USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 21, 2019 To Jun 23, 2019
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 21, 2019
1 10:00 AM Mixed Adaptive AS 2x
0
2 Mixed Adaptive LTA 4+
0
3 Mixed Adaptive TA 2x
0
4 12:00 PM Mixed F+ 4+
11
5 Mixed C 4x
14
6 Womens A+ Ltwt 2-
4
7 Mens F 2x
13
8 Mens AA+ Ltwt 2x
7
9 Womens C+ Novice 1x
11
10 Mens B 1x
6
11 Mixed D 4x
8
12 Womens B 2-
11
13 Mens A+ Novice 4+
8
14 Womens C-D Ltwt 1x
5
15 Womens E 4x
14
16 Mens A+ Ltwt 2-
0
17 Mens E-F Ltwt 1x
7
18 Mens G+ Ltwt 1x
9
19 Womens A+ Novice 4+
14
20 Mens E 4+
11
21 Mixed AA-B 4x
11
22 Mens AA-B Novice 1x
9
23 Mens C+ Novice 1x
12
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
j. dahlgren/
22.5 (57)
    College Club Seattle
B. Schulz
18.2 (54)
    College Club Seattle
M. HARDMAN
12.1 (49)
    Everett Rowing Association
D. Holt
38.0 (66)
    Gorge Narrows Rowing Club
D. Kettlewell
16.9 (53)
    Lake Oswego Community Rowing
12.1 (49)
    Lake Oswego Community Rowing
40.0 (67)
    Los Gatos Rowing Club
H. Miller
30.6 (62)
    Oregon Association of Rowers
L. CLUNES
36.1 (65)
    Pocock Rowing Center
L. Cock
24.0 (58)
    Sammamish Rowing Association
S. Bumstead
19.6 (55)
    Vashon Island Rowing Club
J. Good
36.1 (65)
24 Mens AA-A 2x
13
25 Womens F+ 4+
11
26 Mens C 2x
8
27 Mixed E 4+
7
28 Mens A+ Ltwt 4x
3
29 Mixed B 4+
6
30 Mens D 4x
8
31 Womens D 4+
14
32 Mens C-D 2-
13
33 Womens B 1x
10
34 Womens C Ltwt 2x
4
35 Mixed AA-A 8+
6
36 Womens D+ Ltwt 8+
0
37 Womens F 4x
10
38 Womens G-H 4x
8
39 Mens E 1x
14
    Bainbridge Island Rowing (A)
T. Goss
 
    College Club Seattle (A)
M. Biery
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
M. Johnson
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Paine
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    New York Athletic Club (A)
C. Windeknecht
 
    Pocock Rowing Center (A)
G. Eppick
 
    River City Rowing Club (A)
J. Griffith
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Petrie
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Bergstrom
 
    Wenatchee Row and Paddle Club (A)
M. Butler
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
J. Christiansen
 
    Unaffiliated (USA) (B)
J. Dahl
 
    Wenatchee Row and Paddle Club (B)
D. Hyde
 
Saturday, June 22, 2019
40 Womens AA-A 2x
14
    College Club Seattle (A)
S. Zvekan/L. Hinton
0.4 (31)
    Lake Oswego Community Rowing (A)
1.4 (35)
    Lake Union Crew (A)
L. Trevino/A. Sullivan
0.4 (31)
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Schneider/A. Thomas
0.5 (32)
    Los Gatos Rowing Club (A)
K. Sanders/A. Timpe
1.4 (35)
    River City Rowing Club (A)
0.8 (33)
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Blake/C. Suzzarini
0.4 (31)
    Station L Rowing Club (A)
N. Langley Peralta/E. Louie
0.2 (30)
    Vancouver Rowing Club (A)
K. Taylor/K. Burnett
0.5 (32)
    Lake Union Crew (B)
A. Cavanaugh/C. Jaeger
0.2 (30)
    Los Gatos Rowing Club (B)
B. Kleiman/B. Manrubia
0.0 (28)
    River City Rowing Club (B)
0.5 (32)
    Vancouver Rowing Club (B)
M. Bryden/L. McGivern
1.4 (35)
    Lake Union Crew (C)
L. Chang/S. Hryncewicz
0.5 (32)
41 Mens Adaptive AS 1x
0
42 Womens Adaptive AS 1x
0
43 Mens E 4x
10
    Composite: BIAC, River City, Marin (A)
G. Darrah/J. Carlson/R. Cherwinski/J. Griffith
 
