Stotesbury Cup Regatta
- May 16, 2008 To May 17, 2008
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 16, 2008 | |||||
1 | Adaptive 2x | 2 |
|||
2 | Boys Freshman Eight | 43 |
|||
3 | Girls Freshman Eight | 37 |
|||
4 | Girls Junior Double | 20 |
|||
5 | Boys Junior Double | 19 |
|||
Cardinal Mooney High School |
A. Negroski/J. Corry
|
|
|||
Conestoga Crew Club |
|
||||
E.L.Crossley Secondary School |
M. Ventresca/D. Makken/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
B. Hancock/N. Lovitt
|
|
|||
Friends' Central School |
D. Weiss/E. Sorensen
|
|
|||
Gar-Field Crew Boosters, Inc. |
S. Huyck/K. Kolomichuk
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club |
E. LaMont/N. Newhall/
|
|
|||
Malvern Preparatory School |
D. Matasic/B. Doughty
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
C. Dent/Z. Johnson
|
|
|||
Montclair High School |
G. Cochran/E. Orloff/
|
|
|||
North Jersey Rowing |
J. Fernandez/L. Romo
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) |
D. Abreu/M. Delgado
|
|
|||
Radnor High School Crew Club |
B. Yeager/B. Slocum
|
|
|||
Riverhead High School |
D. Gould/E. O'Neill
|
|
|||
Roman Catholic High School |
J. Lee/D. Giorgio
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG |
G. Anthony/P. Schweitzer/
|
|
|||
The Haverford School |
M. Ryan/T. Dougherty/
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew |
R. Lewis/R. Cunningham
|
|
|||
Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. |
Q. Boyes/C. Yeager
|
|
|||
6 | Boys Junior Four | 54 |
|||
7 | Girls Junior Four | 62 |
|||
8 | Girls Ltwt Double | 18 |
|||
9 | Boys Ltwt Double | 21 |
|||
10 | Girls Junior Eight | 44 |
|||
11 | Boys Junior Eight | 41 |
|||
12 | Boys Junior Quad | 14 |
|||
13 | Girls Junior Quad | 18 |
|||
14 | Girls Ltwt Eight | 19 |
|||
Alexandria City HS |
M. Epperson/H. Lenneman/M. Cashion/B. Robson/B. Shipp/E. Carlisle Reske/E. Smith/E. Janye/K. Poff (Cox)/
|
|
|||
Allderdice High School Crew Team |
M. Hartman/E. Stadterman/K. Korzeniwsky/N. Peters/V. Michael/E. Gitchel/A. Rosenfeld/E. Portillo/M. Walter (Cox)/
|
|
|||
Broadwater Academy Rowing Club |
A. Hurst/K. Keyes/A. Doughty/C. Derby/S. Golibart/R. Seaman/E. Vincent/M. Vaughn/J. Smith (Cox)/
|
|
|||
Camden Catholic High School Rowing Club |
S. Stine/S. Magowan/J. Resor/M. Petronis/O. DiGerolamo/K. Rooney/A. Gulite/M. Linka/A. Eichfield (Cox)/
|
|
|||
Crew Boosters of Winter Park |
J. Horbert/M. Taylor/T. Cooper/S. Patterson/C. Curto/H. Stark/E. Tainsh/S. Baxter/M. Bendixen (Cox)/
|
|
|||
D.C. Strokes Rowing Club |
V. Stewart/M. Kemper/A. Potter/A. Bradford/S. Grady/R. Walther/M. Hogue/R. Conti/V. Smoter (Cox)/
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
K. Sarah/J. Stark/W. Amber/B. Alex/T. Elizabeth/N. Alix/W. Kayla/T. Marissa/D. Summers (Cox)/
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
M. Kontonicolas/B. Badger-Watson/A. Morgan/D. Amin/H. O'Hala/S. Lewis/C. Epstein/L. Stringer/K. McHale (Cox)/
|
|
|||
Haddonfield Crew Club |
A. Kolaski/E. Lawes/A. Seneski/e. fuhrmeister/S. Scalese/M. Ablonczy/J. Durkin/K. Robertson/E. Strauss (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School |
C. Thomas/C. Houser/K. Wolf/M. Fitzpatrick/M. Curran/J. Guenther/C. McClure/A. Freedman/K. Hudak (Cox)
|
|
|||
Kearny High School |
