Schuylkill Navy Regatta
- Jun 14, 2008
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, June 14, 2008 | |||||
01 | Disabled Double - 1000 meters | 3 |
|||
02 | Mens Novice Single - 1000 meters | 10 |
|||
03 | Womens Novice Singles - 1000 meters | 9 |
|||
04 | Mens Open 2- | 2 |
|||
05 | Womens Open 2- | 0 |
|||
06 | Masters Mixed Double - 1000 meters | 14 |
|||
07 | Mens Masters Four - 1000 meters | 10 |
|||
08 | Womens Masters Four - 1000 meters | 15 |
|||
09 | Womens Masters Single - 1000 meters | 18 |
|||
Alexandria Community Rowing |
N. Faigen
|
15.6 (52)
|
|||
Bachelors Barge Club |
S. Cohen
|
19.6 (55)
|
|||
Bachelors Barge Club |
J. Michel
|
22.5 (57)
|
|||
Bachelors Barge Club |
K. Tetlow
|
50.6 (72)
|
|||
Bachelors Barge Club |
T. Hogan
|
19.6 (55)
|
|||
Baltimore Rowing Club |
P. Merkle
|
15.6 (52)
|
|||
Capital Rowing Club |
M. Fryc
|
2.0 (36)
|
|||
Cooper Rowing Club |
F. Rotzko
|
0.9 (33)
|
|||
GMS Rowing Center |
K. Lhomm
|
21.0 (56)
|
|||
Greenwich Crew |
K. Blankley
|
1.2 (34)
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) |
D. Cenit
|
5.6 (42)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
I. Ghitelman
|
16.9 (53)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
K. Agersborg
|
9.0 (46)
|
|||
Vesper Boat Club |
C. Scott
|
10.0 (47)
|
|||
Vesper Boat Club |
B. Meehan
|
5.6 (42)
|
|||
Vesper Boat Club |
E. Carver
|
40.0 (67)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
J. Casey
|
0.0 (28)
|
|||
Yorktown High School |
C. Dinion
|
7.2 (44)
|
|||
10 | Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters | 6 |
|||
11 | Mens Ltwt Single | 4 |
|||
12 | Womens Ltwt Single | 0 |
|||
13 | Womens Intermediate Ltwt Single | 3 |
|||
14 | Mens Intermediate Ltwt Single | 6 |
|||
15 | Womens Intermediate Single | 4 |
|||
16 | Mens Intermediate Single | 8 |
|||
17 | Mens Senior Single | 0 |
|||
18 | Womens Open Single | 3 |
|||
19 | Mens Open Single | 8 |
|||
20 | Womens Junior Single | 5 |
|||
21 | Mens Junior Single | 6 |
|||
Crescent Boat Club |
M. Bryan
|
|
|||
Crescent Boat Club |
J. Lees
|
|
|||
Navesink River Rowing |
M. Little
|
|
|||
Navesink River Rowing |
G. Charte
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
C. Morel
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
T. Dougherty
|
|
|||
22 | Mens Masters Single - 1000 meters | 29 |
|||
23 | Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters | 3 |
|||
24 | Mens Open 4 w/o | 2 |
|||
25 | Mens Intermediate Pair w/o | 6 |
|||
26 | Womens Intermediate Pair w/o | 0 |
|||
27 | Womens Masters Double - 1000 meters | 29 |
|||
Bachelors Barge Club |
N. Dormans/S. Behrend
|
11.4 (50)
|
|||
Bachelors Barge Club |
S. Butterweck/S. Cohen
|
12.4 (51)
|
|||
Bachelors Barge Club |
E. Villa Kaufer/E. Manduchi
|
2.6 (38)
|
|||
Baltimore Rowing Club |
P. Merkle/H. Hutton
|
14.6 (53)
|
|||
Baltimore Rowing Club |
B. Lawrence/L. Bolin
|
0.8 (33)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
K. Ellis/L. McCarthy
|
15.7 (54)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
M. Mark/C. Tropp
|
18.2 (56)
|
|||
Cooper Rowing Club |
F. Rotzko/E. Normoyle
|
4.9 (42)
|
|||
Cooper Rowing Club |
J. Close/K. Brown
|
7.8 (46)
|
|||
GMS Rowing Center |
K. Lhomm/K. Simmons
|
15.7 (54)
|
|||
Greenwich Crew |
B. O'Neill/G. Abbott
|
16.9 (55)
|
|||
Greenwich Crew |
C. DelSavio/J. Lawton
|
4.9 (42)
|
|||
Greenwich Crew |
K. Blankley/A. Branan
|
0.5 (32)
|
|||
New York Rowing Association |
S. FitzGerald/L. Rubin
|
0.1 (29)
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) |
H. Woznack/D. Cenit
|
1.7 (36)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
L. Aust/S. Woods
|
7.8 (46)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
N. Levitsky/d. van Mol
|
5.5 (43)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
M. Durand/S. Sales
|
0.0 (0)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
D. Brumble/M. Case
|
14.6 (53)
|
|||
Potomac Boat Club |
G. Edie/C. Durfee
|
32.9 (66)
|
