Head of the Port

  • Hosted By: River City Rowing Club
  • 2019 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 13, 2019
7:10 AM Coaches & Coxswain Meeting
0
1 8:30 AM Womens Masters 4x
4
    Delta Sculling Center (A)
M. Mardini/K. Sparrowk/R. Abreu/L. Payne/
96.1 (58)
    Lake Merritt Rowing Club (A)
M. Glaeser/S. Robinson Schwartz/S. Schnaitter/H. McCausland
14.4 (39)
    River City Rowing Club (A)
N. Petrisko/R. Jensen/R. Madsen/L. Suder
122.5 (62)
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
S. Hooten/J. Snyder/E. Cassella/D. Birch
129.6 (63)
2 8:30 AM Mens Open 2-
5
3 8:30 AM Mens Masters 2-
1
4 8:30 AM Mens Jr 2-
4
5 8:40 AM Mens Open 1x
0
6 8:40 AM Mens Masters 1x (A-C)
3
7 8:40 AM Mens Masters 1x (D+)
7
    Delta Sculling Center (A)
R. Abreu/
112.5 (57)
    Dolphin Club (A)
E. Carman
91.1 (54)
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
M. Kimble
112.5 (57)
    Lake Casitas Rowing Association (A)
D. Tanhauser
420.5 (85)
    Lake Merritt Rowing Club (A)
E. Petersen
66.1 (50)
    River City Rowing Club (A)
J. Griffith
105.1 (56)
    South End Rowing Club (A)
D. Nelson
171.1 (64)
8 8:40 AM Mens Jr 1x
0
9 8:40 AM Mens Masters Novice 1x
2
    South End Rowing Club (A)
B. Goeking
136.1 (60)
    River City Rowing Club (B)
A. Delorena/
112.5 (57)
10 8:50 AM Womens Open/Collegiate 1x
1
11 8:50 AM Womens Masters 1x
9
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
L. Condro
66.1 (50)
    Los Gatos Rowing Club (A)
E. Murphy
18.0 (39)
    River City Rowing Club (A)
E. Demars/
18.0 (39)
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
P. Pinkerton
210.1 (68)
    South End Rowing Club (A)
D. Davis
162.0 (63)
    River City Rowing Club (B)
S. Kerth
128.0 (59)
    South End Rowing Club (B)
B. Austin
171.1 (64)
    Lake Casitas Rowing Association (C)
K. Rainey
105.1 (56)
    River City Rowing Club (C)
S. Hong/
72.0 (51)
12 8:50 AM Womens Jr 1x
2
    Artemis Rowing
N. Yaroschuk
 
    River City Rowing Club
M. Dowson
 
13 8:50 AM Womens Jr Novice 1x
0
14 8:50 AM Womens Masters Adaptive 1x
1
15 9:10 AM Mens Jr 8+
2
16 9:20 AM Womens Jr 8+
6
    Berkeley High School Crew (A)
I. Plowman/S. Harris/C. Raedeker/B. Borcherds/E. MacRae/S. Cortez/A. Gilad/E. Robinson/J. Pullin (Cox)
 
    Oakland Technical High School (A)
A. Anderson/C. Londgren/S. Claisse/S. Cardoso/N. Elliott/L. Jimenez/C. Walters/Z. Elias/A. Moore (Cox)/
 
    River City Rowing Club (A)
A. Sobrato/S. Mazrimas/D. Okhremtchuk/E. McCallin/C. Greenway/J. Ozeir/M. Bee/N. Benedict/K. Leones (Cox)
 
    Berkeley High School Crew (B)
V. Jameson/M. Oliver/L. Morton/Z. Mitchell/G. Corson/M. Blazej Moore/E. Lynch/Z. Tseng/L. LaBang (Cox)
 
    River City Rowing Club (B)
E. Krause/M. Luttropp/M. Setzer/K. Swartzlander/S. Parker Birka/M. Vincent Kiehn/C. Yang/N. Buchanan/B. Robinson (Cox)
 
    Berkeley High School Crew (C)
A. Lechuga/R. Pierce/L. Schouten/L. Loving/N. Beban/C. Harte/C. Schmitt/J. Weller/S. Cole (Cox)
 
