2020 HOCR Global Remote Event

  • Oct 9, 2020 To Oct 18, 2020
  • virtual
  • Charles River
  • Cambridge, MA (USA)
  • Hosted By: Head Of The Charles Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 17, 2020
Participatory Erg
1 Men's Grand Veteran [80+] - PARTICIPATORY ERG
7
3 Men's Senior-Veteran [70+] - PARTICIPATORY ERG
25
2 Women's Grand Veteran [80+] - PARTICIPATORY ERG
1
4 Women's Senior Veteran [70+] - PARTICIPATORY ERG
8
5 Men's Veteran [60+] - PARTICIPATORY ERG
72
6 Women's Veteran [60+] - PARTICIPATORY ERG
29
7 Men's Grand Master [50+] - PARTICIPATORY ERG
94
    Ann Arbor Rowing Club
P. Mancuso
 
    Austin Rowing Club
A. Hamilton/
 
    Austin Rowing Club
S. Khayyal
 
    Aviron Lachine Rowing
S. Shinder
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
W. Mason
 
    Bideford Amateur Athletics Club
A. Peake
 
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
 
    Carnegie Lake Rowing Association
V. Riley
 
    Catalyst Rowing Fitness
W. Black
 
    Catalyst Rowing Fitness
M. Okey
 
    CDB Madrid Velocidad
J. Aranzadi
 
    CDB Madrid Velocidad
B. Arias Martin
 
    CDB Madrid Velocidad
S. Llanos
 
    CHAOS Rowing
T. Bukowski
 
    CHAOS Rowing
B. Brinegar
 
    CHAOS Rowing
R. Doherty
 
    Chestnut Hill Rowing Association
J. Jones
 
    Club d'Aviron de Saint-Cassien
F. Pakin
 
    Club España
A. Rodriguez
 
    Club Regatas Rosario
C. Maknis
 
    Community Rowing, Inc.
L. Crafter
 
    Crimson Death Barge
J. Guerra
 
    Duxbury Bay Maritime School
O. Rosenbladt
 
    East Bay Rowing, Inc
M. Brown
 
    Erster Kieler Ruder-Club
J. Schüßler
 
    Genco Pura Olive Oil Company
W. Johnson
 
    Greater Dayton Rowing Association
B. Bucher
 
    Greater Dayton Rowing Association
B. White
 
    Guildford Rowing Club
A. Nelson
 
    Halifax Rowing Club
C. Evans/
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd.
S. Smith
 
    Hawthorn Rowing Club
R. Blackwell
 
    In Pursuit
D. Koch
 
    Iona College Alumni
J. Steccato
 
    Killer Bees Rowing Club
J. Woods
 
    Kölner Ruderverein von 1877 e.V.
B. Zuenkler
 
    London Rowing Club
R. Sullivan
 
    Long Beach Rowing Association
S. Milosevic/
 
    Long Beach Rowing Association
I. Rokos
 
    Merrimac River Rowing Association
B. Nowicki
 
    Molesey Boat Club
N. Turpin
 
    Newcastle Rowing Club
C. Harcombe
 
    Noble & Greenough School
P. Rueppel
 
    Northeastern University Rowing Alumni
M. Spath
 
    Peachtree City Rowing Club
M. Tremblay
 
    Pine Rivers Rowing Club
A. Borger
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
H. Sontgerath
 
