USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 21, 2019 To Jun 23, 2019
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 21, 2019
1 10:00 AM Mixed Adaptive AS 2x
0
2 Mixed Adaptive LTA 4+
0
3 Mixed Adaptive TA 2x
0
4 12:00 PM Mixed F+ 4+
11
5 Mixed C 4x
14
6 Womens A+ Ltwt 2-
4
7 Mens F 2x
13
8 Mens AA+ Ltwt 2x
7
9 Womens C+ Novice 1x
11
10 Mens B 1x
6
11 Mixed D 4x
8
    College Club Seattle (A)
L. DelVillar/R. Alspaugh/P. Luu/K. Weisman
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
A. Kuhn/G. Artim/J. Aylesworth/J. Francis
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
R. Alexander/C. Roth/J. Tigani/K. Page
 
    Mt. Baker Crew (A)
E. NOONAN/M. Olson/M. Elder/S. Skrivan
 
    Oregon Association of Rowers (A)
R. Remmers/L. Baker/M. Peixoto/S. Keller
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Foster/J. Inslee/T. Shaw/S. Read
 
    Station L Rowing Club (A)
H. Swain/G. Baker/G. Norcross/S. Ey
 
    Mt. Baker Crew (B)
K. Lavacot/J. McKIM/G. McBarron/L. Reitzes
 
12 Womens B 2-
11
13 Mens A+ Novice 4+
8
14 Womens C-D Ltwt 1x
5
15 Womens E 4x
14
16 Mens A+ Ltwt 2-
0
17 Mens E-F Ltwt 1x
7
18 Mens G+ Ltwt 1x
9
    Berkeley Paddling & Rowing Club
42.0 (68)
    Berkeley Paddling & Rowing Club
S. Schaffran
60.0 (76)
    College Club Seattle
D. Jones
67.6 (79)
    Lake Casitas Rowing Association
D. Tanhauser
84.1 (85)
    North Cascades Crew
D. Hoffmann
48.4 (71)
    Oregon Association of Rowers
C. Keller
40.0 (67)
    Pocock Rowing Center
H. Koerner/
38.0 (66)
    Rio Salado Rowing Club, Inc.
R. Shuckerow
40.0 (67)
    Station L Rowing Club
D. Robbins
38.0 (66)
19 Womens A+ Novice 4+
14
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
C. Bright/N. Thulin/J. Hunter/L. Duda/D. Riviello (Cox)/
4.9 (42)
    Composite: Green Lake, Mt. Baker (A)
M. Olson/L. Geddes/j. schubert/S. Spaulding/N. Thurston (Cox)
8.6 (47)
    Lake Union Crew (A)
R. Radek/E. Steelquist/R. Berner-Hays/J. Hanna/C. Kale (Cox)
0.0 (26)
    Oregon Association of Rowers (A)
L. Torkelson/S. Butcher/M. Lewis/D. Standish/g. betterton (Cox)
1.4 (35)
    River City Rowing Club (A)
L. Tamariz/C. Will/A. Carner/A. Andrade/S. Hong (Cox)
2.6 (38)
    Sammamish Rowing Association (A)
E. FITZGERALD/K. Tollefson/B. Bertram/A. Taylor/G. Carrillo (Cox)
11.4 (50)
    Station L Rowing Club (A)
J. Schwartz/M. Jeresek/J. Churchill/C. Adams/E. Louie (Cox)
7.8 (46)
    Vancouver Rowing Club (A)
J. Lord/A. Short/G. Cole/S. Ebelt/D. Wikaruk (Cox)
0.2 (30)
    Lake Union Crew (B)
L. Heia/E. Blatter/M. Heuer/A. Brown/L. Summervill (Cox)
0.0 (24)
    River City Rowing Club (B)
