USRowing Masters National Championships

  • Aug 15, 2019 To Aug 18, 2019
  • sprint
  • Grand Rapids, MI (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 15, 2019
1 PR2 Mens Masters 2x
0
2 PR3 Womens Masters Inclusive 2x
2
3 PR3 Mens Masters 1x
0
4 Mixed B 4+
8
5 Mixed D 2x
18
    Composite: Alexandria, OKC Riversport (A)
A. Rupert/A. Clark
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
V. Platzer/J. Linhoff
 
    Composite: Cambridge, Upper Valley Rowing (A)
R. Carroll/R. Cone
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle/K. Kyle
 
    Chinook Performance Racing (A)
P. Kozicz/K. Wilson
 
    Composite: Genesee Waterways, Unaff. (USA) (A)
B. Burchill/P. Bozenski
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Gunzelman/J. King
 
    Greenwich Crew (A)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
P. Marquardt/N. Goubeaux
 
    Nashville Rowing (A)
J. Robinson/L. Theiss
 
    Composite: Potomac, Sarasota Crew (A)
C. Galvanek/V. Bryant
 
    Composite: River City, Dolphin (A)
R. Perry/J. Griffith
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
I. Kolesnikov/K. Gress
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Gold/M. Gold
 
    Composite: Vesper, Whitemarsh Boat Club (A)
D. Eringis/K. Wobeser
 
    Wichita Rowing Association (A)
R. Symonds/K. Symonds
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
C. Koeneman/C. Kochanek
 
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
A. Bracken/T. Rooney
 
6 Mixed F 2x
18
7 Mens Open AA-A 1x
18
8 Womens Open AA 1x
16
9 Mens Open C 4+
8
10 Womens Open C 8+
9
11 Mens Open E 1x
7
12 Womens Open E 2x
18
13 Mens Open G 2x
11
14 Womens Ltwt D-K 4x
15
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
J. Sierra/B. Robertson/M. Maguire/R. Hassani/
 
    Composite: Carnegie Lake, Pocock, Whistler Rowing (A)
J. Stone/D. Ziff/N. Paquette/M. Mark
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/M. Lamb/C. Holland/C. Graubard
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
S. Slater/B. Wyslouzil/J. Rodenfels/M. Stowers
 
    Composite: Mendota, Masters Coaching (A)
E. Macalaster/N. Jarvis/K. Juhlin/S. Keller
 
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
B. Bock/D. Winters/P. Collins/E. Jones
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
N. Ormond/N. Acosta/J. Stanton/G. Horstman
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Dekker Sanchez/D. St. Aubin Vehar/J. Fagan/S. Sullivan
 
    Texas Rowing Center (A)
A. Adams/T. Erlinger Carls/G. Lee/V. Vieiro
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Yanowitz/M. Gold/A. Gray/R. Williams
 
    Composite: Western Reserve, Vesper, Central Penn., Mile High (A)
 
    Avalon Rowing Club (B)
M. Wooten/K. Fountain/A. Weinmann/M. Friend/
 
    Composite: Martha's Moms, Masters Coaching (B)
J. Blatt/C. Hardy/J. Smith/B. Smith
 
    Composite: Miami Rowing Club, Potomac, Central Penn., Colorado Rowing (B)
 
    Minneapolis Rowing Club (E)
K. Dieperink/B. Brooks/P. Greene/D. Peszek
 
15 Womens Club C 4x
9
16 Mixed F-K 8+
14
17 Womens Ltwt C 4+
5
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Judd/J. Osterwisch/L. Thompson/B. Kilyanek/P. Goforth (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Hunt/T. Abbott/T. Walhart/J. Krug/F. Pollock (Cox)
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
M. Stoutenburg/H. Talbot/D. Baillie/C. Huet/N. Morrison (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Robinson/K. Noha/T. Harris/J. Mazullo/A. Beckman (Cox)
 
    Composite: ZLAC, Austin, Potomac (A)
R. Berman/G. Tran/T. Holland/K. Weinberg/L. Switzer (Cox)
 
