Head Of The Charles 2022
- Oct 21, 2022 To Oct 23, 2022
- head
- Charles River
- Cambridge, MA (USA)
- Hosted By: Head Of The Charles Regatta
- 2022 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, October 21, 2022 | |||||
1 | 7:45 AM | M SR-VET 1X | Men's Senior Veteran/Grand Veteran Singles[70+, 80+] | 55 |
|
2 | 8:04 AM | W SR-VET1X | Women's Senior-Veteran/Grand Veteran Singles [70+, 80+] | 17 |
|
3 | 8:32 AM | M VET 1X | Men's Grand Master/Veteran Singles [50+, 60+] | 127 |
|
Cambridge Boat Club |
G. Benning
|
|
|||
DeWolfe Rowing Club |
R. Cone
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. |
B. Jamieson
|
|
|||
DeWolfe Rowing Club |
T. Bohrer
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation |
J. Tunnicliffe
|
|
|||
Marietta Training Center |
G. Myhr
|
|
|||
Hanlan Boat Club |
E. Szonyi
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
R. Weaver
|
|
|||
Craftsbury Sculling Center |
T. Howell
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association |
C. Braun
|
|
|||
Union Boat Club |
A. Adam
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association |
C. Gagliano
|
|
|||
612 Endurance |
P. Johnson
|
|
|||
Riverside Boat Club |
P. Cannistraro
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Dahl
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
M. Cataldo
|
|
|||
Maine Coast Rowing Association |
S. Hornney
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
K. Itrato
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
|
||||
Maine Coast Rowing Association |
D. Townsend
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
T. Darling
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club |
C. Reategui
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
K. Dutt
|
|
|||
San Diego Rowing Club |
S. Vegar
|
|
|||
Riverside Boat Club |
J. Tracey
|
|
|||
612 Endurance |
J. Dundon
|
|
|||
Fort Worth Rowing Club |
P. McDonough
|
|
|||
Leander Boat Club |
R. Klajnscek
|
|
|||
Riverside Boat Club |
M. Bannister
|
|
|||
Boulder Community Rowing, Inc. |
J. Linhoff
|
|
|||
UTS Rowing Club |
T. Willsallen
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
D. Rand
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. |
T. Smith
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. |
S. Pape
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Nelson
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
D. Ruane
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
E. Genden
|
|
|||
Union Boat Club |
B. Mannino
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
J. Stock
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
M. Craig
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
G. Stuart
|
|
|||
San Diego Rowing Club |
G. Bolitho
|
|
|||
Nottinghamshire County Rowing Association |
M. Hyndman
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
F. Krupp
|
|
|||
612 Endurance |
C. Barden
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
E. Parizeau
|
|
|||
Prince William Rowing Club, Inc. |
F. McCarthy
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Morrone
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
J. Ball
|
|
|||
Mendota Rowing Club |
A. Kellen
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
M. Wherley
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
W. Provost
|
|
|||
Castle Semple Rowing Club |
M. Holmes
|
|
|||
Station L Rowing Club |
L. Ripley
|
|
|||
OKC Riversport |
S. Cook
|
|
|||
Leander Club |
J. Myers
|
|
|||
Downeast Rowing and Paddling Education INc |
G. Kerr
|
|
|||
West Side Rowing Club |
T. Marks
|
|
|||
Wassersportverein Ottensheim |
M. Hausleitner
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
B. Brown
|
|
|||
Quinsigamond Rowing Club Inc. |
H. Sontgerath
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
S. Platt
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Skacel
|
|
|||
Norwich Rowing Club |
V. Audinis
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
a. merrill
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
M. Callahan
|
|
|||
Dallas Rowing Club |
P. Hamner
|
|
|||
Ravens Boat Club |
B. Burnand
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Socolovsky
|
|
|||
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. |
