Head of the Housatonic
- Oct 12, 2019
- head
- Housatonic River
- Shelton, CT (USA)
- Hosted By: New Haven Rowing Club
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 12, 2019 | |||||
7:30 AM | Coxswains Meeting | ||||
1 | 8:30 AM | 2- Open Men (No Juniors) | 6 |
||
2 | 8:30 AM | 1x Open Men (No Juniors) | 14 |
||
3 | 8:30 AM | 1x Junior Men | 25 |
||
4 | 8:45 AM | 1x Masters Men (40-49) | 6 |
||
5 | 8:45 AM | 1x Masters Men (50-59) | 17 |
||
6 | 8:45 AM | 1x Veteran Men (60-69) | 15 |
||
7 | 8:45 AM | 1x Masters Ltwt Men | 6 |
||
8 | 9:00 AM | 1x Masters Women (40-49) | 5 |
||
9 | 9:00 AM | 1x Open Women (No Juniors) | 15 |
||
10 | 9:00 AM | 1x Junior Women | 14 |
||
11 | 9:20 AM | 1x Masters Women (50-59) | 5 |
||
12 | 9:20 AM | 1x Masters Ltwt Women | 8 |
||
13 | 9:20 AM | 1x Veteran Men (70+) | 9 |
||
14 | 9:20 AM | 1x Veteran Women (60-70+) | 6 |
||
9:30 AM | BREAK | ||||
15 | 9:40 AM | 8+ Junior 2V Men (2nd 8+) | 35 |
||
16 | 9:50 AM | 8+ Masters Women | 11 |
||
17 | 9:50 AM | 8+ Junior 1V Women (1st 8+) | 15 |
||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Ronca/O. Hankey/A. Lefebvre/M. Roland/K. Roland/a. straight/C. Banks/A. Hall/A. Gabel (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Blanchard/B. Legenzowski/A. Brause/E. Simpson/C. Schmitz/P. WISE/A. Zavattaro/S. Gilroy/M. Lundberg (Cox)
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
|
||||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
O. Vavasour/F. Mooney/G. Insero/J. Ashton/G. McCann/N. Ashton/B. Dittrich/M. Rickman/G. Goodell (Cox)/
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
L. Barratt/M. Marra/J. Hooper/S. Hyde/E. Andersen/I. Blackburn/D. Loveless/M. Brody/L. Garnett (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
S. Craver/E. Wojnovich/A. Wisnoski/E. Heyeck/K. Harkins/r. cooper/R. Singh/N. Verlinde/S. Hu (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
K. Mihalis/I. Hummel/A. Snyder/S. King/L. Abreu/E. Goel/N. Cahill/D. Task/A. Cataldi (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
|
||||
Port Rowing (A) |
I. Argyros/A. Pantelias/L. Maroney/R. Fanning-Hughes/R. Katz/N. Siff-Scherr/S. Fieldman/S. Brett-Chin/M. Lanfant (Cox)
|
|
|||
Greenwich Academy (A) |
M. Brewer/M. Farello/C. Gehring/C. Sorbaro/S. Baker/s. hill/C. McEvoy - Johnston/M. Oh/I. Allard (Cox)/
|
|
|||
Greenwich Crew (C) |
|
||||
Manhasset Crew (A) |
|
||||
RowAmerica Rye (B) |
|
||||
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A) |
D. Millerman/G. Glynn/E. Clarke/M. Tompkins/K. Hartigan/E. Levy/A. Kristoferson/M. French/T. Mcguigan (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
10:00 AM | BREAK | ||||
18 | 10:10 AM | 2x Masters Mixed | 17 |
||
19 | 10:20 AM | 2x Masters Men | 18 |
||
20 | 10:20 AM | 2x Masters Women | 15 |
||
10:30 AM | BREAK | ||||
21 | 10:45 AM | 8+ Collegiate Men (IRA) | 21 |
||
22 | 10:45 AM | 8+ Collegiate Men (Non IRA) | 13 |
||
23 | 11:00 AM | 8+ Collegiate Women (Div I) | 31 |
||
24 | 11:10 AM | 8+ Collegiate Women (Non Div I) | 3 |
||
25 | 11:10 AM | 8+ Collegiate Novice Women (All Categories) | 4 |
||
26 | 11:20 AM | 4+ Masters Men | 14 |
||
27 | 11:20 AM | 8+ Collegiate Novice Men (All Categories) | 7 |
||
28 | 11:20 AM | 4+ Collegiate Women Novice (All Div) | 5 |
||
29 | 11:30 AM | 8+ Junior Novice Men | 27 |
||
30 | 11:30 AM | 8+ Junior 2V Women (2nd 8+) | 21 |
||
RowAmerica Rye (A) |
|
||||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
E. Enthoven/E. Arbogast/E. Paxton/E. Szych/I. Dugan/O. Andersen/C. Barkenbush/I. Heilbronn/E. Dziedzic (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Wilkowski/L. Johnson/O. Schnur/A. Millspaugh/G. Saviano/L. Jhamb/J. Brendel/H. Feldmeth/C. Minyo (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
G. Velaj/I. Ritchie/L. Adamo/I. Wilson/E. Krywosa/A. O'Connell/E. Moore/C. Wulff/V. Fu (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
C. Dua/C. Scordis/C. Adams/A. Mancuso/H. Szych/E. RODRIGUEZ-VAZQUEZ/O. Heilbronn/A. McAleer/A. Lucerne (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
|
||||
RowAmerica Rye (B) |
|
||||
Connecticut Boat Club (A) |
|
||||
Montclair High School (A) |