18 Mens Open AA 4+
11
19 Mens Open B 2-
9
20 Womens Ltwt B 1x
3
21 Mens Open D 2-
13
22 Womens Club D 8+
14
23 Mens Ltwt F 2x
6
24 Womens Open G-K 4+
14
25 Mens Open H 2x
11
26 Womens Open D-K 2-
21
27 Mixed E 4x
12
28 Mens Ltwt AA-C 4x
5
29 Womens Open AA-B 4-
6
30 Mixed D 8+
11
31 Mens Club AA-A 4+
12
32 Womens Club AA-A 4+
11
33 Mens Open C 4x
7
34 Womens Open C 4x
10
    Composite: Carnegie Lake, Vesper (A)
A. Pollini/A. Mueller/M. Mark/D. Anders
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moquin/L. Thoron/K. Williams/C. Cunningham
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
K. Henry/M. Savino/H. Talbot/M. Stoutenburg
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Walczewski/J. Trierweiler/S. Katt/J. Bennett
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
S. Slater/S. Stafford/L. Gunzelman/L. Odronic
 
    Composite: Lookout, Atomic Rowing (A)
M. Novak/S. Duff/N. Schay/M. Hanewald
 
    Composite: Potomac, Dolphin, North Bay, ROCCS (A)
R. Perry/A. Smyth/V. Bryant/C. McKenna-Monroe
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
L. McMath/K. Gress/N. Ormond/J. Stanton
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A)
K. Hintz/L. Zobott/S. Mannisto/M. Ritter
 
    Rocky Mountain Rowing Club (B)
K. Pauly/A. Oram/L. collins/M. Aro
 
35 Mens Open E 2-
7
36 Womens Open F 4+
15
37 Womens Ltwt E 1x
14
38 Mens Open F-K 8+
9
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. Mckay/S. Fondriest/C. Sweeney/R. Best/D. Lippold/D. Lavin/D. Spencer/S. McKay (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
S. DeTeresa/B. McDermott/G. Halmagyi/J. O'Neill/D. Dunning/J. Bracewell/A. Busuioceanu/P. Gruber/A. Felso (Cox)
 
    Composite: Kenai Crewsers, Detroit Boat Club, Alexandria, Casitas Rowing, Colorado Rowing, Chinook, College Club Seattle (A)
S. Elsberg/H. Wurster/R. Jones/T. Mueller/T. Demers/D. Harralson/D. Tanhauser/A. Wright/S. O'Connor (Cox)
 
    Composite: Minneapolis Rowing Club, Duluth, Palm Beach, Traverse Area Community Rowing (A)
P. Johnson/W. Thiesse/G. O'Sullivan/T. Rauschenfels/G. Peterson/D. Lill/J. Green/M. Stemo/J. Mazullo (Cox)
 
    Composite: Narragansett, University, Upper Valley Rowing, Greenwich Crew, Merrymeeting Rowing, RV Ister Linz (A)
D. Gorriaran/S. Hornney/P. Stekl/A. Cook/M. Totta/P. Kermond/C. De Souza/M. Tebay/A. Gorriaran (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Buhler/F. Storey/M. Puckly/H. Culver/A. Merrill/J. Hanson/L. Haberman/C. Miller/G. Percival (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
G. Shuster/K. Shuster/P. Walsh/H. Butler/B. Armstrong/R. Johnson/A. Dolotov/R. Heinrich/C. Turner (Cox)
 
    Composite: Vesper, Rocky Mountain, Potomac, Detroit Boat Club, Rockford (A)
M. Thibault/D. Wojdyla/R. Lesnau/M. Gasper/M. Stormberg/R. Anderson/C. Selden/D. Sitek/K. Nieman (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
R. Reichart/P. Jones/J. Cody/K. Waddell/D. Green/P. Siebach/M. Nash/R. Yocum/D. Good (Cox)
 
39 Womens Club B 4x
4
40 Mens Ltwt D-K 4x
7
41 Mens Open AA-A 4x
10
42 Womens Open AA-A 4x
4
43 Mens Ltwt B 1x
7
44 Womens Open B 8+
6
45 Mens Open D 1x
16
46 Womens Open D 2x
22
47 Mens Open F 1x
18
    612endurance Racing (A)
S. Faber
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
T. Willsallen
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
M. Huet
 
    Gordon Rowing Association (A)
B. LePard
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Long Beach Rowing Association (A)
R. Glidden
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Geyh
 
    Nashville Rowing (A)
J. Robinson
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Schmitt
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Pape
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Vegar
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. Anderson
 
