Shuffle Off to Buffalo
- Mar 3, 2019
- indoor
- The Town Ballroom
- Buffalo, NY (USA)
- Hosted By: West Side Rowing Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 2, 2019 | |||||
1 | 9:00 AM | Womens Open Ltwt 1x | 4 |
||
2 | 9:00 AM | Open Women | 10 |
||
West Side Rowing Club |
E. Collier-Hezel
|
|
|||
University at Buffalo |
S. Wisoff
|
|
|||
University at Buffalo |
D. Kwong
|
|
|||
St. John Fisher College Rowing |
K. Vanderwall
|
|
|||
Canisius College |
S. Pritzker
|
|
|||
Canisius College |
A. Krobot
|
|
|||
Canisius College |
C. Gallagher
|
|
|||
Canisius College |
S. Ruszczyk
|
|
|||
Canisius College |
B. Lillis
|
|
|||
Canisius College |
a. rieman
|
|
|||
3 | 9:00 AM | Womens Collegiate Novice 1x | 5 |
||
4 | 9:00 AM | Womens Adaptive 1x | 1 |
||
West Side Rowing Club |
M. Eberhard
|
|
|||
5 | 9:15 AM | Open Men | 19 |
||
Buffalo State College |
D. Marsh
|
|
|||
Canisius College |
N. Senchak
|
|
|||
Canisius College |
A. Guzman
|
|
|||
Canisius College |
C. More
|
|
|||
Canisius College |
J. Sullivan
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Tillotson
|
|
|||
Buffalo State College |
B. Belisario
|
|
|||
University at Buffalo |
E. McAuliffe
|
|
|||
West Side Rowing Club |
K. Pope
|
|
|||
West Side Rowing Club Development Camp |
J. Green
|
|
|||
West Side Rowing Club |
S. Rupp
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
B. Wandel
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Walcott
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. |
Z. Struczewski
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
P. O'Neill
|
|
|||
Unaffiliated (AFG) |
J. Lettieri
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Connolly
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Howard
|
|
|||
West Side Rowing Club |
G. Farkash
|
|
|||
6 | 9:30 AM | Open Lightweight Men | 2 |
||
7 | 9:30 AM | Mens Collegiate Novice 1x | 7 |
||
8 | 9:30 AM | Mens Adaptive 1x | 1 |
||
West Side Rowing Club |
J. Heberlein
|
|
|||
9 | 9:45 AM | Womens Masters | 7 |
||
West Side Rowing Club |
L. Olmstead-Sullivan
|
51.2 (59)
|
|||
West Side Rowing Club |
S. Chamberlain Bergman
|
80.0 (67)
|
|||
West Side Rowing Club |
J. Stone
|
9.8 (41)
|
|||
West Side Rowing Club |
G. Laiose Weiner
|
54.5 (60)
|
|||
West Side Rowing Club |
S. Ocampos
|
20.0 (47)
|
|||
West Side Rowing Club |
C. Domagal
|
1.3 (32)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
C. Kazmierczak
|
0.0 (26)
|
|||
10 | 10:00 AM | Mens Masters | 6 |
||
Unaffiliated (USA) |
J. Tillotson
|
96.8 (71)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
F. Nowakowski
|
45.0 (57)
|
|||
West Side Rowing Club |
R. Baker
|
110.5 (74)
|
|||
West Side Rowing Club |
J. Dorn
|
110.5 (74)
|
|||
West Side Rowing Club |
A. McLellan
|
45.0 (57)
|
|||
Unaffiliated (AFG) |
J. Eagan
|
20.0 (47)
|
|||
11 | 10:15 AM | Youth Novice Women | 36 |
||
Mount St. Mary Academy |
L. Quinones
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
J. Crooks
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
S. Smith
|
|
|||
Nichols School |
C. Yoshida
|
|
|||
West Side Rowing Club |
C. Connolly
|
|
|||
West Side Rowing Club |
M. Bace
|
|
|||
West Side Rowing Club |
M. Burger
|
|
|||
West Side Rowing Club |
E. Kottakis
|
|
|||
West Side Rowing Club |
E. Drake
|
|
|||
West Side Rowing Club |
A. Braun
|
|
|||
West Side Rowing Club |
K. Wagstaff
|
|
|||
West Side Rowing Club |
S. Sullivan
|
|
|||
West Side Rowing Club |
g. russo
|
|
|||
West Side Rowing Club |
A. Nuchereno
|
|
|||
West Side Rowing Club |
K. Menshon
|
|
|||
West Side Rowing Club |
K. Menshon
|
|
|||
West Side Rowing Club |
A. Goldstein
|
|
|||
West Side Rowing Club |
B. Gfroerer
|
|
|||
West Side Rowing Club |
F. DiCamillo
|
|
|||
West Side Rowing Club |
E. Delahunt
|
|
|||
West Side Rowing Club |
M. Czaja
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
S. Oliphant/
