Head Of The Charles 2021

  • Oct 22, 2021 To Oct 24, 2021
  • head
  • Charles River
  • Cambridge, MA (USA)
  • Hosted By: Head Of The Charles Regatta
  • 2021 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, October 22, 2021
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I/II [70+]
48
2 8:18 AM W SR-VET1X Women's Senior-Veteran Singles I/II [70+]
19
3 8:45 AM M GMV 1X Men's Grand Master/Veteran Singles [50+, 60+]
126
    DeWolfe Rowing Club
R. Cone
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. Tunnicliffe
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
B. Jamieson
 
    DeWolfe Rowing Club
T. Bohrer
 
    Marietta Training Center
G. Myhr
 
    Cambridge Boat Club
T. Darling
 
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
 
    Maine Coast Rowing Association
S. Hornney
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    612 Endurance
J. Dundon
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
J. Ball
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Community Rowing, Inc.
K. Dutt
 
    Putney Town Rowing Club
E. Boileau
 
    San Diego Rowing Club
S. Vegar/
 
    Fort Worth Rowing Club
P. McDonough
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Riverside Boat Club
J. Tracey
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. Pape
 
    Pennsylvania Barge Club
M. Malone
 
    Riverside Boat Club
P. Cannistraro
 
    UTS Rowing Club
T. Willsallen/
 
    Maine Coast Rowing Association
D. Townsend
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
J. Linhoff/
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Cambridge Boat Club
L. Floyd
 
    Daly Rink Rowers
J. Nelson
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Leander Boat Club
R. Klajnscek
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
E. Genden
 
    Great Bay Rowing
F. Loucks
 
    New Haven Rowing Club
M. Schofield
 
    Cambridge Boat Club
G. Stuart
 
    Union Boat Club
B. Mannino/
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Community Rowing, Inc.
S. Reed
 
    Ex Nemo Rowing Club
E. Woodhouse
 
    Unaffiliated (USA)
F. Chernoff
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Community Rowing, Inc.
D. Holler
 
    Community Rowing, Inc.
R. Brundige
 
    Prince William Rowing Club, Inc.
F. McCarthy
 
    Stonington Community Rowing Center
J. Thornell
 
    Unaffiliated (USA)
J. Dahl
 
    Union Boat Club
S. Glick
 
    Potomac Boat Club
D. Radack
 
    Unaffiliated (USA)
l. apgar
 
    Baltimore Rowing Club
C. Krupiarz
 
    Three Rivers Rowing Association
T. Hudak
 
    Station L Rowing Club
S. Urbatsch
 
    Club España
A. Rodriguez/
 
    Riverside Boat Club
L. Rogers/
 
    Baltimore Rowing Club
D. Shackelford
 
    Long Beach Rowing Association
C. Palmquist
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Krmpotich
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
B. Schneider
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
R. Weaver
 
    Narragansett Boat Club
B. Sandstede
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
T. Smith
 
    GMS Rowing Center
J. LeMay
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Robinson
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Carlson
 
    Cambridge Boat Club
A. Aikens
 
    Fairmount Rowing Association
M. Hurley
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
W. Malecki
 
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
 
    Community Rowing, Inc.
O. Schueller
 
    San Diego Rowing Club
G. Bolitho/
 
    Rocky Mountain Rowing Club
C. Flanigan
 
    Clarkson University Crew Club
B. Jukic
 
    Riverside Boat Club
A. O'Brien
 
    Alexandria Community Rowing
s. levinson
 
    Independence Rowing Club
R. Sengstaken
 
    Unaffiliated (USA)
B. Eldridge
 
    Riverside Boat Club
M. Bannister
 
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS)
A. Shoobs
 
    Three Rivers Rowing Association
R. Thomson
 
    Unaffiliated (USA)
K. Bedell
 
    Swan Creek Rowing Club
T. Pytlar
 
    Narragansett Boat Club
B. Hannon
 
    Miami International RowHouse
F. Viacava
 
    Riverside Boat Club
J. Bers
 
    OKC Riversport
A. Rupert
 
    Cambridge Boat Club
J. McKay
 
    Independence Rowing Club
T. Hefferan
 
    Cambridge Boat Club
C. Hagedorn
 
    Potomac Boat Club
H. Garon
 
    Western Reserve Rowing Association
C. Braun/
 
    Community Rowing, Inc.
P. Peterson
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
M. Van Der Heide
 