N. Park/K. Lancashire-Sjoen/C. Holmes/F. McChesney/R. McChesney (Cox)
25.0 (61)
    Sammamish Rowing Association (B)
P. Halverson/A. Angelis/D. Rockett/C. Kartaltepe/D. Lee (Cox)
10.5 (49)
    Station L Rowing Club (B)
J. Riber/C. Newton/K. Levy/J. Barton/G. Ma (Cox)
13.5 (52)
    Vancouver Rowing Club (B)
D. Renn/S. Walker/L. Pecnikova/J. Fung/R. Bailie (Cox)
4.2 (41)
    Vancouver Rowing Club (C)
K. Riddle/C. Ali/E. Bouchard/S. Natha/C. Chipps-Smith (Cox)
4.9 (42)
20 Mens E 4+
11
21 Mixed AA-B 4x
11
22 Mens AA-B Novice 1x
9
23 Mens C+ Novice 1x
12
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
j. dahlgren/
22.5 (57)
    College Club Seattle
B. Schulz
18.2 (54)
    College Club Seattle
M. HARDMAN
12.1 (49)
    Everett Rowing Association
D. Holt
38.0 (66)
    Gorge Narrows Rowing Club
D. Kettlewell
16.9 (53)
    Lake Oswego Community Rowing
12.1 (49)
    Lake Oswego Community Rowing
40.0 (67)
    Los Gatos Rowing Club
H. Miller
30.6 (62)
    Oregon Association of Rowers
L. CLUNES
36.1 (65)
    Pocock Rowing Center
L. Cock
24.0 (58)
    Sammamish Rowing Association
S. Bumstead
19.6 (55)
    Vashon Island Rowing Club
J. Good
36.1 (65)
24 Mens AA-A 2x
13
25 Womens F+ 4+
11
    Bainbridge Island Rowing (A)
C. Clark/M. Edenholm/S. Knight/K. Kouns/A. Taylor (Cox)
38.1 (69)
    Conibear Rowing Club (A)
N. Lockett/r. newell/J. Oliver/G. Schueler/N. Yamamoto (Cox)
31.2 (65)
    Corvallis Rowing Club (A)
29.6 (64)
    Los Gatos Rowing Club (A)
P. McDonald/J. Ottney/C. Van Voorhees/D. Baker/E. LaPrade (Cox)
31.2 (65)
    Marin Rowing Association (A)
R. Lenczowski/N. Aarsheim/B. Merrell/K. Azevedo/G. Perozzi (Cox)/
23.5 (60)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
B. Connolly/J. Chow/T. Laughlin Taylor/C. Fletcher/B. McCulloch (Cox)
26.5 (62)
    Oregon Association of Rowers (A)
29.6 (64)
    Pocock Rowing Center (A)
M. Bradshaw/S. Beshlian/S. Safranek/S. Gilson/R. Brezynski (Cox)
25.0 (61)
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Solaro/T. Neider/N. Johnston/L. Case/J. Moseley (Cox)
23.5 (60)
    Martha's Moms Rowing Club (B)
K. Manderbach/N. Otterholt/C. McDonell/A. Vandor/A. Wells (Cox)
32.9 (66)
    Sammamish Rowing Association (B)
M. Mayers/S. McKain/K. Winter/S. Spens/L. Kreher (Cox)
32.9 (66)
26 Mens C 2x
8
27 Mixed E 4+
7
28 Mens A+ Ltwt 4x
3
29 Mixed B 4+
6
30 Mens D 4x
8
    Commencement Bay Rowing Club (A)
J. Savage/M. Johnson/T. Senftleben/W. Simonson
 
    Lake Union Crew (A)
R. Chang/B. Williams/A. Green/P. Abel
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
 
    Oregon Association of Rowers (A)
 