    Vero Beach Rowing, Inc (A)
L. Jones
 
    Texas Rowing Center (B)
P. Hamner
 
    Columbia Rowing Club (F)
H. Elkazzaz
 
    Lincoln Park Boat Club (K)
J. Downs
 
48 Womens Open F 2x
18
49 Mens Open I 1x
6
50 Mixed AA-A 4+
9
51 Mixed C 4+
12
52 Mens Club E-K 8+
13
53 Parent Child, M/S, F/D 2x
8
Friday, August 16, 2019
54 PR2 Mixed Masters 2x
0
55 PR3 Womens Masters 1x
0
56 PR3 Mens Masters Inclusive 2x
0
57 Mixed E 4+
12
58 Mixed C 2x
18
59 Mixed AA-A 2x
17
60 Mens Open I-K 2x
7
    Chinook Performance Racing (A)
J. Bracewell/S. Elsberg
 
    Colorado Rowing (A)
H. Wurster/T. Mueller
 
    Detroit Boat Club (A)
R. Brennan/R. Jones
 
    Composite: Rivanna, Potomac (A)
C. Collins/C. Sutliff
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Everett/B. Pasternak
 
    Composite: Washington Rowing School, College Club Seattle (A)
L. Curran/A. Wright
 
    Composite: Fairmount, Potomac (B)
R. Sargent/B. Cox
 
61 Womens Open F 1x
14
62 Mens Ltwt F 1x
9
    612endurance Racing (A)
J. Alfano
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
D. Reinisch
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
M. Huet
 
    Long Beach Rowing Association (A)
R. Glidden
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
P. Connors
 
    OKC Riversport (A)
A. Rupert
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Schmitt
 
    Wichita Rowing Association (A)
R. Symonds
 
63 Womens Open D 8+
14
64 Mens Ltwt D 1x
10
65 Womens Open B 2x
16
66 Mens Open B 4+
8
67 Womens Ltwt AA-A 4+
3
    Lincoln Park Boat Club (A)
P. Yeshewas/t. kline/M. Dalirrooyfard/M. Meldrim/M. Coleman (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Robinson/K. Noha/T. Harris/K. Dieperink/T. Iyengar (Cox)
 
    Composite: ZLAC, Austin, Potomac, Greater Houston (A)
R. Berman/M. Maxwell/G. Tran/P. Malim/L. Carpenter (Cox)
 
68 Mens Ltwt AA-C 4+
4
69 Womens Ltwt E-K 4+
18
    Avalon Rowing Club (A)
A. Weinmann/K. Fountain/M. Wooten/M. Friend/A. Zettek-Sumner (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Wilkie/M. Lamb/J. Schott/T. Walters/A. Felso (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Doucett/C. Martini/M. Mance/D. Simek/E. Dwyer (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
R. Brady/E. Macalaster/K. Juhlin/S. Keller/K. Burtnik (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
L. Midelfort/N. Jarvis/F. Breit/m. moody/S. Banik (Cox)
 
    Composite: Notre Dames, South Bend Community Rowing (A)
K. Dilworth/K. Harrington/L. Carlson/C. Lucero/M. Reid (Cox)/
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Sierra/K. Ray/R. Hassani/M. Orrick/K. Downey (Cox)
 
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
E. Jones/D. Winters/B. Bock/P. Collins/K. Biddlecombe (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Sullivan/S. Dekker Sanchez/D. St. Aubin Vehar/J. Fagan/K. Nguyen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Davis/S. Shepard/A. Mikkola/S. Durno/C. Ames (Cox)
 
    Composite: Vesper, Atlanta, PCRA, Mile High (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Hunt/A. Brian/C. Holland/M. Elsberg/F. Pollock (Cox)
 
    Composite: Miami Rowing Club, Potomac, Central Penn., Upper Valley Rowing, Colorado Rowing (B)
 
    Composite: North Suburban Crew, Masters Coaching (B)
A. Broderick/C. Robinson/C. Hardy/S. Lavieri/M. Rane (Cox)
 
    Composite: Vesper, Avalon (B)
N. Brown/M. Maguire/B. Robertson/K. Nieman/T. Bedetermined (Cox)/
 
    Chinook Performance Racing (C)
T. Walhart/D. Hewitson/T. Abbott/C. Graubard/M. Cassidy (Cox)
 
    Composite: Milwaukee, Minneapolis Rowing Club (F)
R. Miller/B. Brooks/P. Greene/D. Peszek/D. Davis (Cox)
 
70 Mens Club D 8+
7
71 Mens Ltwt G 1x
7
    612endurance Racing (A)
K. Conroy
 
    Amatitlan Rowing Club (A)
E. Nanne
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Ryan
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
D. Stevens
 
    San Diego Rowing Club (A)
P. Rioux
 
    Union Boat Club (A)
C. Kane
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Gilliland
 