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
E. Pauly/
|
|
|||
Nichols School |
K. Dorn
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
E. Trask
|
|
|||
Buffalo Scholastic Rowing Association |
K. Sterner/
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
E. Littlefield
|
|
|||
Nichols School |
J. McPherson
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
S. Bargnesi/
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
M. Reimann/
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
E. Rich
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
L. Bauer/
|
|
|||
West Side Rowing Club |
N. Muffoletto
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
R. Brady
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
B. Mahoney
|
|
|||
Buffalo Scholastic Rowing Association |
S. Gunner/
|
|
|||
12 | 11:00 AM | U17 Lightweight Women | 8 |
||
Nardin Academy Crew |
S. Smith
|
|
|||
West Side Rowing Club |
A. Falkowski
|
|
|||
West Side Rowing Club |
O. Rizzo
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
T. Johnston
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
A. Bellanti
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
M. Beyer
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
J. Roselli/
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
E. Smith
|
|
|||
13 | 11:15 AM | U19 Lightweight Women | 10 |
||
West Side Rowing Club |
K. Cullen
|
|
|||
West Side Rowing Club |
R. Colan
|
|
|||
West Side Rowing Club |
C. Summers
|
|
|||
West Side Rowing Club |
E. Rosen
|
|
|||
West Side Rowing Club |
M. Roberts
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
S. Vanner/
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
E. Huber/
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
C. Dwyer/
|
|
|||
Buffalo Scholastic Rowing Association |
E. Jackson
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
E. Hertz
|
|
|||
14 | 11:30 AM | U17 Women | 14 |
||
West Side Rowing Club |
J. Patterson
|
|
|||
West Side Rowing Club |
G. Armbrust
|
|
|||
West Side Rowing Club |
K. Connerton
|
|
|||
West Side Rowing Club |
S. Schechter
|
|
|||
West Side Rowing Club |
M. Niedbalski/
|
|
|||
West Side Rowing Club |
A. Duchon/
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
G. Sarkisian
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
K. Zajac
|
|
|||
Nichols School |
K. Greeley/
|
|
|||
Buffalo Scholastic Rowing Association |
A. GianGrasso/
|
|
|||
Nichols School |
A. Chandhok/
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
G. Topolski
|
|
|||
West Side Rowing Club |
m. gonzalez
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
G. Boyd/
|
|
|||
15 | 11:45 AM | U19 Women | 21 |
||
Mount St. Mary Academy |
C. Papendick
|
|
|||
West Side Rowing Club |
A. Krantz
|
|
|||
West Side Rowing Club |
K. Connolly
|
|
|||
West Side Rowing Club |
L. Kaiser
|
|
|||
West Side Rowing Club |
J. Stevens
|
|
|||
West Side Rowing Club |
H. Muscarella
|
|
|||
West Side Rowing Club |
J. Flash
|
|
|||
West Side Rowing Club |
L. Evans
|
|
|||
West Side Rowing Club |
S. Dougherty
|
|
|||
West Side Rowing Club |
I. Black
|
|
|||
West Side Rowing Club |
S. Usewicz
|
|
|||
West Side Rowing Club |
B. Reilly
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
I. Treanor
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
C. Rogers
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
C. O'Rourke
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
G. Dankanich
|
|
|||
West Side Rowing Club |
E. Nyakato
|
|
|||
Mount St. Mary Academy |
L. George
|
|
|||
West Side Rowing Club |
D. Stojkovic
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
E. Bauer/
|
|
|||
Nardin Academy Crew |
K. ONeill
|
|
|||
16 | 12:15 PM | Womens Coxswain 500-Meter Dash | 4 |
||
Nichols School |
C. Mooney
|
|
|||
Nichols School |
V. Lignos
|
|
|||
West Side Rowing Club |
M. Panos
|
|
|||
Buffalo Scholastic Rowing Association |
