Schuylkill Navy Regatta
- Jun 15, 2019
- sprint
- 39.98632,-75.20308
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, June 15, 2019 | |||||
1 | Adaptive Double - 1000 meters | 0 |
|||
2 | Mens Novice Single - 1000 meters | 4 |
|||
3 | Womens Novice Singles - 1000 meters | 2 |
|||
4 | Masters Mixed Double - 1000 meters | 8 |
|||
5 | Mens Masters Four - 1000 meters | 13 |
|||
6 | Womens Masters Four - 1000 meters | 13 |
|||
7 | Womens Masters Single - 1000 meters | 10 |
|||
8 | Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters | 1 |
|||
9 | Mens Masters Single - 1000 meters | 19 |
|||
Bachelors Barge Club |
B. Severi
|
0.6 (32)
|
|||
Bachelors Barge Club |
M. Zagar
|
1.6 (35)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
38.0 (66)
|
||||
Cooper Rowing Club |
E. Peterson
|
32.4 (63)
|
|||
Crescent Boat Club |
D. Povlich
|
0.6 (32)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
J. Pratt
|
46.2 (70)
|
|||
Malta Boat Club |
J. Cutler
|
15.6 (52)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
W. Browder
|
13.2 (50)
|
|||
Pennsylvania Barge Club |
M. Malone
|
28.9 (61)
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Bracewell
|
50.6 (72)
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. |
M. Sharif
|
18.2 (54)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
R. Hill
|
22.5 (57)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
T. Pytlar
|
40.0 (67)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
c. blessing
|
50.6 (72)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
M. Ryan
|
1.6 (35)
|
|||
University Barge Club |
A. Cook
|
34.2 (64)
|
|||
Vesper Boat Club |
G. Kaplan
|
10.0 (47)
|
|||
Vesper Boat Club |
M. Kremer
|
42.0 (68)
|
|||
Vesper Boat Club |
R. Gorodesky
|
25.6 (59)
|
|||
10 | Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters | 4 |
|||
11 | Mens Open Pair | 2 |
|||
12 | Womens Open Pair | 3 |
|||
13 | Mens Ltwt Single | 0 |
|||
14 | Womens Ltwt Single | 0 |
|||
15 | Womens Intermediate Ltwt Single | 3 |
|||
16 | Mens Intermediate Ltwt Single | 5 |
|||
17 | Womens Intermediate Single | 4 |
|||
18 | Mens Intermediate Single | 12 |
|||
19 | Mens Senior Single | 0 |
|||
20 | Womens Open Single | 6 |
|||
Fairmount Rowing Association |
K. McFetridge
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
K. Propst
|
|
|||
University Barge Club |
G. Cutler/
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. Forman
|
|
|||
Vesper Boat Club |
B. Wolford
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. Pretto
|
|
|||
21 | Mens Open Single | 15 |
|||
Bachelors Barge Club |
S. Barotov
|
|
|||
New York Athletic Club |
R. Harding
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
T. Phifer/
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
N. Cunningham
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
C. Reich
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
G. Davis
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
D. Hartwick
|
|
|||
University Barge Club |
P. Seymour
|
|
|||
University Barge Club |
M. Rossidis
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Kirkegaard
|
|
|||
Vesper Boat Club |
T. Nase
|
|
|||
Vesper Boat Club |
L. Rein
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Garay
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Liu
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Plihal
|
|
|||
22 | Womens Junior Single | 5 |
|||
23 | Mens Junior Single | 5 |
|||
24 | Mens Open Four | 0 |
|||
25 | Womens Open Four | 0 |
|||
26 | Mens Intermediate Pair | 1 |
|||
27 | Womens Intermediate Pair | 0 |
|||
28 | Womens Junior Four | 1 |
|||
29 | Mens Junior Four | 1 |
|||
30 | Womens Intermediate Four | 0 |