M. Levy
|
|
|||
CDB Madrid Velocidad |
J. Aranzadi
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club |
M. Thenin
|
|
|||
Unaffiliated (CAN) |
n. chartrand
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. Stürmann
|
|
|||
RV AENGWIRDEN |
f. van der steen
|
|
|||
Potomac Boat Club |
M. Gwadz
|
|
|||
New Haven Rowing Club |
L. Dailis
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
C. Johnston
|
|
|||
Alexandria Community Rowing |
J. Caple
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association |
G. Huang
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
J. Hutchinson
|
|
|||
Riverside Boat Club |
T. Lowe
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
H. Koerner
|
|
|||
City of Cambridge Rowing Club |
C. Ware
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
K. Maloney
|
|
|||
Mohawk River Boat Club |
C. Hirschler
|
|
|||
Georgian Bay Rowing Club |
D. Rourke
|
|
|||
Union Boat Club |
J. Carroll
|
|
|||
Ruder-Club Nassovia Höchst |
C. Brzeski
|
|
|||
Thames Rowing Club |
T. Andreesen
|
|
|||
Union Boat Club |
C. Baird
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. Chamberlain
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. |
D. Patulak
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
M. Chapman
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Froemming
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. |
C. Resnick
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Raisky
|
|
|||
University of Queensland Boat Club |
D. Pullar
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Erickson
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation |
T. Denny
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
D. Curtis
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
W. Kerns
|
|
|||
Marlow Rowing Club |
N. Galbraith
|
|
|||
K.A.R.&Z.V.De Hoop |
|
||||
Swan Creek Rowing Club |
M. Craig
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Beretich
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association |
K. Watterson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
|
||||
Tideway Scullers School |
R. O’Sulllivan
|
|
|||
Ridley Graduate Boat Club |
J. Pauls
|
|
|||
Club d’aviron Vesenaz |
G. Lins
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
M. Bogue
|
|
|||
Amoskeag Rowing Club |
M. Sheehan
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
P. Podolsky
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
F. Rowe
|
|
|||
Ravens Boat Club |
R. Riccardi
|
|
|||
Cornelis Tromp Hilversum |
T. de Koekkoek
|
|
|||
K.A.R.&Z.V.De Hoop |
B. Hoefsloot
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
M. Vannorsdall
|
|
|||
Virginia Boat Club |
S. Chilmaid
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
D. Kenney
|
|
|||
Kent School Boat Club |
F. Elliott
|
|
|||
Mid Hudson Rowing Association |
P. Ladd
|
|
|||
612 Endurance |
S. Michals
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
R. Ezzell
|
|
|||
Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal |
A. Stogornyuk
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
E. Dow
|
|
|||
4 | 9:16 AM | W GMV 1X | Women's Grand Master/Veteran Singles [50+, 60+] | 81 |
|
5 | 9:50 AM | W SM 2X | Women's Senior Master Doubles [50+] | 23 |
|
6 | 9:57 AM | W GM 2X | Women's Grand Master Doubles [60+] | 19 |
|
7 | 10:10 AM | M SM 2X | Men's Senior Master Doubles [50+] | 17 |
|
8 | 10:16 AM | M GM 2X | Men's Grand Master Doubles [60+] | 21 |
|
Saturday, October 22, 2022 | |||||
9 | 7:45 AM | M CLUB 1X | Men's Club Singles | 41 |
|
10 | 7:58 AM | M MSM 1X | Men's Master/Senior Master Singles [30+, 40+] | 52 |
|
11 | 8:16 AM | W CLUB 1X | Womens Club Singles | 28 |
|
12 | 8:24 AM | W MSM 1X | Women's Master/Senior Master Singles [30+, 40+] | 44 |
|
13 | 8:44 AM | W MSTR 2X | Women's Master Doubles [40+] | 18 |
|
14 | 8:57 AM | M MSTR 2X | Men's Master Doubles [40+] | 13 |
|
15 | 9:07 AM | M SM 8+ | Men's Senior Master Eights [50+] | 31 |
|
Ex Nemo Rowing Club (A) |
J. Gibbons/P. Sharis/J. Holland/G. Ansolabehere/N. Peterson/W. Browder/C. Swan/J. Baker/T. Metz (Cox)
|
|
|||
Diesel Athletic Club (A) |
G. Klugh/A. Abdullah/F. Honebein/J. McKibben II/J. Brown/T. Ryan/E. Grose/A. Stefan/S. Segaloff (Cox)
