USRowing National Championships

  • Jul 9, 2019 To Jul 14, 2019
  • sprint
  • Lake Harsha
  • Bethel, OH (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Tuesday, July 9, 2019
Events listed on Thursday & Sunday are FINALS.
Time Trials for THURSDAY'S FINALS will take place on:
Tuesday, July 9th & Semis on Wednesday, July 10th
Time Trials for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 12th & Semis on Saturday, July 13th
Thursday, July 11, 2019
1 Womens U17 1x
45
2 Mens U19 4x
21
3 Womens U19 2x
39
    612endurance Racing (A)
G. Morrow/I. Smith/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Andrade/E. Jerkovic/
 
    California Yacht Club (A)
T. Koch/V. Morgan/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Soska/N. Diamond/
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
E. Bonner/S. Powell/
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Teranes/K. Dailey/
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
B. Bernard/N. Liening/
 
    Composite: Miami Beach Rowing Club, RowHouse (A)
M. Feldman/G. Amato/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
S. Zanzuri/M. Mora/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
A. Welton/K. Evans Farkas/
 
    Oak Neck Rowing Academy (A)
E. Barry/C. Azevedo/
 
    Oklahoma City High Performance Center (A)
J. Valois/B. Hill/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
K. Alexander/J. Prisco/
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
J. Thompson/C. ODonnell/
 
    Pocock Rowing Center (A)
A. Stamatoyannopoulos/M. Straub/
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Benedict/A. Gromek/
 
    Resilient Rowing Club (A)
K. Rupinen/K. Judd/
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
C. Voutsinas-Klose/H. Hely/
 
    RowAmerica Rye (A)
A. GIANNETTI/C. Sutherland/
 
    The Foundry (A)
R. Draganic/I. Adams/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
L. Brennan/S. Wilson/
 
    Vesper Boat Club (A)
H. Savastano/C. Dudrear/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Mask/E. Saunders/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
m. oneill/H. Barlow/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
L. Tillman/N. Gamble/
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (B)
B. Mullarkey/E. Pendergast/
 
    Detroit Boat Club (B)
E. Troost/J. Peters/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B)
B. Rodriguez/I. Fassio Bazzi/
 
    Oklahoma City High Performance Center (B)
J. Bynoe/R. LACY/
 
    Resilient Rowing Club (B)
C. Johnson/S. Tolbert/
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
C. Peters/E. Stofko/
 
    Vesper Boat Club (B)
A. Sack/A. Ehrlacher/
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
S. Warren/I. Miletich/
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Stoutenburgh/A. Tyne/
 
    Detroit Boat Club (C)
O. Oestreich/I. Sawicki/
 
    Resilient Rowing Club (C)
A. Pesansky/S. McKnight/
 
    Three Rivers Rowing Association (C)
A. Bakkenist/M. Francis/
 
    Vesper Boat Club (C)
S. Ortega/I. Ortega/
 
    Detroit Boat Club (D)
A. Doyle/S. Stephens/
 
4 Mens U17 2x
33
5 Womens U19 8+
20
6 Mens U19 4+
31
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
A. Reale/J. Smith/A. Fralick/C. O'Neal/R. Raheja (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
N. Stec/G. Gifford/G. Dutro/P. Medley/J. Alvarez (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Kendall/C. Tomchin/A. Dunbar/H. Tager/R. Weinberg (Cox)/
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
S. Zelov/J. Van Stone/H. Wache/d. gillcrist/N. Liu (Cox)/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
S. Mumtaz/M. lyons/A. Ward/G. Holm/J. Covin (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
C. Koster/O. Lekebusch/T. McMullen/J. Miracle/R. McElwee (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Eligator/J. Callegari/O. Rayner/G. de Lasa/S. Leung (Cox)/
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Hankee/B. Wiegand/J. Wright/J. Chuharski/L. Vieira (Cox)/
 
    Pocock Rowing Center (A)
c. Sylvia/H. Allison/T. Lapsley/D. Stengel/G. Paterson (Cox)/
 