72 Womens Club E-K 4x
27
73 Mens Open E 4x
8
74 Womens Club C 4+
17
75 Mens Club C 4+
13
76 Womens Open AA 2x
6
77 Mens Open A 8+
8
78 Womens Club B 8+
7
79 Mens Open B 4x
7
80 Womens Open D-K 4-
17
81 Mens Club E 4+
16
82 Womens Ltwt C 2x
7
83 Mens Ltwt H-K 2x
3
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff/B. Cox
 
    Composite: St. Louis, Cincinnati RC (A)
R. Miller/C. Cook
 
    Composite: Union, Duxbury Bay Maritime School (A)
H. Spurway/C. Kane Jr
 
84 Womens Ltwt F-K 1x
21
85 Mens Open F 2-
8
86 Womens Ltwt D 1x
7
87 Mens Ltwt D 2x
6
88 Womens Ltwt B 2x
5
    Composite: Alexandria, Greater Houston (A)
M. Maxwell/A. Clark
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
H. Talbot/M. Stoutenburg
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
S. Slater/M. Stowers
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Noha/T. Harris
 
    Potomac Boat Club (A)
G. Tran/V. Bryant/
 
89 Mens Ltwt B 2x
4
90 Womens Open AA-A 2-
12
91 Mens Open AA 2x
16
92 Womens Ltwt E 2x
12
93 Mixed F-K 4+
17
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
B. Guccione/W. Meyer/A. Clark/E. Olson/J. Voros (Cox)/
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Cody/P. Jones/C. Groben/K. Malcolm/L. Wright (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Brooks/M. McGovern/M. Gutierrez/J. Clutter/H. Linke (Cox)
 
    Composite: Hampton Roads, Avalon, Belmont Rowing (A)
P. Nixon/S. Smith/K. Fountain/M. Maguire/A. Zettek-Sumner (Cox)/
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
D. Stoll/L. bechtel/T. Kryder-Reid/J. Klochko/K. Kavanagh (Cox)
 
    Composite: Mendota, South Bend Community Rowing (A)
D. Pawelski/T. Floren/K. Campbell/E. Coffin/S. Banik (Cox)
 
    Composite: Mt. Baker, Conibear (A)
D. Peschel/J. Massmann/J. Hietter/N. Lockett/J. Bodle (Cox)
 
    Composite: New Haven, East Arm (A)
G. Friel/E. Kiesling/D. VanTieghem/I. Duthie/L. Yousman (Cox)
 
    Composite: Potomac, PCRA, Casitas Rowing, Rock Creek, Washington Rowing School (A)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
A. Mascette/I. Hayes/J. Barker/J. Mulligan/K. Connolly (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
G. Shuster/N. Shuster/L. Collins/K. Hughes/E. Odom (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Ke/R. Johnson/R. Ulsh/A. Gray/E. Sabo (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Prugh/R. Eckles/G. Clark/J. Clark/S. berkson (Cox)/
 
    Chinook Performance Racing (B)
E. Cassella/R. Yocum/P. Gruber/D. Hewitson/A. Felso (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (B)
J. Wolf-Rodda/K. Fennelly/H. Baker/R. Saunders/E. Modrick (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (C)
J. Bracewell/S. Elsberg/P. Kelly/S. Hamby/M. Cassidy (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (D)
S. DeTeresa/D. Dunning/J. Schott/B. Plon/C. Holland (Cox)
 
94 Womens Open G-K 1x
14
95 Mens Open G-K 4x
7
96 Womens Open E 1x
13
97 Mens Ltwt E 1x
8
    Chinook Performance Racing (A)
P. Kozicz
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
J. Garms
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
B. White
 
    Long Beach Rowing Association (A)
R. Glidden
 
    North Cascades Crew (A)
B. McIsaac
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Pietra
 
    River City Rowing Club (A)
J. Griffith
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Jakubowski
 
98 Womens Open C 4+
11
99 Mens Open C 1x
18
100 Womens Open A 2x
13
101 Mens Open A 2x
18
102 Mens Open E-F 4-
13
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/P. Jeffrey/P. Gilmore/B. Walthall
 
    Chinook Performance Racing (A)
G. Halmagyi/K. Waddell/J. O'Neill/S. King
 
    Composite: Greenwich Crew, Palm Beach (A)
D. Lill/C. Redhead/J. Green/M. Fountain
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/G. Friel/A. Jackson/M. Broder
 