|
|
|||
Ex Nemo Rowing Club (B) |
J. Allen/R. Canavan/M. Schoeffel/P. Schuller/J. Lambros/J. Harvey/k. kurtzig/S. Tucker/A. Sopko (Cox)
|
|
|||
Diesel Athletic Club (B) |
B. Holbrook/P. Collins/M. Baker/C. Beasley/C. Ludden/P. Manning/D. Ryan/J. Neil/R. Shah Petersson (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
K. Clemmer/T. Loughlin/M. Batchelder/M. Stralka/T. Silva/J. Steinman/J. Kennel/B. King/C. Lucas-Conwell (Cox)
|
|
|||
North Dakota Indoor Rowing Team (A) |
A. Gallagher/E. McCall/D. Silveira/S. McKiernan/J. Hughes/D. FROST/D. Wagener/H. Palmer/K. Kit (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
E. Hall/T. Simpson/W. Senenko/B. Barton/M. Fitzner/K. Meyer/M. McGinnis/P. Eames/J. Pare (Cox)
|
|
|||
Fat Cat Rowing Club (A) |
M. Atalay/J. Kawaja/S. Barr/G. Ritter/A. Amico/c. cobbs/A. Ballard/M. Vatis/J. Dougherty (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
|
||||
Cornell University Alumni (A) |
S. Huggins/P. Klose/B. Price/C. Hely/P. Edwards/A. Niño de Rivera Frost/J. Flynn/J. Reavis/J. Germano (Cox)
|
|
|||
87 Gold Rowing Club (A) |
J. Pescatore/D. Burden/J. McLaughlin/P. Nordell/M. Still/T. Patton/J. Smith/M. Teti/S. Bauer (Cox)
|
|
|||
Bulldog Rowing Club (A) |
D. DeBonis/N. von der Schulenburg/C. Tolsdorf/T. Wiegand/R. Phillips/C. Usher/R. Kunkler/J. Ramus/W. Emans (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
|
||||
Crimson Death Barge (A) |
|
||||
Olden Bears Rowing Club (A) |
H. AbramsonWard/t. mccollum/D. Davies/D. Allen/K. Creighton/A. Ware/W. Jackman/S. Hunt/M. Knutzen (Cox)
|
|
|||
California Rowing Club (A) |
J. Read/D. Beery/s. petry/D. Kennedy/T. Katis/P. Mansfeld/W. Bonner/J. Gruenberg/P. Cipollone (Cox)
|
|
|||
GROUP TNT (A) |
V. Banjanac/z. glisic/A. Stojanovic/B. Jeremic/I. Lasic/N. Cupin/B. Stojanovic/V. Petrovic/i. stojanovic (Cox)
|
|
|||
Irish Masters BC (A) |
|
||||
Cercle Nautique d'Annecy (A) |
D. Sanchez/A. Picut/D. Puybaraud/P. Louazel/T. Tomiet/O. Blanc/B. Guillemot/P. Nous/C. Albano (Cox)
|
|
|||
RCA Alumni Association (A) |
M. Forgeron/J. Houlding/P. Graham/D. Dickison/S. Frisch/P. Monckton/D. Miege/J. relle/S. Cheng (Cox)
|
|
|||
Northeastern University Rowing Alumni (A) |
P. Hunkeler/F. McGillin/R. Pollock/J. Gilmartin/P. Douglas/T. Ashworth/P. Tardif/k. stone/C. Wong (Cox)
|
|
|||
DeWolfe Rowing Club (A) |
A. Finch/J. Luck/G. Keane/T. Wilson/M. Lyons/C. Lynch/W. Christie/D. Hurley/M. Lee (Cox)
|
|
|||
Molesey Boat Club (A) |
C. Leonard/E. Bellamy/T. Middleton/H. Mills/M. Brittin/A. Brennan/R. Shirley/H. Pelham/s. burrows (Cox)
|
|
|||
University of San Diego Alumni 85.5 (A) |
T. Macy/C. Flanigan/P. Hughes/J. Scherzinger/C. Mcdonough/J. Hoskins/S. Williams/S. Durkin/N. Weisner (Cox)
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
W. Greene/B. Ingleton/R. Wink/S. Kazmierczak/S. De Bever/G. Green/W. Newell/R. Anderson/O. Robb (Cox)
|
|
|||
Aging Aggies Rowing Program (A) |
C. Marino/R. Scannell/P. Schor/S. Meisner/J. Kelly/D. Hamilton/B. Morrissey/S. Morrissey/M. Browning (Cox)
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
|
||||
Pacific Rowing Club (A) |
D. Milner/D. Newman/A. Caliandro/A. Ballantyne/M. Kirby/C. Moreland/D. Foster/P. bollyky/S. Kirsten (Cox)
|
|
|||
Catawba Yacht Club (A) |
K. Dalton/P. Stanislaw/P. Hughston/D. Lewis/M. Bartoldus/R. Rabassa/R. Fuller/R. Fuller/C. Goshorn (Cox)
|
|
|||
Avalon Rowing Club (A) |
A. Tracksler/E. Lewis/J. Dobson/P. Nixon/M. Shonstrom/E. Bohn/T. MCLAUGHLIN/P. Kelly/L. Maggio (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Borchelt/R. Morse/M. Knifton/F. Frey/B. Minzenmayer/L. Rehwinkel/E. Meiske/S. Forrest/S. Smith (Cox)
|
|
|||
16 | 9:18 AM | M GM 8+ | Men's Grand Master Eights [60+] | 29 |
|
17 | 9:31 AM | W SM 8+ | Women's Senior Master Eights [50+] | 30 |
|
College Club Seattle (A) |
C. Scull/B. Hills/J. Huffman/K. Stoddard/A. Ettel/M. Yount/M. Coffren-Barton/M. Anderson/R. Lubker-Buckmann (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Morse/M. Robinson/T. Falkenthal/Y. Herbeck/D. Lafferty/L. Thomas/R. McCord/D. Fuller Knight/M. Rochford (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Taylor/K. Tollefson/M. Lee/S. Pryal/J. Vasey/A. Phillips/S. Bailey/P. Sandige/L. Caldwell (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