17 9:30 AM Womens Open/Collegiate 4+
5
18 9:30 AM Womens Masters 4+
8
    East Bay Rowing Club (A)
C. Zycherman/M. Owen/N. Consani/S. Sidia/A. Rezneck (Cox)
5.3 (34)
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/K. Skolmen/E. Moore/A. Muchin/A. Macdonald (Cox)
15.6 (39)
    Los Gatos Rowing Club (A)
T. Lewis/B. Kleiman/R. Thomassen/M. McMillan/J. Moore (Cox)
21.2 (41)
    River City Rowing Club (A)
L. McLellan/B. Bylicki/A. Merrilees/M. Kimball/R. Henshaw (Cox)
24.3 (42)
    East Bay Rowing Club (B)
S. Blick/J. Glass/K. Jones/S. Asher/J. Lordan (Cox)/
52.3 (49)
    River City Rowing Club (B)
V. Watts/K. Washington/N. Park/K. Naganuma/J. Van Houten (Cox)/
67.5 (52)
    East Bay Rowing Club (C)
H. Krakora/S. McFadden/B. Curtis/N. Nobematsu/J. Bajsarowicz (Cox)/
62.2 (51)
    River City Rowing Club (C)
N. Cronkhite/C. Brown/S. Ramsey/E. Pescosolido/L. Park-Kim (Cox)
73.0 (53)
19 9:40 AM Mens Jr Novice 8+
2
    Oakland Technical High School (A)
J. Conui/E. Kirchstetter/O. Smith/L. Dooley/M. Hovland/V. Liu/D. Beers/T. Farrell/C. Gonzales (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
T. Eick/C. Antony/B. Caisley/T. Hoernlein/J. Alford/J. Cranmore-Sanchez/N. Fisher/A. Van Dyke/L. Bernas (Cox)
 
20 9:40 AM Womens Jr Novice 8+
3
    Oakland Technical High School (A)
F. Rosales/A. Reischer-Craft/A. Polk/G. Caruso/P. Dodge/W. Mogen/I. Proost/K. Spencer/S. Weiss (Cox)/
 
    River City Rowing Club (A)
E. Voelker/S. Corral/K. Schroeder/J. Palombo/L. Grimberg/A. Enzi/I. Henderson/N. Nusbaum/A. Van Dyke (Cox)
 
    Oakland Technical High School (B)
S. Steckel/I. Sacco/Y. Barrios/N. Johnson/D. Nelson/P. McCulloch/I. Andrien/A. Jacobs/V. Hedrick (Cox)/
 
21 9:50 AM Mens Masters Novice 4+
1
    River City Rowing Club (A)
A. Braaten/G. ASHLEY/a. chen/I. Forest/M. Renquist (Cox)/
13.1 (38)
22 9:50 AM Womens Masters Novice 4+
2
    River City Rowing Club (A)
N. Perkins/R. Leon/C. Yung/M. Tang/C. Miller (Cox)/
21.2 (41)
    River City Rowing Club (B)
L. Rademacher/K. Lane/D. Taormino/A. Andrade/L. Stern (Cox)/
18.3 (40)
23 9:50 AM Mens Jr Novice 4x+
0
24 10:00 AM Womens Open/Collegiate 2-
0
25 10:00 AM Womens Masters 2-
1
26 10:00 AM Womens Jr 2-
0
27 10:10 AM Mens Jr 4x
5
    Artemis Rowing (A)
R. Kasow/J. Silbert/C. Fritz/M. Martinez
 
    Berkeley High School Crew (A)
S. Packman/A. Frey/K. Stromberg/E. Hinshaw
 
    River City Rowing Club (A)
A. Bagatelos/S. Niklov/O. Barandas/K. Bee
 
    Berkeley High School Crew (B)
G. Tierney/I. Gaber/J. Jessup/T. Bell
 
    River City Rowing Club (B)
O. Ross-Majeske/K. Rashid/C. Organez/S. Bailey
 
28 10:20 AM Mens Open 2x
2
29 10:20 AM Mens Masters 2x
6
    Lake Merritt Rowing Club (A)
A. Symington/D. Minnick
1.7 (31)
    River City Rowing Club (A)
D. Tanhauser/J. Margolis
326.7 (82)
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
B. Birch/P. Jonik
190.5 (69)
    Lake Merritt Rowing Club (B)
B. Stahl/C. Reategui
10.8 (37)
    River City Rowing Club (B)
C. Bowman/K. Schiller/
84.7 (55)
    Lake Merritt Rowing Club (C)
X. Zhang/E. Petersen
15.6 (39)
30 10:20 AM Mixed Masters 2x
3
31 10:30 AM Mens Open 4+
5
32 10:30 AM Mens Masters 4+
2
33 10:40 AM Womens Jr 4+
5
    Berkeley High School Crew (A)
L. Morton/Z. Mitchell/M. Thomas/R. Osa/Z. Barash (Cox)
 