    Composite: Potomac, Detroit Boat Club (A)
M. Thibault/D. Wojdyla/J. Bernfield/C. Selden/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/F. Storey/M. Puckly/S. Pape
 
    Texas Rowing Center (A)
P. Hamner/R. McLennand/R. Adams/A. Zachary
 
    Composite: University, Upper Valley Rowing, Merrymeeting Rowing, RV Ister Linz (A)
P. Stekl/A. Cook/M. Totta/P. Kermond
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
J. Reitberger/S. Nakagawa/T. Pundyk/A. Lamont
 
    Chinook Performance Racing (B)
R. Reichart/D. Green/J. Cody/N. Holland
 
    Composite: Narragansett, Detroit Boat Club, Merrymeeting Rowing, 612endurance (B)
D. Gorriaran/S. Hornney/S. Faber/R. Lesnau
 
    Texas Rowing Center (B)
R. Lynch/M. Borchelt/K. SHALABI/P. Scripko
 
    Minneapolis Rowing Club (F)
P. McNally/M. Greene/P. Loring/J. Kelly
 
103 Mens Open D 4-
5
104 Mixed B 8+
11
105 Parent/Child F/S 2x
1
Saturday, August 17, 2019
106 PR2 Womens Masters 1x
0
107 PR2 Mens Masters Inclusive 2x
0
108 PR3 Mixed Masters 2x
0
109 Mixed B 2x
17
110 Mixed D 4x
19
    612endurance Racing (A)
A. Morrow/A. Green/L. Randazzo/K. Severson
 
    Atomic Rowing (A)
M. Schay/N. Schay/J. Rogers/A. Nealon
 
    Austin Rowing Club (A)
 
    Chinook Performance Racing (A)
P. Neuharth/K. Malcolm/R. Alvey/B. McDermott
 
    Composite: Dallas, Greater Columbus (A)
H. Berthold/K. Schulz/M. Esway/C. Gagliano
 
    Composite: Dallas, Texas Rowing Center (A)
H. Kieffer/P. Hamner/G. Tomaseski/K. Elting
 
    Detroit Boat Club (A)
T. Newman/m. Dezsi/R. Reed/S. Terrien
 
    Don Rowing Club (A)
S. Sarkar/S. Birch/L. Soucy-Fraser/H. MacDonald
 
    Composite: Everett Rowing Association, Rocky Mountain, Chinook (A)
M. Stromberg/B. Parks/C. Slack/T. Stemler
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
D. Baillie/J. Garms/M. Savino/J. Dwyer
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Scott/j. rifkin/T. Kryder-Reid/D. Stoll
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Dvorak/K. Dollhopf/P. Marquardt/N. Goubeaux
 
    Lookout Rowing Club (A)
J. Hibbs/H. Magnuson/S. Duff/A. Colberg
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
I. Kolesnikov/K. Gress/D. Stevens/L. McMath
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Lee/J. Bailey/R. Adams/A. Zachary
 
    Composite: Vesper, Potomac (A)
P. Pietra/E. Ryan/E. Walsh/M. Zisling
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Sieberth/R. Luken/C. Gates/E. Krengel/
 
    Composite: Wichita, Greater Dayton (A)
M. Evans/B. White/K. Symonds/R. Symonds
 
111 Mixed F 4x
15
112 Mens Ltwt AA-A 1x
17
113 Womens Open A 4+
11
114 Mens Open C 2x
15
115 Womens Open C 1x
15
116 Mens Open E 2x
13
117 Womens Open E 8+
11
118 Mens Open G 1x
18
    Alexandria Community Rowing (A)
G. Wheeler
 
    All American Rowing Camp, LLC (A)
J. Dietz
 
    Amatitlan Rowing Club (A)
E. Nanne
 
    Beaver Creek Sculling (A)
C. Redinger
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
J. Dwyer/
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Verlin
 
    Gordon Rowing Association (A)
B. LePard
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Lasater
 
    Long Beach Rowing Association (A)
D. Frick
 
    Lookout Rowing Club (A)
G. Barnes
 
    Masters Coaching, LLC (A)
T. Taylor
 
    Nashville Rowing (A)
S. Estes
 
    North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center (A)
P. Nixon
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Selden
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley
 
