/J. Ehmke/A. Otten/M. Rabjohns (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
S. Barrington/J. Kermond/J. Roberts/Z. Merriman/W. Calder/B. Boone/D. Margolis/E. Dow/P. Mende (Cox)
 
8 10:00 AM M GM 8+ Men's Grand Master Eights [60+]
20
    Melbourne University Boat Club (A)
G. Rees/A. Marshall/P. Antonie/A. Langford/F. Rickards/T. Mallin/G. Gullock/R. Henderson/T. Koo (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
B. Whitehead/A. Cook/P. Stekl/W. Purdy/S. Faber/K. Somerville/M. Totta/P. Kermond/J. Chatzky (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
A. Goldstein/T. Pounds/R. Van Cleve/J. Chamberlain/C. Gaylord/P. Horvat/J. Gregory/M. Findeis/S. Weinstein (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
 
    Team Attager (A)
J. van Blom/C. Hamlin/R. Borggaard/C. Ives/F. Schoch/C. Pieper/N. Kurmakov/M. Tebay/R. Grossman (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
D. Potter/J. Millar/M. Dent/M. Ives/K. Jomo/E. Burke/J. Bouscaren/E. Chandler/A. Fisher (Cox)
 
    Motley Rowing Club (A)
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/B. Miller/R. Buchanan/M. Verlin/D. Curtis/D. Curtis/B. Baker (Cox)/
 
    Upper Thames Rowing Club (A)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
A. Gehant/B. OConnor/W. McGowan/L. O’Toole/G. Harrington/P. Sundquist/D. Lister/G. Marshall/F. Leahy (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
G. Naden/J. Holt/W. Perkins/B. Charters/J. Christianson/D. Cain/B. Christie/D. Struzyna/T. Hunt (Cox)
 
    Occoquan Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Nonesuch Oar & Paddle Club - Idaho (A)
P. Huntsman/D. Moore/L. Terry/J. Richardson/T. Brooks/H. Burnett/A. Narva/J. Bracewell/F. Yalouris (Cox)/
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. Ives/W. Hume/M. Morschauser/L. Anderson/S. Spiering/s. rodgers/J. Alberti/d. sitek/A. Zecha (Cox)
 
    Melbourne University Boat Club (B)
M. Kerin/P. Ferguson/G. Longden/T. Tindale/R. Parker/D. Graver/T. Wood/N. morrison/D. England (Cox)/
 
    Long Beach Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Mosman Rowing Club (A)
J. Myburgh/M. Campbell/J. Battersby/T. Sheridan/B. Weir/P. Bartels/M. Williams/D. Wear/T. O’Hanlon (Cox)
 
    Florida Institute of Technology Alumni Rowing Assn. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
    Victoria City Rowing Club (A)
J. Walinga/K. Heddle/j. monroe/K. Worthington/m. mcbean/C. Moore/B. Taylor/K. Barnes/J. Gumley (Cox)
 
    College Club Seattle (A)
 
    Marin Rowing Association (A)
T. VanderVeldt/K. Keller/K. Boyd/L. Weidner/P. Scott/N. Aarsheim/K. Eichner/E. Moody/G. Perozzi (Cox)/
 
    BMA Boat Club (A)
E. Mastrianni/S. Dupcak/A. Thies/K. Ackerman/L. Edgerly/S. Edmunds/S. VanderMeer/T. Doggett/C. Bassler (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Don Rowing Club (A)
C. Strachan/J. Thompson/C. Drewry/A. Oke/M. Dunlop/L. Tucker/L. Larmondin/L. Soucy-Fraser/W. O'Neill (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/S. Copeland/K. Wojda/J. King/P. Shen/L. Mand/S. Wienbar/M. Westermeyer/J. Byrd (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Radcliffe Alumnae Rowing Association (A)
S. Mahan/R. Hyson/V. Lang/C. Han/C. Doyle/A. Pugh/E. Kryder-Reid/E. Wilder/R. Millman (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Donlan/D. Cogill/K. Woll/D. Galdston/L. Stone/L. Adams/P. Hambrick/M. Alandydy/A. Zhang (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Appelget/c. spicer/K. Wojnovich/M. Franceschi/C. Cohen/T. Gruber McDonough/C. Baldino/N. Gajewski/C. Hill (Cox)
 