    Pocock Rowing Center (A)
H. Koerner/K. Meyer/J. Inslee/G. Eppick/
 
    Station L Rowing Club (A)
A. Glasfeld/L. Ripley/P. Volz/E. Halprin
 
    Lake Union Crew (B)
N. Buck/D. Elliott/B. Lamb/A. Phillips
 
    Station L Rowing Club (B)
G. Wespi/D. Robbins/D. Bruno/M. Perepelitza
 
31 Womens D 4+
14
32 Mens C-D 2-
13
33 Womens B 1x
10
34 Womens C Ltwt 2x
4
35 Mixed AA-A 8+
6
36 Womens D+ Ltwt 8+
0
37 Womens F 4x
10
38 Womens G-H 4x
8
    Conibear Rowing Club (A)
G. Schueler/R. Pratt/J. Oliver/G. Calvin
35.3 (69)
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Kelly/G. Hubbard/C. Easton
28.9 (65)
    Everett Rowing Association (A)
j. Burks/M. Engel/J. Erickson/M. Stewart
28.9 (65)
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Ottney/P. McDonald/D. Baker/C. Van Voorhees
28.9 (65)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
B. Smith/J. Smith/A. Vandor/P. Casebolt
46.1 (75)
    Oregon Association of Rowers (A)
28.9 (65)
    Composite: Palo Alto, Orcas Island, S.A.C., College Club Seattle (A)
J. Pendleton/J. Gardner/S. Hooten/N. Andreadis
33.6 (68)
    Whistler Rowing Club (A)
J. Stone/D. Ziff/M. Wurster/J. Demers
48.0 (76)
39 Mens E 1x
14
Saturday, June 22, 2019
40 Womens AA-A 2x
14
41 Mens Adaptive AS 1x
0
42 Womens Adaptive AS 1x
0
43 Mens E 4x
10
44 Mens F 4x
6
45 Mens G+ 4x
9
46 Womens E 2-
11
47 Mens C 4+
12
48 Womens C 4x
14
49 Womens AA-A Novice 1x
7
    Everett Rowing Association (A)
O. Kondratets
2.0 (36)
    Lake Union Crew (A)
E. Steelquist
0.0 (26)
    Oregon Association of Rowers (A)
D. Standish
0.4 (31)
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Valladao
0.9 (33)
    Vancouver Rowing Club (A)
Y. Sharipova
0.1 (29)
    Lake Union Crew (B)
J. Hanna
0.0 (28)
    Sammamish Rowing Association (B)
S. Blake
0.0 (25)
50 Womens B Novice 1x
2
51 Mixed F 2x
13
52 Mens B 2x
12
    College Club Seattle (A)
S. Schulz/B. Schulz
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
W. Simonson/T. Senftleben
 
    Everett Rowing Association (A)
A. Haack/C. Seal
 
    Lake Union Crew (A)
A. Davis/D. Peterson
 
    Oregon Association of Rowers (A)
M. Peixoto/D. Ross
 
    Pocock Rowing Center (A)
T. Merkens/N. Gregory
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Scandrett/J. Conlu
 
    Vancouver Rowing Club (A)
J. Grant/D. Lefranc
 
    East Bay Rowing Club (B)
 
