USRowing U17/U15 National Championships

  • Jun 1, 2019 To Jun 2, 2019
  • sprint

  • Camden County, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, June 2, 2019
0 U15 Events (1k Distance)
0
1 MU151x Mens U15 1x
18
2 WU151x Womens U15 1x
14
3 MU154+ Mens U15 4+
2
4 WU154+ Womens U15 4+
4
5 MU152x Mens U15 2x
9
6 WU152x Womens U15 2x
11
7 MU158+ Mens U15 8+
0
8 WU158+ Womens U15 8+
3
    Evans Rowing Club (A)
S. Whitin/C. Nickerson/A. DiMauro/L. Hall/A. Anderson/E. Dixon/E. Haynes/C. Reed/A. Frisbee (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
K. Cohen/L. Nguyen/N. Urquiaga/B. Bordier/P. Van Tuijl/K. Athan/A. Petrone/M. Prawl/S. Goldman (Cox)/
 
    Triad United Rowing Association (A)
C. Lytle/A. Bews/E. Anderson/E. Richards/V. Albright/C. Lawrence/A. ALBINO/I. Gregorio/E. Stewart (Cox)/
 
9 MU154x+ Mens U15 4x+
3
10 WU154x+ Womens U15 4x+
3
11 MU154x Mens U15 4x
5
12 WU154x Womens U15 4x
5
13 U17 Events (2k Distance)
0
13 MU171x Mens U17 1x
50
14 WU171x Womens U17 1x
35
15 MU172- Mens U17 2-
9
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
D. Wade/S. Welsh/
 
    Greenwich Crew (A)
G. Gilfond/O. Drinkall/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Kim/Y. Verma/
 
    Norcal Crew (A)
J. Medlin/E. Paynter/
 
    Row New York - Brooklyn (A)
J. Rodriguez/W. Germain/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
H. Campsie/J. Votruba-Drzal/
 
    Triad United Rowing Association (A)
O. McArthur/H. Parker/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
C. Marchiony/L. Mahoney/
 
    Greenwich Crew (B)
W. LeBrun/E. Genden/
 
16 WU172- Womens U17 2-
7
17 MU172x Mens U17 2x
33
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
B. Heenan/T. Ahmed/
 
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Calderon/J. Thompson/
 
    Conestoga Crew Club (A)
g. margossian/P. Young/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Dubois/A. Furlow/
 
    Gem City Crew, Inc. (A)
M. Earnhardt/A. Holten/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
A. Solomon/R. Soong/
 
    Great River Rowing (A)
A. Sarma/D. Kambas/
 
    Haddon Township High School (A)
J. Buan/J. Weber/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
E. Stubbs/J. Renner/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
A. Smith/G. Ross/
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Davis/D. Ward/
 
    Miami International RowHouse (A)
N. Degwitz-Krijger/K. leight/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
E. BAZAN/N. Nadal/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Critchley/D. Levine/
 
    Norcal Crew (A)
R. Dahlgren/A. Tadinada/
 
    Oak Neck Rowing Academy (A)
J. McNicholas/J. Bressel/
 
    Peachtree City Rowing Club (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Oberst/J. Kroell/
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    RowAmerica Rye (A)
P. Dodman/L. Lee/
 
    Sarasota Crew (A)
B. Perdew/D. DeNiro/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Beltz/K. Lamm/
 
    Triad United Rowing Association (A)
M. Hronich/I. Gates/
 
    West Cambridge Rowing (A)
A. Gharibian/T. Green/
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
D. Boyle/s. rawson/
 
    Great River Rowing (B)
A. Boudreau/K. Benjamin/
 
    Haddon Township High School (B)
M. Kocher III/B. Moser/
 
    Miami International RowHouse (B)
L. Del Risco/W. Lleonart/
 
    Oak Neck Rowing Academy (B)
E. Seidner/O. Elden/
 
    Sarasota Crew (B)
j. schumann/M. Kuipers/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
T. Arnason/M. McLain/
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
S. Liu/E. Gleason/
 
    Three Rivers Rowing Association (C)
C. Paluselli/N. Shetty/
 
18 WU172x Womens U17 2x
22
19 MU174+ Mens U17 4+
21
    Atomic Rowing (A)
S. Gregg/Z. Barron/T. Zitzman/G. Walters/R. DiBiase (Cox)/
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
D. Wade/S. Welsh/N. Tapinis/S. Gazdus/J. Biondolillo (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Erlandsen/L. Lasic/D. Sullivan/A. Luque/A. Keusch (Cox)/
 