    Tribesmen (A)
A. Lockwood/F. Wilson/G. Carolan/R. Bell/M. Dennis/B. Gregersen/S. Herron/M. Wells/K. Carolan (Cox)
 
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
R. Coughenour/d. albano/L. Pagano/K. Spillman/E. Hay/J. Schwab/J. Dillon/C. Paska/S. Moore (Cox)
 
    Cape and Islands Rowing Association, Inc. (A)
A. Yelle/J. Ward/M. Fournier/M. Collier/K. Sweeney/L. Allen/R. Avenia-Prol/C. Lyall/S. Lavieri (Cox)
 
    Odina rowing club (A)
C. Rebuttini/S. Giammaria/D. Nonis/M. Bevilacqua/A. Mancini/P. Di Caro/V. Scognamiglio/V. D'Agostino
 
    Westford Community Rowing (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Old Glory Boat Club (A)
E. Minzner/S. Kendall/K. Goody/R. Sudduth/C. Edwards/K. Pierce/L. Cummings/b. Stefan/J. Levitt (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
s. Behan/K. Weber/D. Pushner/B. Bass/P. Foudy/S. Quinn/C. Mioli/W. Woolf/A. Baldwin (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
A. Iannaccone/D. Bettinger/M. Hentschel/B. Tansey/M. Wrabley/J. Iannuzzi/T. Miller/S. Parker Hughes/R. Burns (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Spires/C. Levey/E. Cushna/R. Eastman Or-Shahar/J. Williams/K. Bourdeau (Cox)
 
    Wallingford Rowing Club (A)
H. Vogels/S. Burrows/L. Wymer/K. Kapernaros/R. Waller/J. Wilby/M. Murray/A. Brown/R. Haycock (Cox)
 
    FILO Rowing (A)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Sanchez-Salazar/S. Bay/J. Frampton/M. Gutierrez/J. Clutter/K. Tufano/L. Mccallum/S. Winegeart/D. Cheslow (Cox)
 
    Belvoir Ruderclub Zurich (A)
S. Damer/I. Schwerzmann-Althoff/A. Odermatt/S. Rapetti-Hunsicker/S. Springman/U. Lohmann/E. Wrigth/G. Schulz/S. Schmill (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Ottawa Rowing Club (A)
V. Thompson/L. Burpee/M. McEvoy/C. Salter MacDonald/C. Chenell/M. Ecklund/K. Germann/C. Fernandez/R. Herman (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
c. Ward/m. jacobs/D. Carey/E. Jones/s. brighton/D. Reichstetter/K. Sluzenski/M. Sheehan/L. Versteeg (Cox)
 
    Mortlake Anglian & Alpha Boat Club (A)
H. Cook/L. Baguley/A. Elliott/N. Dale/A. Jenkinson/S. Kell/H. Mcmillan/J. Skipper/J. Renwick (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
K. Shackelford/M. Wilson/E. Turtle/L. Gamble/S. Burt/E. Milnor/B. Dunn/J. Hines/S. Berube (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
L. Greene/T. Sukiennicki/L. Lennon/J. Brown/L. Civiletti/K. Vosburgh/M. Rawlings/L. Choate/M. Yeatts (Cox)
 
10 10:23 AM W GM 8+ Women's Grand Master Eights [60+]
17
    Conibear Rowing Club (A)
M. Goodlett/T. Vagen/B. Seaton/K. Skanderup/P. Sparling/R. Pratt/E. Horsnell/K. Johnson/J. Bodle (Cox)/
 