|||
Potomac Boat Club |
K. Hughes/J. Rone
|
19.4 (57)
|
|||
Potomac Boat Club |
L. Pomerance/J. Finsen
|
28.0 (63)
|
|||
Potomac Boat Club |
L. Hall/E. Becton
|
16.9 (55)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
A. Skor/H. Schley
|
7.0 (45)
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
S. Carlson/S. Folan
|
10.5 (49)
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
S. Mikesic/J. Odenheimer
|
18.2 (56)
|
|||
Vesper Boat Club |
C. Scott/B. Meehan
|
6.2 (44)
|
|||
Vesper Boat Club |
M. Cooney/S. Griffith
|
10.5 (49)
|
|||
Vesper Boat Club |
K. Tetlow/J. Michel
|
29.6 (64)
|
|||
28 | Womens Junior Four w/ Cox | 4 |
|||
Crescent Boat Club (A) |
J. Lees/J. Lees/K. Hand/R. Shannon/G. Maura (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
E. Ciccotti/C. McKinney/R. Howard/B. Gribbin/S. Grims (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
F. Bastone/A. Biaggi/C. Boxer/A. Goldman/V. Costa (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (B) |
C. Biaggi/B. Bennett/C. McGonigle/J. Meranda/K. Colabella (Cox)
|
|
|||
29 | Womens Intermediate Four w/ Cox | 2 |
|||
30 | Mens Masters Double - 1000 meters | 23 |
|||
Bachelors Barge Club |
W. Mackintosh/J. Fiore
|
0.8 (33)
|
|||
Capital Rowing Club |
D. Spencer/M. Heslep
|
20.8 (58)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
P. Lyons/A. Vafaee
|
19.4 (57)
|
|||
Crescent Boat Club |
K. Pellicone/R. Stack
|
0.0 (28)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
R. Lippa/B. Hudome
|
13.5 (52)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
J. Cutler/C. McElroy
|
4.2 (41)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
T. Greenwood/J. Greenwood
|
6.2 (44)
|
|||
Greenwich Crew |
A. Reino/P. Pugliese
|
15.7 (54)
|
|||
Greenwich Crew |
M. Tebay/H. Pohl
|
20.8 (58)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
G. Lewis/M. Durand
|
0.0 (0)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
C. Ippolito/A. Rubbo
|
5.5 (43)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
T. Conrey/P. Connolly
|
7.0 (45)
|
|||
Potomac Boat Club |
B. Cox/E. Ryan
|
23.5 (60)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
D. Schley/B. Pasternak
|
25.0 (61)
|
|||
Trinity College Crew |
B. MacDermott/K. MacDermott
|
0.3 (31)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
T. Conrey/P. Connolly
|
0.0 (0)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Cantrill/D. Kacala
|
26.5 (62)
|
|||
University Barge Club |
S. Mcguinn/D. McGuinn
|
2.2 (37)
|
|||
University Barge Club |
C. Seybolt/a. cook
|
11.4 (50)
|
|||
Vesper Boat Club |
P. Simone/R. Wilson
|
14.6 (53)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
M. Smith/J. Cooleen
|
7.0 (45)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
A. Hobbs/R. Fisher
|
8.6 (47)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
M. Holcomb/B. Reinhard
|
16.9 (55)
|
|||
31 | Womens Intermediate Double | 3 |
|||
32 | Mens Intermediate Double | 8 |
|||
33 | Mens Intermediate Four w/Cox | 6 |
|||
34 | Mens Junior Double | 6 |
|||
Crescent Boat Club |
J. Lees/J. O'Neill
|
|
|||
Manhasset Crew |
T. Louis/M. Yee
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
P. Goldstein/N. Ippolito
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
A. Schade/E. Malumed
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
B. Barker/M. De Marici
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
M. Ryan/T. Dougherty
|
|
|||
35 | Womens Junior Double | 8 |
|||
Bachelors Barge Club |
M. Taggart/T. Kandell
|
|
|||
Bachelors Barge Club |
J. Chamberlain/S. Fader
|
|
|||
Bachelors Barge Club |
H. Levick/J. Liss
|
|
|||
Crescent Boat Club |
J. Lees/J. Lees
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
M. Berry/K. Burke
|
|
|||
Navesink River Rowing |
K. Brundage/D. Blount
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
S. LaGumina/M. Scollan
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
G. Curcio/C. Morel
|
|
|||