    Remeros Domingueros
L. Pinto Hajj
 
    Ro Fitness
K. Sharp/
 
    Rocky Mountain Rowing Club
S. Paul
 
    Row & Ride
D. juffre
 
    Rowing Association Of Naples
S. Jaron
 
    Shanghai Dianshanhu Boat Club
O. Fang
 
    Stonington Community Rowing Center
M. Nowak
 
    SUB 7 Indoor Rowing Club
D. Lynch
 
    The Eight Oarsmen of The Apocalypse
K. Ellis
 
    Unaffiliated (CAN)
M. Kosche
 
    Unaffiliated (GBR)
D. Hossack
 
    Unaffiliated (GBR)
T. Riddell-Webster
 
    Unaffiliated (USA)
R. Hamill
 
    Unaffiliated (USA)
J. Segrera
 
    Unaffiliated (USA)
J. Johnson
 
    Unaffiliated (USA)
B. Degnan
 
    Unaffiliated (USA)
M. Althouse
 
    Unaffiliated (USA)
C. White
 
    Unaffiliated (USA)
T. Koning
 
    Unaffiliated (USA)
S. Misgen
 
    Unaffiliated (USA)
J. Mesko
 
    Unaffiliated (USA)
C. Maiorino
 
    Unaffiliated (USA)
D. Parks
 
    Unaffiliated (USA)
J. Pesot
 
    Unaffiliated (USA)
J. Boyd
 
    Unaffiliated (USA)
B. Muich
 
    Unaffiliated (USA)
S. McMillan
 
    Unaffiliated (USA)
J. Williams
 
    Unaffiliated (USA)
A. Hedge
 
    Unaffiliated (USA)
J. Pitchford
 
    Unaffiliated (USA)
S. Hellwig
 
    Unaffiliated (USA)
D. Mahoney
 
    Unaffiliated (USA)
D. Marshack
 
    Unaffiliated (USA)
J. Feeley
 
    Unaffiliated (USA)
W. Collins
 
    Unaffiliated (USA)
K. SigRist
 
    Unaffiliated (USA)
I. Burghardt
 
    Unaffiliated (USA)
C. Trantham
 
    Unaffiliated (USA)
A. Roth
 
    Unaffiliated (USA)
G. Beck
 
    Unaffiliated (USA)
R. Occhialini
 
    Unaffiliated (USA)
A. Cook
 
    Unaffiliated (USA)
H. Nelson
 
    Unaffiliated (USA)
D. Rondeau
 
    Unaffiliated (USA)
P. Mahoney
 
    Unaffiliated (USA)
D. Orsolini
 
    Vero Beach Rowing, Inc
T. Young
 
8 Women's Grand Master [50+] - PARTICIPATORY ERG
57
    612 Endurance
K. Severson/
 
    Alfred Rowing Club
I. Henkel
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
C. Voorhees
 
    Carnegie Lake Rowing Association
E. Hauptman
 
    Catalyst Rowing Fitness
S. Hughes
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc.
J. Moffat
 
    cercle nautique pays d'aix
e. tassy
 
    Cohasset Maritime Institute
c. harvey
 
    Cohasset Maritime Institute
K. Shusterman
 
    Community Rowing, Inc.
M. Agre
 
    Community Rowing, Inc.
S. Pelmas
 
    Community Rowing, Inc.
C. Sutter
 
    Community Rowing, Inc.
A. Alton
 
    Community Rowing, Inc.
C. Tingle
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc.
M. Creighton/
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc.
C. Manning/
 
    Dallas Rowing Club
E. Faust
 
    Deep Cove Rowing Club
G. Rijniersce
 
    Genco Pura Olive Oil Company
K. Johnson
 
    Grand Rapids Rowing Association
J. Bennett
 
    Greater Dayton Rowing Association
M. Evans
 
    Hollywood Rowing Club
K. Wojtas
 
    Hydrow Rowing Club
K. Wiedemann
 
    Kölner Ruderverein von 1877 e.V.
P. Wingen
 
    Korowa Anglican Girls School
J. Robinson
 
    Long Beach Rowing Association
J. Price
 
    Lyn Ski
S. Smith
 
    Marin Rowing Association
K. Press
 
    Merrimac River Rowing Association
J. Bernard
 
    MK Rowing and Fitness
K. Gallucci
 
    Noble & Greenough School
A. Rueppel
 
    Omaha Rowing Association
C. Saarela
 
    Potomac Boat Club
O. Huxley
 
    Row & Ride
H. Ditchfield
 
    Row & Ride
D. Hallett
 
    Runcorn Rowing Club
J. Hamer
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
C. Goodness
 