K. Keller/P. Scott/L. Weidner/L. Thoron/J. Panko/C. Battani/K. Davis-Jones/K. Eichner/J. Kelly (Cox)
|
|
|||
East Bay Rowing Club (A) |
S. McFadden/D. French/M. Owen/H. Krakora/F. Prada/D. Martini/C. Jourdan/F. Horton/A. Rezneck (Cox)
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
K. Wyatt/B. Owens/C. McGuire/R. Venables/C. Zurawski/A. Vagts/S. Lanken/P. Coyle/H. Levitz (Cox)
|
|
|||
FILO Rowing (A) |
|
||||
Radcliffe Alumnae Rowing Association (A) |
S. Mahan/A. Pugh/F. Gebeyehu-Houston/R. Hyson/V. Lang/C. Han/C. Doyle/E. Wilder Richards/R. Millman (Cox)
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
E. Shanower/B. Balenger/J. King/C. Federiuk/D. VanTieghem/M. Raby/F. Breit/N. Jarvis/J. Gesch (Cox)
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
R. Lalor/T. Sukiennicki/L. Greene/R. Noll/L. Lennon/M. Rawlings/L. Choate/K. Vosburgh/F. Sankey (Cox)
|
|
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
N. Cooper/N. Aarsheim/J. Comstock/A. Bradley/D. Krakora/A. Hawkins/F. Ashley/F. Rubenstein/M. Setchko (Cox)
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
P. Goforth/J. Hutton/K. Kopchitz/M. Hudson/M. Leonard/J. Janusz/M. MacKenzie/L. Thompson/E. Kurcz (Cox)
|
|
|||
BMA Boat Club (A) |
T. Frank Canfield/S. Dupcak/A. Thies/J. Hathaway/L. Edgerly/E. Mastrianni/D. Kemper/E. Wilson/C. Bassler (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
|
||||
Prince William Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
M. WELCH/K. Murphy/B. Hack/K. Dorsey/M. Longfellow/D. Dodge/H. Tolson/J. Montanaro/T. Griffin (Cox)
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
A. Iannaccone/J. Ostasewski/M. Hentschel/J. Iannuzzi/M. Wrabley/M. Owens/T. Miller/S. Parker Hughes/R. Burns (Cox)
|
|
|||
Cork Boat Club (A) |
S. Rice/C. O'Mahony/N. Barrett/M. White/M. Fitzell/W. Ziad/A. Lynch/K. McCarthy/W. Becklean (Cox)
|
|
|||
DeWolfe Rowing Club (A) |
S. Sullivan/S. Gronewold/D. Prowse/S. Schmidt/P. Gray/R. Zegarra/S. Hesse/A. Senftleben/M. Hall Klepacki (Cox)
|
|
|||
Steeringuwright, LLC (A) |
W. O'Brien/t. gilmartin/J. Bellantoni/L. Shoop/H. Talbot/K. Ackerman/T. Walhart/C. Cunningham/L. Wright (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
A. Chouinard/L. Van Orden-Rudberg/C. Wilson/M. Rozing/L. Douglas/C. Main/M. Allen/J. Hayes-Cha/J. Kim (Cox)
|
|
|||
Putney Town Rowing Club (A) |
E. Culley/L. Peck/M. Mortimer/L. Adebiyi/S. Masoud/E. Maury/A. McGregor-Macdonald/P. Fraley/N. Fandetti (Cox)
|
|
|||
Putney Town Rowing Club (A) |
E. Fadlon/S. Frehe/K. de Freitas/K. Moore/C. Pieretti/J. Lenz/J. Bartoli/E. Takacs/P. Frost (Cox)
|
|
|||
Don Rowing Club (A) |
|
||||
Lea Rowing Club (A) |
L. Eyres/A. Phelps/L. Clarke/S. Rimassa/M. Feir/G. Bryson/H. Middleton/J. Baxter/R. Hill (Cox)
|
|
|||
Aging Aggies Rowing Program (A) |
R. White/J. Rand/K. Clifton/E. Cushna/G. Green/M. Wolff-Dorsey/I. Casady/M. Celli/S. Harden (Cox)
|
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
J. Archibald/H. Weber/M. Smith/J. Veitkus/M. Oberly/L. Ter Doest/M. Yaegers/R. O'Meara/C. Beck (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
R. Eastman Or-Shahar/A. Spires/C. O'Toole/J. Williams/L. Lewkowski/M. Church/L. Quinchia/W. Pawlowska/H. Graham (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
M. McEvoy/D. Reid/M. Chadwick/S. Schlieman/L. Prystay/J. Shortall/C. Chenell/K. Germann/K. Ivings (Cox)
|
|
|||
18 | 9:42 AM | W GM 8+ | Women's Grand Master Eights [60+] | 20 |
|
19 | 9:54 AM | M SM 4+ | Men's Senior Master Fours [50+] | 30 |
|
20 | 10:05 AM | M GM 4+ | Men's Grand Master Fours [60+] | 21 |
|
21 | 10:15 AM | W SM 4+ | Women's Senior Master Fours [50+] | 36 |
|
22 | 10:28 AM | W GM 4+ | Women's Grand Master Fours [60+] | 20 |
|
23 | 10:47 AM | M ALUM 8+ | Men's Alumni Eights | 48 |
|
24 | 11:05 AM | W ALUM 8+ | Women's Alumnae Eights | 45 |
|
Fat Cat Rowing Club (A) |
C. Collins/S. Hendershot/M. Wheeler/A. Kalfaian/D. Lapins/K. Noble/P. Solms/S. McGirr/E. Erdos (Cox)
|
0.0 (27)
|
|||
Boola Boola Boat Club (A) |
C. Dirks/M. Swords/J. Sesler/T. Ritzel/K. Flanders/A. Young/K. Gleason/L. Ketterson/A. Chauhan (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Ever Green Boat Club, Inc (A) |