    Oakland Technical High School (A)
A. Anderson/B. Anderson/P. Nguyen/S. Staley/A. Moore (Cox)/
 
    River City Rowing Club (A)
M. Setzer/M. Luttropp/C. Yang/N. Buchanan/C. Pantega (Cox)
 
    Oakland Technical High School (B)
S. Croteau/S. Lew/Z. Nanale/P. Rhea-Sharpe/N. Cahigas (Cox)/
 
    River City Rowing Club (B)
M. Bee/N. Arzbaecher/E. Seltzer/L. Taylor-Hunt/A. Hagyard (Cox)
 
34 10:50 AM Womens Jr 2x
9
    Artemis Rowing (A)
C. Pers/A. Tristram
 
    Artemis Rowing (A)
M. Wootton/G. Twitchell
 
    Artemis Rowing (A)
N. Friesenhahn/E. Silbert
 
    Berkeley High School Crew (A)
S. Harris/I. Plowman
 
    Delta Sculling Center (A)
H. Noe/C. Harper Herbold
 
    River City Rowing Club (A)
A. Sobrato/D. Okhremtchuk
 
    Berkeley High School Crew (B)
V. Jameson/M. Oliver
 
    Delta Sculling Center (B)
E. Hill/K. Kooner
 
    River City Rowing Club (B)
J. Ozeir/C. Greenway
 
35 11:00 AM Womens Open/Collegiate 8+
1
36 11:00 AM Womens Masters 8+
8
    East Bay Rowing Club (A)
C. Zycherman/M. Owen/N. Consani/S. Sidia/S. Blick/J. Glass/K. Jones/S. Asher/A. Rezneck (Cox)/
19.6 (41)
    Los Gatos Rowing Club (A)
S. Mieding/A. Timpe/E. Murphy/K. Martin/K. Knudsen/B. Manrubia/S. Reekie/P. Gatewood/E. LaPrade (Cox)
32.4 (45)
    River City Rowing Club (A)
L. McLellan/A. Taylor/K. Marsi/A. Smith/M. Wright/H. Taylor/K. Rindell/G. Kraus/R. Henshaw (Cox)
6.4 (35)
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
E. Shanower/S. Hamby/T. SYDOW/J. Faukner-Ongerth/K. Philleo/M. Atkinson/D. Lindgren/L. Burke/m. schulz (Cox)
108.9 (60)
    Table Mountain Rowing Club (A)
C. Steele/C. Garnero/T. Long/A. Ripke/A. Ferris/J. Grant/L. Hess/S. Gray/K. Leones (Cox)
108.9 (60)
    Los Gatos Rowing Club (B)
P. McDonald/J. Ottney/K. Frinell/L. Vega/A. Chandra/J. Hamilton/V. Berner/D. Baker/B. Sholes (Cox)
90.0 (57)
    River City Rowing Club (B)
T. Blickle/L. Widman/D. Eernisse/M. Bezmalinovic/K. Seltzer/M. Vellinga/J. Peruch/L. Vernasco/L. Park-Kim (Cox)
78.4 (55)
    River City Rowing Club (C)
N. Cronkhite/C. Rowen/W. Tye/D. Hedum/P. Green/K. Ward/K. Dennis/S. Lowen/S. Bray (Cox)
108.9 (60)
37 11:10 AM Mens Jr 2x
4
    Berkeley High School Crew (A)
E. Glover/R. O'Sullivan
 
    Oakland Technical High School (A)
C. Flor/L. Rouquette/
 
    River City Rowing Club (A)
E. MacIntosh/R. Sookprasert
 
    Berkeley High School Crew (B)
O. Geisler/K. Doran
 
38 11:10 AM Womens Masters 2x
4
39 11:10 AM Womens Masters Novice 2x
1
    River City Rowing Club (A)
L. Tamariz/C. Will/
15.6 (39)
40 11:10 AM PR2 Womens Masters Inclusive 2x
0
41 11:10 AM Womens Jr Novice 4x+
3
    Delta Sculling Center (A)
S. Jones/S. Flowers/A. McDaniel/S. Wolcott
 