B. Fearon/H. Kane/J. Ferreira/M. Mahon/A. Kulvicaite/N. Lam/J. Perry/J. Jutkiewicz/N. Pharai (Cox)
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
J. Fant/A. Connolly/A. Ganey/K. Ray/L. Newby/R. Newby/M. Nguyen/M. Jarris/C. Sabo (Cox)/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
C. Hecht/C. Warren/L. Gholimasgarha/D. Fisher/K. Bader/C. Mastrostefano/H. Harper/S. Lockhart/E. Parker (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy |
M. Houston/T. Baccile/D. Byrne/O. Nowinski/M. Callahan/B. Wertan/C. Soper/C. Wolfe/J. Mazza (Cox)/
|
|
|||
Moorestown Rowing Club |
c. geaney/H. Carpino/O. Sterling/C. Slight/K. Kraemer/K. Schaffer/L. Andrew/K. DiSpirito/L. Martin (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
|
||||
Radnor High School Crew Club |
A. Hartman/J. Levenberg/A. Pegues/A. Alexander/A. Silverman/A. Reid/S. Faulkner/K. Flail/L. Press (Cox)/
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters |
J. Merek/E. Smith/M. Cleary/K. Galvez/J. Taylor/J. Diallo/M. MIller/C. Mullen/B. Wilson (Cox)
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
M. Burks/E. Shevlin/O. Twyman/L. Kinneberg/E. Matusiewicz/S. Talbot/A. Biegun/C. Brezina/S. Thomas (Cox)/
|
|
|||
15 | Boys Ltwt Eight | 19 |
|||
16 | Boys Ltwt Four | 38 |
|||
B-CC High School Crew Boosters |
|
||||
Baltimore Rowing Club |
E. Ziegler/W. Gore/R. Pederson/J. Bruch/A. Turner (Cox)/
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
P. Walsh/J. Kyker/P. Murray/C. Ring/E. Cummins (Cox)/
|
|
|||
Blair Academy Crew |
R. Boyle/N. Reichel/L. Duffy/C. Winn/E. Panicucci (Cox)
|
|
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School |
L. D'Ambrosio/D. Dartnell/J. Gentile/B. Bigelow/A. Jones (Cox)
|
|
|||
CCCRC |
E. Crocker/R. Svenson/L. Henderson/R. Wheeler/J. Chang (Cox)
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
F. Mayr/K. Campeau/A. Keating/G. Pupo/S. Whitehall (Cox)/
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
P. Egnor/C. Wray/J. Hoang/m. Biello/J. Fox (Cox)/
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
J. DeGaetano/L. Warnock/A. Castaneda/B. Yonish/H. Sawyer (Cox)
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
J. Heimburger/M. Heaney/B. Kram/D. Collins/K. Hazelwood (Cox)/
|
|
|||
Governor Simcoe Secondary School |
C. Beedling/E. Woelfl/B. O'Neill/T. Sullivan/M. Harper (Cox)/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
A. Kraft/M. Pietrantonio/P. Harrell/B. Hulse/H. Warmack (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club |
S. Roberts/J. Taylor/C. Newell/G. Kastenberg/M. Carroll (Cox)
|
|
|||
Harriton High School |
A. Kassner/A. Schechter/M. Fagan/T. Angeloni/C. Wortley (Cox)/
|
|
|||
Holy Spirit Alumni |
M. O'Hagan/I. Deibert/Z. Bauman/J. Cuozzo/J. Axelrod (Cox)
|
|
|||
Huntington High School |
S. Correll/B. Jensen/J. West/R. Pavelka/D. Lillienstein (Cox)
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. |
A. Kitzmiller/S. Scott/S. Wayland/L. Meyer/J. Perez (Cox)/
|
|
|||
Kearny High School |
D. Estevao/A. Daoud/I. Grigorovich/E. Cacamis/S. Gennace (Cox)
|
|
|||
La Salle College High School |
N. Rizzuto/D. Paul/M. Pyrih/I. Schieve/R. Nave (Cox)
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
|
||||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes |
K. Walraven/R. Hall/C. Hall/M. Kelly/B. Ciccone (Cox)/
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) |
