USRowing Youth National Championship
- Jun 6, 2019 To Jun 9, 2019
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2019 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, June 6, 2019 | |||||
1 | Mens Youth 1x | 22 |
|||
2 | Womens Youth 1x | 15 |
|||
3 | Mens Youth 2- | 23 |
|||
4 | Womens Youth 2- | 23 |
|||
5 | Mens Ltwt Youth 2x | 22 |
|||
Advanced Community Rowing Association INC. (A) |
A. Shatouhy/J. Grady/
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
R. Jobe/J. Rizzo/
|
|
|||
Belen Jesuit Prep School (A) |
C. Maribona/G. Oliva/
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
C. Clark/K. Yu/
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
S. Mokha/J. Crews/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Snyder/L. Degl'Innocenti/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
L. Chakos/Z. Friedrichs/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
C. Munyan/D. Ward/
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
A. Arado/G. Ewig/
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
M. Kiselev/J. Fay/
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
N. Cours/A. Bhatia/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
W. Durban/L. Lambropoulos/
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
I. Beremski/W. Hathaway/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
M. Vail/J. Lindauer/
|
|
|||
Queen City Water Sports Center (A) |
S. Stewart/M. Palacios/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
J. Schmidt/N. Wang/
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
R. Luthra/N. Schliesman/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
W. Meyer/M. Ozzello/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
H. Terry/A. Rocca/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
K. Wagher/N. Ramaraju/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
C. Delaney/E. Park/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (B) |
G. Zeccolella/B. Matthews/
|
|
|||
6 | Womens Ltwt Youth 2x | 24 |
|||
Advanced Community Rowing Association INC. (A) |
A. Svensson/M. Dobrenko/
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
S. White/V. SEAY/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
M. Gosnear/C. Dudrear/
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
D. Forbes/A. Gibson/
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
A. Hart/J. Knowles/
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
A. Sanchirico/I. Mehta/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
L. Blyn/G. Welp/
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (A) |
E. Saunders/K. Gronek/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
C. Burnham/E. Scales/
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
C. Noble Shriver/E. Hamilton/
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
G. Insero/A. Wood/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
J. Oruci/A. Weilert/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
E. Enthoven/A. McAleer/
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
C. Duan/N. Schwartz/
|
|
|||
Rogue Rowing (A) |
K. Vasey/A. Kirschel/
|
|
|||
RowLA (A) |
T. Welch/I. Soto/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
E. Dean/L. Andrews/
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
A. Tuminello/A. MARGARITIS/
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
E. Andrews/R. Swardstrom/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
G. Miller/M. Stack/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
A. lyda/A. Mico/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
K. VanderWeele/A. Satterfield/
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
S. Fearon/G. Knudson/
|
|
|||
Narragansett Boat Club (B) |
E. Regan/A. DeShaw/
|
|
|||
7 | Mens Youth 2x | 23 |
|||
Advanced Community Rowing Association INC. (A) |
J. Richman/E. Shatouhy/
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
D. Moss/D. Florio/
|
|
|||
Berkeley High Crew (A) |
J. Kuzdovich/B. Stimpson/
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
J. Welborn/M. Callewaert/
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
B. Zulfikarpasic/A. Nordmeyer/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
S. Connell/C. Fogarty/
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
A. Robertson/G. Bauer/
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
J. Appleberry/O. Keim/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
L. Jenkins/P. Fancher/
|
|
|||
Mendota Rowing Club (A) |
D. Moschkau/A. HOERL/
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
D. Veiga de Roovere/R. Cancio/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
D. Sprawka/J. Gashi/
|
|
|||
Oakland Athletic Rowing Society (A) |
M. Kreutzelman/S. Silberstein/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
J. Gallagher/C. MaGill/
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
E. Gonick/E. Thornton/
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
A. Altucher/S. Hatcher/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
O. Page-Kuhr/E. Ivashkin/