|||
31 | Womens Masters Double - 1000 meters | 14 |
|||
32 | Mens Masters Double - 1000 meters | 15 |
|||
33 | Womens Intermediate Double | 5 |
|||
34 | Mens Intermediate Double | 9 |
|||
35 | Mens Intermediate Four | 0 |
|||
36 | Mens Junior Double | 2 |
|||
37 | Womens Junior Double | 5 |
|||
38 | Mens Intermediate Light Double | 4 |
|||
39 | Womens Intermediate Light Double | 1 |
|||
40 | Womens Masters Eight - 1000 meters | 10 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
M. Bybee/A. Kathryn Mendlein/O. Nowinski/C. Lefton/R. Insolia/M. Shave/M. DuSold/N. Frisone/S. Scimeca (Cox)
|
0.5 (32)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
5.1 (43)
|
||||
D.C. Strokes Rowing Club (A) |
2.0 (37)
|
||||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
S. Hanna/L. Schade/B. Pugel/j. yudin/A. Myarick/M. Meigs/T. Decker/M. Mendez/A. Kuvik (Cox)
|
23.1 (61)
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
13.5 (53)
|
||||
Vesper Boat Club (A) |
33.6 (68)
|
||||
Whitemarsh Boat Club (A) |
R. Katz/S. Berry-Gorelli/K. Sheep/M. Morris/D. Ford/L. Chisholm/Z. Jasdi/L. Hrycko/D. Parenti (Cox)
|
18.0 (57)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
F. Mancini/K. Sagrati/K. Walsh/K. Reidinger/J. Paulson/M. Miller/A. Renninger/D. DiNorscia/W. Lawrence (Cox)
|
14.6 (54)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (B) |
K. Samsel/K. Mooij/M. Mark/M. Lavery/S. Garcia-Rubio/E. Hauptman/V. Airgood/R. Ford/B. Tao (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (C) |
J. Gottschall/G. Chernaya/R. Kraus/S. Krause/n. gething/T. Steele/J. Perantoni/M. Randeria/B. Tao (Cox)
|
9.7 (49)
|
|||
41 | Mens Masters Eight - 1000 meters | 5 |
|||
42 | Masters Mixed Quad - 1000 meters | 2 |
|||
43 | Mens Masters Quad - 1000 meters | 5 |
|||
Bachelors Barge Club |
C. Gaddes/L. Tochinski/J. Hogan/M. Zagar
|
6.5 (45)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
J. Sonzogni/S. Jonik/R. Galli/J. Willemin
|
33.6 (68)
|
|||
Composite: Fairmount, Penn AC |
R. Sargent/W. Hudome/A. Wachlin/D. Krmpotich
|
40.5 (72)
|
|||
Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club |
C. Windeknecht/K. Wobeser/M. Malone/M. Daemen/
|
19.2 (58)
|
|||
University Barge Club |
P. Laskow/P. Horvat/J. Monaghan/A. Cook
|
23.1 (61)
|
|||
44 | Womens Masters Quad - 1000 meters | 6 |
|||
45 | Mixed Alumni 8+ | 0 |
|||
46 | Mens Open Double | 5 |
|||
Bachelors Barge Club |
|
||||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Keen/E. Frid
|
|
|||
Riverside Boat Club |
M. Tyson/A. Brown/
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Konopka/D. Hartwick
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Kirkegaard/J. Plihal
|
|
|||
47 | Womens Open Double | 2 |
|||
Composite: Fairmount, Penn AC |
K. Schiro/K. McFetridge
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
P. Propp/O. Babiec
|
|
|||
48 | Mens Intermediate Quad | 6 |
|||
49 | Womens Intermediate Quad | 3 |
|||
50 | Mens Intermediate Eight | 0 |
|||
51 | Womens Intermediate Eight | 0 |
|||
52 | Mens Alumni 8+ | 0 |
|||
53 | Womens Alumni 8+ | 0 |
|||
54 | Mens Open 4x | 6 |
|||
Crescent Boat Club (A) |
W. MacNeal/J. Saunders/S. Ching/T. Kolnik
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
T. Phifer/N. Cunningham/C. Reich/D. Judah
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
J. Higgins/S. Neal/D. Hartwick/J. Konopka
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
J. Liu/D. Madden/p. schmidt/T. Nase
|
|
|||
Crescent Boat Club (B) |
H. Mnich/N. Tennesen/C. Seabrook/Y. Gilad
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
L. Rein/L. Smith/N. Ruggiero/J. Garay
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change