    Resilient Rowing Club (A)
A. Love/E. Tulun/C. Pepin-Woods/L. Mermagen/E. deBorja (Cox)/
 
    Rockford Crew (A)
C. Neihoff/D. Ensley/J. Saenz/J. Janssen/R. Bertelsen (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
A. Wenk/R. Lehmann/H. Dubitsky/P. Vanamee/M. Rose (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
J. Anania/M. Boudzko/N. Bojanic/T. Bohan/E. Qin (Cox)/
 
    TBC Racing (A)
E. Feldman/G. Grigorian/M. Kane/M. Lee/I. Izadi (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kujawinski/L. Stasa/A. Dernis/A. Roces/B. Burns (Cox)/
 
    Vesper Boat Club (A)
T. Roman/C. Berman/I. Reape/D. Brown/C. Crisonino (Cox)/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
M. Harpur/A. Lewis/R. Graham/A. Dunlap/A. Miner (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Hutchison/J. O'Brien/S. Hurst/A. Qu/I. Mersky (Cox)/
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (B)
T. Laporta/O. Vanderzwan/M. Lexa/M. McLaughlin/E. Grauke (Cox)/
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
G. Scheibler/H. Sutro/A. de la Puente/E. Pradines/N. Ahadian (Cox)/
 
    Rockford Crew (B)
T. Maksimowksi/D. Baker/L. Nichols/G. Floerchinger/J. Pritchard (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (B)
A. Khan/D. Chatterjee/X. Ma/C. McCormick/P. Popa (Cox)/
 
    TBC Racing (B)
J. Grundy/J. Campanella/C. Labonski/C. Lane/K. Murphy (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (C)
T. Girard/D. AYLES/E. Hoffman/W. Mungovan/G. Duffy (Cox)/
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
S. Herrmann/S. Pigott/A. Pompa/E. Kuznetsov/C. Neumann (Cox)/
 
    TBC Racing (C)
W. Nash/R. Ghalayini/E. Waxman/J. Walker/M. Sachs (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (D)
W. Stanwood/F. Milligan/M. McMaster/T. Dadagian/M. Barry (Cox)/
 
    Penn A.C. Rowing Association (D)
H. Gray/W. Grim/J. Manassa/E. Huang/B. Burke (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (E)
O. Saffery/L. Seeley/H. Hearle/P. Battle/J. Mizzi (Cox)/
 
    Penn A.C. Rowing Association (E)
K. Jacques/J. Newhall/S. Herman/A. Chick/M. Bross (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (F)
K. Guo/A. Visscher/N. Dow/T. Forg/A. de Saint-Aignan (Cox)/
 
7 Womens U17 4+
19
8 Mens U17 8+
8
9 Womens U17 4x
19
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Andrade/H. Barlow/A. Wright/S. Stahl/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Dodge/S. Carson/M. Tellander/A. Duan/
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
G. Wolter/O. Tingley-Kelley/R. Furtaw/J. van der Zwan/
 
    Detroit Boat Club (A)
K. Krier/S. Hampton/C. Fellberg/E. Rowady/
 
    Great Miami Rowing Center (A)
A. Hodge/C. Hughes/C. Vanderhaar/L. Langmeyer/
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Williams/A. Tucci/J. O'Meara/T. Goodman/
 
    Oak Neck Rowing Academy (A)
J. Oruci/J. DiMeo/C. Azevedo/A. Weilert/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
B. Wray/P. Hulsewe/M. Zieschang/X. CHICO/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Spunberg/C. Pulkkinen/c. michailoff/M. Bidwell/
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
K. Harrington/L. Gayle/F. Mangine/A. Cebula/
 
    RowAmerica Rye (A)
W. Adler/C. Williams/G. Angelich/M. Moschetta/
 
    Composite: Sagamore RA, Sarasota Crew (A)
J. Kennedy/G. DeMartino/E. Bianco/M. Benabraham/
 
    Sydney University Boat Club (A)
A. Cooper/A. McClean/G. Ericsson/C. Evans/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Jordan/S. Peck/L. Stevenson/A. Bakkenist/
 
