USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, June 6, 2019
1 Mens Youth 1x
22
2 Womens Youth 1x
15
    Burton Beach Rowing Club (A)
m. moses/
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Gildersleeve/
 
    Episcopal School of Jacksonville (A)
A. Alton/
 
    Miami International RowHouse (A)
G. Leon/
 
    Narragansett Boat Club (A)
L. Handy/
 
    Oak Neck Rowing Academy (A)
J. Coleman/
 
    OKC Riversport (A)
H. Ondak/
 
    Potomac Boat Club (A)
A. Gromek/
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
D. Marlin Andrews/
 
    Sagamore Rowing Association (A)
G. Grassi/
 
    Seattle Preparatory School (A)
M. Conaty/
 
    Seattle Rowing Center (A)
K. Edwards/
 
    West Cambridge Rowing (A)
C. Reed/
 
    Miami International RowHouse (B)
M. Adams-Grimaldi/
 
    Narragansett Boat Club (B)
M. Czech/
 
3 Mens Youth 2-
23
4 Womens Youth 2-
23
    Burton Beach Rowing Club (A)
G. Graves/K. Kelly/
 
    Capital Crew (A)
A. Bradus/T. Kasyanchuk/
 
    Connecticut Boat Club (A)
C. Garrett/J. Abbruzzese/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
M. Bigelow/C. Smith-Frank/
 
    Girls Preparatory School (A)
L. Brown/K. Nash/
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
K. knox/C. Ulmer/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Kilroy/N. Collins/
 
    Norcal Crew (A)
A. Honerkamp/S. Hope/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Ashton/M. Lahr/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
M. Wright/E. Hosler/
 
    OKC Riversport (A)
B. Hill/S. Ferguson/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
C. Reilly/E. Hulsewe/
 
    Port Rowing (A)
L. Rust/C. Shields/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
r. cooper/E. Szych/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Caragher/A. Bartholet/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
G. McCann/A. Letts/
 
    Seattle Preparatory School (A)
A. Green/K. Sommerville/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
C. Verdekal/S. Wilson/
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
K. Oakes/C. Castle/
 
    Triangle Rowing Club (A)
B. Benestad/S. Von Dauber/
 
    Upper Merion High School (A)
A. Palumbo/K. Myers/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Maietta/G. Fargnoli/
 
    Westerville Rowing Club (A)
M. Kirwin/A. Keren/
 
5 Mens Ltwt Youth 2x
22
6 Womens Ltwt Youth 2x
24
7 Mens Youth 2x
23
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
J. Richman/E. Shatouhy/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
D. Moss/D. Florio/
 
    Berkeley High School Crew (A)
J. Kuzdovich/B. Stimpson/
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Welborn/M. Callewaert/
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
B. Zulfikarpasic/A. Nordmeyer/
 
    Conestoga Crew Club (A)
S. Connell/C. Fogarty/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
A. Robertson/G. Bauer/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
J. Appleberry/O. Keim/
 
    GMS Rowing Center (A)
L. Jenkins/P. Fancher/
 
    Mendota Rowing Club (A)
D. Moschkau/A. HOERL/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
D. Veiga de Roovere/R. Cancio/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
D. Sprawka/J. Gashi/
 
    Oakland Athletic Rowing Society (A)
M. Kreutzelman/S. Silberstein/
 
    OKC Riversport (A)
J. Gallagher/C. MaGill/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
E. Gonick/E. Thornton/
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
A. Altucher/S. Hatcher/
 
    Pocock Rowing Center (A)
O. Page-Kuhr/E. Ivashkin/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
I. Almogy/R. Krappe/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Batter/C. Lawrence/
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
T. Tighelaar/I. Hedin/
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
T. Ormseth/R. Petram/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. Macklin/M. Dremov/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
T. Wakefield/W. Sharis/
 
8 Womens Youth 2x
23
9 Mens Ltwt Youth 4+
24
    Belen Jesuit Prep School (A)
D. Sanchez/A. Ferreiro/A. Pacios/G. Bell/C. Rodriguez (Cox)/
 
    Boston Latin School Crew (A)
M. McCarty/D. Choi/N. deLaski/B. Wong/D. Kennedy Slesar (Cox)/
 
    Brookline High School (A)
C. Grace/J. Gladstone/T. Kushner/K. Makalusky/A. Yang (Cox)/
 
    Canisius High School (A)
C. Korn/Z. Porter/Z. Mecca/N. Sass/G. Weckerle (Cox)/
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
Z. Kramer/J. Bogdan/J. Enright/J. Murrer/J. Biondolillo (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
P. Klesa/M. Trapp/M. Poon/G. Montgomery/D. Brown (Cox)/
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
C. Landry/A. Gannon/N. Spencer/S. Humphrey/C. Menke (Cox)/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
P. Siska/T. O'Shaughnessy/s. gandy/G. Somek/N. Alvarez (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
S. Dubiel/D. Shen/M. Crabs/B. Riley/A. Gold (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
N. Van Ingen/M. Lindeis/D. Loginsky/B. Castle/C. Legenzowski (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
C. Lee/A. Li/J. Stahr/C. Bauer/A. Leiman (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
S. Morlan/C. Hendee/S. Emrich/J. Clark/Z. Rockett (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
O. Lekebusch/T. McMullen/D. McMullen/J. Miracle/R. McElwee (Cox)/
 
    Pocock Rowing Center (A)
Y. Rich/S. Williams/N. Bernier/R. Wiley/G. Paterson (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
D. Dzwlewicz/W. Holmes/G. Holmes/L. Wostenholme/O. Fogarty (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
B. Slater/J. Montalto/R. Chamberlain/C. Alter/I. Knott (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
W. Hutchinson/E. Halbreich/P. Castro/C. Rosenberg/A. Lalani (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. O'Brien/m. banks/E. Andrade/T. Walewski/E. Kiev (Cox)/
 