    Union Boat Club (A)
C. Kane Jr
 
    Unaffiliated (USA) (C)
g. upshur
 
119 Womens Ltwt D 4+
6
120 Mens Club G-K 4+
12
121 Womens Ltwt A-C 4x
4
    Composite: Austin, Potomac, Alexandria, Greater Houston (A)
A. Clark/M. Maxwell/G. Tran/R. Berman
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
M. Stoutenburg/H. Talbot/D. Baillie/C. Huet
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
P. Yeshewas/M. Conway/t. kline/M. Travnik
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
B. Robinson/K. Noha/T. Harris/K. Dieperink
 
122 Mens Open AA-A 4-
9
123 Mixed A 8+
9
124 Mens Open B 8+
4
125 Womens Open B 4x
9
126 Mens Open D 4+
7
127 Womens Club D 4+
22
128 Mens Open F 4+
8
129 Womens Club E-K 8+
16
130 Mens Open H 1x
10
    All American Rowing Camp, LLC (A)
J. Dietz
 
    Dallas Rowing Club (A)
L. Anderson
 
    Detroit Boat Club (A)
W. Maher
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Conway
 
    Nashville Rowing (A)
D. Sperrazza
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Young
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
P. Francis
 
    San Diego Rowing Club (A)
P. Walsh
 
    Dallas Rowing Club (C)
M. Morschauser
 
131 Mens Open C 2-
8
132 Mens Club A-B 8+
14
133 Mixed G-K 4x
12
    612endurance Racing (A)
T. Palmer/S. Michals/S. Michals/S. Centner
 
    Composite: Atlanta, Casitas Rowing, Colorado Rowing (A)
H. Wurster/D. Tanhauser/G. Teborek/M. Wurster
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
j. rogers/J. Antonucci/D. Wharton/R. Ahrens/
 
    Chinook Performance Racing (A)
E. Beene/J. Bracewell/B. McDermott/M. Elsberg
 
    Composite: Fairmount, Philadelphia Girls, Malta (A)
T. Trocky/T. Savard/s. sargent/R. Sargent
 
    Composite: Riverside, Rockford, Atomic Rowing (A)
R. Anderson/C. Widgery/N. Schay/M. Schay
 
    Composite: San Diego RC, Potomac (A)
C. Sutliff/K. Hughes/C. Durfee/B. Cox
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Dolotov/B. Armstrong/L. Bouffard/H. Imai-Dellario
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley/A. Kerns/B. Phillips/J. Everett
 
    Composite: Vesper, Detroit Boat Club, Avalon, Washington Rowing School (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
R. Yocum/P. Gruber/J. Schott/A. Cann
 
    Composite: Kenai Crewsers, PCRA, College Club Seattle (B)
 
134 Womens Ltwt B 4+
3
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Robinson/K. Noha/T. Harris/P. Greene/T. Iyengar (Cox)
 
    Composite: Western Reserve, Greater Columbus, CWRU (A)
K. Abbott/I. Iversen/M. Wagner/E. Baldwin/A. Can (Cox)/
 
    Composite: ZLAC, Austin, Potomac, Greater Houston (A)
R. Berman/M. Maxwell/G. Tran/V. Bryant/L. Carpenter (Cox)
 
135 Womens Ltwt D 2x
8
136 Mens Open AA 1x
15
137 Womens Ltwt AA-A 1x
10
138 Mens Ltwt C 2x
5
139 Womens Club C 8+
13
140 Womens Open F 4x
8
141 Mens Open E 8+
7
    Composite: Boulder, Chinook (A)
M. Eller/W. Meyer/J. O'Neill/W. Peter/D. Wharton/J. Antonucci/T. Carr/E. Olson/J. Garnas (Cox)/
 
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. Mckay/S. Fondriest/C. Sweeney/R. Best/M. Riegelman/D. Lavin/D. Lippold/S. McKay (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Reichart/N. Holland/J. Cody/P. Jones/D. Green/S. King/M. Nash/B. Boxer Wachler/L. Wright (Cox)
 
    Composite: Indianapolis RC, Vesper (A)
E. Stoll/j. rifkin/D. Stemmler/M. Robinson/T. Barta/L. bechtel/J. Scott/T. Kryder-Reid/K. Nieman (Cox)
 
    Composite: Malta, Potomac, Sarasota Crew, Nashville, Chinook, CHAOS (A)
C. Galvanek/J. Herring/E. Ryan/P. Pietra/T. Bukowski/R. McDonogh/G. Doyle/D. Dunning/J. Campana (Cox)
 