S. Zona
|
|
|||
17 | 12:30 PM | Youth Novice Men | 22 |
||
Canisius High School |
Z. Siwiec
|
|
|||
Canisius High School |
T. Siwiec
|
|
|||
Canisius High School |
A. Mazurek
|
|
|||
Canisius High School |
A. Long
|
|
|||
Canisius High School |
A. Davoli
|
|
|||
West Side Rowing Club |
J. Stone
|
|
|||
Canisius High School |
B. Coffey/
|
|
|||
Canisius High School |
B. Sayers/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
C. Zilliox/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
K. Chase/
|
|
|||
Canisius High School |
N. Sullivan
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. O’Neill
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
H. Sly
|
|
|||
Canisius High School |
C. Bayer
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
L. Finlayson/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
A. Glenn
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
M. Earle/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
M. Sinatra
|
|
|||
West Side Rowing Club |
C. Trotter
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
A. DePinto/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
N. Long/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
J. Starck
|
|
|||
18 | 1:00 PM | U17 Lightweight Men | 9 |
||
Canisius High School |
N. Siwiec
|
|
|||
Nichols School |
T. Madden/
|
|
|||
West Side Rowing Club |
P. Reilly
|
|
|||
Canisius High School |
J. Oh/
|
|
|||
Canisius High School |
D. Sass
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
S. Allen
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
B. Vennari
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
B. Zimmerman
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
S. Gwitt/
|
|
|||
19 | 1:15 PM | U19 Lightweight Men | 18 |
||
Canisius High School |
M. Wilson
|
|
|||
Nichols School |
D. Rich
|
|
|||
West Side Rowing Club |
A. Gaughan
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
M. Cannavo
|
|
|||
Canisius High School |
N. Sass
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
C. Ohle/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
A. Buckley
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
T. Gondek/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
E. Denzak
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
D. Crooks
|
|
|||
Canisius High School |
Z. Porter
|
|
|||
Canisius High School |
Z. Mecca
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
J. Pratt/
|
|
|||
Canisius High School |
M. Battaglia
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
J. Watz
|
|
|||
Canisius High School |
A. Hart-Nova
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
J. Starck
|
|
|||
Canisius High School |
L. Khan
|
|
|||
20 | 1:30 PM | U17 Men | 8 |
||
Canisius High School |
A. Taylor
|
|
|||
West Side Rowing Club |
J. Zimmer
|
|
|||
West Side Rowing Club |
F. Gonzalez
|
|
|||
West Side Rowing Club |
B. Overhoff
|
|
|||
Canisius High School |
A. Skakal/
|
|
|||
Canisius High School |
J. Dietrich IV/
|
|
|||
Canisius High School |
B. Wilkens
|
|
|||
Canisius High School |
J. Cross
|
|
|||
21 | 1:45 PM | U19 Men | 13 |
||
West Side Rowing Club |
H. Schmidt
|
|
|||
West Side Rowing Club |
L. Dell
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
M. Banks/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
R. Costolnick/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
i. White-thomson
|
|
|||
Canisius High School |
J. Eagan
|
|
|||
Canisius High School |
C. Fohrd/
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
G. Zito
|
|
|||
Canisius High School |
T. Feeney
|
|
|||
Canisius High School |
W. Ezquerro/
|
|
|||
Canisius High School |
C. Long/
|
|
|||
Canisius High School |
O. Neil
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute |
E. Benz
|
|
|||
22 | 2:00 PM | Mens Coxswain 500-meter Dash | 8 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change