S. Bohrer/S. Framson/K. Griffiths/R. Thomson/M. Gish/R. Conway/C. Campbell/N. Masler/K. Erdos (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
University of Washington Alumni (A) |
T. Cohen/B. Pierson/J. Thoennes/J. Wren/B. Mooney/L. Safranek/J. Paulsen/D. Hansen/P. Marks-Nicholes (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
Stanford Women's Crew Alumni (A) |
E. Sharis Tinsman/R. White/K. Kynast/C. Cavallo/A. Zehfuss/B. Presten/C. Shepley/M. Seaton/A. Sanders (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
Friends of Brown Women's Crew (A) |
Z. HasBrouck/H. Yazdani/T. Gobbo/C. Porter/C. Benning/L. Dubrovsky/B. Kaz/E. Baker/M. Barnard (Cox)
|
0.0 (23)
|
|||
University of Pennsylvania Crew (A) |
V. Jones/S. Klippel/N. Ortiz/N. Reynolds/Q. Spellmeyer/A. Takei/R. Simpson/L. Moore/Z. Binder (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Boola Boola Boat Club (B) |
M. Scherpbier/O. Unsworth/H. Knight/A. Wilde/C. Tolson/s. locke/E. Duserick/H. Smith/A. Dziarski (Cox)
|
0.0 (27)
|
|||
Stanford Women's Crew Alumni (B) |
K. Rusher/E. Parker/S. Jacobs/R. Clark/E. Grundman/A. Sheils/A. Fauci/A. Lorei/N. Cornman (Cox)
|
0.0 (28)
|
|||
BMA Boat Club (A) |
S. Imsdahl/A. Rudolph-Shabinsky/M. Ginsburg/M. Owen/M. Macey/R. Padula/M. Franck/L. Perkins/M. Peel (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Radcliffe Alumnae Rowing Association (A) |
S. Eble/S. Young/T. Rokos/K. Malloch/H. Nocka/C. Joyce/D. Goodwin/Z. Elmgren/K. Paglione (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
XBoat Club (A) |
S. Rintell/R. Kyne/M. Pritz/E. Sonshine/G. Jurkovich/L. Kinder/I. Miller/L. Rand/H. Debruyn (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Friends of Brown Women's Crew (B) |
A. Pyne/C. Warmath/A. Hooper/G. Agnew/M. Usher/A. Hammer Ducas/N. Cooke/J. Saraidaridis Lovett/D. Wilkinson (Cox)
|
0.0 (27)
|
|||
University of Rhode Island Women's Crew (A) |
H. Milam/E. Winslow/E. Caswell/K. Anderson/M. Sickinger/L. Sherman/A. Zolnowsky/M. Cody/L. Moyes (Cox)
|
0.0 (27)
|
|||
Northeastern University Rowing Alumni (A) |
J. Mongillo/R. Nary/R. Flanagan/G. Campano/A. Keane/S. Hudson/E. Stridsberg/H. Siemens/H. Madsen (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
Colgate University Rowing Alumni (A) |
E. Webb/K. Kelleher/A. Hines/D. Wartell/S. Blick/M. Cesarini/S. Decelle/C. Coote/J. Loveless (Cox)
|
0.0 (28)
|
|||
Northeastern University Rowing Alumni (B) |
J. Palermo/J. Baxter/S. Obsivac/A. Freimarck/E. Gutierrez/J. Hayden/D. Fisher/I. Lawlor/S. Corey (Cox)
|
0.0 (48)
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
M. Galloway/K. de Haas/I. Fitter/L. Squitieri/K. Squitieri/J. Ferrante/C. Clifford/K. Shutts/K. Isaza (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
DeWolfe Rowing Club (A) |
K. Graves/E. Myers/L. Kelly/T. Ravick/S. Wade/M. Griffith/A. Marini/E. Golden/C. Lamagna (Cox)
|
0.0 (22)
|
|||
Friends of WPI Rowing (A) |
A. Schuliger/E. Smith/A. Heline/E. Adams/K. Bishop/J. Bowen/S. Leach/B. Morganelli/M. Burke (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
DeWolfe Rowing Club (B) |
K. Healy/C. Griskowitz/G. Beery/C. Pratt/T. Gelfman/C. Toledo/L. Albert/K. Grabowski/N. Chan (Cox)
|
0.0 (23)
|
|||
Radcliffe Alumnae Rowing Association (A) |
O. Coffey/M. Pearson/A. Ingersoll/E. Lukasiewicz/L. Nicholson/G. Morris/J. Senior/T. Larson/R. Rauh (Cox)
|
0.0 (33)
|
|||
King's Crown Rowing Association (A) |
C. Buck/S. Maurer/L. Quinones/C. Cornacchia/S. Madjarova/A. Walker-Stewart/A. Ntagkounakis/N. Thomas/D. Bernsley (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Penn State Crew Alumni (A) |
A. Self/A. Moyer/K. Rimol/J. Dodd-o/N. Marr/M. Sloan/D. Neckers/K. Murphy/G. Babunovic (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
University of Alabama Women's Rowing Alumni (A) |
T. Vitus/S. Giuliani/A. Sweany/K. Toth/O. DeGroot/K. Diffley/J. Guezille/M. Gillespie/S. Boles (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Illinois Rowing Association Alumni (A) |
K. Dahlen/M. Huang/E. Dunne/E. Diamond/J. Buschbach/L. Sargeant/D. Brecklin/E. Dabek/C. Edleman (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
0.0 (27)
|
||||
Friends of Georgetown Rowing (A) |