    Composite: Narragansett, Detroit Boat Club, University, Upper Valley Rowing, Merrymeeting Rowing, RV Ister Linz, 612endurance (A)
D. Gorriaran/S. Hornney/P. Stekl/R. Lesnau/S. Faber/A. Cook/M. Totta/P. Kermond/A. Gorriaran (Cox)
 
    Composite: New Haven, Minneapolis Rowing Club, Greenwich Crew, Palm Beach, Traverse Area Community Rowing (A)
J. Jablonic/J. Fargo/J. Byrd/C. Redhead/J. Marcon/D. Lill/M. Stemo/J. Green/L. Yousman (Cox)
 
142 Womens Club E 4+
18
143 Mens Open G-K 2-
14
    All American Rowing Camp, LLC (A)
K. Santucci/P. Fuery/
 
    Dallas Rowing Club (A)
M. Morschauser/L. Anderson
 
    Duluth Rowing Club (A)
T. Rauschenfels/G. Peterson
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
S. Watterson/C. Brooks
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
D. Harralson/D. Tanhauser
 
    Mt. Baker Crew (A)
D. Peschel/J. Massmann
 
    New Haven Rowing Club (A)
I. Duthie/M. Broder
 
    Composite: Potomac, Detroit Boat Club (A)
D. Sitek/C. Selden
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
P. Matthiesen/D. Vertin
 
    San Diego Rowing Club (A)
G. Shuster/N. Shuster
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Borchelt/P. Scripko
 
    San Diego Rowing Club (B)
P. Walsh/R. Johnson
 
    Minneapolis Rowing Club (G)
P. Johnson/W. Thiesse
 
144 Mens Ltwt D-K 4+
4
145 Womens Ltwt F-K 2x
18
146 Womens Open C 2-
5
147 Mens Club C 8+
8
148 Mens Open B 2x
11
149 Womens Open B 4+
10
150 Mens Open D 2x
16
151 Womens Open D 1x
13
152 Mens Open F 4x
10
153 Womens Open G-K 4x
12
    Composite: Avalon, Greenwich Crew (A)
C. Voigt/A. Weinmann/B. O'Neill/C. Berard/
 
    Composite: Cambridge, Riverside, Vesper, Unaff. (USA) (A)
 
    Chinook Performance Racing (A)
S. Hamby/E. Beene/C. Holland/M. Wilkie
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/D. Watterson/M. Gutierrez/L. Olson
 
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Watson/S. Reid/K. Byington/E. Macalaster
 
    Composite: San Diego RC, Texas Rowing Center, Potomac, Masters Coaching (A)
C. Durfee/K. Hughes/M. Chambers/J. Hopkins
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Weber/A. Kerns/J. Moody/C. Randel
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Busico/C. Hicks/S. Koch/P. Pierce
 
    Chinook Performance Racing (B)
A. Cann/D. Hewitson/P. Kelly/E. Cassella
 
    Composite: Vesper, Boulder, S.A.C. (B)
 
    Composite: Vesper, Kenai Crewsers, Avalon (C)
 
    Composite: Fairmount, Vesper, Pocock, Whistler Rowing (D)
J. Stone/D. Ziff/S. Sargent/B. Hogan/
 
154 Mens Open J-K 1x
7
    College Club Seattle (A)
A. Wright
 
    Colorado Rowing (A)
H. Wurster
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
D. Tanhauser
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Pasternak
 
    Kenai Crewsers Rowing Club (J)
T. Demers/
 
155 Womens Club A 8+
7
156 Mixed C 4x
11
157 Mixed E 2x
18
158 Parent/Child M/D 2x
3
Sunday, August 18, 2019
159 PR1 Womens Masters 1x
1
160 PR1 Mens Masters 1x
0
161 PR2 Womens Masters Inclusive 2x
1
162 PR3 Mixed Masters Inclusive 4+
0
163 Mixed G 2x
13
164 Mixed E 8+
11
165 Mixed C 8+
13
166 Womens Open AA 4+
6
167 Mens Ltwt I-K 1x
7
    All American Rowing Camp, LLC (A)
P. Fuery
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
H. Spurway
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
D. Tanhauser
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
A. Lande
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
L. Seyler
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Cook
 
168 Womens Club F-K 4+
21
169 Mens Open F 2x
15
170 Womens Open D 4+
12
171 Mens Open D 8+
4
172 Womens Club B 4+
13
173 Mens Open B 1x
17
174 Mixed A 4x
10
175 Mixed H-K 2x
9
    Chinook Performance Racing (A)
S. Elsberg/M. Elsberg
 