    College Club Seattle (A)
R. Colven/R. Meyerson/L. Yaffe/M. Biery
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Downey/D. Kettlewell/J. Mayer/C. Blondeau
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
S. King/R. Marrs/G. Artim/J. Aylesworth
 
    Long Beach Rowing Association (A)
C. Palmquist/D. Kinzer/S. Krum/M. O'Donnell
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Petrie/P. Struyvenberg/A. Held/B. Heimbeck
 
    Station L Rowing Club (A)
P. Volz/M. Perepelitza/K. Henning/D. Robbins
 
    Vancouver Rowing Club (A)
J. Metras/C. Rouse/L. CROWLEY/M. Uhlenbruck
 
    Station L Rowing Club (B)
G. Wespi/M. Ferdig/S. Urbatsch/A. Glasfeld
 
44 Mens F 4x
6
45 Mens G+ 4x
9
46 Womens E 2-
11
47 Mens C 4+
12
48 Womens C 4x
14
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
A. Moore/A. Hawkins/A. Meyer/F. Rubenstein
 
    College Club Seattle (A)
A. Browning/H. Alschuler/C. Scull/J. Huffman
 
    Conibear Rowing Club (A)
E. Youtz/S. Amies/r. newell/K. Egolf
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
K. Elliott/L. Ramsay/S. Hurst/K. Guiry
 
    Composite: Lake Merritt, Station L, North Bay (A)
R. Perry/A. Smyth/L. Condro/A. Novak
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
P. Hess/S. Kumagai/M. Stach/J. Francis
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
A. Chandra/T. Spaulding/L. Knoop/J. Hamilton
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
G. Van Dusen/C. Crump/H. Werner/J. Groff
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
J. Maltz/J. Schindeldecker/A. Loebenberg/A. Siegrist-Baez
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Station L Rowing Club (A)
T. Jones/A. Reid/P. Luong/H. Swain
 
    College Club Seattle (B)
M. Gradek/K. Herz/T. Gray/j. nicoloff
 
    Station L Rowing Club (B)
K. Clifton/K. Goujon/K. Bott/L. Jensen
 
49 Womens AA-A Novice 1x
7
50 Womens B Novice 1x
2
51 Mixed F 2x
13
52 Mens B 2x
12
53 Womens AA-A 8+
5
54 Mens D 8+
9
55 Womens D 2x
14
56 Womens AA-B Ltwt 1x
7
57 Mixed AA 2x
9
58 Womens B 4+
11
59 Womens AA+ Ltwt 4+
2
60 Mens E+ 2-
12
61 Womens AA-A Ltwt 1x
1
62 Womens E 1x
4
63 Mixed B 8+
6
64 Mens C 1x
12
    College Club Seattle (A)
R. Meyerson
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
T. Senftleben
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Union Crew (A)
A. Faulds
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Tigani
 
    New York Athletic Club (A)
C. Windeknecht
 
    Pocock Rowing Center (A)
E. Nelson
 
    Sammamish Rowing Association (A)
J. Keck
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Willy
 
    Lake Union Crew (B)
T. Williams
 
    Pocock Rowing Center (B)
Q. Gradek
 
    Lake Union Crew (C)
G. Hernandez
 
65 Mens AA-A 4+
7
66 Mens F 1x
12
67 Womens C 2-
9
68 Mixed G+ 2x
14
69 Mens AA+ Ltwt 4+
0
70 Womens AA-A 4x
9
71 Womens F+ 2-
5
72 Womens D+ Ltwt 4x
5
73 Mixed D 8+
7
74 Mixed C 8+
7
75 Womens F 1x
6
76 Womens G+ 1x
7
77 Mens D 2x
12
    Commencement Bay Rowing Club (A)
J. Savage/W. Simonson
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
D. Kettlewell/C. Johns
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Union Crew (A)
B. Williams/P. Abel
 
    Pocock Rowing Center (A)
Q. Gradek/T. Shaw
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
R. Alvey/B. McDermott
 
