USRowing National Championships
- Jul 9, 2019 To Jul 14, 2019
- sprint
- Lake Harsha
- Bethel, OH (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2019 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Tuesday, July 9, 2019 | |||||
Events listed on Thursday & Sunday are FINALS. | |||||
Time Trials for THURSDAY'S FINALS will take place on: | |||||
Tuesday, July 9th & Semis on Wednesday, July 10th | |||||
Time Trials for SUNDAY'S FINALS will take place on: | |||||
Friday, July 12th & Semis on Saturday, July 13th | |||||
Thursday, July 11, 2019 | |||||
1 | Womens U17 1x | 45 |
|||
2 | Mens U19 4x | 21 |
|||
3 | Womens U19 2x | 39 |
|||
4 | Mens U17 2x | 33 |
|||
5 | Womens U19 8+ | 20 |
|||
6 | Mens U19 4+ | 31 |
|||
7 | Womens U17 4+ | 19 |
|||
8 | Mens U17 8+ | 8 |
|||
9 | Womens U17 4x | 19 |
|||
10 | Mens U19 1x | 47 |
|||
11 | Womens U19 2- | 22 |
|||
12 | Mens U19 2- | 30 |
|||
13 | Womens U19 1x | 32 |
|||
14 | Womens U19 4- | 2 |
|||
15 | Mens U17 1x | 31 |
|||
16 | Womens U17 2x | 30 |
|||
17 | Mens U19 2x | 50 |
|||
18 | Mens U19 8+ | 14 |
|||
19 | Mens U17 4+ | 17 |
|||
20 | Womens U19 4+ | 40 |
|||
21 | Womens U17 8+ | 10 |
|||
22 | Mens U19 4- | 9 |
|||
23 | Womens U19 4x | 19 |
|||
24 | Mens U17 4x | 15 |
|||
25 | Mens U19 Inclusive 2x | 0 |
|||
25 | Womens U19 Inclusive 2x | 1 |
|||
25 | Mixed U19 Inclusive 2x | 0 |
|||
26 | Mens U19 PR1 1x | 0 |
|||
26 | Womens U19 PR1 1x | 0 |
|||
Sunday, July 14, 2019 | |||||
30 | Womens Intermediate 4x | 17 |
|||
31 | Mens Intermediate 2x | 33 |
|||
32 | Mens Intermediate 8+ | 10 |
|||
Mendota Development Camp (A) |
A. Wehking/J. Young/G. Quinn/L. VandenHeuvel/T. Bernstein/J. Sullivan/M. Palmer/M. Bernard/C. Slawin (Cox)/
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
J. Lipford/T. Phillips/R. Alvarado/R. Smith/E. Walker/A. Mourani/N. Patrick/M. Ptucha/J. Kelso (Cox)/
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
C. Barker/P. Grabbi/W. Meeker/T. Jones/D. Pratt/P. Hoyle/D. Urke/M. Kummer/M. Goohs (Cox)/
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
|
||||
TBC Racing (A) |
E. Feldman/G. Grigorian/M. Lee/M. Kane/C. Labonski/J. Campanella/J. Grundy/C. Lane/K. Murphy (Cox)/
|
|
|||
USR Junior Men High Performance Camp (A) |
C. Jones/S. Kleiner/G. Cooney/B. Kimmy/H. McGuinness/M. Robinson/O. Page-Kuhr/H. Ramstad/J. Lobo (Cox)/
|
|
|||
Mendota Development Camp (B) |
O. Lilleleht/L. Miller/B. Clarke/E. Brody/A. Olson/J. Atherton/F. Conlon/I. Krahn/D. Healey (Cox)/
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
N. Barpoulis/K. Moran/P. Hoxie/S. Watkins/D. Ingber/L. Lafferty/M. Mohrman/T. Lowery/E. Metz (Cox)/
|
|
|||
TBC Racing (B) |
A. Audas/S. Madden/H. Irwin/F. Berkhout/J. Zitko/D. Webb/P. Godschalk/B. Vogel/A. McUmber (Cox)/
|
|
|||
Mendota Development Camp (C) |
W. Russell/A. Osmak/G. Jensen/J. Lippert/W. Tuttle/J. Clark/A. Newton/G. Kristof/B. Hart (Cox)/
|
|
|||
33 | Mens Intermediate Ltwt 4x | 7 |
|||
34 | Mens Intermediate Ltwt 4+ | 4 |
|||