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
I. Almogy/R. Krappe/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Batter/C. Lawrence/
|
|
|||
St. Joseph High School Crew (A) |
T. Tighelaar/I. Hedin/
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
T. Ormseth/R. Petram/
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
A. Macklin/M. Dremov/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
T. Wakefield/W. Sharis/
|
|
|||
8 | Womens Youth 2x | 23 |
|||
Academy of Holy Angels (A) |
E. Maron/K. Pellegrino/
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
D. Brattesani/A. Lange/
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
M. Rodriguez/E. McDonald/
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
i. zanen/D. Hoffstaetter/
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
S. Holderness/M. Allen/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
S. Jacovini/E. Ottensman/
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
B. Bernard/M. Graham/
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
S. Ortega/A. Park/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
E. Donohue/O. Hollingsworth/
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
M. Mark/E. Mirrer/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
E. Barry/C. Azevedo/
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
E. Jaudon/C. Burtner/
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
I. Ulitsky/e. ulitsky/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
E. Rodde/C. Rasmussen/
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
E. Gorski/C. Friedlander/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
R. McDonnell/E. Caton/
|
|
|||
The Bolles School (A) |
C. Haskell/A. Dodd/
|
|
|||
Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A) |
B. Slone/G. Ragland/
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
K. Bricker/G. Dojan/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
L. Gillies/K. Lay/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
D. Evans/T. English/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (B) |
M. Cicha/H. Towhey/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (B) |
E. Saunders/S. Warren/
|
|
|||
9 | Mens Ltwt Youth 4+ | 24 |
|||
10 | Womens Ltwt Youth 4+ | 22 |
|||
11 | Mens Youth 4+ | 22 |
|||
12 | Womens Youth 4+ | 26 |
|||
13 | Mens Youth 4x | 26 |
|||
14 | Womens Youth 4x | 25 |
|||
Advanced Community Rowing Association INC. (A) |
A. Svensson/M. Cassady/T. Gallo/M. Dobrenko/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Lewis/B. Kennedy/V. Budike/N. Bertolotti/
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
B. Galloway/K. Lynch/J. Macrae/E. Petreski/
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
I. Haueter/A. Gidcumb/I. Bushey/E. Kemna/
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
F. Diamond/L. Taten/A. Herring/N. Diamond/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
F. Steele/M. Jacobsen/A. Tingley/S. Ladik/
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
E. Meyer/S. Westlund/C. Widzgowski/M. Wellnitz/
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew (A) |
M. Bomsta/A. Winkels/A. Johnson/E. Harris/
|
|
|||
Miami International RowHouse (A) |
G. Leon/G. Amato/S. Zanzuri/M. Mora/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
J. DiLauro/E. Klecz/N. Rangel/A. Welton/
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Zitzmann/E. Davies/L. Plum/M. Sutherland/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
C. Bird/M. MacKenzie/G. Babin/P. Bryant/
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
K. Anderson/N. Loram/A. Haggarty/E. McGill/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
R. Soash/A. Brenner/A. Wilson/H. Holmes/
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
H. Mead/L. Howe/A. Schwartz/T. Lee/
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
G. Odell/V. Dettinger/S. Koplin/S. Truesdale/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
S. Coppola/C. Sutherland/K. Iuliano/e. napack/
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
O. Dolan/C. Satre/M. Preller/E. Swenson/
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
K. Lord-Krause/M. Straub/L. Bilafer/A. Charnyshou/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
M. Cicha/S. Kolb/D. Rotchford/H. Towhey/
|
|
|||
Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A) |
K. Oakes/G. Ragland/B. Slone/C. Castle/
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
K. Bricker/M. Cassidy/G. Dojan/C. Scott/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
E. Myers/O. Sutor/R. Naser/M. Jones/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
T. English/B. Morley/D. Evans/E. Mask/
|
|
|||
15 | Mens Ltwt Youth 8+ | 25 |
|||
16 | Mens Youth 8+ | 27 |
|||
17 | Womens Ltwt Youth 8+ | 20 |
|||
18 | Womens Youth 8+ | 25 |
|||
19 | Mens Youth Inclusive 2x | 0 |
|||
19 | Womens Youth Inclusive 2x | 0 |
|||
19 | Mixed Youth Inclusive 2x | 0 |
|||
20 | Mens Youth PR1/PR2 1x | 0 |
|||
20 | Womens Youth PR1/PR2 1x | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change