36 | Mens Intermediate Light Double | 1 |
|||
37 | Womens Masters Eight - 1000 meters | 10 |
|||
38 | Mens Masters Eight - 1000 meters | 9 |
|||
Capital Rowing Club (A) |
3.9 (41)
|
||||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
F. Hoffmann/J. Castonguay/M. Sullivan/J. de Bantel/G. Mount/d. zabor/B. Flynn/T. Rowe/.. Coxswain (Cox)
|
8.0 (47)
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
S. Jonik/R. Sargent/G. Iverson/J. Pokorny/J. SONZOGNI/K. Flynn/B. Galli/J. Willemin/M. Cipollone (Cox)
|
21.8 (60)
|
|||
Hawk Hill Rowing Club (A) |
D. Cutcliff/B. Cupka/E. Fox/T. Costello/T. Blessington/P. Bender/M. DeMarco/K. Fox/L. Boron (Cox)
|
14.6 (54)
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
C. Ippolito/G. Houlihan/J. Timmings/S. Schulich/M. Ward/V. Huston/D. Hughes/A. Meredith/S. Sales (Cox)
|
6.5 (45)
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
D. Huntington/N. Davies/N. Holland/G. Lesage/S. Vermillion/T. Baxter/J. Forrest/S. Marcuss/C. Conzemius (Cox)
|
5.8 (44)
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
T. Toland/J. Scott/M. Bartolini/F. Sanders/J. Keiffer/K. Montenegro/A. Wauchlin/T. MacLaughlin/W. Diane (Cox)
|
5.1 (43)
|
|||
University Barge Club (A) |
S. Mcguinn/B. Isdaner/W. Mastalski/M. Budman/M. KIRWAN/A. Robinson/H. Bodek/P. Laskow/A. Kelly (Cox)
|
13.5 (53)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (B) |
R. Herwig/R. Honstein/P. Lyons/L. Ruddick/J. Oliver/D. Wieland/J. Eng/P. Conrad/.. Coxswain (Cox)
|
19.2 (58)
|
|||
39 | Mens Open Double | 4 |
|||
40 | Womens Open Double | 0 |
|||
41 | Mens Masters Quad - 1000 meters | 10 |
|||
42 | Womens Masters Quad - 1000 meters | 12 |
|||
Baltimore Rowing Club |
P. Merkle/B. Lawrence/E. Erbelding/H. Hutton
|
8.8 (48)
|
|||
Baltimore Rowing Club |
L. Bolin/E. Turtle/G. Davis/A. Kleine
|
1.0 (34)
|
|||
Brigantine Rowing Club |
R. Cahill/C. Sost/R. Burke/K. Papandrew
|
18.0 (57)
|
|||
Cooper Rowing Club |
L. Finsrud/E. Normoyle/J. Close/K. Brown
|
8.8 (48)
|
|||
Cooper Rowing Club |
L. Dove/M. Krouch/T. Riley/P. Schneider
|
6.5 (45)
|
|||
Greenwich Crew |
K. Blankley/J. Lawton/C. DelSavio/A. Branan
|
2.0 (37)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
J. Carmody/D. Lowery Knapp/P. Wakeham/D. Orlando
|
10.6 (50)
|
|||
Potomac Boat Club |
G. Edie/K. Hughes/C. Durfee/L. Pomerance
|
25.9 (63)
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
K. Spiker/J. Langzettel/J. Brogan/T. Yanowitz
|
0.7 (33)
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
S. Carlson/J. Anderson/W. Lomicka/S. Folan
|
10.6 (50)
|
|||
Vesper Boat Club |
K. Agersborg/M. Hilf/A. Franklin/A. Kocher
|
8.8 (48)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
L. Morgan/J. Bloom/J. Clark/K. Heatwole
|
0.0 (46)
|
|||
43 | Mens Intermediate Quad | 4 |
|||
44 | Womens Intermediate Quad | 5 |
|||
45 | Mens Intermediate Eight | 7 |
|||
46 | Womens Intermediate Eight | 1 |
|||
47 | Masters Mixed Quad - 1000 meters | 10 |
|||
Greenwich Crew |
M. Tebay/J. Lawton/C. DelSavio/H. Pohl
|
10.6 (50)
|
|||
Greenwich Crew |
A. Reino/P. Pugliese/B. O'Neill/G. Abbott
|
14.6 (54)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
L. Aust/G. Houlihan/V. Huston/S. Woods
|
8.8 (48)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
A. Meredith/M. Carmody/J. Carmody/D. Orlando
|
8.0 (47)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Donsky/A. Myarick/J. Hogan/D. Kurland
|
7.2 (46)
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. |
F. Sanders/W. Diane/E. Jones/K. Montenegro
|
3.4 (40)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
F. Goldstein/R. Diecidue/J. Repp/J. Cantrill
|
12.5 (52)
|
|||
University Barge Club |
M. Hilf/H. Greenberg/M. Meigs/P. Laskow
|
16.8 (56)
|
|||
Vesper Boat Club |
P. Simone/M. Jonik/A. Jonik/R. Wilson
|
13.5 (53)
|
|||
Vesper Boat Club |
M. O'Connor/J. Timoney/A. Roach/C. Holdsworth
|
15.7 (55)
|
|||
48 | Mens Junior Four | 1 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change