Head of the Cuyahoga Regatta
- Sep 21, 2019
- head
- Cuyahoga River
- Cleveland, OH (USA)
- Hosted By: Cleveland Rowing Foundation
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, September 21, 2019 | |||||
1 | 8:00 AM | Womens Open 2- | 6 |
||
2 | 8:00 AM | Mens Jr 1x | 14 |
||
3 | 8:10 AM | Womens Jr Ltwt 8+ | 6 |
||
4 | 8:15 AM | Women's Rec 8+ | 7 |
||
5 | 8:20 AM | Womens Masters 2x | 2 |
||
6 | 8:25 AM | Womens Jr 4+ | 21 |
||
7 | 8:35 AM | Womens Jr 2nd 4+ (HS JV also OK) | 23 |
||
8 | 8:45 AM | Womens Open 2x | 2 |
||
9 | 8:50 AM | Mens Masters 1x (A-C) | 5 |
||
10 | 8:50 AM | Mens Masters 1x (D-F+) | 14 |
||
11 | 9:00 AM | Mens Open 1x | 8 |
||
12 | 9:05 AM | Mens Jr Ltwt 8+ | 7 |
||
13 | 9:10 AM | Womens Masters 4+ | 14 |
||
14 | 9:10 AM | Mens Open Novice 4+ | 5 |
||
15 | 9:20 AM | Mixed Rec 8+ | 12 |
||
Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A) |
N. Abers/J. Terry/J. Odrzywolski/M. Abers/L. Smith/J. Odrzywolski/M. Mack/C. Samuelson/E. Abers (Cox)
|
|
|||
Parkersburg South HS Crew (A) |
A. Shreeves/L. Abilmona/A. Hedges/E. Carmicle/O. Burris/C. Oak/a. marshall/R. Adams/K. Crites (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
C. Wardwell/M. Whitehouse/K. Behan/J. Reddig/C. Kress/A. Kahn/D. Alta/A. Bonfiglio/t. tbd (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
N. Pirrone/L. Childs/J. Brzyscz/B. Luther/D. Halda/G. Chunyo/C. Williamson/P. Leebove/K. Abbott (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
J. Klima/D. Samson/R. Jochems/D. Byler/H. Botkin-Doty/R. Jackson-Stone/H. Roy/K. Botkin-Doty/S. Clark (Cox)
|
|
|||
Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (B) |
s. montgomery/J. Baer/m. sorenson/C. McChesney/K. Conner/M. Jones/D. Paterniti/J. Martin/A. Barron (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
P. Dooley/J. Manly/M. Gillis/D. Hake/J. Mulcahy/C. Hammack/C. Johnson/L. McCutcheon/G. Ward (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
M. Quinn/R. Singer/R. Martel/C. Schlenkerman/J. Buynak/M. Rome/L. Livermore/M. Lugasy/E. McCauley (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (C) |
B. Rauhe/L. Redman/P. Rauhe/T. Davis/K. Kilbane/J. Ryan/E. Kampman/C. Davis/D. Hess (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (D) |
k. norchi/m. atwell/M. Kungl/M. Bauman/B. Leusch/G. Ramba/P. Leddy/A. Henderson/E. Tobin (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (E) |
C. Creagh/N. Farinacci/J. Vernier/J. Grimes/G. Grimes/M. Grimes/M. Singer/J. Mannino/K. Gaser (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (F) |
W. Mateo/N. Braman/B. Cymanski/M. Suster/M. Suster/Y. Grasso/C. Kennedy-Schroeder/E. Stewart/L. Pappadakes (Cox)
|
|
|||
16 | 9:25 AM | Womens Jr Novice 8+ "Special Trophy" Sponsored by the Foundry | 15 |
||
17 | 9:40 AM | Womens Jr 1x | 4 |
||
18 | 9:50 AM | Mens Masters 2x | 7 |
||
Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A) |
P. Boger/P. Leachko
|
46.6 (55)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
3.8 (35)
|
||||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
T. Slater/J. King
|
26.2 (48)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
E. Krengel/C. Gates
|
43.3 (54)
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
M. Dolence/A. Pappas
|
5.9 (37)
|
|||
Composite: Greater Columbus, Unaff. (USA) (B) |
P. Tsebro/R. Briggs
|
15.2 (43)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
J. Roberts/C. Braun
|
26.2 (48)
|
|||
19 | 9:55 AM | Womens Open Novice 4+ | 0 |
||
20 | 10:00 AM | Mens Jr 2x | 18 |
||
21 | 10:10 AM | Womens Open 1x | 6 |
||
22 | 10:20 AM | Womens Masters 1x (A-C) | 3 |
||
23 | 10:20 AM | Womens Masters 1x (D-F+) | 0 |
||
24 | 10:25 AM | Mens Open 8+ "Special Award Event" | 9 |
||
25 | 10:35 AM | Mens Jr Novice 8+ | 18 |
