USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 21, 2019 To Jun 23, 2019
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 21, 2019
1 10:00 AM Mixed Adaptive AS 2x
0
2 Mixed Adaptive LTA 4+
0
3 Mixed Adaptive TA 2x
0
4 12:00 PM Mixed F+ 4+
11
5 Mixed C 4x
14
6 Womens A+ Ltwt 2-
4
7 Mens F 2x
13
    Bainbridge Island Rowing (A)
J. Christiansen/T. Goss
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
R. Droppert/P. Wensley
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
V. Zhuk/R. Stout
 
    Everett Rowing Association (A)
A. Erickson/G. Engel
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Mayer/L. Chung
 
    Composite: Los Angeles, Long Beach (A)
D. Frick/R. Glidden
 
    Mt. Baker Crew (A)
J. Zilavy/J. Cooper
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
B. Maki/R. Ramsey
 
    Pocock Rowing Center (A)
J. Laband/R. Leet
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
P. Struyvenberg/B. Heimbeck
 
    Vancouver Rowing Club (A)
L. CROWLEY/M. Uhlenbruck
 
    Composite: Delta Deas, Burnaby Lake (B)
N. Dotzev/J. Norris
 
8 Mens AA+ Ltwt 2x
7
9 Womens C+ Novice 1x
11
10 Mens B 1x
6
11 Mixed D 4x
8
12 Womens B 2-
11
13 Mens A+ Novice 4+
8
14 Womens C-D Ltwt 1x
5
15 Womens E 4x
14
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
A. Moore/S. Wienbar/R. Perry/F. Rubenstein
 
    College Club Seattle (A)
L. De Leuw/N. Biery/K. Sheehan/J. Gardner
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
C. Johnson/M. Bertolini/A. Mahan/L. Clark
 
    Conibear Rowing Club (A)
E. Horsnell/r. newell/G. Schueler/J. Hietter
 
    Composite: Delta Deas, Vancouver (A)
L. Jones/C. Easton/B. Biorn/T. Gambrel
 
    Everett Rowing Association (A)
J. Reynolds/C. Slack/J. Soler/T. Stemler
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
A. Adams/M. Kettlewell/J. Johnston/L. Ramsay
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/M. Glaeser/L. Schwefel/J. Martinucci
 
    Lake Union Crew (A)
K. Roach/E. Christensen/A. Berner-Hays/E. Slikas
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
D. Ellingston/J. Neal/K. Roth/P. Casebolt
 
    North Cascades Crew (A)
S. Wood/K. Johann/J. McIsaac/K. Runyon
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
L. Galow/J. Maltz/P. Stemmler/M. Wilkie
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Creighton/S. Amorosi/R. Petrie/A. Detwiler
 
    Everett Rowing Association (B)
j. Burks/J. Zarn/J. Erickson/K. Rice-Narusch
 
16 Mens A+ Ltwt 2-
0
17 Mens E-F Ltwt 1x
7
18 Mens G+ Ltwt 1x
9
19 Womens A+ Novice 4+
14
20 Mens E 4+
11
21 Mixed AA-B 4x
11
22 Mens AA-B Novice 1x
9
23 Mens C+ Novice 1x
12
24 Mens AA-A 2x
13
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
C. Bonnici/J. Carlson
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
J. Hankin/E. Fraser
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    Everett Rowing Association (A)
B. Rogers/C. Petershagen
 
    Lake Union Crew (A)
S. Tucker/J. La Porta
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
A. weatbrook/A. Rees
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
K. Jenkins/C. Jenkins
 
    Pocock Rowing Center (A)
E. Phoun/M. Kaplan
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Everett Rowing Association (B)
B. Parks/C. Alo
 