    Long Beach Rowing Association (A)
G. Malacrida/D. Birch/R. Alexander/H. Frykman/M. oliver/J. Snyder/A. Strobridge/M. PERROT/A. Chacon (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
E. Hamann/C. Bower/H. Metcalf/K. Thorsness/J. Marshall/J. Palchikoff/C. Brown/P. Bailey/H. Hatton (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    1980 Rowing Club (A)
S. Hooten/A. Jonik/S. Hingley/N. Vespoli/G. Helfer/J. Geer/E. Kent/C. Geer/K. Smith (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Masters Coaching, LLC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/D. Bradshaw/K. Garofalo/E. Headd/L. Craig/T. Menapace/E. Bates/K. English/M. Mendiola (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
K. Crowe/C. Fletcher/J. Neal/J. Chow/P. Crutcher/G. Luthra/P. Casebolt/L. Robins/R. Mieux (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
P. Schnepp/M. Czupryna/J. WRIGHT/K. Cook/A. Boudreau/E. King/J. Eitas/D. Voikos/A. Nagem (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
D. Bingham/L. Williams/N. Shearman/C. O'Toole/B. Herrmann/K. Stewart/D. Logan/D. Hurley/S. Stento (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
B. Pugel/E. Belk/S. Hanna/L. Schade/A. Myarick/M. Meigs/T. Decker/M. Mendez/K. Nieman (Cox)/
 
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
    London Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Molesey Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cornell University Alumni (A)
J. Grant/B. Hallstrom/J. Beasley/I. Rudolph-Shabinsky/C. Carew-Miller (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/T. Ayer/A. Lamont/K. MacDermott/e. spector (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/A. O'Brien/W. Unold/M. Schonewald/S. Finkel (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Don Rowing Club (A)
S. SARKAR/S. Vouilloz/D. Cameron/S. Birch/K. Boyle (Cox)/
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/H. Cashen (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
D. Greenberg/M. Monplaisir/J. Crawford/T. Rooney/J. Mizzi (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/A. Balogh/J. Peterson/C. Boit (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Friends of Andover Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    King's Crown Rowing Association (A)
 
    Mt. Baker Crew (A)
K. Yruretagoyena/J. Massmann/E. Olson/G. McBarron/M. Bolender (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Bolton/J. Scannell/J. Holmes/M. Sreckovic/N. Patterson (Cox)/
 
    CHAOS Rowing (A)
R. Wiley/J. Medverd/C. Hayes/D. Peschel/L. Saidel-Baker (Cox)/
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/B. Harwood/J. Jones/r. versteeg/D. Desaulniers (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan/D. Sesler/S. Humphrey/B. Spunberg/F. Derteano (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
P. McNally/M. Greene/P. Loring/J. Kelly/K. Vatave (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Vaccaro/C. Gilbert/G. Rusnak/M. Truesdell/J. Whiting (Cox)
 
    Pengwern Boat Club (A)
j. wilkinson/r. barnes/a. turner/g. dee/E. Gelbard (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    BMA Boat Club (A)
D. Utter/J. Senner/J. Karl/w. berger/E. Dwyer (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Manfredi/G. Love/R. Griffin/N. Woodfield/L. Schumer (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Harlam/J. Williams/C. PONDER/j. mackintosh/M. Saracino (Cox)
 
    Erster Kieler Ruder-Club (A)
L. Besch/G. Meyer/B. Klose/H. Schulz/J. Schüßler (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/R. Durham/G. Joseph/M. Furgueson/A. Harvey (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
S. Swan/R. Sommer/B. Acuff/D. Reinisch/A. Watt (Cox)
 
12 10:46 AM M GM 4+ Men's Grand Master Fours [60+]
17
    Leander Boat Club (A)
C. Pollock/G. Gage/L. Marshal/M. Jansen/O. Gurel (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Craft/E. Cook/J. Yasaitis/C. Harrigan/M. Strom (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/E. Stevens/H. Graves/M. Stormberg/G. Quizon (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Woll/S. Morss/J. Saxelby/J. Lambert/S. Klein (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Poole/A. Stockly/P. Ventre/S. Westra/F. Sheahan (Cox)/
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
e. meyers/P. Hayes/j. forster/p. knight/s. marusich (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/W. Lee/J. Malarkey/G. Vicens (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
R. Whitbeck/B. Kuhn/L. Abramson/A. Ratajczyk/J. Baker (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
D. McCaig/P. Jacobs/W. Somers/S. Whalen/D. Covin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Green/D. Lill/G. Tintor/T. Tress/A. Herman (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
S. Hamilton/E. Ford/O. Simanovsky/W. Harley/C. Cadigan (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/R. Gaitskell/J. Ryan/C. Bardt/K. Hannigan (Cox)
 