C. Thomas/H. Schmidt/M. Firmani/C. O'Leary/A. Sukharevsky/C. Moffatt/C. Miller/H. Weingartner/K. Stough (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Fairfield Beach Rowing Club (A) |
M. Burlington/C. Colonna/A. McDonough/A. Sedensky/P. Campbell/K. Penland/A. Fihlman/B. McDonnell/L. Mason (Cox)
|
0.0 (30)
|
|||
Colby College (A) |
C. Moynihan/A. Kent/C. Schildge/K. Witherill/K. Donchik/L. Watson/M. Federman/K. Bock/K. Specht (Cox)
|
0.0 (29)
|
|||
Alumni of Rutgers Rowing (A) |
F. Paulis/G. Lewis/M. Pekdemir/S. Johanek/K. Butler/B. Eichler/M. Evans/M. George/R. Usen (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Thunder Rowing Crew (A) |
Z. Fettig-Winn/R. Vukovich/J. Lindsay/R. LaFreniere/S. Sami-Bacon/K. Clark/H. Janssens/E. Starr/V. Schuster (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
College of the Holy Cross Alumni (A) |
A. Comcowich/E. Brickfield/C. Brady`/I. Cuellar/C. Keleher/M. Moriarty/A. Gibson/M. Mangsen/C. Laurendeau (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Tyrian Club (A) |
F. Blake Parsons/E. Lewis/E. Reiser/J. Cole-Hossain/S. Bulbul/H. Roberts/T. Umbelino/C. Hodgkins Byrne/B. Rich (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Wesleyan University (A) |
A. Quintana/E. Coombs/C. D'Amato/O. Pearson/S. Welch/C. Babbott-Ward/E. Porrazzo/J. Blazina/C. Ames (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
University of Wisconsin - Madison Alumni (A) |
M. Wanamaker/V. Opitz/I. Darvin/M. Whitehouse/G. Latz/G. D'Souza/D. Dewitt/M. Whitehouse/Y. Farooq (Cox)
|
0.0 (29)
|
|||
USC Alumni (A) |
D. Bene/R. Novotnikova/K. Koovit/I. Jacobsen/L. Gibson/K. McFetridge/M. Eberth/S. Adair/O. Lau (Cox)
|
0.0 (27)
|
|||
University of Toronto Alumni (A) |
L. Richardson/C. Malinas/R. Dick/J. Winterburn/S. Calhoun/C. Kronlachner/R. Loves/M. Lewicki/M. Braga (Cox)
|
0.0 (30)
|
|||
Grand Valley State University Alumni (A) |
C. Bruins/R. Kelley/H. Engvall/J. Hasenau/M. Frank/E. Gilbert/E. Barth/A. Foster/P. Besteman (Cox)
|
0.0 (23)
|
|||
Radcliffe Alumnae Rowing Association (B) |
C. Duffy/M. Boyle/J. Volk/H. McNeill/M. Sacks/J. Davis/M. Sandler/E. Wu-Yan/C. Burch (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Temple University Alumni (A) |
L. Millio/R. Hager/E. Mehler/D. Ober/S. Hartman/A. Defuso/M. Cook/K. McGee/R. Kelley (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
Bucknell Rowing Alumni (A) |
E. Downing/O. Zavrel/A. Rothstein/M. Henderson/O. Smith/K. Slade/A. Demas/M. Newman/N. Minella (Cox)
|
0.0 (23)
|
|||
University of Michigan Alumni (A) |
A. Spaulding/J. Eiffert/L. Duncan/K. Brewer/K. Burns/M. Byrd/E. Luniewicz/G. Collins/L. Cona (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
Middlebury College Alumni Rowing Association (A) |
S. Baldwin/A. Kelley/K. Melendez/W. Standefer/H. Cheyne/S. Davison/L. Xu/G. Chernaya/K. Regenauer (Cox)
|
0.0 (36)
|
|||
Amherst College Alumni Rowing Association (A) |
Y. Qiu/I. Hudson/R. Healy/O. Henrikson/T. Shirley/H. Gorman/E. Smith/J. Cardenas/K. Finnerty (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
25 | 11:25 AM | M MSTR 4+ | Men's Master Fours [40+] | 19 |
|
26 | 11:31 AM | M ALUM 4+ | Men's Alumni Fours | 23 |
|
27 | 11:42 AM | W MSTR 4+ | Women's Master Fours [40+] | 17 |
|
28 | 11:49 AM | W ALUM 4+ | Women's Alumnae Fours | 16 |
|
Friends of Brown Women's Crew (A) |
J. Mundelius/G. Fram/A. Johnson/R. Moore-Bloom/L. Hajian (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
University of Rhode Island Women's Crew (A) |
A. Mulholland/M. O'Brien/R. Glaze/K. Gusto/K. Hudak (Cox)
|
0.0 (33)
|
|||
Noble & Greenough School (A) |
H. Umphrey/E. Guerra/K. Harrington/M. Rueppel/C. Struzziery (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Fat Cat Rowing Club (A) |
L. Sanchez/R. Mays/I. Chandler/E. Schneider/A. Scott (Cox)
|
0.0 (23)
|
|||
Friends of WPI Rowing (A) |
C. Ferrara/A. Sichler/A. Guilbault/E. Boulanger/A. Papi (Cox)
|
0.0 (34)
|
|||
Friends of Georgetown Rowing (A) |
A. Glazer/D. Charles-Chisholm/V. Carroll/L. Nihill/L. Weiss (Cox)
|
0.0 (42)
|
|||
DeWolfe Rowing Club (A) |
M. Adley/E. Quirk/K. Quirk/j. Vascotto/J. Grossman (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Bowdoin College (A) |
J. Scholes/K. John/C. Donohue/Y. Wirth/E. Kolle (Cox)
|