    Harvard Sculling Club
M. Fagan
 
    Pettipaug YC Rowing
J. Bogaert
 
    Unaffiliated (USA)
A. Carpenter
 
    Cambridge Boat Club
J. Hammitt
 
    Lea Rowing Club
M. Hyndman
 
    Miami International RowHouse
A. Touzard
 
    Atomic Rowing
J. Rogers/
 
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
M. Craig
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters
W. Heinz
 
    Unaffiliated (USA)
M. Facciuto
 
    Riverside Boat Club
R. Emmel
 
    Greater Columbus Rowing Association
C. Gagliano
 
    New York Athletic Club
J. Brisson
 
    Narragansett Boat Club
M. Eriksen
 
    Mühlheimer Ruderverein
C. Thomas
 
    Unaffiliated (USA)
g. upshur
 
    Bergen County Rowing Academy
C. Reinke
 
    Cambridge Boat Club
E. Parizeau
 
    Monmouth Boat Club
J. LEVINSON
 
    Unaffiliated (GBR)
m. smith
 
    Riverside Boat Club
E. Ballo
 
    Merrimac River Rowing Association
G. Styskal
 
    612 Endurance
C. Barden/
 
    Wichita Rowing Association
R. Symonds
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight
 
    Cambridge Boat Club
M. Duby
 
    Fort Collins Rowing Association
M. Berkner
 
    Carolina Masters Crew Club
D. Margolis/
 
    Cambridge Boat Club
R. Schooler
 
    New Haven Rowing Club
J. Brock
 
    Cambridge Boat Club
R. Scannell
 
    University Barge Club
R. Wegryn
 
    Lake Merritt Rowing Club
C. Reategui/
 
4 9:28 AM W GMV 1X Women's Grand Master/Veteran Singles [50+, 60+]
72
    Dolphin Club
R. Perry
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Whistler Rowing Club
M. Harriman
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. deBiasi/
 
    Maine Coast Rowing Association
L. Krichko
 
    Detroit Waterfront Rowing Association
R. Kirchhoff
 
    Rocky Mountain Rowing Club
K. Gress
 
    Riverside Boat Club
T. Carney
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
G. Haines-Sharp
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Dallas Rowing Club
K. Elting
 
    University Barge Club
D. Eringis
 
    Martha's Moms Rowing Club
E. Runde
 
    Narragansett Boat Club
T. Hogan
 
    Vesper Boat Club
M. Tranel
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Washington Rowing School
C. Cole
 
    Riverside Boat Club
C. Widgery
 
    Cambridge Boat Club
A. Sanders-Fleming
 
    Vesper Boat Club
M. Karl
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
K. Young
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club
L. Devitt
 
    GMS Rowing Center
K. Simmons/
 
    Ridley Graduate Boat Club
L. Krahulec/
 
    Lake Union Crew
A. Wopat
 
    Duxbury Bay Maritime School
M. Tyson
 
    GMS Rowing Center
K. Feldman
 
    Community Rowing, Inc.
A. Warner
 
    Vesta Rowing Club
L. Long
 
    East Arm Rowing Club
E. Kiesling
 
    Otsego Area Rowing
L. Kilty
 
    Alexandria Community Rowing
C. Merzbacher
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
C. Voorhees
 
    Community Rowing, Inc.
C. Baker/
 
    Rowing on Whidbey
C. Aguda
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
C. Goodness/
 