    River City Rowing Club (A)
G. Darrah/J. Griffith
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. McGinnis/B. Barton
 
    Vancouver Rowing Club (A)
J. Metras/C. Rouse
 
    Wenatchee Row and Paddle Club (A)
M. Butler/D. Hyde
 
    Lake Union Crew (B)
N. Buck/B. Lamb
 
    River City Rowing Club (B)
 
78 Mens H+ 2x
7
79 Mens G 2x
10
80 Womens D 8+
16
81 Mens AA-B 8+
4
82 Womens D Ltwt 2x
4
83 Womens E Ltwt 2x
2
84 Womens F+ Ltwt 2x
10
    Everett Rowing Association (A)
j. Burks/M. Stewart
38.1 (69)
    Lake Oswego Community Rowing (A)
25.0 (61)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
J. Smith/B. Smith
58.4 (79)
    Oregon Association of Rowers (A)
K. Juhlin/S. Keller
36.3 (68)
    Pocock Rowing Center (A)
S. Foster/H. Powell
28.0 (63)
    Conibear Rowing Club (B)
39.9 (70)
    Martha's Moms Rowing Club (B)
L. Robins/P. Crutcher
25.0 (61)
    Oregon Association of Rowers (B)
M. McDonnell/K. Staples
34.6 (67)
    Sammamish Rowing Association (B)
S. McKain/A. Corley
29.6 (64)
    Martha's Moms Rowing Club (C)
N. Otterholt/K. Manderbach
29.6 (64)
85 Womens B 2x
14
86 Mixed C 4+
9
87 Womens E 4+
10
88 Mens AA-B 2-
12
89 Womens C 1x
6
90 Mixed E 2x
14
91 Mens A 1x
7
92 Womens AA-A 2-
6
93 Mens D 4+
8
94 Mens G 1x
13
95 Mens H+ 1x
6
96 Womens D 4x
12
97 Mixed E 8+
3
98 Mixed B 2x
13
99 Mixed E+ 8+
9
100 Mixed AA-A 4+
4
101 Womens C 8+
14
102 Mens Adaptive TA 1x
0
103 Womens Adaptive TA 1x
0
104 Mixed Adaptive LTA 2x
0
105 Mixed Adaptive Inclusive 4+
0
Sunday, June 23, 2019
106 Womens B 8+
10
107 Mens E 8+
6
108 Womens A-C Ltwt 2x
5
109 Womens E 2x
18
110 Mixed D 4+
5
111 Mixed A 2x
10
112 Mens B-C 4x
10
    Everett Rowing Association (A)
B. Tweedy/B. Parks/C. Alo/R. Johnston
1.6 (36)
    Lake Oswego Community Rowing (A)
7.2 (46)
    Lake Union Crew (A)
A. Davis/A. Phillips/D. Elliott/P. White
4.5 (42)
    Oregon Association of Rowers (A)
R. Remmers/B. Andresen/M. Peixoto/D. Ross
9.7 (49)
    Pocock Rowing Center (A)
R. Mangel/T. Merkens/N. Gregory/K. Fujii
5.1 (43)
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
R. Alvey/A. Wiggin/J. Armstrong/B. McDermott
9.7 (49)
    River City Rowing Club (A)
5.1 (43)
    Vancouver Rowing Club (A)
J. Grant/D. Lefranc/P. Uhlenburck/J. Niessen
1.6 (36)
    Pocock Rowing Center (B)
J. Inslee/K. Meyer/Q. Gradek/T. Shaw
7.2 (46)
    River City Rowing Club (B)
J. Jablonsky/J. Frank/S. Yeh/d. billingsley
4.5 (42)
113 Womens C 4+
13
114 Mixed F 4x
13
115 Mixed G+ 4x
9
116 Mixed D 2x
14
    Composite: Ancient Mariners, Pocock (A)
J. Potter/G. Naden
 
    Burnaby Lake Rowing Club (A)
T. Dotzeva/N. Dotzev
 
    College Club Seattle (A)
R. Arceo-Schulz/B. Schulz
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Johnston/C. Blondeau
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
C. Dadd/S. Schnaitter
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
J. Schneider/J. DeMaris
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
A. Chandra/H. Miller
 
    North Cascades Crew (A)
B. McIsaac/K. Johann
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Heimbeck/A. Detwiler
 