    Oakland Technical High School (A)
A. Reischer-Craft/R. Kerwin/G. Caruso/L. Smith/
 
    River City Rowing Club (A)
K. Schroeder/J. Palombo/A. Van Dyke/N. Nusbaum
 
42 11:20 AM Mens Masters 4x
1
    River City Rowing Club (A)
W. Brieger/E. Frye/J. Cech/R. Yaw
144.4 (65)
43 11:30 AM Womens Jr 4x
5
    Artemis Rowing (A)
N. Yaroschuk/N. Friesenhahn/C. Pers/A. Tristram
 
    Artemis Rowing (A)
G. Twitchell/E. Silbert/S. Richards/M. Wootton
 
    Berkeley High School Crew (A)
A. Gilad/C. Raedeker/L. Schouten/E. MacRae
 
    River City Rowing Club (A)
M. Dowson/S. Mazrimas/E. McCallin/N. Benedict
 
    Berkeley High School Crew (B)
S. Cortez/N. White/C. Schmitt/S. Patchen
 
44 11:40 AM Mens Jr 4+
8
    Berkeley High School Crew (A)
S. Packman/A. Frey/E. Hinshaw/G. Tierney/D. Hernandez (Cox)
 
    Oakland Technical High School (A)
P. Kaulkin/O. Scott/W. Deverell/A. Harlan/V. Hedrick (Cox)/
 
    River City Rowing Club (A)
A. Bagatelos/S. Niklov/O. Barandas/K. Bee/C. Miller (Cox)
 
    Berkeley High School Crew (B)
I. Gaber/M. Clemens/B. Nguyen/T. Rubino/L. LaBang (Cox)
 
    Oakland Technical High School (B)
G. Meyer/I. Jones/C. Loch/R. Traiger/N. Ashley (Cox)/
 
    River City Rowing Club (B)
O. Ross-Majeske/K. Rashid/R. Yancey/S. Bailey/M. Verbrugge (Cox)
 
    Oakland Technical High School (C)
c. patten/R. Parkin/S. Jones/H. Gaw/R. Li (Cox)/
 
    River City Rowing Club (C)
A. Van Dyke/B. Caisley/C. Antony/F. Olson/N. Fisher (Cox)
 
45 11:50 AM Mens Open 8+
6
46 11:50 AM Mens Masters 8+
3
    East Bay Rowing Club (A)
G. Specht/H. Scott/T. Eastburn/D. Kelley/C. Downey/C. Kempf/K. Croley/B. Kunkler/B. Marcais (Cox)
40.0 (47)
    Lake Merritt Rowing Club (A)
B. Stahl/C. Reategui/A. Symington/X. Zhang/M. Schwartz/D. Minnick/J. McPhate/B. Valentine/B. Nguyen (Cox)
4.9 (34)
    River City Rowing Club (A)
D. Lumbard/D. Tharp/R. Osborn/M. Paiva/T. Mundy/W. Kilfoyle/J. Kelly/M. Dirrim/S. Hong (Cox)
52.9 (50)
47 12:00 PM Mixed Masters 8+
4
48 12:00 PM Mixed Masters Novice 8+
4
    East Bay Rowing Club (A)
M. Woolley/F. Norton/A. Weidman/L. Kemp/A. Jones/N. Burke/D. Fisher/y. ibrahim/M. Grover (Cox)/
48.4 (49)
    Lake Merritt Rowing Club (A)
D. Popple/S. Bauer/M. Monteleone/F. Farzan/M. Sackett/T. Fidell/L. Chegwidden/K. Chadiha/C. Weyhenmeyer (Cox)
14.4 (39)
    River City Rowing Club (A)
J. Marks/S. Kimball/D. Vollenweider/T. Whitley/K. WIEDEMAN/D. Gilleran/V. Tacherra/L. Kmball/L. Stern (Cox)/
67.6 (53)
    River City Rowing Club (B)
A. Delorena/P. Wyels/J. Frank/Z. Stelly-Riggs/K. Hak/F. McChesney/A. Carner/T. Hagaman/R. Swenson (Cox)/
48.4 (49)
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change