    Whitemarsh Boat Club
J. Waterbury
 
    Yarmouth Rowing Club
C. Stockly
 
    ROCCS, Rowing Organization Of Citrus County Students
D. Brazill
 
    Narragansett Boat Club
L. Evans
 
    Whitemarsh Boat Club
A. McBlane
 
    Chinook Performance Racing
C. Graubard
 
    612 Endurance
K. Green
 
    Cambridge Boat Club
L. Frazier
 
    Green Mountain Rowing Club
D. Hanks
 
    Cambridge Boat Club
M. Farrell
 
    Mid Hudson Rowing Association
E. Acworth
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
W. MacPherson
 
    Pelham Community Rowing Association
L. Stirton Aust
 
    San Diego Rowing Club
M. Jaastad
 
    Cincinnati Rowing Club
M. Alonso
 
    Riverside Boat Club
A. Verheul
 
    Unaffiliated (USA)
T. Doggett
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
K. Reith
 
    Narragansett Boat Club
J. Martin
 
    Lincoln Park Boat Club
M. Willmott
 
    Community Rowing, Inc.
C. Pierce/
 
    Cincinnati Rowing Club
L. Crandall
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
P. Tuz/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
A. Mikkola
 
    Dallas Rowing Club
G. Tomaseski
 
    Community Rowing, Inc.
A. Rourke
 
    Carnegie Lake Rowing Association
Z. Brookes
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
D. Cenit
 
    Vesper Boat Club
A. James
 
    San Diego Rowing Club
L. Roth
 
    East Bay Rowing, Inc
K. Antons
 
    Unaffiliated (USA)
D. Lantz-Hecker/
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
R. Perry/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Williams
 
    Riverside Boat Club
C. Higgins/
 
    Narragansett Boat Club
A. Bumstead
 
5 10:02 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
17
6 10:10 AM W GM 2X Women's Grand Master Doubles [60+]
17
7 10:24 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
14
8 10:31 AM M GM 2X Men's Grand Master Doubles [60+]
19
9 10:46 AM MX INCL 2x Mixed Para Inclusion 2x
13
Saturday, October 23, 2021
10 8:00 AM M MSM 1X Men's Master/Senior Master Singles [30+, 40+]
57
11 8:22 AM W MSM 1X Women's Master/Senior Master Singles [30+, 40+]
29
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    JL Racing
S. Kaplan
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Independence Rowing Club
E. Lallemand
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
E. Rockett
 
    Potomac Boat Club
S. Houston
 
    Sarasota Crew
L. Corbett-Brown
 
    Carnegie Lake Rowing Association
A. Mueller
 
    Occoquan Boat Club
L. Criado
 
    Cambridge Boat Club
M. Watkins
 
    Aqueduct Rowing Club
K. Lischynsky/
 
    Ruderverein Austria
H. Vogels
 
    Community Rowing, Inc.
S. Richman
 
    Union Boat Club
C. Davies/
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
B. Tansey
 
    East Bay Rowing Club
C. Cahill
 
    Maine Coast Rowing Association
A. Amos
 
    Community Rowing, Inc.
B. Sims
 
    Unaffiliated (USA)
C. Kelsey
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc.
M. Weiler
 