    Great River Rowing (A)
T. Franko/K. Benjamin/A. Boudreau/A. Das/M. Bierowski (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
A. Cavanaugh/R. Sherman/W. Terry/V. Santos/D. Garrett (Cox)/
 
    Haddonfield Crew Club (A)
N. Zafiriadis/D. Hargrove/R. Genel/A. Genel/L. Crumley (Cox)/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
L. Bourgeois/J. Doblo/J. Kim/Y. Verma/C. Lackovic (Cox)/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. infante/W. Morton/M. Nusbaum/I. Oram/E. Gutowski (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Busby/I. Holly/L. McLaren/M. Aronsohn/H. Benton (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
W. Jett/C. Hansen/H. Sremac/J. Medlin/A. Walsey (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
A. Mc Sweeney/B. regan/W. McCullough/O. Leites/a. bozek (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
M. Marsh/V. Milland/L. Mayforth/T. Morris/D. Bayer (Cox)/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
R. Hoger/A. Manns/L. Denney/J. Beatty/R. Maffei (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Lamm/J. Beltz/E. Gleason/S. Liu/S. Christensen (Cox)/
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
T. Hochstetter/C. Ragland/Z. Tucker/M. Conlon/B. Sanetz (Cox)/
 
    Triad United Rowing Association (A)
S. Jakubek/E. Johnson/B. Huitt/B. Stewart/E. Nichols (Cox)/
 
    Williamsburg Boat Club (A)
T. Flippen/C. Voelpel/b. hurt/K. Wade/J. Rooks (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
L. Bonniwell/W. McNally/D. Shine/A. LaGasse/J. Mizzi (Cox)/
 
    Los Gatos Rowing Club (B)
P. Cauchi/S. Day/C. Akers/J. Ford-Pustelnik/W. Maa (Cox)/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
T. Hamilton/n. fox/C. Moran/A. Deitz/A. Rubino (Cox)/
 
    South Jersey Rowing Club (B)
C. Cooper/A. Thompson/A. Reese/I. Sipp-Alpers/E. Thurman (Cox)/
 
20 WU174+ Womens U17 4+
18
21 MU174x Mens U17 4x
18
22 WU174X Womens U17 4x
21
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Weiser/K. Pikounis/A. Howell-Bey/A. Shackelford/
 
    Conestoga Crew Club (A)
R. Furtaw/S. Alp/A. Erixxon/N. Margossian/
 
    Dallas Rowing Club (A)
L. Hill/N. Ricci/K. Leininger/K. Leininger/
 
    GMS Rowing Center (A)
A. MacNeal/K. Rapaglia/S. Rapaglia/S. Siegel/
 
    Navesink River Rowing (A)
P. Loh/M. McFadden/S. Sainato/H. Bates/
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Williams/A. Tucci/K. Smith/T. Goodman/
 
    Niskayuna Rowing (A)
J. Zenner/R. Schechter/S. Mirkovic/H. Schmidt/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Spunberg/W. Adler/c. michailoff/M. Bidwell/
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    Sarasota Crew (A)
I. DeLeo/A. Steinwachs/A. Koester/K. Bodor/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Anderson/K. Disbrow/A. Groseclose/E. Arnason/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Fourney/J. Eattock/M. Stack/E. Donoghue/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
H. Kim/J. Pitell/C. Sauer-Cook/E. Sokulski/
 
    Triad United Rowing Association (A)
C. Curri/A. Robb/N. Earnhardt/K. Messick/
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Hua/L. Lee/A. Thomas/N. Lee/
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Loney/K. George/O. Gialdo/K. Schaefer/
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. O'Meara/C. Adams/J. Mantione/H. Prichard/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
L. Gilbert/E. Whitney/S. Jassal/A. Beekman/
 
    South Jersey Rowing Club (B)
E. Kupa/A. Larluz/A. Hahn/G. Kennevan/
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
J. Veith/A. Kowalik/E. Rawson/S. Hulme/
 
    New Canaan High School Crew (C)
A. Villafranca/S. Goodman/S. Oak/A. Jessen/
 
23 MU178+ Mens U17 8+
17
24 WU178+ Womens U17 8+
15
25 MU17Inc2x Mens U17 Inclusive 2x
0
25 WU17Inc2x Womens U17 Inclusive 2x
0
25 MxU17Inc2x Mixed U17 Inclusive 2x
0
26 MU17PR1x Mens U17 PR1/PR2 1x
0
26 WU17PR1x Womens U17 PR1/PR2 1x
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change