0.0 (22)
|
|||
Middlebury College Alumni Rowing Association (A) |
A. Harring/J. Fitzgerald/S. Smith/L. Dikeman/A. Wang (Cox)
|
0.0 (23)
|
|||
MIT Grad Crew (A) |
P. Veeraraghavan/S. Wu/N. Northrup/H. Higginbotham/C. Thacker (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
Bare Hill Rowing Association,Inc. (A) |
A. Buchovecky/A. Shlimak/E. Wilkey/Z. Flanzer/C. Robb (Cox)
|
0.0 (21)
|
|||
UVM Crew Alumni Association (A) |
L. Aftandilian/M. Palmer/M. Hornung/R. Swope/H. Pratt (Cox)
|
0.0 (29)
|
|||
Illinois Rowing Association Alumni (A) |
A. Brown/J. Sage/Z. Zapel/E. Elmiger/A. Rosenblat (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Simmons Alumnae Rowing Club (A) |
0.0 (25)
|
||||
East Bay Rowing, Inc (A) |
W. Stallings/A. Federman/A. SCARLETT/A. Cleary/P. Gottlieb (Cox)
|
0.0 (51)
|
|||
College of the Holy Cross Alumni (A) |
C. Quinn/K. Conte/M. Beney/C. O'Connor/M. Comey (Cox)
|
0.0 (25)
|
|||
29 | 12:05 PM | M MSTR 8+ | Men's Master Eights [40+] | 13 |
|
30 | 12:13 PM | W MSTR 8+ | Women's Master Eights [40+] | 15 |
|
31 | 12:24 PM | M CLUB 4+ | Men's Club Fours | 50 |
|
32 | 12:43 PM | W CLUB 4+ | Women's Club Fours | 52 |
|
33 | 1:09 PM | M CLUB 8+ | Men's Club Eights | 40 |
|
34 | 1:24 PM | W CLUB 8+ | Women's Club Eights | 40 |
|
35 | 1:42 PM | M CHAMP 2X | Men's Championship Doubles | 22 |
|
36 | 1:52 PM | W CHAMP 2X | Women's Championship Doubles | 22 |
|
37 | 2:04 PM | M CHAMP 1X | Men's Championship Singles | 25 |
|
38 | 2:10 PM | M LW 1X | Men's Lightweight Singles | 19 |
|
39 | 2:20 PM | W CHAMP 1X | Women's Championship Singles | 25 |
|
40 | 2:25 PM | W LW 1X | Women's Lightweight Singles | 18 |
|
41 | 2:39 PM | DC MX 2X | Directors' Challenge Mixed Doubles | 45 |
|
42 | 3:00 PM | MX PARA 4+ | Mixed Para PR3 Fours | 1 |
|
43 | 3:10 PM | MX INCL 4+ | Mixed Para Inclusion Fours | 2 |
|
44 | 3:22 PM | MX INCL 2x | Mixed Para Inclusion 2x | 19 |
|
Sunday, October 23, 2022 | |||||
45 | 7:45 AM | M YOUTH 1X | Men's Youth Singles | 45 |
|
46 | 8:01 AM | W YOUTH 1X | Women's Youth Singles | 46 |
|
47 | 8:19 AM | W YOUTH 4+ | Women's Youth Fours | 90 |
|
48 | 8:56 AM | DC W 4X | Directors' Challenge Women's Quads | 35 |
|
49 | 9:13 AM | W YOUTH 4X | Womens Youth Coxed Quad | 50 |
|
50 | 9:35 AM | W YOUTH 8+ | Women's Youth Eights | 89 |
|
51 | 10:07 AM | W YOUTH 2X | Women's Youth Doubles | 56 |
|
52 | 10:29 AM | W U17 4+ | Women's Under-17 Fours | 21 |
|
53 | 10:47 AM | M YOUTH 4+ | Men's Youth Fours | 90 |
|
54 | 11:22 AM | DC M 4X | Directors' Challenge Men's Quads | 32 |
|
55 | 11:36 AM | M YOUTH 4x | Mens Youth Coxed Quad | 52 |
|
56 | 11:59 AM | M YOUTH 8+ | Men's Youth Eights | 90 |
|
57 | 12:29 PM | M YOUTH 2X | Men's Youth Doubles | 57 |
|
58 | 12:50 PM | M U17 4+ | Men's Under-17 Fours | 21 |
|
59 | 1:07 PM | M CHAMP 4+ | Men's Championship Fours | 18 |
|
60 | 1:10 PM | M LW 4+ | Men's Lightweight Fours | 16 |
|
61 | 1:20 PM | W CHAMP 4+ | Women's Championship Fours | 15 |
|
62 | 1:24 PM | W LW 4+ | Women's Lightweight Fours | 12 |
|
63 | 1:38 PM | M CHAMP 8+ | Men's Championship Eights | 25 |
|
64 | 1:42 PM | M LW 8+ | Men's Lightweight Eights | 15 |
|
65 | 1:55 PM | M COLLEGE 8+ | Men's Collegiate Eights | 41 |
|
66 | 2:11 PM | W CHAMP 8+ | Women's Championship Eights | 29 |
|
67 | 2:15 PM | W LW 8+ | Women's Lightweight Eights | 4 |
|
68 | 2:26 PM | W COLLEGE 8+ | Women's Collegiate Eights | 36 |
|
69 | 2:43 PM | M COLLEGE 4+ | Men's Collegiate Fours | 39 |
|
70 | 2:58 PM | W COLLEGE 4+ | Women's Collegiate Fours | 36 |
|
71 | 3:16 PM | DC PC 2X | Directors' Challenge Parent/Child Doubles | 43 |
|
72 | 3:38 PM | DCMX8 | Directors' Challenge Mixed Eight | 35 |
|
Club Nautico De San Juan |
S. Tucker/C. Davies/L. Harwood/C. Collins/J. Besser/E. Humphreys/A. Zosuls/C. Sheehan/P. Bose (Cox)
|
0.0 (40)
|
|||
Riverside Boat Club |
S. Batchelor/M. Schonewald/E. Martin/L. Ayers/A. Twist/A. O'Brien/A. Verheul/K. Twist/M. Floyd (Cox)
|
0.0 (41)
|
|||
DeWolfe Rowing Club |
S. Sullivan/D. Prowse/S. Schmidt/S. Gronewold/J. Luck/A. Finch/G. Keane/W. Latimer/B. Kelly (Cox)
|
0.0 (51)
|
|||
Willamette Rowing Club |
B. Byrd/J. Withycombe/m. oschwald/R. Williams/S. Smith/J. Gianotti/S. Copeland/J. King/J. Byrd (Cox)
|
0.0 (60)
|
|||