|
||||
Lyme-Old Lyme High School |
|
||||
Manhasset Crew |
G. Politidis/S. Cobos/W. Pilavas/T. Vouzakis/A. Graziano (Cox)
|
|
|||
Mathews High School Crew |
M. Bass/Z. Garcia/C. Lyell/A. Merz/S. Johnson (Cox)/
|
|
|||
Norfolk Collegiate School |
A. Atkins/A. Strauss/C. Powers/C. Whitney/K. Conn (Cox)/
|
|
|||
North Jersey Rowing |
J. Cahayla-Wynne/T. Duran/M. Owens/T. Phillips/A. Gonzalez (Cox)
|
|
|||
Northeast Catholic High School |
M. Walton/F. Tieri/J. Driscoll/S. Clark/M. Shuster (Cox)/
|
|
|||
Peddie School |
B. Perry/T. Parks/A. Bertino-Reibste/M. Johnson/K. Chester (Cox)/
|
|
|||
South County Crew Club |
M. Katz/T. Royce/J. Gongloff/J. Chapman/I. Ward (Cox)/
|
|
|||
Spackenkill Rowing Club |
B. Jones/F. Tavarez/A. Shaffer/C. McLean/J. Sobotko (Cox)
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew |
|
||||
St. Joseph's Preparatory School |
G. Taras/P. Scannapieco/J. Reilly/S. Travers/G. Schrier (Cox)/
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA |
|
||||
The Haverford School |
E. Caughlin/J. Bickhart/B. Greco/D. Noone/C. Gallagher (Cox)/
|
|
|||
The Hun School |
|
||||
Upper Merion High School |
A. Vuotto/D. DiCastelnuoco/K. Priest/M. Gheopreal/S. Patel (Cox)/
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
D. Stern/A. Narro/H. Powell/R. Dean/Y. Habtemichael (Cox)/
|
|
|||
17 | Girls Ltwt Four | 39 |
|||
18 | Girls Senior Double | 15 |
|||
19 | Boys Senior Double | 24 |
|||
20 | Boys Second Eight | 24 |
|||
21 | Girls Second Eight | 21 |
|||
22 | Girls Senior Quad | 17 |
|||
23 | Boys Senior Quad | 12 |
|||
24 | Boys Senior Single | 31 |
|||
25 | Girls Senior Single | 19 |
|||
26 | Boys Senior Four | 52 |
|||
Allderdice High School Crew Team |
P. Alter/S. Caplan/E. Stadterman/E. Perez/M. Reisman (Cox)/
|
|
|||
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. |
R. Tremblay/J. Olson/K. Peabody/M. Masci/M. Gioquindo (Cox)
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
D. Phan/N. Swider/M. McCabe/R. Nagel III/B. McCormack (Cox)/
|
|
|||
Blair Academy Crew |
M. Gallira/M. Mayes/E. Anderson/S. Patane/J. Bowditch (Cox)
|
|
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School |
R. Ciamaichelo/C. Egan/J. Shank/R. Eife/C. McElhenney (Cox)
|
|
|||
Camden Catholic High School Rowing Club |
P. Worthington/J. Rubini/T. Goetz/A. Lehman/G. Hutchinson (Cox)
|
|
|||
Chaminade High School |
V. Marchetta/R. Walsh/G. Henriquez/M. Sena/B. Babwah (Cox)/
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. |
A. Weeks/J. Okai/Z. Torres/C. Valotta/P. Ciervo (Cox)
|
|
|||
Conestoga Crew Club |
|
||||
DeMatha Catholic High School |
S. Harder/W. Massimini/D. Peacock/G. Meyer/B. Carroll (Cox)
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
B. Cushnie/J. Bath/C. Macchesney/K. Jason/K. Wiens (Cox)/
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
B. Yousseff/B. Hanna/S. Villaluna/L. Houmis/M. Graham (Cox)
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc |
|
||||
Fairfax High School Crew |
J. Green/J. Goings/A. Neblett/E. Enciso/A. Ghate (Cox)/
|
|
|||
Father Judge High School |
R. Reifsnyder/C. Lutz/K. Judge/J. Mortimer/C. Mee (Cox)/
|
|
|||
Fordham Preparatory School |
|
||||
Georgetown Day School Crew |
R. Simon/J. Rosenfeld/S. Klores/H. Geria/K. Thompson (Cox)/
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club |