    Lake Union Crew (B)
S. Gill/J. Yao
 
    River City Rowing Club (B)
Z. Stelly-Riggs/J. Jablonsky
 
    Sammamish Rowing Association (B)
C. Suzzarini/D. DeWinter
 
25 Womens F+ 4+
11
26 Mens C 2x
8
27 Mixed E 4+
7
28 Mens A+ Ltwt 4x
3
29 Mixed B 4+
6
30 Mens D 4x
8
31 Womens D 4+
14
32 Mens C-D 2-
13
33 Womens B 1x
10
34 Womens C Ltwt 2x
4
35 Mixed AA-A 8+
6
36 Womens D+ Ltwt 8+
0
37 Womens F 4x
10
38 Womens G-H 4x
8
    Conibear Rowing Club (A)
G. Schueler/R. Pratt/J. Oliver/G. Calvin
35.3 (69)
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Kelly/G. Hubbard/C. Easton
28.9 (65)
    Everett Rowing Association (A)
j. Burks/M. Engel/J. Erickson/M. Stewart
28.9 (65)
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Ottney/P. McDonald/D. Baker/C. Van Voorhees
28.9 (65)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
B. Smith/J. Smith/A. Vandor/P. Casebolt
46.1 (75)
    Oregon Association of Rowers (A)
28.9 (65)
    Composite: Palo Alto, Orcas Island, S.A.C., College Club Seattle (A)
J. Pendleton/J. Gardner/S. Hooten/N. Andreadis
33.6 (68)
    Whistler Rowing Club (A)
J. Stone/D. Ziff/M. Wurster/J. Demers
48.0 (76)
39 Mens E 1x
14
Saturday, June 22, 2019
40 Womens AA-A 2x
14
41 Mens Adaptive AS 1x
0
42 Womens Adaptive AS 1x
0
43 Mens E 4x
10
44 Mens F 4x
6
    Commencement Bay Rowing Club (A)
M. Johnson/A. Udbye/J. Gallagher/P. Wensley
 
    Composite: Delta Deas, Maple Bay (A)
M. Bates/R. Stout/R. Tull/J. Norris
 
    Green Lake Crew (A)
P. McVicker/C. Kooperberg/T. Becker/T. Boyd
 
    Mt. Baker Crew (A)
E. NOONAN/B. Nebel/J. Cooper/R. Tilghman
 
    Pocock Rowing Center (A)
K. Meyer/R. Leet/J. Laband/B. Lamka
 
    Composite: Station L, Bainbridge Island Rowing (A)
T. Goss/T. Lieb/G. Baker/L. Ripley
 
45 Mens G+ 4x
9
46 Womens E 2-
11
47 Mens C 4+
12
48 Womens C 4x
14
49 Womens AA-A Novice 1x
7
50 Womens B Novice 1x
2
51 Mixed F 2x
13
    Composite: Ancient Mariners, Pocock (A)
M. Bradshaw/W. Perkins
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
R. Smallwood/J. Ahrndt
 
    College Club Seattle (A)
K. Weisman/P. Luu
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
J. Jensen/L. Clark
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
 
    Everett Rowing Association (A)
J. Zarn/G. Engel
 
    Lake Union Crew (A)
P. Emory/K. Stout
 
    Composite: Long Beach, Palo Alto (A)
R. Glidden/J. Pendleton
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Read/L. Cock
 
    Pocock Rowing Center (A)
G. Eppick/H. Powell
 
    Vancouver Rowing Club (A)
T. Jervis/B. Cotter
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
S. Eden/B. Morser
 
    College Club Seattle (B)
D. Parker/R. Colven
 
52 Mens B 2x
12
53 Womens AA-A 8+
5
54 Mens D 8+
9
55 Womens D 2x
14
    College Club Seattle (A)
L. De Leuw/N. Biery
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
L. Jones/T. Gambrel
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
A. Adams/M. Kettlewell
 
    Composite: Los Gatos, Spokane River (A)
K. Shultis/D. Baker
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
D. Ellingston/P. Casebolt
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
D. Sahakian/M. Covelli
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Thiel/J. Schelter
 
    Station L Rowing Club (A)
C. Walker/D. Atwood
 
    Vancouver Rowing Club (A)
B. Biorn/L. Eglington Uhlenbruck
 
    Willamette Rowing Club (A)
P. Shen/M. Gamburd
 
    Gorge Narrows Rowing Club (B)
J. Johnston/C. CATTELL
 
    Sammamish Rowing Association (B)
R. Petrie/A. Detwiler
 
    Station L Rowing Club (B)
 