    Utah Crew (A)
C. Cornell/A. Lair/S. Koutrouba/E. Goldsmith/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Saunders/A. Satterfield/J. Valenca/E. Tessen/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Hemmerle/A. Steinberg/H. Gies/P. Larin/
 
    Parati Competitive Rowing (B)
S. Glaser/P. Blackwell-Frank/P. Blackwell-Frank/M. CRONAN/
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
H. Evans/S. Ramaraju/C. Li/I. Jones/
 
10 Mens U19 1x
47
11 Womens U19 2-
22
12 Mens U19 2-
30
13 Womens U19 1x
32
14 Womens U19 4-
2
15 Mens U17 1x
31
16 Womens U17 2x
30
17 Mens U19 2x
50
18 Mens U19 8+
14
19 Mens U17 4+
17
20 Womens U19 4+
40
21 Womens U17 8+
10
22 Mens U19 4-
9
23 Womens U19 4x
19
24 Mens U17 4x
15
25 Mens U19 Inclusive 2x
0
25 Womens U19 Inclusive 2x
1
25 Mixed U19 Inclusive 2x
0
26 Mens U19 PR1 1x
0
26 Womens U19 PR1 1x
0
Sunday, July 14, 2019
30 Womens Intermediate 4x
17
31 Mens Intermediate 2x
33
32 Mens Intermediate 8+
10
33 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
34 Mens Intermediate Ltwt 4+
4
35 Womens Intermediate Ltwt 2x
10
36 Womens Intermediate 4+
30
37 Mens Intermediate 2-
23
38 Womens Intermediate 1x
24
39 Mens Intermediate Ltwt 1x
29
40 Womens Intermediate Ltwt 2-
3
41 Mens Intermediate Ltwt 8+
2
42 Mens Intermediate 4x
14
43 Womens Intermediate 2x
25
44 Womens Intermediate 8+
18
45 Mens Intermediate 4+
20
46 Womens Intermediate Ltwt 4x
2
47 Mens Intermediate Ltwt 2x
16
48 Womens Intermediate Ltwt 4+
3
49 Mens Intermediate Ltwt 2-
5
50 Womens Intermediate Ltwt 1x
17
51 Mens Intermediate 1x
30
52 Womens Intermediate 2-
32
53 Womens Elite/Senior 1x
26
54 Mens Elite/Senior 1x
20
55 Womens Elite/Senior Ltwt 1x
0
56 Mens Elite/Senior Ltwt 1x
6
57 Womens Elite/Senior 2-
3
58 Mens Elite/Senior 2-
13
59 Mens Elite/Senior Ltwt 2-
0
60 Womens Elite/Senior Ltwt 2-
0
61 Mens Elite/Senior 2+
0
62 Womens Elite/Senior 2x
9
63 Mens Elite/Senior 2x
5
64 Womens Elite/Senior Ltwt 2x
0
65 Mens Elite/Senior Ltwt 2x
0
66 Womens Elite/Senior 4-
6
67 Mens Elite/Senior 4-
5
68 Mens Elite/Senior Ltwt 4-
0
69 Womens Elite/Senior 4+
6
70 Mens Elite/Senior 4+
10
71 Womens Elite/Senior Ltwt 4+
0
72 Mens Elite/Senior Ltwt 4+
0
73 Womens Elite/Senior 4x
6
74 Mens Elite/Senior 4x
4
75 Womens Elite/Senior Ltwt 4x
0
76 Mens Elite/Senior Ltwt 4x
3
77 Mens Elite/Senior Ltwt 8+
0
78 Womens Elite/Senior 8+
10
79 Mens Elite/Senior 8+
6
80 PR1 Womens 1x
0
81 PR1 Mens 1x
0
82 PR2 Mixed 2x
0
83 PR2 Mens 1x
0
84 PR2 Womens 1x
0
85 PR3 Mixed 2x
0
86 PR3 Mixed 4+
0
87 PR3 Mens 2-
0
88 PR3 Womens 2-
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change