    Lake Union Crew (B)
B. Van der Werf/A. Faulds
 
    Pocock Rowing Center (B)
K. Meyer/J. Inslee
 
    Vancouver Rowing Club (B)
P. Uhlenburck/J. Niessen
 
53 Womens AA-A 8+
5
54 Mens D 8+
9
55 Womens D 2x
14
56 Womens AA-B Ltwt 1x
7
57 Mixed AA 2x
9
58 Womens B 4+
11
59 Womens AA+ Ltwt 4+
2
    Martha's Moms Rowing Club (A)
J. Chow/P. Crutcher/C. McDonell/L. Robins/A. Wells (Cox)
26.5 (62)
    Oregon Association of Rowers (A)
K. Juhlin/S. Keller/M. McDonnell/K. Staples/g. betterton (Cox)
34.6 (67)
60 Mens E+ 2-
12
61 Womens AA-A Ltwt 1x
1
62 Womens E 1x
4
63 Mixed B 8+
6
64 Mens C 1x
12
65 Mens AA-A 4+
7
66 Mens F 1x
12
67 Womens C 2-
9
68 Mixed G+ 2x
14
69 Mens AA+ Ltwt 4+
0
70 Womens AA-A 4x
9
71 Womens F+ 2-
5
72 Womens D+ Ltwt 4x
5
73 Mixed D 8+
7
74 Mixed C 8+
7
75 Womens F 1x
6
76 Womens G+ 1x
7
77 Mens D 2x
12
78 Mens H+ 2x
7
79 Mens G 2x
10
80 Womens D 8+
16
81 Mens AA-B 8+
4
82 Womens D Ltwt 2x
4
83 Womens E Ltwt 2x
2
84 Womens F+ Ltwt 2x
10
    Everett Rowing Association (A)
j. Burks/M. Stewart
38.1 (69)
    Lake Oswego Community Rowing (A)
25.0 (61)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
J. Smith/B. Smith
58.4 (79)
    Oregon Association of Rowers (A)
K. Juhlin/S. Keller
36.3 (68)
    Pocock Rowing Center (A)
S. Foster/H. Powell
28.0 (63)
    Conibear Rowing Club (B)
39.9 (70)
    Martha's Moms Rowing Club (B)
L. Robins/P. Crutcher
25.0 (61)
    Oregon Association of Rowers (B)
M. McDonnell/K. Staples
34.6 (67)
    Sammamish Rowing Association (B)
S. McKain/A. Corley
29.6 (64)
    Martha's Moms Rowing Club (C)
N. Otterholt/K. Manderbach
29.6 (64)
85 Womens B 2x
14
86 Mixed C 4+
9
87 Womens E 4+
10
88 Mens AA-B 2-
12
89 Womens C 1x
6
    Dolphin Club (A)
R. Perry
 
    Green Lake Crew (A)
C. Lockhart
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
K. Martin
 
    Oregon Association of Rowers (A)
L. Baker
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
L. Galow
 
    Rogue Rowing (A)
J. Fisher
 
90 Mixed E 2x
14
91 Mens A 1x
7
92 Womens AA-A 2-
6
93 Mens D 4+
8
94 Mens G 1x
13
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
 
    Los Angeles Rowing Club (A)
D. Frick
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
D. Bryant
 
    Oregon Association of Rowers (A)
C. Keller
 
    Pocock Rowing Center (A)
H. Koerner/
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
R. Shuckerow
 
    Vancouver Rowing Club (A)
T. Jervis
 
    Wenatchee Row and Paddle Club (A)
S. Koos
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd
 
    Maple Bay Rowing Club (B)
R. Tull
 
    Vancouver Rowing Club (B)
L. CROWLEY
 
    Kenai Crewsers Rowing Club (J)
T. Demers
 
95 Mens H+ 1x
6
96 Womens D 4x
12
97 Mixed E 8+
3
98 Mixed B 2x
13
    College Club Seattle (A)
R. Alspaugh/A. Hughes
 
    Green Lake Crew (A)
C. Lockhart/A. Hossack
 
    Lake Union Crew (A)
F. Saxen/K. Vidberg
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
A. Chandra/J. Fieger
 
    Oregon Association of Rowers (A)
M. Peixoto/L. Baker
 
    Pocock Rowing Center (A)
L. Doermann/T. Leslie
 
    Station L Rowing Club (A)
K. Clifton/D. Bruno
 
    Vancouver Rowing Club (A)
K. Walsh/L. McCulloch
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/E. Cotilla-Sanchez
 