    Sport Nautique Universitaire Bruxelles
C. Lorea
 
    SUB 7 Indoor Rowing Club
S. Young
 
    Unaffiliated (FRA)
n. francoise
 
    Unaffiliated (GER)
E. Hellmund
 
    Unaffiliated (GER)
E. Hellmund
 
    Unaffiliated (USA)
M. Bodeau
 
    Unaffiliated (USA)
L. Morrone
 
    Unaffiliated (USA)
L. MacDougald
 
    Unaffiliated (USA)
K. Kruse
 
    Unaffiliated (USA)
K. Rowland
 
    Unaffiliated (USA)
J. Carter
 
    Unaffiliated (USA)
M. Chevrette
 
    Unaffiliated (USA)
K. Snow
 
    Unaffiliated (USA)
C. Eckart
 
    Unaffiliated (USA)
N. Shunmugan
 
    Unaffiliated (USA)
M. Hedge
 
    Unaffiliated (USA)
A. Hughes
 
    Unaffiliated (USA)
D. Stone
 
    Unaffiliated (USA)
A. Dominski
 
    Unaffiliated (USA)
K. Rowland
 
9 Men's Senior Master [40+] - PARTICIPATORY ERG
67
10 Women's Senior Master [40+] - PARTICIPATORY ERG
43
11 Men's Master [30+] - PARTICIPATORY ERG
27
12 Women's Master [30+] - PARTICIPATORY ERG
37
13 Men's PR1 - PARTICIPATORY ERG
3
14 Women's PR 1 - PARTICIPATORY ERG
2
15 Men's PR2 - PARTICIPATORY ERG
2
16 Women's PR2 - PARTICIPATORY ERG
0
17 Men's PR3 - PARTICIPATORY ERG
6
18 Women's PR3 - PARTICIPATORY ERG
8
19 Men's Open/Champ - PARTICIPATORY ERG
22
20 Women's Open/Champ - PARTICIPATORY ERG
21 Men's Lightweight - PARTICIPATORY ERG
10
22 Women's Lightweight - PARTICIPATORY ERG
13
23 Men's Collegiate - PARTICIPATORY ERG
13
24 Women's Collegiate - PARTICIPATORY ERG
18
25 Men's U-17 - PARTICIPATORY ERG
131
26 Women's U-17 - PARTICIPATORY ERG
164
27 Men's Youth - PARTICIPATORY ERG
155
28 Women's Youth - PARTICIPATORY ERG
101
29 Men's Alumni - PARTICIPATORY ERG
4
30 Women's Alumnae - PARTICIPATORY ERG
0
31 Freshman Men - PARTICIPATORY ERG
1
32 Freshman Women - PARTICIPATORY ERG
8
33 Teams of FIVE: Aggregate Your Scores Here - Erg Only
11
Participatory Water
34 Men's Grand Veteran [80+] - PARTICIPATORY WATER
7
35 Women's Grand Veteran [80+] - PARTICIPATORY WATER
3
36 Men's Senior Veteran [70+] - PARTICIPATORY WATER
28
37 Women's Senior Veteran [70+] - PARTICIPATORY WATER
15
38 Men's Veteran [60+] - PARTICIPATORY WATER
91
39 Women's Veteran [60+] - PARTICIPATORY WATER
52
40 Men's Grand Master [50+] - PARTICIPATORY WATER
107
    612 Endurance
J. Dundon
 
    Aarhus Roklub
J. Lindegaard/
 
    Aging Aggies Rowing Program
R. Doherty
 
    Austin Rowing Club
A. Hamilton/
 
    Austin Rowing Club
J. Jones
 
    Austin Rowing Club
K. Sharp
 
    Average Joes
J. Bea
 
    Aviron Lachine Rowing
S. Shinder
 
    Bachelors Barge Club
A. Carazo
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
W. Mason
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Carlson
 