35 | Womens Intermediate Ltwt 2x | 10 |
|||
36 | Womens Intermediate 4+ | 30 |
|||
37 | Mens Intermediate 2- | 23 |
|||
Cincinnati Rowing Club (A) |
N. Calabrese/A. Stringfellow/
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
H. Ellis/B. Brown/
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
J. Sanzone/J. Hilton/
|
|
|||
Mendota Development Camp (A) |
A. Wehking/J. Young/
|
|
|||
Miami International RowHouse (A) |
K. Paxson/F. van Oordt Lopez/
|
|
|||
Minnesota Men's Development Camp (A) |
S. Tardrew/K. Peers/
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
R. Hooper/N. Roll/
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
R. Jones/T. Jones/
|
|
|||
Resilient Rowing Club (A) |
E. Tulun/A. Love/
|
|
|||
The Bolles School (A) |
G. Blackwell/R. Sollee/
|
|
|||
USR Junior Men High Performance Camp (A) |
J. Backer/H. Ramstad/
|
|
|||
V-Sculls (A) |
D. Swigart/G. Guite/
|
|
|||
Mendota Development Camp (B) |
O. Lilleleht/M. Palmer/
|
|
|||
Minnesota Men's Development Camp (B) |
P. Carroll/J. Martin/
|
|
|||
Resilient Rowing Club (B) |
J. Riddle/S. Criado/
|
|
|||
USR Junior Men High Performance Camp (B) |
M. Robinson/O. Page-Kuhr/
|
|
|||
Mendota Development Camp (C) |
S. Wheeler/A. Olson/
|
|
|||
TBC Racing (C) |
W. Nash/E. Waxman/
|
|
|||
Mendota Development Camp (D) |
L. Miller/F. Conlon/
|
|
|||
Mendota Development Camp (E) |
B. Clarke/G. Kristof/
|
|
|||
Mendota Development Camp (F) |
J. French/G. Jensen/
|
|
|||
Mendota Development Camp (G) |
J. Falstad/B. Richter/
|
|
|||
Mendota Development Camp (H) |
A. Osmak/N. Mohrdieck/
|
|
|||
38 | Womens Intermediate 1x | 24 |
|||
39 | Mens Intermediate Ltwt 1x | 29 |
|||
40 | Womens Intermediate Ltwt 2- | 3 |
|||
41 | Mens Intermediate Ltwt 8+ | 2 |
|||
42 | Mens Intermediate 4x | 14 |
|||
43 | Womens Intermediate 2x | 25 |
|||
44 | Womens Intermediate 8+ | 18 |
|||
45 | Mens Intermediate 4+ | 20 |
|||
Composite: Cincinnati RC, Cincinnati Juniors (A) |
C. Kwiecinski/A. Sizemore/R. Wenk/T. Brennan/T. Wenk (Cox)/
|
|
|||
Mendota Development Camp (A) |
O. Lilleleht/M. Dern/B. Clarke/I. Krahn/D. Healey (Cox)/
|
|
|||
Minnesota Men's Development Camp (A) |
S. Tardrew/E. Schuster/J. Dean/E. Whitely/C. Lewis (Cox)/
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
J. Lipford/T. Phillips/R. Alvarado/R. Smith/J. Kelso (Cox)/
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
D. Pratt/L. Lafferty/D. Urke/W. Lee/E. Metz (Cox)/
|
|
|||
Resilient Rowing Club (A) |
J. Riddle/E. Tulun/S. Criado/A. Love/E. deBorja (Cox)/
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
|
||||
TBC Racing (A) |
W. Nash/R. Ghalayini/E. Waxman/J. Walker/M. Sachs (Cox)/
|
|
|||
University of California, Berkeley Development Camp (A) |
K. Kujda/S. Germain/C. Brigham/J. Anderson/J. French (Cox)/
|
|
|||
USR Junior Men High Performance Camp (A) |
S. Kleiner/G. Cooney/O. Page-Kuhr/C. Jones/T. Allen (Cox)/
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (B) |