    Colorado Rowing (A)
H. Wurster/M. Wurster
 
    Composite: Lake Washington, Martha's Moms (A)
J. Alberti/B. Smith
 
    North Cascades Crew (A)
D. Hoffmann/M. Neary
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Durfee/C. Sutliff
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/B. Pasternak
 
    Composite: Union, Duxbury Bay Maritime School (A)
H. Spurway/S. Donahue
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Weber/J. Everett
 
    Fairmount Rowing Association (I)
R. Sargent/S. Sargent
 
176 Mens Club A-D 4x
17
177 Mens Ltwt G 2x
4
178 Womens Open E 4x
15
179 Mens Ltwt E 2x
3
    Chinook Performance Racing (A)
R. Reichart/M. Nash
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Pietra/E. Ryan
 
180 Womens Ltwt C 1x
6
181 Mens Ltwt C 1x
5
182 Womens Open A 8+
6
183 Mens Open AA-A 2-
15
184 Womens Open B 2-
6
185 Mens Ltwt A 2x
4
186 Mens Open B-C 4-
9
187 Mens Open G-K 4-
10
188 Womens Open C 4-
6
189 Mens Ltwt H 1x
6
    612endurance Racing (A)
T. Palmer
 
    North Cascades Crew (A)
D. Hoffmann
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Young
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
P. Francis
 
    San Diego Rowing Club (A)
R. Orsi
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Cook
 
190 Womens Open F-K 8+
15
191 Mens Club F 4+
7
192 Womens Open D 4x
6
193 Mens Open D 4x
7
194 Womens Open B 1x
11
195 Mens Club B 4+
7
196 Mens Club D 4+
7
197 Womens Club A 4x
5
198 Womens Ltwt A 2x
5
    Composite: Alexandria, Greater Houston (A)
M. Maxwell/A. Clark
 
    Composite: Austin, Potomac (A)
G. Tran/R. Berman
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Conway/F. Tuite
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
P. Yeshewas/t. kline/
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
F. DePree/P. Malim
 
199 Womens Club D 4x
8
200 Mens Open G-K 4+
9
    Capital Rowing Club (A)
D. Spencer/M. Heslep/D. Lavin/D. Lippold/G. Abell (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
S. DeTeresa/D. Dunning/A. Busuioceanu/R. Yocum/M. Cassidy (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Bernfield/D. Sitek/D. Wojdyla/A. Baur/c. Boit (Cox)/
 
    Composite: Kenai Crewsers, Alexandria, Casitas Rowing, Colorado Rowing, College Club Seattle (A)
D. Tanhauser/T. Mueller/T. Demers/A. Wright/S. O'Connor (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Miller/L. Seyler/J. Hanson/L. Haberman/G. Percival (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
H. Baker/K. Fennelly/I. Hayes/J. Mulligan/K. Downey (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
K. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/A. Dolotov/K. Nguyen (Cox)
 
    Composite: CRI, Detroit Boat Club, Avalon, Casitas Rowing, Washington Rowing School (B)
R. Jones/D. Harralson/C. Scott/L. Curran/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Vesper, Rocky Mountain, Potomac, Detroit Boat Club (B)
M. Thibault/M. Gasper/M. Stormberg/C. Selden/K. Nieman (Cox)/
 
201 Womens Open E 4+
17
202 Mens Open E 4+
8
203 Womens Open C 2x
18
204 Mens Open C 8+
5
205 Womens Open A 1x
11
206 Mens Open A 4+
8
207 Mens Club E-K 4x
17
208 Mixed D 4+
9
209 Mixed B 4x
9
    Capital Rowing Club (A)
A. Rabus/R. Best/C. Elias/S. Acerra
 
    Everett Rowing Association (A)
A. Haack/J. Raab/K. Rice-Narusch/C. Seal
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Sanchez/L. Gunzelman/L. Odronic/J. Waterfield
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia/R. Klein/S. Cornish/S. Minc
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Levendowski/L. Schmieg/c. kubusek/A. Nichols
 
    Composite: Potomac, Sarasota Crew, ROCCS, Nashville (A)
C. Galvanek/J. Herring/C. McKenna-Monroe/V. Bryant
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
J. Hoskins/S. O'Hara/A. Oram/T. Hernacki
 
    San Diego Rowing Club (A)
T. Samph/T. Yee/T. Kidd/E. Odom
 
    Everett Rowing Association (B)
B. Tweedy/C. Alo/H. Hudson/T. Stemler
 
210 Womens Open G-K 2x
18
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change