    Riverside Boat Club
J. Seifert
 
    RowAmerica Greenwich
J. Shepherd/
 
    Atomic Rowing
A. Nealon
 
    Riverside Boat Club
M. Callahan
 
    Dallas Rowing Club
C. Mullis
 
    Wichita Rowing Association
K. Symonds
 
    Capital Rowing Club
M. Bureau
 
    University Of Virginia Alumni
L. McCann
 
    Vesper Boat Club
M. Hilton
 
12 8:40 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
43
13 8:58 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
27
14 9:15 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
12
15 9:28 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
10
16 9:40 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
27
17 9:51 AM M GM 8+ Men's Grand Master Eights [60+]
25
18 10:05 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
28
19 10:17 AM W GM 8+ Women's Grand Master Eights [60+]
16
20 10:30 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
30
21 10:42 AM M GM 4+ Men's Grand Master Fours [60+]
16
22 10:53 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
33
23 11:06 AM W GM 4+ Women's Grand Master Fours [60+]
18
24 11:26 AM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
46
25 11:46 AM W ALUM 8+ Women's Alumnae Eights
47
26 12:08 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
45
27 12:27 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
54
28 12:55 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
35
29 1:11 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
31
30 1:28 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
18
31 1:36 PM M ALUM 4+ Men's Alumni Fours
27
32 1:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
13
33 1:57 PM W ALUM 4+ Women's Alumnae Fours
14
34 2:14 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
11
35 2:24 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
11
36 2:39 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
14
37 2:52 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
16
38 3:06 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
21
39 3:06 PM M LW 1X Men's Lightweight Singles
19
40 3:23 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
41 3:23 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
11
42 3:41 PM MX PARA 4+ Mixed Para Legs/Trunk/Arms Fours
1
43 3:41 PM MX INCL 4+ Mixed Para Inclusion 4+
5
Sunday, October 24, 2021
44 7:45 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
47
45 8:04 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
48
    Redwood Scullers/PACJC (A)
O. PETRI
 
    Oak Neck Rowing Academy (A)
C. Barry
 
    Founders Rowing Club (A)
O. Knight
 
    Potomac Boat Club
N. Hemsley
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc.
S. Rule/
 
    Narragansett Boat Club
E. Mirrer
 
    The Hockaday School (A)
J. Stock/
 
    Founders Rowing Club (B)
O. Weeldreyer
 
    Cambridge Boat Club
H. Peters/
 
    Miami International RowHouse
E. Alfi
 
    Noble & Greenough School
N. Jankey/
 
    Germantown Friends School Rowing
 
    Fort Collins Rowing Association
C. Griffey/
 
    South Eugene Rowing Club
R. Wyatt
 
    Groton School
A. Pottash
 
    Kent School Boat Club
A. Johnson
 
    Oak Neck Rowing Academy (B)
M. Benabraham
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
E. Decatur
 
    Lake Phalen Rowing
A. Harvey
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Whittard/
 
    Waterford Crew
A. Holtey
 
    New York Athletic Club (A)
F. Murphy
 
    Tempe Junior Crew, Inc.
E. Rosenfeld
 
    Western Albemarle
G. Slaats
 
    The Shipley School
 
    The Port Jefferson Rowing Club
S. Louser
 
    Ridgewood Crew Foundation
L. Riedel/
 
    Lake Phalen Rowing
A. Appleton
 
    Marin Rowing Association
G. Griffin/
 
    Cambridge Boat Club
L. Greenup/
 
    Haddon Township High School
G. McHugh
 
    Maine Coast Rowing Association
C. Sweeney
 
    University of Virginia Rowing Association
A. Schetlick/
 
    Riverside Boat Club
J. Martin/
 
    Beaver Creek Sculling
C. Dagner
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc.
M. Jorgensen
 
    City Island Rowing
T. Farley/
 
    The Stewards Foundation, Inc.
M. Wotovich/
 
    The Port Jefferson Rowing Club
S. Ulinski
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
M. Baher/
 
    Founders Rowing Club (C)
A. Evans
 
    Seattle Scullers
L. Finch
 
    Ridley College
A. Crowe/
 
    Hingham High School Rowing Association
E. Niehoff
 
    Oak Neck Rowing Academy (C)
S. Sattar-Reiss
 
    South Jersey Rowing Club
G. Kennevan
 
    Northampton Community Rowing
C. Bourne/
 
    Redwood Scullers/PACJC
I. Costello
 
46 8:24 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
84
DCW4X 9:02 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
25
47 9:19 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
52
48 9:44 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
76
DCMX2X 10:16 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
48
49 10:43 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
54
50 11:03 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
54
51 11:28 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
84
DCM4X 12:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
25
52 12:19 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
53 12:43 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
80
54 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
14
55 1:16 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
13
56 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
14
57 1:30 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
7
58 1:49 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
20
59 1:49 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
60 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
61 2:25 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
20
62 2:25 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
7
63 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
40
64 2:58 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
65 3:15 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
32
DCPC2X 3:33 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
48
DCMX8 3:59 PM DCMX8 Director's Challenge Mixed Eight
16
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change