US Para National Team |
S. Harper/A. Wigren/P. OUTLAW/T. Vogt/A. Todd/B. Washburne/M. Moore/J. Beyer/E. Eldracher (Cox)
|
0.0 (32)
|
|||
Composite: Cambridge, Narragansett, Unaff. (USA), Riga |
E. Watne/J. Geshwiler/R. Ramsdell/M. Duby/C. Forrester/N. Boznos/L. Lapina/L. Kaufmane/C. Boit (Cox)
|
0.0 (54)
|
|||
Cambridge Boat Club |
L. Floyd/T. Millay/E. Smith/T. Kohler/M. Meisner/S. Cowherd/K. Donlan/C. Tingle/P. Yao (Cox)
|
0.0 (60)
|
|||
Everett Rowing Association |
A. Haack/A. Egloff/C. Petershagen/B. morgan/J. Raab/A. Ruja/T. Hausmann/K. Rice-Narusch/D. Mara (Cox)/
|
0.0 (42)
|
|||
Nashville Rowing |
0.0 (43)
|
||||
Composite: Lake Union, Long Beach, Montreal, Argonaut, Toronto sculling, Wimbleball |
R. Alexander/H. Frykman/S. Harries/A. theed/P. Monkton/H. hering/B. Connolly/K. Dietz/S. Pape (Cox)
|
0.0 (62)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
B. Spunberg/C. Ives/M. Carmody/P. Whetzle/J. Hansen/M. Caufield/J. Carmody/S. Sales/S. Yeung (Cox)/
|
0.0 (56)
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. |
D. Buhler/C. Kilborn/M. Puckly/E. Buhler/J. HARDY/R. Jones/R. Likar/A. Shepard/B. Moorcroft (Cox)
|
0.0 (43)
|
|||
Steeringuwright, LLC |
W. O'Brien/t. gilmartin/G. Friel/M. Irwin/J. Cody/S. De Bever/A. Kraus/C. Cunningham/L. Wright (Cox)/
|
0.0 (54)
|
|||
Hydrow Rowing Club |
0.0 (39)
|
||||
Community Rowing, Inc. |
M. Bedard/F. Schwarzer/J. Hudanich/W. Thompson/A. Flynn/W. Woods/R. Bayko/P. Farrell/K. Tom (Cox)
|
0.0 (52)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
T. Coffin/L. Kuranko/W. Hatch/J. Traynor/S. Dodge/W. Woolf/C. Nicklas/K. Weber/A. Reilly (Cox)
|
0.0 (61)
|
|||
Crimson Death Barge |
0.0 (52)
|
||||
Rowing In Color |
M. Valentin/M. Scott/J. Victorio/R. Wong/D. Sawyers/K. Lovelady/B. Coloyan/S. Reyes/S. Lopez (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Community Rowing, Inc. |
P. Robinson/C. Egan/T. Welsh/A. Alton/M. Lang/C. Freiman/A. Covelli/K. Acciari/E. Conover-Prentiss (Cox)
|
0.0 (56)
|
|||
Narragansett Boat Club |
X. Mulligan/B. Mulligan/E. Mulligan/J. Mulligan/K. Vear/M. Carmack/G. Mulligan/J. Mulligan/L. Evans (Cox)
|
0.0 (36)
|
|||
Composite: Vashon Island, Ann Arbor RC,Ann Arbor RC, D.C. Strokes |
G. Fullerton/C. McKenna-Monroe/P. Kielty/J. Waterfield/J. King/T. Morgan/L. West/W. Arts/R. Freedman (Cox)
|
0.0 (40)
|
|||
Atomic Rowing |
R. Noga/C. Boettner/S. Dohse/C. Price/A. Nealon/J. Bon/R. Jones/M. Frank/S. Allmon (Cox)
|
0.0 (31)
|
|||
Composite: BIAC, Baltimore, Unaff. (USA), Delaware River Rowing, Berwick, ARION |
E. Turtle/J. Sheffer/J. Hopp/A. Bradley/J. Kauffman/J. Jones/A. Hawkins/R. Flowers/L. Roman (Cox)
|
0.0 (43)
|
|||
Sag Harbor Community Rowing |
M. Marran/A. Goff/V. Brana/L. Oldak/B. Middlen/A. Bishop/P. Whidden/E. Condren/E. Walsh (Cox)
|
0.0 (31)
|
|||
Composite: Whitemarsh Boat Club, Unaff. (USA), Boola Boola, Laga |
M. Scherpbier/T. Scherpbier/J. Heddema/B. Scherpbier/e. Heddema/G. Scherpbier/F. Heddema/W. Heddema/L. Grimbergen (Cox)
|
0.0 (33)
|
|||
Composite: Aqueduct, Unaff. (USA), Hamilton Alumni |
M. Damseaux/P. Hirsch/A. Schayowitz/A. Magoun/K. Wardwell/K. McMullen/A. Landauer-Ruder/A. Schayowitz/M. Baum (Cox)
|
0.0 (41)
|
|||
Tallahassee Rowing Club, Inc. |
R. Budell/J. Dobson/T. MCLAUGHLIN/J. Fitzwater/G. Teborek/R. McClure/M. Orrick/S. Kelly/A. Zettek-Sumner (Cox)/
|
0.0 (69)
|
|||
Willamette Rowing Club |
S. WRIGHT/D. Setter/F. Stewart/J. Meyerhoff/S. Winnett/K. Wojda/M. Gamburd/L. Goodwin-Grayzel/S. Kutcher (Cox)
|
0.0 (52)
|
|||
East Bay Rowing Club |
P. Velez/J. Krakauer/S. Messner/E. Derby/S. Urbatsch/P. Volz/L. Raffel/M. Woolley/A. Rezneck (Cox)
|
0.0 (59)
|
|||
Community Rowing, Inc. |
R. O'Brien/R. Lumpau/W. Miller/A. Augst/H. Scott/M. Barrett/T. Vrablik/G. Fails/A. Wang (Cox)
|
0.0 (45)
|
|||
Veeva Rowing Club |
0.0 (39)
|
||||
Long Beach Rowing Association |
0.0 (54)
|
||||
MIT Rowing Club |
B. Hartigan/G. Guryev/J. Higgins/C. Johnson/S. Trice/O. Akindele/L. Pasha/N. Le/O. Viessmann (Cox)
|
0.0 (38)
|
|||
Community Rowing, Inc. |
0.0 (80)
|
||||
Megunticook Rowing |
D. Seales/P. Gill/S. Kuhn/L. Forand/M. McAllister/E. Waters/M. Currier/B. Krementz/O. Goodwin-Cook (Cox)
|
0.0 (53)
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change