    Sammamish Rowing Association (C)
E. Schultz/S. Waltar
 
56 Womens AA-B Ltwt 1x
7
57 Mixed AA 2x
9
58 Womens B 4+
11
59 Womens AA+ Ltwt 4+
2
60 Mens E+ 2-
12
61 Womens AA-A Ltwt 1x
1
62 Womens E 1x
4
63 Mixed B 8+
6
64 Mens C 1x
12
65 Mens AA-A 4+
7
66 Mens F 1x
12
67 Womens C 2-
9
68 Mixed G+ 2x
14
    Burnaby Lake Rowing Club (A)
I. Balchev/N. Dotzev
31.2 (65)
    College Club Seattle (A)
R. Scholz/A. Wright
58.4 (79)
    Colorado Rowing (A)
H. Wurster/M. Wurster
54.0 (77)
    Corvallis Rowing Club (A)
45.7 (73)
    Delta Deas Rowing Club (A)
J. Kelly/R. Stout
34.6 (67)
    Everett Rowing Association (A)
K. Plitt/M. Stewart
36.3 (68)
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
D. Morris/J. Paine
32.9 (66)
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Alberti/H. Newman
36.3 (68)
    Maple Bay Rowing Club (A)
S. Macdonald/M. Bates
31.2 (65)
    College Club Seattle (B)
L. Yaffe/J. Gardner
34.6 (67)
    Delta Deas Rowing Club (B)
G. Hubbard/J. Norris
34.6 (67)
    Gorge Narrows Rowing Club (B)
L. Chung/C. Cooper
32.9 (66)
    Maple Bay Rowing Club (B)
R. Rutledge/R. Tull
36.3 (68)
    Vashon Island Rowing Club (B)
F. Miller/N. Martinsen
31.2 (65)
69 Mens AA+ Ltwt 4+
0
70 Womens AA-A 4x
9
71 Womens F+ 2-
5
72 Womens D+ Ltwt 4x
5
73 Mixed D 8+
7
74 Mixed C 8+
7
75 Womens F 1x
6
76 Womens G+ 1x
7
77 Mens D 2x
12
78 Mens H+ 2x
7
79 Mens G 2x
10
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
G. Naden/J. Holt
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
R. Stout/J. Norris
 
    Everett Rowing Association (A)
D. Holt/R. Rohrberg
 
    Maple Bay Rowing Club (A)
R. Tull/M. Bates
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
D. Bryant/R. Peterson
 
    Composite: Rio Salado, Berkeley (A)
D. Nelson/R. Shuckerow
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
J. Armstrong/P. Walsh
 
    Sammamish Rowing Association (A)
R. Nerenberg/G. Anderson
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
M. Burns/B. Horsley
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
j. janetty/J. Good
 
80 Womens D 8+
16
81 Mens AA-B 8+
4
82 Womens D Ltwt 2x
4
83 Womens E Ltwt 2x
2
84 Womens F+ Ltwt 2x
10
85 Womens B 2x
14
86 Mixed C 4+
9
87 Womens E 4+
10
88 Mens AA-B 2-
12
89 Womens C 1x
6
90 Mixed E 2x
14
    Commencement Bay Rowing Club (A)
M. Johnson/C. Johnson
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
V. Zhuk/L. Jones
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Wrinch/L. Chung
 
    Green Lake Crew (A)
T. Boyd/S. Spaulding
 
    Lake Union Crew (A)
C. Goss/M. Connon
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Kelm/J. Hamilton
 
    Pocock Rowing Center (A)
K. Sommer/G. Eppick
 
    Sammamish Rowing Association (A)
L. Hoffman/P. Colvin
 
    Station L Rowing Club (A)
P. Volz/L. Jensen
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
C. Gruver/S. Engelhard
 
    Commencement Bay Rowing Club (B)
K. Udbye/A. Udbye
 
    Gorge Narrows Rowing Club (B)
J. Mayer/C. CATTELL
 
    Pocock Rowing Center (B)
S. Foster/T. Shaw
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
A. Winkler/G. Brownell
 
91 Mens A 1x
7
92 Womens AA-A 2-
6
93 Mens D 4+
8
94 Mens G 1x
13
95 Mens H+ 1x
6
96 Womens D 4x
12
97 Mixed E 8+
3
98 Mixed B 2x
13
99 Mixed E+ 8+
9
100 Mixed AA-A 4+
4
101 Womens C 8+
14
102 Mens Adaptive TA 1x
0
103 Womens Adaptive TA 1x
0
104 Mixed Adaptive LTA 2x
0
105 Mixed Adaptive Inclusive 4+
0
Sunday, June 23, 2019
106 Womens B 8+
10
107 Mens E 8+
6
108 Womens A-C Ltwt 2x
5
109 Womens E 2x
18
    College Club Seattle (A)
A. Hughes/K. Weisman
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
K. Udbye/M. Bertolini
 
    Conibear Rowing Club (A)
J. Powers/D. Klein
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
L. Jones/T. Gambrel
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Wrinch/C. Cooper
 
    Green Lake Crew (A)
P. Albert/N. Lecher
 
    Composite: Lake Merritt, Humboldt Bay (A)
J. Wielgus/L. Condro
 
    Lake Union Crew (A)
C. DewBerry/S. Higgins
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
C. Fletcher/J. Neal
 
    Mt. Baker Crew (A)
A. Arvidson/S. Cosgrove
 
    Composite: Palo Alto, Orcas Island (A)
J. Pendleton/N. Andreadis
 
    Pocock Rowing Center (A)
M. Melissa/B. Sarah
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
P. Stemmler/J. Maltz
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
m. Ormseth/A. Bogaard
 