    Bairnsdale Rowing Club
T. Hamilton/
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
J. Linhoff
 
    Buffs Pub Crew
K. Armstrong
 
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
 
    Cambridge Boat Club
T. West
 
    Cambridge Boat Club
G. Myhr
 
    Cambridge Boat Club
M. Vannorsdall/
 
    Cambridge Boat Club
G. Lee
 
    Cambridge Rowing Club
P. Fraser
 
    Carnegie Lake Rowing Association
V. Riley
 
    Carolina Masters Crew Club
P. Barker/
 
    CHAOS Rowing
T. Bukowski
 
    Club d’aviron Vesenaz
G. Lins
 
    Cohasset Maritime Institute
E. Penanhoat
 
    Cohasset Maritime Institute
B. McMeekin
 
    Copenhagen Rowing Club
B. Vestergaard/
 
    Daly Rink Rowers
J. Nelson
 
    Dark Blues Rowing Club
M. Ogawa
 
    Deep Cove Rowing Club
K. Chow
 
    Deep Cove Rowing Club
N. Stewart
 
    Delta Deas Rowing Club
C. Garrett
 
    Durban Rowing Club
M. Burgess
 
    Durham Boat Club
R. Panek
 
    East Arm Rowing Club
S. Halasnik
 
    East Bay Rowing Club
D. Haigh/
 
    Ever Green Boat Club, Inc
M. Monplaisir
 
    Fairmount Rowing Association
T. Sibson
 
    Glebe Rowing Club
A. Ramshaw
 
    Great Bay Rowing
R. Panek
 
    Greater Columbus Rowing Association
C. Gagliano
 
    Green Mountain Rowing Club
K. Novak
 
    Halifax Rowing Club
P. Pierre Poirier
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd.
S. Smith
 
    Kansas City Boat Club
P. Donnellan
 
    Kölner Ruderverein von 1877 e.V.
B. Zuenkler
 
    Lake Las Vegas Rowing Club
C. Palmquist
 
    Long Beach Rowing Association
I. Rokos
 
    Long Lake Rowing Crew
G. Burgstahler/
 
    Maine Coast Rowing Association
B. Bohrmann
 
    Maine Coast Rowing Association
S. Bailey
 
    Maine Coast Rowing Association
S. Hornney
 
    Miami International RowHouse
F. Viacava
 
    Miami International RowHouse
A. Touzard
 
    Miami International RowHouse
D. Fuica/
 
    Nereid Boat Club, Inc.
E. Hagberg
 
    NeuBayern Racing
C. Eierle/
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc.
A. Schotter
 
    Partez Rowing Club
M. Yamamoto
 
    Partez Rowing Club
N. Wilson
 
    Pengwern Boat Club
A. Turner
 
    Pengwern Boat Club
r. barnes
 
    Pengwern Boat Club
G. Dee
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
B. Schneider
 
    Potomac Boat Club
J. Socolovsky
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
H. Sontgerath
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc.
B. McDermott/
 
    Riverside Boat Club
S. Wolf
 
    Rocky Mountain Rowing Club
P. Gozar
 
    Rocky Mountain Rowing Club
J. Harvey
 
    Rocky Mountain Rowing Club
C. Flanigan
 
    Rocky Mountain Rowing Club
H. Hammond
 
    Roklubben furesøen
O. Kongsbak
 
    Rowing Club Société des Regattes Parisiennes
R. Coale
 
    San Diego Rowing Club
J. Lai/
 
    San Diego Rowing Club
W. Lai
 
    San Diego Rowing Club
G. Bolitho/
 
    San Diego Rowing Club
R. Cosgrove/
 
    San Diego Rowing Club
W. Saville
 
    Shandon Boat Club
H. Merz
 
    SLO Rowing Club
j. bea
 
    Swan Creek Rowing Club
R. Hill
 
    Swan Creek Rowing Club
D. Gallagher
 
    Swan Creek Rowing Club
J. Rahtz
 
    Swan Creek Rowing Club
T. Pytlar
 
    Tempe Town Lake Rowing
S. Harris
 
    The Auckland Rowing Club
P. Dougherty
 
    Twin Donut Rowing Club
G. Klingsporn
 
    Tyrian Club
J. Page
 
    Unaffiliated (CAN)
K. Mahoney
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Unaffiliated (USA)
S. Loehrer
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Unaffiliated (USA)
E. Hewitt
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
F. Rowe
 