G. Gifford/P. Kilcoyne/D. Franke/G. Dutro/D. Ariestanto (Cox)/
|
|
|||
Mendota Development Camp (B) |
M. Marcou/B. Meyer/L. Morehouse/E. Sadlon/C. Slawin (Cox)/
|
|
|||
Minnesota Men's Development Camp (B) |
R. Will/J. Martin/P. Carroll/T. Moos/H. Anton (Cox)/
|
|
|||
New York Athletic Club (B) |
R. Hooper/J. Baert/J. Imor/N. Roll/N. Cleri (Cox)/
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
N. Barpoulis/K. Moran/M. Mohrman/P. Hoxie/G. Bautz (Cox)/
|
|
|||
TBC Racing (B) |
J. Grundy/C. Labonski/J. Campanella/C. Lane/K. Murphy (Cox)/
|
|
|||
USR Junior Men High Performance Camp (B) |
J. Backer/B. Kimmy/M. Robinson/H. McGuinness/T. Wilson (Cox)/
|
|
|||
Mendota Development Camp (C) |
J. French/J. Atherton/J. Sweis/M. Santry/I. Tunney (Cox)/
|
|
|||
TBC Racing (C) |
A. Audas/D. Webb/P. Godschalk/B. Vogel/A. McUmber (Cox)/
|
|
|||
Mendota Development Camp (D) |
W. Tuttle/J. Lippert/A. Newton/D. Franz/B. Hart (Cox)/
|
|
|||
46 | Womens Intermediate Ltwt 4x | 2 |
|||
47 | Mens Intermediate Ltwt 2x | 16 |
|||
48 | Womens Intermediate Ltwt 4+ | 3 |
|||
49 | Mens Intermediate Ltwt 2- | 5 |
|||
50 | Womens Intermediate Ltwt 1x | 17 |
|||
51 | Mens Intermediate 1x | 30 |
|||
52 | Womens Intermediate 2- | 32 |
|||
53 | Womens Elite/Senior 1x | 26 |
|||
54 | Mens Elite/Senior 1x | 20 |
|||
55 | Womens Elite/Senior Ltwt 1x | 0 |
|||
56 | Mens Elite/Senior Ltwt 1x | 6 |
|||
57 | Womens Elite/Senior 2- | 3 |
|||
58 | Mens Elite/Senior 2- | 13 |
|||
59 | Mens Elite/Senior Ltwt 2- | 0 |
|||
60 | Womens Elite/Senior Ltwt 2- | 0 |
|||
61 | Mens Elite/Senior 2+ | 0 |
|||
62 | Womens Elite/Senior 2x | 9 |
|||
63 | Mens Elite/Senior 2x | 5 |
|||
64 | Womens Elite/Senior Ltwt 2x | 0 |
|||
65 | Mens Elite/Senior Ltwt 2x | 0 |
|||
66 | Womens Elite/Senior 4- | 6 |
|||
67 | Mens Elite/Senior 4- | 5 |
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
N. Caravias/S. Malbouef/A. Delgreco/D. Ragland/
|
|
|||
Mendota Development Camp (A) |
E. Miller/G. Quinn/J. Young/M. Palmer/
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
|
||||
USR Junior Men High Performance Camp (A) |
C. Jones/S. Kleiner/G. Cooney/H. Ramstad/
|
|
|||
Mendota Development Camp (B) |
W. Klauke/A. Marett/M. Bernard/S. Waldron/
|
|
|||
68 | Mens Elite/Senior Ltwt 4- | 0 |
|||
69 | Womens Elite/Senior 4+ | 6 |
|||
70 | Mens Elite/Senior 4+ | 10 |
|||
71 | Womens Elite/Senior Ltwt 4+ | 0 |
|||
72 | Mens Elite/Senior Ltwt 4+ | 0 |
|||
73 | Womens Elite/Senior 4x | 6 |
|||
74 | Mens Elite/Senior 4x | 4 |
|||
75 | Womens Elite/Senior Ltwt 4x | 0 |
|||
76 | Mens Elite/Senior Ltwt 4x | 3 |
|||
77 | Mens Elite/Senior Ltwt 8+ | 0 |
|||
78 | Womens Elite/Senior 8+ | 10 |
|||
79 | Mens Elite/Senior 8+ | 6 |
|||
80 | PR1 Womens 1x | 0 |
|||
81 | PR1 Mens 1x | 0 |
|||
82 | PR2 Mixed 2x | 0 |
|||
83 | PR2 Mens 1x | 0 |
|||
84 | PR2 Womens 1x | 0 |
|||
85 | PR3 Mixed 2x | 0 |
|||
86 | PR3 Mixed 4+ | 0 |
|||
87 | PR3 Mens 2- | 0 |
|||
88 | PR3 Womens 2- | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change