    Lake Union Crew (B)
T. Williams/D. Mack
 
    Pocock Rowing Center (B)
K. Fujii/T. Hood
 
    Station L Rowing Club (B)
E. Halprin/T. Jones
 
    Vancouver Rowing Club (B)
J. Lewis/M. Robertson
 
99 Mixed E+ 8+
9
100 Mixed AA-A 4+
4
101 Womens C 8+
14
102 Mens Adaptive TA 1x
0
103 Womens Adaptive TA 1x
0
104 Mixed Adaptive LTA 2x
0
105 Mixed Adaptive Inclusive 4+
0
Sunday, June 23, 2019
106 Womens B 8+
10
107 Mens E 8+
6
108 Womens A-C Ltwt 2x
5
109 Womens E 2x
18
110 Mixed D 4+
5
111 Mixed A 2x
10
112 Mens B-C 4x
10
    Everett Rowing Association (A)
B. Tweedy/B. Parks/C. Alo/R. Johnston
1.6 (36)
    Lake Oswego Community Rowing (A)
7.2 (46)
    Lake Union Crew (A)
A. Davis/A. Phillips/D. Elliott/P. White
4.5 (42)
    Oregon Association of Rowers (A)
R. Remmers/B. Andresen/M. Peixoto/D. Ross
9.7 (49)
    Pocock Rowing Center (A)
R. Mangel/T. Merkens/N. Gregory/K. Fujii
5.1 (43)
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (A)
R. Alvey/A. Wiggin/J. Armstrong/B. McDermott
9.7 (49)
    River City Rowing Club (A)
5.1 (43)
    Vancouver Rowing Club (A)
J. Grant/D. Lefranc/P. Uhlenburck/J. Niessen
1.6 (36)
    Pocock Rowing Center (B)
J. Inslee/K. Meyer/Q. Gradek/T. Shaw
7.2 (46)
    River City Rowing Club (B)
J. Jablonsky/J. Frank/S. Yeh/d. billingsley
4.5 (42)
113 Womens C 4+
13
114 Mixed F 4x
13
    Commencement Bay Rowing Club (A)
A. Mahan/L. Clark/J. Jensen/P. Wensley
23.1 (61)
    Everett Rowing Association (A)
G. Engel/K. Plitt/J. Zarn/M. Engel
25.9 (63)
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Paine/L. Chung/L. Ramsay/C. CATTELL
23.1 (61)
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
D. Morris/C. Johns/C. Cooper/J. Mayer
21.8 (60)
    Lake Union Crew (A)
P. Emory/M. Connon/K. Stout/C. Goss
25.9 (63)
    Composite: Long Beach, Rio Salado, S.A.C. (A)
R. Ballough/A. Dolotov/E. Cassella/R. Shuckerow
25.9 (63)
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
R. Ramsey/D. Bryant/L. Brodie/G. Van Dusen
21.8 (60)
    Oregon Association of Rowers (A)
27.4 (64)
    Composite: Palo Alto, Unaff. (USA), College Club Seattle (A)
J. Pendleton/L. Yaffe/C. Mutrie/J. Gardner
23.1 (61)
    Sammamish Rowing Association (A)
K. Edelhertz/R. Nerenberg/G. Anderson/S. Waltar
23.1 (61)
    Vancouver Rowing Club (A)
L. Eglington Uhlenbruck/F. Crowley/L. CROWLEY/M. Uhlenbruck
25.9 (63)
    Vashon Island Rowing Club (A)
S. Eden/J. Good/D. Jackson/G. Schoch
27.4 (64)
    Willamette Rowing Club (A)
S. Copeland/J. King/S. Smith/J. Meyerhoff
21.8 (60)
115 Mixed G+ 4x
9
116 Mixed D 2x
14
117 Mixed C 2x
6
118 Mens A+ Novice 8+
3
119 Womens AA-A 1x
11
120 Mens AA 1x
3
121 Womens A+ Novice 8+
7
122 Mens F+ 8+
6
123 Mens D 1x
7
124 Womens F 2x
14
125 Womens G+ 2x
11
    Colorado Rowing (A)
M. Wurster/J. Demers
49.8 (75)
    Conibear Rowing Club (A)
R. Pratt/N. Lockett
38.1 (69)
    Delta Deas Rowing Club (A)
G. Hubbard/C. Easton
31.2 (65)
    Maple Bay Rowing Club (A)
R. Rutledge/J. Baker
31.2 (65)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
K. Manderbach/A. Vandor
41.8 (71)
    Oregon Association of Rowers (A)
B. Carlson/M. McCauley
34.6 (67)
    Composite: Palo Alto, Orcas Island (A)
J. Pendleton/N. Andreadis
36.3 (68)
    Composite: S.A.C., College Club Seattle (A)
S. Hooten/J. Gardner
38.1 (69)
    Station L Rowing Club (A)
D. Atwood/L. Wylder
31.2 (65)
    Vashon Island Rowing Club (A)
D. Jackson/G. Brownell
31.2 (65)
    Whistler Rowing Club (A)
D. Ziff/J. Stone
56.2 (78)
126 Womens D 2-
4
127 Mens B 4+
6
128 Mens F 4+
8
129 Womens E Ltwt 1x
1
130 Womens F-G Ltwt 1x
6
    College Club Seattle
28.9 (61)
    Conibear Rowing Club
G. Calvin
44.1 (69)
    North Cascades Crew
K. Runyon
40.0 (67)
    Oregon Association of Rowers
S. Keller
42.0 (68)
    Pocock Rowing Center
S. Foster
28.9 (61)
    Vashon Island Rowing Club
D. Jackson
42.0 (68)
131 Womens H+Ltwt 1x
1
132 Womens B 4x
13
133 Mens E 2x
12
    College Club Seattle (A)
R. Colven/M. Biery
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Union Crew (A)
P. Emory/C. Goss
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
H. Miller/M. Klitgaard
 