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
    Cambridge Boat Club (A)
C. Sands-Bohrer/L. Muri/O. Huxley/J. Sacheck-Ward/A. Cox (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Bracken/E. Dade/C. Reynolds/E. Kaufman (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
J. Panko/R. Lenczowski/B. Wood/J. Vanneman/G. Giannini (Cox)/
 
    East Arm Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Scovel/K. Czajkowski/F. Kaper/J. Pederson/C. Turner (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Imbert de Smirnoff/A. Verheul/J. Hayes-Cha/C. Higgins/M. Floyd (Cox)
 
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/R. Winn/T. Harris/K. Casper/T. Iyengar (Cox)/
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
C. Huet/M. Stoutenburg/M. Savino/D. Baillie/R. Rosloski (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
F. Beaudoin/J. Lambert/D. Roop/R. Gross/E. Morris (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
D. Klein/J. Powers/S. Smith/R. Sheckler/R. Audejaitis (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
J. Hyzy/J. DiGrazia/K. Golden/J. Powell/M. Mabeus (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Long Beach Rowing Association (A)
R. Ballough/S. Ross/J. Levy/N. HAYES/L. Roman (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
A. Thornton/m. kohn/J. Morris/E. Montgomery/F. Scumaci (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Essex Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
M. Laskaris/H. Shand/E. Glenshaw/D. Hannam/H. Glenshaw (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Franz/L. Piette/J. Waldman/D. Reeves (Cox)
 
    Boston University Community Rowing (A)
R. Rubinow/A. Swan/J. Vasterling/K. Boudreau/M. O'Brien (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (C)
D. Crisler/Y. Poltorak/L. Case/T. Neider/Y. Mito (Cox)
 
14 11:08 AM W GM 4+ Women's Grand Master Fours [60+]
15
    Early Lights Rowing Club (A)
P. Johnston/K. Johnson/K. Dietz/S. Kinne/T. Griffin (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Watercat Rowing Club (A)
A. Smith/B. Connolly/L. Brumder/M. Armstrong/K. Durm (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
D. Peszek/B. Brooks/E. Davis/M. O'Donnell/J. Eckert (Cox)/
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Marin Rowing Association (A)
B. Merrell/K. Azevedo/R. MacLaren/D. Kendall/S. Ryder (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
T. Scherpbier/S. Berry-Gorelli/M. Morris/L. Chisholm/J. Tachau (Cox)
 
    Essex Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Narragansett Boat Club (B)
L. Iler/S. Rutherford/E. Goodman/P. Watson/e. mcdonald (Cox)
 
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Twin Donut Rowing Club
G. Klingsporn/G. Klingsporn
 
    Castle Semple Rowing Club
P. Gissen/M. Holmes
 
    Cambridge Boat Club
J. Pierce/J. Manson
 
    Chinook Performance Racing
M. Nash/R. Reichart
 
    Detroit Boat Club
G. Walker/R. Lesnau/
 
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy/D. Chernoff/
 
    Toronto Sculling Club
v. vinje/P. Monckton
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    College Club Seattle
R. Colven/M. Biery/
 
    CHAOS Rowing
R. McDonogh/T. Bukowski
 
    New Haven Rowing Club
S. Majd/M. Alloway
 
    Composite: Berry Hill BC, Jurmalas sports
V. Meikaliss/M. Raisky
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch/
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Hunt/S. Schaffran
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
A. Fiory/J. Lahm
 
    Partez Rowing Club
C. Mallon/N. Ishizuka
 
    Cambridge Boat Club
m. gefter/W. Erkelens
 
    Noank Rowing Club, Inc.
T. Stottlemyer/D. Hoxie
 
    Linzer Ruderverein Ister
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
A. Stellato/T. Braim/
 