M. Weil/C. Schroeder/J. REIG/C. Obade/I. Moreno/S. Haynes/D. Troeller/L. Mann/A. Scandalios (Cox)
|
|
|||
Greenwich Academy (A) |
T. Gray/J. Guo/e. cutting/C. Batres/E. McIntyre/M. Sweet/T. Salli/A. Howe/C. Daruwala (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
E. deVries/A. Byrne/K. Cuneo/S. Grosky/A. DePaulo/A. Letts/Z. Goodness/l. farbent/S. Shea (Cox)/
|
|
|||
Greenwich Crew (C) |
K. Mootabar/A. Shulman/M. Marshall/S. Porigow/I. Busch/M. Kassaris/j. lubarsky/s. lamine/A. Aravides (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (B) |
A. Starbuck/F. Meyer/E. Demefack/M. Senecal/Z. Larkey/K. Petroff/O. Duffy/S. Bloomstein/m. hannan (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
|
||||
Sagamore Rowing Association (A) |
M. Coor/M. Benabraham/I. DiMeo/A. Grassi/A. Scorzari/R. Schmitz/K. Corcoran/C. Fuschetto/j. sukoff (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
|
||||
Connecticut Boat Club (B) |
|
||||
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A) |
E. Clarke/I. Falcone/S. Falcone/E. Veneable/V. Saravanan/S. Brizzi/A. Wilkinson/E. Levy/G. Glynn (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
|
||||
RowAmerica Rye (C) |
|
||||
Montclair High School (C) |
H. Robinson/F. Stanton/H. Nintzel/V. Bivas/N. Cahill/B. Braun-Arnold/k. bismal/m. kurtulus/M. Padberg (Cox)
|
|
|||
31 | 11:50 AM | 8+ Junior Novice Women | 15 |
||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
Connecticut Boat Club (A) |
|
||||
RowAmerica Rye (A) |
|
||||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
R. Sidebottom/C. Schneider/N. Mercora/N. Devine/J. Miller/S. Kaputa/M. Crane/A. Yu/S. Vemula (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
S. Neitzell/L. Koester/E. Zukauskas/M. Ratner/K. Cohen/I. Benison/G. Ioffe/M. Cernigliaro/F. McKenzie (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
B. Bordier/N. Urquiaga/M. Jhamb/D. Wilkowski/S. Gagliardo/K. Athan/N. Rosell/E. Feldmeth/L. Dodaro (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (C) |
S. Asa/S. Hopson/L. Nguyen/A. Gruvberg/J. Hurst/V. Barry/M. Prawl/P. Van Tuijl/S. Goldman (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
|
||||
RowAmerica Rye (B) |
|
||||
Greenwich Academy (A) |
E. Carroll/D. Fauser/H. Armstrong/L. De La Sierra/E. Spaulding/G. Asness/H. Servin-DeMarrais/M. Azrak/M. Juneja (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
|
||||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
|
||||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
V. Zerbo (Cox)
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
R. Donovan/K. Edmunds/S. Lopez/L. Flynn/A. Jones/M. Epping/M. Foote/S. Staubach/C. Tice (Cox)/
|
|
|||
The Port Jefferson Rowing Club (A) |
H. Biedenkapp/S. Ulinski/V. Grosskopf/S. Louser/E. Milton/E. Star/K. Chambers/R. Russ/O. Zimmerman (Cox)
|
|
|||
32 | 11:50 AM | 4+ Junior 2V Women (2nd 4+) | 23 |
||
12:15 PM | LUNCH BREAK | ||||
33 | 1:45 PM | 8+ Junior 1V Men (1st 8+) | 24 |
||
34 | 2:00 PM | 4x Junior Men | 24 |
||
35 | 2:00 PM | 4+ Collegiate Women (Div I) | 13 |
||
36 | 2:15 PM | 4x Junior Women | 18 |
||
37 | 2:15 PM | 4+ Junior 2V Men (2nd 4+) | 32 |
||
38 | 2:30 PM | 4+ Collegiate Women (Non-Div I) | 5 |
||
39 | 2:30 PM | 4+ Collegiate Novice Men (All categories) | 6 |
||
40 | 2:30 PM | 4+ Masters Women | 21 |
||
41 | 2:30 PM | 2- Open Women (No Juniors) | 5 |
||
2:45 PM | BREAK | ||||
42 | 3:00 PM | 4+ Open Men | 4 |
||
43 | 3:00 PM | 4+ Collegiate Men (Non IRA) | 11 |
||
44 | 3:00 PM | Yale Alumni Eights | 11 |
||
45 | 3:10 PM | 8+ Masters Men | 11 |
||
46 | 3:10 PM | 4x Masters Men | 7 |
||
47 | 3:20 PM | 4x Masters Women | 13 |
||
48 | 3:30 PM | 4+ Junior 1V Men (1st 4+) | 31 |
||
49 | 3:40 PM | 4+ Junior 1V Women (1st 4+) | 28 |
||
50 | Beachfront Tent Sites | 11 |
|||
Greenwich Academy |
|
||||
Greenwich Crew |
|
||||
Greenwich Crew |
|
||||
Greenwich Crew |
|
||||
Manhasset Crew |
|
||||
New Canaan High School Crew |
|
||||
Port Rowing |
|
||||
Port Rowing |
|
||||
RowAmerica Rye |
|
||||
RowAmerica Rye |
|
||||
The Port Jefferson Rowing Club |
|
||||
51 | Waterfront Tent Sites | 24 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change