    Composite: New York AC, Pocock (A)
C. Windeknecht/R. Leet
 
    Oregon Association of Rowers (A)
B. Andresen/R. Remmers
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
A. Winkler/S. Engelhard
 
    Wenatchee Row and Paddle Club (A)
M. Butler/D. Hyde
 
    Gorge Narrows Rowing Club (B)
J. Downey/D. Kettlewell
 
    Marin Rowing Association (B)
S. Gray/B. Pay
 
    Pocock Rowing Center (B)
T. Shaw/L. Cock
 
134 Womens E 8+
9
135 Womens A-C Ltwt 8+
0
136 Mens C 8+
9
137 Womens C 2x
13
138 Mixed E 4x
14
    College Club Seattle (A)
R. Colven/M. Biery/N. Biery/D. Parker
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
M. Johnson/C. Johnson/K. Udbye/A. Udbye
 
    Composite: Conibear, Pocock (A)
G. Eppick/J. Stone/I. Baker/T. Leslie
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
J. Paine/D. Morris/J. Jonhston/C. Blondeau
 
    Green Lake Crew (A)
S. Savage/S. Gannon/C. Kooperberg/J. Nyman
 
    North Cascades Crew (A)
B. McIsaac/D. Hoffmann/S. Wood/J. McIsaac
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
B. Maki/R. Ramsey/L. Brodie/K. Flynn
 
    Oregon Association of Rowers (A)
 
    Composite: River City, Marin, S.A.C. (A)
J. Griffith/R. Cherwinski/C. Flowers/M. Lamb
 
    Station L Rowing Club (A)
M. Perepelitza/J. Schaffer/C. Lund/D. Robbins
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
L. Heffernan/A. Winkler/B. Horsley/S. Eden
 
    College Club Seattle (B)
E. Minor/C. Robinson/B. Schulz/R. Arceo-Schulz
 
    Pocock Rowing Center (B)
Q. Gradek/K. Meyer/C. Aguda/H. Powell
 
    Pocock Rowing Center (C)
S. Korn/A. Brassington/E. Sweeney/u. hellum
 
139 Womens AA-A 4+
11
140 Mens A+ Ltwt 8+
0
141 Womens A-C Ltwt 4x
2
142 Womens D 1x
5
143 Mens AA-D Ltwt 1x
6
144 Mens AA-A 4x
7
145 Mens G+ 4+
10
146 Womens F+ 8+
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change