    Mohawk River Boat Club
C. Hirschler/R. Cecil
 
    Baltimore Rowing Club
B. McMahon/J. Jones
 
    Union Boat Club
H. Spurway/C. Kane
 
    Cambridge Boat Club
R. Atun/T. Kohler/
 
    Western Rowing Club
B. Peaker/V. Nolte/
 
    Belmont Hill School
N. Wood/T. Wood
 
    Potomac Boat Club
G. van der Vink/F. Slakey
 
    Fairmount Rowing Association
D. Baugh/T. Greenwood
 
    Navesink River Rowing
A. Sorensen/c. gross
 
    Duluth Rowing Club
T. Rauschenfels/G. Peterson
 
    Burnstown Rowing Club
M. Robson/W. Stevens
 
    Cape Cod Masters Rowing
J. Messenger/p. otton
 
    TEAM DIETRICH
J. Dietrich/R. Blunt
 
    Maritime Rowing Club
S. Trudel/B. Potts/
 
    Cambridge Boat Club
A. Packard/M. Collins
 
    Trafford Rowing Club
A. Sykes/S. Weeks
 
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Ottawa Rowing Club (A)
A. van der Kamp/R. Inch/A. Moen/M. McKenzie/P. Peacock/E. Doucet/M. Coulson/L. Pagé/J. Courtney (Cox)/
 
    Pocock Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    College Club Seattle (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Henderson/E. Nelson/A. Van Guilder/M. Malotky/R. Miller/D. Antonelli/P. Greene/S. Pollex/A. Beckman (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Somers/L. Reynard/M. Rozing/S. Cuddy/C. Ruane/L. Angione/M. Allen/J. Milne/K. Degutis (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
P. Goforth/M. Hudson/K. Kopchitz/K. Judd/J. Shifferd/J. Osterwisch/E. Jeffords/L. Thompson/K. Peretick (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Mendota Rowing Club (A)
M. Austin/E. Tuppen/L. Midelfort/E. Pratt/F. Chew/N. LaRocque/M. Davis/K. Flickinger/L. Hansen (Cox)
 