A. Tate/K. Blalock/A. Karzoun/J. Earley/M. Chodakewitz (Cox)/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. Ross/N. Jones/G. Beckwith/J. Morris/J. Richardson (Cox)/
|
|
|||
Haddonfield Crew Club |
M. Oatway/T. Zaleski/G. Gerber/H. McAdams/A. Pescatore (Cox)
|
|
|||
Harriton High School |
C. Udren/M. Eckrich/A. Fatatis/D. Dolan/E. Schlesinger (Cox)/
|
|
|||
Holy Spirit Alumni |
M. Mirabella/F. Agli/M. Hopp/B. Hegarty/R. Tyszka (Cox)
|
|
|||
Huntington High School |
A. Pavelka/S. Petrylka/Z. Lustberg/J. Correll/J. Daidone (Cox)
|
|
|||
Juniper Rowing Club |
Z. Gorman/B. Urbon/D. Staples/A. Browder/D. Zimmerman (Cox)/
|
|
|||
Kearny High School |
W. Lyman/M. Kuzmicki/B. Tavarez/T. Gaspar/S. Carvalho (Cox)
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
|
||||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes |
G. Smith/B. Smith/G. Incorvaia/?. Van Buren/S. Hartmann (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) |
|
||||
McLean High School Crew Club, Inc. |
C. Lockhart/P. Cofrancesco/J. Pace/K. Gallager/L. Vamberi (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club |
M. Farrell/J. Brosch/G. D'Avino/T. Farrell/Z. Call (Cox)/
|
|
|||
North Jersey Rowing |
C. DeNicola/C. Kozlowski/W. Martin/C. Wiswesser/S. Enders (Cox)
|
|
|||
Northeast Catholic High School |
W. Palumbo/B. Ficco/S. Pastor/B. Joyce/M. Shuster (Cox)/
|
|
|||
NSU University School |
M. Stewart/C. Gillig/Z. Nichols/D. Udden/S. Ginsberg (Cox)/
|
|
|||
Nutley High School Crew |
W. Pugliese/P. Sainz/A. Petronico/T. Apicella/C. Semper (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
M. Lugg/A. Kesselman/D. Lang/K. McKnight/K. Jensen (Cox)/
|
|
|||
Oakton High School |
C. Glomb/N. Hussein/E. Ward/Z. Chesser/B. Nero (Cox)/
|
|
|||
Peddie School |
P. Burd/J. Baffa/W. Nebel/C. Antaya/L. Wyrick (Cox)/
|
|
|||
Pine View High School |
|
||||
Poughkeepsie High School |
J. Mccabe/C. Mccabe/M. Lewis/E. Chamberas/J. MacElveen (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club |
J. Cox/C. Zielinski/P. VanDeBeek/G. Greendyk/S. Leisk (Cox)
|
|
|||
Roman Catholic High School |
J. Pagano/M. Foster/D. Tietjen/X. Alexander/M. Shackleton (Cox)
|
|
|||
Sir Winston Churchill Secondary School |
N. Rogers/R. Smith/M. Kuchapski/J. Bennett/J. Parker (Cox)/
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew |
|
||||
St. Augustine Preparatory High School |
C. Dinger/K. Linton/S. Lucchesi/K. Calemmo/M. Smith (Cox)/
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School |
R. Tobia/T. Dennis/P. Lastner/J. Bailey/M. Connolly (Cox)/
|
|
|||
St. Mark's HS Rowing |
K. Hobbs/C. Worsh/B. McAuliffe/J. Murphy/L. Vari (Cox)/
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA |
|
||||
The Haverford School |
R. Bickhart/M. Scheuritzel/A. Yoel/L. Cantor/H. Berkman (Cox)
|
|
|||
The Hun School |
|
||||
Vineland High School |
J. Clifford/R. Hayes/M. Grudzien/P. Grudzien/J. McCarty (Cox)
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
M. Weyrick/S. Berrigan/C. Tubbs/B. Rehman/W. Price (Cox)/
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. |
J. Gallagher/B. Hughes/B. Barber/M. Finelli/D. Martin (Cox)/
|
|
|||
27 | Girls Senior Four | 47 |
|||
28 | Boys Senior Eight | 39 |
|||
29 | Girls Senior Eight | 37 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change