USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, June 6, 2019
1 Mens Youth 1x
22
2 Womens Youth 1x
15
3 Mens Youth 2-
23
4 Womens Youth 2-
23
5 Mens Ltwt Youth 2x
22
6 Womens Ltwt Youth 2x
24
7 Mens Youth 2x
23
8 Womens Youth 2x
23
9 Mens Ltwt Youth 4+
24
    Belen Jesuit Prep School (A)
D. Sanchez/A. Ferreiro/A. Pacios/G. Bell/C. Rodriguez (Cox)/
 
    Boston Latin School Crew (A)
M. McCarty/D. Choi/N. deLaski/B. Wong/D. Kennedy Slesar (Cox)/
 
    Brookline High School (A)
C. Grace/J. Gladstone/T. Kushner/K. Makalusky/A. Yang (Cox)/
 
    Canisius High School (A)
C. Korn/Z. Porter/Z. Mecca/N. Sass/G. Weckerle (Cox)/
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
Z. Kramer/J. Bogdan/J. Enright/J. Murrer/J. Biondolillo (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
P. Klesa/M. Trapp/M. Poon/G. Montgomery/D. Brown (Cox)/
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
C. Landry/A. Gannon/N. Spencer/S. Humphrey/C. Menke (Cox)/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
P. Siska/T. O'Shaughnessy/s. gandy/G. Somek/N. Alvarez (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
S. Dubiel/D. Shen/M. Crabs/B. Riley/A. Gold (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
N. Van Ingen/M. Lindeis/D. Loginsky/B. Castle/C. Legenzowski (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
C. Lee/A. Li/J. Stahr/C. Bauer/A. Leiman (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
S. Morlan/C. Hendee/S. Emrich/J. Clark/Z. Rockett (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
O. Lekebusch/T. McMullen/D. McMullen/J. Miracle/R. McElwee (Cox)/
 
    Pocock Rowing Center (A)
Y. Rich/S. Williams/N. Bernier/R. Wiley/G. Paterson (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
D. Dzwlewicz/W. Holmes/G. Holmes/L. Wostenholme/O. Fogarty (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
B. Slater/J. Montalto/R. Chamberlain/C. Alter/I. Knott (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
W. Hutchinson/E. Halbreich/P. Castro/C. Rosenberg/A. Lalani (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. O'Brien/m. banks/E. Andrade/T. Walewski/E. Kiev (Cox)/
 
    Seattle Rowing Center (A)
S. Peck/P. Miles/T. Kessel/H. Allison/L. Whalon (Cox)/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. Malcarney/N. Dambra/C. O'Neill/D. Maffei/A. Espino (Cox)/
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
M. Glynn/J. Bilotta/L. Brickner/G. Voegele/S. Avellino (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
A. Gage/J. Yin/C. Minifie/J. Gaskill/K. Schneider (Cox)/
 
    Westerville Rowing Club (A)
N. Tobin/K. Manakkal/J. McDonald/V. Shilling/N. Larivey (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
E. Patterson/N. Antrim/G. Beronio/E. Prince/F. Garland (Cox)/
 
10 Womens Ltwt Youth 4+
22
11 Mens Youth 4+
22
12 Womens Youth 4+
26
    Asheville Youth Rowing Association (A)
P. Haller/L. Belanger/A. Lammers/R. Fitzgerald/R. Minor (Cox)/
 
    Austin Rowing Club (A)
G. Edgar/H. Brooks/F. Brooks/C. Groves/J. Wilson (Cox)/
 
    B-CC High School Crew Boosters (A)
C. Palmer/C. Chorzempa/N. Palmer/J. Orza/L. Lebowitz (Cox)/
 
    Blair Academy Crew (A)
E. Maniscalco/C. Bentley/C. Tierney/E. Montfort/A. Setteducate (Cox)/
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Shlimak/S. Maxwell/K. Fay/K. Liu/S. Inanoglu (Cox)/
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
T. lofgren/M. Trapp/J. Ascione/K. Moeser/L. Stewatt (Cox)/
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Pember/I. Korellis/I. Brast/A. Hodzic/N. Kane (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
A. Brauer/T. Franke/O. Roth/G. Deppert/S. Sturgeon (Cox)/
 
    Connecticut Boat Club (A)
J. Abbruzzese/C. Garrett/H. Jacobson/K. Batson/V. Van Ingen (Cox)/
 
    Deerfield Academy Crew (A)
M. Dackiw/M. Mitrovic/M. Giudici/B. Prichett/J. Zheng (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
A. Meurer/C. Segal/A. Brause/E. Simpson/C. Minyo (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
M. Drandell/J. Duckworth/S. Fry/L. Rosen/C. Neumann (Cox)/
 
    Montclair High School (A)
R. Cahill/K. Troeller/I. Hummel/K. Mihalis/A. Cataldi (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
J. Ianieri/M. McKenna/E. Altier/S. McKernan/L. Walsh (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
H. Bennett/N. Clemans/E. Humphrey/O. Zilavy/T. Tran (Cox)/
 
    Nashville Rowing (A)
L. McCaslin/G. Lebo/R. Beightol/A. Oldham/E. Wood (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
H. Lerner/L. Falk/M. Cassis/M. gao/J. Wu (Cox)/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
L. Rausser/C. Fagg/K. Wallace/B. O'Kelly/S. Covin (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
M. Goldsmith/D. Scott/J. Finch/J. Figueroa/S. Sizelove (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
C. Cross/C. Jacuzzi/M. Moreland/E. Carman/N. Lee (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Closser/E. Wojnovich/K. Harkins/J. Armetta/S. Hu (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
K. McDermott/A. GIANNETTI/J. Reynolds/G. Filor/I. Aronin (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Cuneo/N. Ashton/F. Mooney/M. Rickman/S. Shea (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Thoden/A. Alexander/C. Eby/H. Hoogendam/E. Strelitz-Block (Cox)/
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Kent/N. Byrne/Z. Tiffin/O. Sullivan/J. Atkinson (Cox)/
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
H. Savastano/M. Segarnick/A. Sack/A. Ruck/A. Loveless (Cox)/
 
13 Mens Youth 4x
26
14 Womens Youth 4x
25
15 Mens Ltwt Youth 8+
25
16 Mens Youth 8+
27
17 Womens Ltwt Youth 8+
20
18 Womens Youth 8+
25
19 Mens Youth Inclusive 2x
0
19 Womens Youth Inclusive 2x
0
19 Mixed Youth Inclusive 2x
0
20 Mens Youth PR1/PR2 1x
0
20 Womens Youth PR1/PR2 1x
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change