    Conibear Rowing Club (B)
I. Baker/K. Johnson
 
    Station L Rowing Club (B)
K. Clifton/L. Wylder
 
    College Club Seattle (C)
K. Sheehan/N. Biery
 
    Conibear Rowing Club (C)
B. Seaton/K. Skanderup
 
110 Mixed D 4+
5
111 Mixed A 2x
10
112 Mens B-C 4x
10
113 Womens C 4+
13
114 Mixed F 4x
13
115 Mixed G+ 4x
9
    Colorado Rowing (A)
H. Wurster/T. Demers/J. Demers/M. Wurster
50.0 (77)
    Corvallis Rowing Club (A)
33.6 (68)
    Delta Deas Rowing Club (A)
G. Hubbard/R. Stout/S. Gauvin/J. Norris
30.4 (66)
    Composite: Dolphin, Berkeley, S.A.C. (A)
28.9 (65)
    Composite: Lake Washington, College Club Seattle (A)
J. Alberti/H. Newman/R. Scholz/A. Wright
44.2 (74)
    Maple Bay Rowing Club (A)
S. Macdonald/M. Bates/R. Rutledge/R. Tull
30.4 (66)
    Station L Rowing Club (A)
D. Atwood/T. Lieb/M. Armstrong/D. Robbins
32.0 (67)
    Vashon Island Rowing Club (A)
A. Bogaard/R. McMahon/F. Sayer/N. Martinsen
30.4 (66)
    Vashon Island Rowing Club (B)
G. Brownell/m. Ormseth/j. janetty/S. Williams
28.9 (65)
116 Mixed D 2x
14
117 Mixed C 2x
6
118 Mens A+ Novice 8+
3
119 Womens AA-A 1x
11
120 Mens AA 1x
3
121 Womens A+ Novice 8+
7
122 Mens F+ 8+
6
123 Mens D 1x
7
124 Womens F 2x
14
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
K. Young/R. Perry/
 
    College Club Seattle (A)
D. Parker/K. Weisman
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
A. Mahan/L. Clark
 
    Conibear Rowing Club (A)
I. Baker/K. Johnson
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/S. Macdonald
 
    Everett Rowing Association (A)
J. Reynolds/C. Slack
 
    Composite: Lake Merritt, Humboldt Bay (A)
L. Schwefel/K. Sack
 
    Lake Union Crew (A)
K. Roach/A. Berner-Hays
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
R. Alexander/K. Page
 
    Composite: S.A.C., Chinook (A)
E. Cassella/A. Hunt
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Amorosi/A. Creighton
 
    Vancouver Rowing Club (A)
F. Crowley/L. McCulloch
 
    Conibear Rowing Club (B)
G. Schueler/N. Yamamoto
 
    Pocock Rowing Center (B)
S. Read/H. Powell
 
125 Womens G+ 2x
11
    Colorado Rowing (A)
M. Wurster/J. Demers
49.8 (75)
    Conibear Rowing Club (A)
R. Pratt/N. Lockett
38.1 (69)
    Delta Deas Rowing Club (A)
G. Hubbard/C. Easton
31.2 (65)
    Maple Bay Rowing Club (A)
R. Rutledge/J. Baker
31.2 (65)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
K. Manderbach/A. Vandor
41.8 (71)
    Oregon Association of Rowers (A)
B. Carlson/M. McCauley
34.6 (67)
    Composite: Palo Alto, Orcas Island (A)
J. Pendleton/N. Andreadis
36.3 (68)
    Composite: S.A.C., College Club Seattle (A)
S. Hooten/J. Gardner
38.1 (69)
    Station L Rowing Club (A)
D. Atwood/L. Wylder
31.2 (65)
    Vashon Island Rowing Club (A)
D. Jackson/G. Brownell
31.2 (65)
    Whistler Rowing Club (A)
D. Ziff/J. Stone
56.2 (78)
126 Womens D 2-
4
127 Mens B 4+
6
128 Mens F 4+
8
129 Womens E Ltwt 1x
1
130 Womens F-G Ltwt 1x
6
131 Womens H+Ltwt 1x
1
132 Womens B 4x
13
133 Mens E 2x
12
134 Womens E 8+
9
135 Womens A-C Ltwt 8+
0
136 Mens C 8+
9
137 Womens C 2x
13
138 Mixed E 4x
14
139 Womens AA-A 4+
11
140 Mens A+ Ltwt 8+
0
141 Womens A-C Ltwt 4x
2
142 Womens D 1x
5
143 Mens AA-D Ltwt 1x
6
144 Mens AA-A 4x
7
145 Mens G+ 4+
10
146 Womens F+ 8+
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change