||
26 | 10:45 AM | Mens Rec 4+ | 3 |
||
27 | 10:55 AM | Mens Masters 8+ | 5 |
||
28 | 11:00 AM | Mens Jr 4+ | 15 |
||
29 | 11:10 AM | Mens Jr 2nd 4+ (HS JV also OK) | 20 |
||
30 | 11:30 AM | Womens Open 4+ | 10 |
||
31 | 11:40 AM | Womens Jr Novice 4+ | 17 |
||
32 | 11:55 AM | Mens Open 2x | 5 |
||
33 | 12:00 PM | Womens Jr 2x | 15 |
||
34 | 12:10 PM | Womens Rec 4+ | 5 |
||
35 | 12:20 PM | Mixed Open 8+ | 8 |
||
36 | 1:20 PM | Mens Open Novice 8+ | 5 |
||
37 | 1:20 PM | Mixed Masters 2x | 10 |
||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
G. Allen/J. Heaslip
|
0.1 (28)
|
|||
Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A) |
D. Loll/m. sorenson
|
72.8 (62)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
C. Kochanek/B. Wyslouzil
|
57.1 (58)
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
M. Evans/B. White
|
46.6 (55)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
S. BonDurant/N. Holston
|
43.3 (54)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
A. Porter/S. Sydlik
|
2.9 (34)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
E. Batts/A. Nino de Rivera Frost
|
4.8 (36)
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
R. Dolence/A. Pappas
|
0.0 (20)
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
E. Rathburn/D. Rathburn
|
15.2 (43)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (B) |
M. Keys/A. Meyerhoff
|
15.2 (43)
|
|||
38 | 1:25 PM | Mens Jr Novice 4+ | 10 |
||
39 | 1:35 PM | Mens Open 2- | 2 |
||
40 | 1:45 PM | Womens Open 8+ "Special Award Event" | 5 |
||
41 | 1:50 PM | Womens Open Novice 8+ | 4 |
||
42 | 1:50 PM | Mixed Rec 4+ | 4 |
||
43 | 2:00 PM | Womens Jr 8+ "Special Award Event" | 11 |
||
44 | 2:10 PM | Womens Jr 2nd 8+ (HS JV also OK) | 14 |
||
45 | 2:20 PM | Mens Jr 8+ "Special Award Event" | 11 |
||
46 | 2:30 PM | Mens Jr 2nd 8+ (HS JV also OK) | 16 |
||
47 | 2:40 PM | Womens Masters 8+ "Special Trophy" Sponsored by the NEORSD | 6 |
||
48 | 2:45 PM | Mens Jr Ltwt 4+ | 8 |
||
49 | 2:50 PM | Mens Open 4+ | 7 |
||
50 | 3:00 PM | Mens Masters 4+ | 12 |
||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
43.3 (54)
|
||||
Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A) |
P. Boger/P. Leachko/s. montgomery/N. Abers/E. Abers (Cox)
|
46.6 (55)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
26.2 (48)
|
||||
Indianapolis Rowing Center (A) |
D. Helms/L. bechtel/M. Robinson/T. Kryder-Reid/K. Kavanagh (Cox)
|
95.0 (67)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
M. McGuire/K. Devenitch/D. Ingham/J. Bromberg/E. Sabo (Cox)
|
17.2 (44)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
J. Kozak/A. Nino de Rivera Frost/D. Oldfield/E. Meister/E. Anthopoulos (Cox)
|
5.9 (37)
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (B) |
26.2 (48)
|
||||
Detroit Boat Club Crew (B) |
53.5 (57)
|
||||
Western Reserve Rowing Association (B) |
J. O'Donnell/E. Krengel/P. Kopp/R. Eckles/L. Sass (Cox)
|
64.7 (60)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (C) |
W. Rickman/C. Beck/M. Campbell/G. Farrell/S. Berkson (Cox)
|
7.2 (38)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (D) |
S. Liberman/F. Campbell/K. Watterson/M. Costanzo/L. Sass (Cox)
|
46.6 (55)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (E) |
M. Eisen/R. Abady/G. Clark/R. Sebbio/A. Chanakas (Cox)
|
68.7 (61)
|
|||
51 | 3:05 PM | Womens Jr Ltwt 4+ | 9 |
||
52 | 3:10 PM | Mens Open 4x | 5 |
||
53 | 3:15 PM | Womens Open 4x In honor of Zita Varnelis "Special Award Event" | 10 |
||
54 | 3:20 PM | Mixed Open 4x | 2 |
||
55 | 3:20 PM | Mixed Inclusion 4+ "Special Trophy" Sponsored by the Port of Cleveland | 2 |
||
56 | 3:25 PM | Mixed Inclusion 2x | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change