    Station L Rowing Club (A)
S. Urbatsch/A. Reid
 
    Composite: Ancient Mariners, Pocock (B)
S. Seeman/B. Lamka
 
    Sammamish Rowing Association (B)
S. Petrie/R. Petrie
 
    Sammamish Rowing Association (C)
N. Hughes/S. Austin
 
117 Mixed C 2x
6
118 Mens A+ Novice 8+
3
119 Womens AA-A 1x
11
120 Mens AA 1x
3
121 Womens A+ Novice 8+
7
122 Mens F+ 8+
6
123 Mens D 1x
7
124 Womens F 2x
14
125 Womens G+ 2x
11
126 Womens D 2-
4
127 Mens B 4+
6
128 Mens F 4+
8
129 Womens E Ltwt 1x
1
130 Womens F-G Ltwt 1x
6
131 Womens H+Ltwt 1x
1
132 Womens B 4x
13
    College Club Seattle (A)
M. Iwema/T. Thompson/S. Zvekan/L. Edgerly
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
A. Adams/S. Hurst/M. Kettlewell/K. Elliott
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/D. Duranovic/M. Forster/A. Muchin
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Union Crew (A)
L. Chang/J. McNamee/S. Hryncewicz/J. Osgood
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
S. Thrasher/J. Schneider/H. Newman/A. Thomas
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
L. Galow/K. Malcolm/J. Krug/M. Wilkie
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Station L Rowing Club (A)
L. Spencer/P. Luong/K. Bott/A. Novak
 
    Vancouver Rowing Club (A)
C. Rowley/C. Linton/L. McGivern/M. Hohne
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (B)
J. Schindeldecker/A. Loebenberg/M. Covelli/A. Siegrist-Baez
 
    Station L Rowing Club (B)
H. Swain/N. Langley Peralta/T. Jones/K. Goujon
 
    Vancouver Rowing Club (B)
J. Chapman/K. Panesar/D. Wikaruk/C. Chipps-Smith
 
133 Mens E 2x
12
    College Club Seattle (A)
R. Colven/M. Biery
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Union Crew (A)
P. Emory/C. Goss
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
H. Miller/M. Klitgaard
 
    Composite: New York AC, Pocock (A)
C. Windeknecht/R. Leet
 
    Oregon Association of Rowers (A)
B. Andresen/R. Remmers
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
A. Winkler/S. Engelhard
 
    Wenatchee Row and Paddle Club (A)
M. Butler/D. Hyde
 
    Gorge Narrows Rowing Club (B)
J. Downey/D. Kettlewell
 
    Marin Rowing Association (B)
S. Gray/B. Pay
 
    Pocock Rowing Center (B)
T. Shaw/L. Cock
 
134 Womens E 8+
9
135 Womens A-C Ltwt 8+
0
136 Mens C 8+
9
137 Womens C 2x
13
138 Mixed E 4x
14
139 Womens AA-A 4+
11
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
L. Caton/B. O'Brien/K. Serafin/A. Meyer/A. Riviello (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Union Crew (A)
V. Wasson/J. Naegeli/E. Steelquist/A. Dion/M. Angell (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
T. McGuire/R. Wong/A. Shinneman/A. Hildebrandt/B. McCulloch (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
M. Hupp/S. Seeman/H. Brunner/J. Potter/D. Pelz (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Station L Rowing Club (A)
E. Ankeney/C. Copp/R. Kruse/A. Hiser/E. Louie (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
R. Bailie/P. Riley/E. Krayenhoff/L. Eglington Uhlenbruck/K. Taylor (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/K. Wojda/H. Rudoff/A. Winnett/J. Byrd (Cox)
 
    Lake Union Crew (B)
M. Hobart/H. Preston/K. Trujillo/U. Deelstra/A. Sullivan (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (B)
J. Lord/A. Short/G. Cole/S. Ebelt/D. Lefranc (Cox)
 
140 Mens A+ Ltwt 8+
0
141 Womens A-C Ltwt 4x
2
142 Womens D 1x
5
143 Mens AA-D Ltwt 1x
6
144 Mens AA-A 4x
7
145 Mens G+ 4+
10
146 Womens F+ 8+
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change