    BAD Unicorns (A)
M. Roman/K. Brown/W. O'Brien/L. Detlefsen/M. Traub/C. Truman/A. James/C. Sheehan/V. Muir (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Station L Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Capital Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/A. Bumstead
0.0 (59)
    Composite: Danske Studenters Roklub, Odder (A)
S. Nielsen/J. Rasmussen
0.0 (33)
    Castle Semple Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
0.0 (28)
    Cambridge Boat Club (C)
C. Zezza/M. Zezza
0.0 (72)
    Cambridge Boat Club (A)
L. Pierce/J. Randle
0.0 (61)
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/K. DeLuca
0.0 (49)
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay/M. McCormack
0.0 (65)
    Riverside Boat Club (A)
C. Cavallo/S. Wolf
0.0 (36)
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Hettler/J. Moss
0.0 (50)
    Mobjack Rowing Association (A)
M. Muffelman/S. Muffelman
0.0 (40)
    Upper Merion Boat Club (A)
0.0 (60)
    Station L Rowing Club (A)
P. Volz/L. Jensen
0.0 (55)
    Row Brevard Inc. (A)
B. Crossley/A. Francis
0.0 (47)
    Atomic Rowing (A)
J. Rogers/A. Nealon
0.0 (42)
    Chinook Performance Racing (A)
P. Kozicz/K. Wilson
0.0 (54)
    Unaffiliated (USA)
J. Winter/E. Pratt
0.0 (38)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
T. Rooney/C. Rooney
0.0 (37)
    Cambridge Boat Club (A)
B. Crawford/N. Lang
0.0 (41)
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Krupiarz/B. Dunn
0.0 (55)
    Composite: Cambridge, Gentle Giant (F)
R. Whelan/M. McCormick
0.0 (51)
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
0.0 (66)
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
0.0 (60)
    Lake Union Crew (A)
C. Tallman/A. Faulds
0.0 (41)
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Thorne/V. Moors
0.0 (54)
    San Diego Rowing Club (A)
S. Walther/G. Bolitho
0.0 (53)
    Rudergesellschaft Wiking Berlin (A)
C. Brzeski/S. Brzeski
0.0 (33)
    RowAmerica Greenwich (A)
L. Auger/S. Allgood
0.0 (29)
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
0.0 (64)
    Composite: Alexandria, OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
0.0 (53)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
H. Sontgerath/M. Hyland
0.0 (52)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (B)
P. Bellin/F. Burke
0.0 (58)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
L. McMath/E. Balsley
0.0 (52)
    Santa Cruz Rowing Club (C)
R. Williams/S. Williams
0.0 (62)
    Shanghai Dianshanhu Boat Club (C)
X. Bao/Z. Wang/
0.0 (28)
    Station L Rowing Club (A)
D. Atwood/L. Ripley
0.0 (60)
    Greenwich Crew (B)
J. Woody/S. Mills
0.0 (44)
    Vesper Boat Club (B)
W. Nelson/S. Hutchings
0.0 (47)
    Wichita Rowing Association (A)
W. Van Sickle/C. Van Sickle
0.0 (62)
    Vesper Boat Club (A)
T. Simon/S. Scott
0.0 (64)
    Swan Creek Rowing Club (A)
S. Platt/A. Dinan
0.0 (53)
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
    Composite: Vesper, Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
0.0 (39)
    Fruit Loops Rowing Association (A)
M. Smith/G. Benning/R. Cone/D. Gorriaran
0.0 (55)
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Taaffe/B. Taaffe/A. Taaffe/m. taaffe
0.0 (35)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/M. Stormberg/J. Graves/P. Morelli
0.0 (49)
    Composite: Upper Valley Rowing, Merrymeeting Rowing (A)
J. Tunnicliffe/S. Hornney/M. Totta/P. Kermond
0.0 (58)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
J. Dietz/W. Castle/C. Somers/M. Wilson
0.0 (56)
    Malta Boat Club (A)
M. Brown/P. DeVlieger/J. Cutler/G. Doyle
0.0 (54)
    Koven Training Center (A)
C. Cole/A. Kusurin/A. Dunn/J. Koven
0.0 (38)
    Composite: Riverside, Chinook, S&M Rowing (A)
M. Nash/S. De Bever/M. Brown/J. Tracey
0.0 (55)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
0.0 (51)
    Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club (A)
C. Windeknecht/K. Wobeser/M. Malone/M. Daemen
0.0 (58)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
0.0 (36)
    Dartmouth Rowing Club (A)
T. Hull/B. McNabb/P. Folger/K. Somerville
0.0 (61)
    Akamai (A)
M. Stevens/D. Amenhauser/E. Johnson/J. Bers
0.0 (41)
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
L. Fitzhenry/C. McElroy/A. Ascoli/R. Baldry
0.0 (44)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/J. Reavis/I. Garber/C. Bardt
0.0 (64)
    Narragansett Boat Club (B)
B. Sandstede/M. Hamilton/E. Watne/P. Evans
0.0 (58)
    Belmont Hill School (A)
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
0.0 (63)
    Community Rowing, Inc. (A)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole/
0.0 (63)
    Composite: Rockford, RV Ister Linz (A)
D. Kuttelwascher/R. Grieshofer/P. Stekl/R. Anderson
0.0 (58)
    Unaffiliated (USA) (A)
H. Wyss/K. Worthington/S. Engel/J. Archibald
0.0 (55)
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Heimbeck/S. Petrie/N. Espinosa/P. Struyvenberg
0.0 (52)
    Nashaquitsa Rowing Club (A)
L. Elswit/J. Cusack/K. Iscol/A. Anderson
0.0 (68)
    Maritime Rowing Club (A)
W. Kelly/J. Kelly/C. Kelly/N. Kelly
0.0 (39)
    Greenwich Crew (A)
M. Zavattaro/S. Pollmann/A. Towle/M. Butler
0.0 (55)
    London Rowing Club (A)
R. Sullivan/M. Quinn/A. Flaherty/J. Danciger
0.0 (47)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
R. Lyons/C. Rubin/C. Jamieson/m. rugnetta
0.0 (53)
    All North Shore Crew NFP (A)
S. Lichter/A. Dike/F. Scommegna/C. Shoup
0.0 (61)
    Melbourne University Boat Club (A)
D. Yates/G. Longden/M. Fanning/T. Wood
0.0 (68)
    Shanghai Dianshanhu Boat Club (C)
H. Buschbacher/Z. Qiu/J. Wu/T. Shu/
0.0 (41)
    Harvard University Boat Club (A)
M. Terry/J. Bracewell/h. baker/R. Baker
0.0 (72)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
S. Williams/M. Furgueson/N. Ishizuka/G. Hack
0.0 (56)
    King's Crown Rowing Association (A)
0.0 (0)
    Malvern Preparatory School (A)
0.0 (0)
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change