    Seattle Rowing Center (A)
S. Peck/P. Miles/T. Kessel/H. Allison/L. Whalon (Cox)/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. Malcarney/N. Dambra/C. O'Neill/D. Maffei/A. Espino (Cox)/
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
M. Glynn/J. Bilotta/L. Brickner/G. Voegele/S. Avellino (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
A. Gage/J. Yin/C. Minifie/J. Gaskill/K. Schneider (Cox)/
 
    Westerville Rowing Club (A)
N. Tobin/K. Manakkal/J. McDonald/V. Shilling/N. Larivey (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
E. Patterson/N. Antrim/G. Beronio/E. Prince/F. Garland (Cox)/
 
10 Womens Ltwt Youth 4+
22
    Austin Rowing Club (A)
a. yarborough/C. Zhang/H. Hight/A. Johnson/M. Gomillion (Cox)/
 
    Capital Crew (A)
A. Ruttan/K. Niethammer/E. Hartman/G. Kinsella/S. Page (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Great Miami Rowing Center (A)
A. Hodge/S. Ferraro/A. Schlaeger/K. Sancrant/C. Bishop (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
E. Krywosa/A. Lucier/L. Adamo/J. Brendel/V. Fu (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
L. Longawa/C. Wynne/K. Dimaris/B. Ohearn/I. Angulo (Cox)/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
K. Cetin/A. Le Bars/K. Myers/M. Akyildiz/E. SMYERS (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
 
    Merion Mercy Academy (A)
P. DeVlieger/I. Begley/T. Gregitis/E. Welch/C. Wendel (Cox)/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
M. Sanchez/A. Orriols/V. Audisio/S. Bogert/H. Poirier (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
G. Morrow/I. McCafferty/M. Horgan/A. Morasco/C. Donahue (Cox)/
 
    Nashville Rowing (A)
G. DeNunzio/A. Hughes/E. Trost/B. Glenn/J. Abelow (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
N. Knight/R. Wagner/S. Burne/D. Paduraru Iovanescu/M. Perry (Cox)/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
C. Wright/I. Sauter/G. MacLean/I. Wang/S. Nelson (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
 
    Port Rowing (A)
I. Argyros/R. Fanning-Hughes/L. Maroney/D. Bercow/M. Lanfant (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Couillens/R. Singh/C. Barkenbush/N. Verlinde/E. Dziedzic (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
N. Erb/O. Bolitho/M. Hull/C. Kates/M. Rott (Cox)/
 
    Sarasota Scullers (A)
S. Stewart/E. Gerdes/J. Stone/W. Lu/S. Chan (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Gilbert/L. Littig/V. Stuart/A. Hall/K. Obsitnik (Cox)/
 
    Seattle Rowing Center (A)
G. Duffy/E. Andrews/B. Hopper/E. Payne/L. Andrews (Cox)/
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
Y. Lee/A. Dean/M. Browning/C. Morin/J. Postalakis (Cox)/
 
11 Mens Youth 4+
22
12 Womens Youth 4+
26
13 Mens Youth 4x
26
14 Womens Youth 4x
25
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
A. Svensson/M. Cassady/T. Gallo/M. Dobrenko/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Lewis/B. Kennedy/V. Budike/N. Bertolotti/
 
    Connecticut Boat Club (A)
B. Galloway/K. Lynch/J. Macrae/E. Petreski/
 
    First Coast Rowing Club (A)
I. Haueter/A. Gidcumb/I. Bushey/E. Kemna/
 
    Founders Rowing Club (A)
F. Diamond/L. Taten/A. Herring/N. Diamond/
 
    Haddon Township High School (A)
F. Steele/M. Jacobsen/A. Tingley/S. Ladik/
 
    Holy Names Academy (A)
E. Meyer/S. Westlund/C. Widzgowski/M. Wellnitz/
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
M. Bomsta/A. Winkels/A. Johnson/E. Harris/
 
    Miami International RowHouse (A)
G. Leon/G. Amato/S. Zanzuri/M. Mora/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. DiLauro/E. Klecz/N. Rangel/A. Welton/
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Zitzmann/E. Davies/L. Plum/M. Sutherland/
 
    Newport Aquatic Center (A)
C. Bird/M. MacKenzie/G. Babin/P. Bryant/
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
K. Anderson/N. Loram/A. Haggarty/E. McGill/
 
    OKC Riversport (A)
R. Soash/A. Brenner/A. Wilson/H. Holmes/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
H. Mead/L. Howe/A. Schwartz/T. Lee/
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
G. Odell/V. Dettinger/S. Koplin/S. Truesdale/
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Coppola/C. Sutherland/K. Iuliano/e. napack/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
O. Dolan/C. Satre/M. Preller/E. Swenson/
 
    Seattle Rowing Center (A)
K. Lord-Krause/M. Straub/L. Bilafer/A. Charnyshou/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Cicha/S. Kolb/D. Rotchford/H. Towhey/
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
K. Oakes/G. Ragland/B. Slone/C. Castle/
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
K. Bricker/M. Cassidy/G. Dojan/C. Scott/
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
E. Myers/O. Sutor/R. Naser/M. Jones/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
T. English/B. Morley/D. Evans/E. Mask/
 
15 Mens Ltwt Youth 8+
25
16 Mens Youth 8+
27
17 Womens Ltwt Youth 8+
20
18 Womens Youth 8+
25
19 Mens Youth Inclusive 2x
0
19 Womens Youth Inclusive 2x
0
19 Mixed Youth Inclusive 2x
0
20 Mens Youth PR1/PR2 1x
0
20 Womens Youth PR1/PR2 1x
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change