    Union Boat Club
B. Mannino
 
    Union Boat Club
E. Goldberg
 
    Upper Thames Rowing Club
N. Hewlett
 
    Upper Thames Rowing Club
J. Adams
 
    Upper Valley Rowing Foundation
r. versteeg
 
    Vashon Island Rowing Club
C. Magnuson
 
    Vero Beach Rowing, Inc
T. Young
 
    Victoria City Rowing Club
K. Kozel
 
    Westminster School Boat Club
C. Riches
 
    Whitemarsh Boat Club
J. Tachau
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Yarra Yarra Rowing Club
A. Gray
 
41 Women's Grand Master [50+] - PARTICIPATORY WATER
96
42 Men's Senior Master [40+] - PARTICIPATORY WATER
39
43 Women's Senior Master [40+] - PARTICIPATORY WATER
37
44 Men's Master [30+] - PARTICIPATORY WATER
25
45 Women's Master [30+] - PARTICIPATORY WATER
18
    Aqueduct Rowing Club
K. Lischynsky
 
    Capital Rowing Club
M. Bureau
 
    Carnegie Lake Rowing Association
A. Mueller
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
E. Rockett
 
    Clydesdale ARC
L. O'Hare
 
    Community Rowing, Inc.
E. McCann/
 
    Community Rowing, Inc.
E. Bonney
 
    Long Beach Rowing Association
A. Neel
 
    Long Beach Rowing Association
K. Stapleton
 
    Long Lake Rowing Crew
A. Kolander
 
    North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center
J. Gyulafia
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
R. Clark
 
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Riverside Boat Club
L. Boghossian
 
    Riverside Boat Club
R. Schofield
 
    Shanghai Dianshanhu Boat Club
E. Hai
 
    Shanghai Dianshanhu Boat Club
L. Li
 
    Wallingford Rowing Club
V. Futoryanova
 
46 Men's PR1 - PARTICIPATORY WATER
1
47 Women's PR1 - PARTICIPATORY WATER
0
48 Men's PR2 - PARTICIPATORY WATER
1
49 Women's PR2 - PARTICIPATORY WATER
2
50 Men's PR3 - PARTICIPATORY WATER
4
51 Women's PR3 - PARTICIPATORY WATER
6
52 Men's Open/Champ - PARTICIPATORY WATER
50
53 Women's Open/Champ - PARTICIPATORY WATER
35
    612 Endurance
M. Kaleta/
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
A. Chow
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Cambridge Boat Club
C. Madden
 
    Cambridge Boat Club
E. Kallfelz
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
C. Davies
 
    Community Rowing, Inc.
P. Stichnoth
 
    Craftsbury Green Racing Project
E. Sonshine
 
    Craftsbury Green Racing Project
J. Forbes
 
    Craftsbury Green Racing Project
G. Joyce
 
    Craftsbury Green Racing Project
B. Schodorf
 
    Craftsbury Green Racing Project
E. Boxberger
 
    Craftsbury Green Racing Project
E. Delleman
 
    Kungälvs Roddklubb
S. Bujalla/
 
    Long Beach Rowing Association
M. Focht
 
    LSU Rowing Club
M. Jones
 
    LSU Rowing Club
J. Engelman
 
    Miami International RowHouse
V. Toro Arana/
 
    Newcastle University Boat Club
E. Harcombe
 
    Newcastle University Boat Club
S. Lindsay
 
    Riverside Boat Club
S. Belozerova
 
    Riverside Boat Club
H. LeBlanc
 
    Riverside Boat Club
E. Christmas
 
    Riverside Boat Club
A. Lee
 
    Royal Hong Kong Yacht Club
E. Roberts
 
    Shandon Boat Club
E. Clohessy
 
    Southern California Scullers Club
M. Fellows
 
    Stanford Women's Crew Alumni
A. Rusher
 
    Unaffiliated (USA)
T. Rokos
 
    Unaffiliated (USA)
A. Rusher
 
    University of British Columbia
K. Clark
 
    University of British Columbia
C. Armstrong
 
    University of Calgary Rowing Club
H. Anderson
 
    Vesta Rowing Club
F. Lidlow/
 
    Vesta Rowing Club
A. Williams/
 
54 Men's Lightweight - PARTICIPATORY WATER
16
55 Women's Lightweight - PARTICIPATORY WATER
26
56 Men's Collegiate - PARTICIPATORY WATER
19
57 Women's Collegiate - PARTICIPATORY WATER
27
58 Men's U-17 - PARTICIPATORY WATER
121
59 Women's U-17 - PARTICIPATORY WATER
97
60 Men's Youth - PARTICIPATORY WATER
151
61 Women's Youth - PARTICIPATORY WATER
115
62 Men's Alumni - PARTICIPATORY WATER
3
63 Women's Alumnae - PARTICIPATORY WATER
0
64 Freshmen Men - PARTICIPATORY WATER
1
65 Freshmen Women - PARTICIPATORY WATER
4
102 Mixed Double - PARTICIPATORY WATER
20
66 Teams of FIVE: Aggregate Your Scores Here - WATER ONLY
5
Competitive Live
68 Men's Grand Veteran [80+] - COMPETITIVE LIVE
2
69 Women's Grand Veteran [80+] - COMPETITIVE LIVE
0
70 Men's Senior-Veteran [70+] - COMPETITIVE LIVE
6
71 Women's Senior-Veteran [70+] - COMPETITIVE LIVE
1
72 Men's Veteran [60+] - COMPETITIVE LIVE
9
73 Women's Veteran [60+] - COMPETITIVE LIVE
2
74 Men's Grand Master [50+] - COMPETITIVE LIVE
28
75 Women's Grand Master [50+] - COMPETITIVE LIVE
10
76 Men's Senior Master [40+] - COMPETITIVE LIVE
20
77 Women's Senior Master [40+] - COMPETITIVE LIVE
8
78 Men's Master [30+] - COMPETITIVE LIVE
17
79 Women's Master [30+] - COMPETITIVE LIVE
3
80 Men's PR1 - COMPETITIVE LIVE
0
81 Women's PR1 - COMPETITIVE LIVE
0
82 Men's PR2 - COMPETITIVE LIVE
0
83 Women's PR2 - COMPETITIVE LIVE
2
84 Men's PR3 - COMPETITIVE LIVE
3
85 Women's PR3 - COMPETITIVE LIVE
0
86 Men's Open/Champ - COMPETITIVE LIVE
4
87 Women's Open/Champ - COMPETITIVE LIVE
0
88 Men's Lightweight - COMPETITIVE LIVE
3
89 Women's Lightweight - COMPETITIVE LIVE
1
90 Men's Collegiate - COMPETITIVE LIVE
3
91 Women's Collegiate - COMPETITIVE LIVE
5
92 Men's U-17 - COMPETITIVE LIVE
33
93 Women's U-17 - COMPETITIVE LIVE
13
94 Men's Youth - COMPETITIVE LIVE
27
95 Women's Youth - COMPETITIVE LIVE
31
96 Men's Alumni - COMPETITIVE LIVE
5
97 Women's Alumnae - COMPETITIVE LIVE
4
98 Freshmen Men - COMPETITIVE LIVE
1
99 Freshmen Women - COMPETITIVE LIVE
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change