Kings Head XXII Regatta on the Schuylkill

  • Hosted By Upper Merion Boat Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 28, 2008
1A Mens Champ 1x
4
1B Mens Club 1x
0
1C Mens Veteran Singles (55-69; 6 sec/yr) 1x
5
1D Mens HS 1x
6
2A Womens Champ 1x
1
2B Womens Club 1x
1
2C Womens HS 1x
6
3A Mens Master Fours (31-Up: 6 sec/yr)
5
3B Mens HS Quads 4x
6
    La Salle College High School (A)
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Little/K. Tighe/E. Sweeney/I. Bamberger
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. O'Grady/H. King/T. Pagliari/B. Smiley
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Johansen/M. Nigro/J. Kerbis/K. Kelley
 
    The Haverford School (A)
B. Barker/M. De Marici/E. Malumed/M. Ryan
 
    Sagamore Rowing Association (B)
S. Singh/G. Rohrberg/R. Lind/M. Messina
 
3C Mens HS Fours 4+
9
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A)
A. Snyder/C. Smith/M. mariani/J. Zajdel/S. McGovern (Cox)
 
    Concord High School (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
C. Burns/G. Mayer/S. Mahoney/C. Newell/M. Carroll (Cox)
 
    La Salle College High School (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Eguino/L. Aleksandravicius/F. Costa/M. Walsh/M. Ippolito (Cox)
 
    The Haverford School (A)
E. Caughlin/J. Bickhart/S. Gallagher/T. Dougherty/H. Berkman (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
N. Mihalich/P. Haury/D. Kolbe/N. Cunningham/Z. Williamson (Cox)
 
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (B)
A. MacAvoy/N. Jeffkin/R. Kennedy/R. Hidayat/D. Romeo (Cox)
 
    Concord High School (B)
 
3D Womens HS/Jr Fours 4+
6
4A- Mens Master Doubles (30-49: 6 sec/yr)
8
4B- Mens SR Master Doubles (50-Up: 7 sec/yr)
7
4C- Mens College Youth Doubles (Not 20, yr of regatta)
0
4D- Womens Master Doubles (30-44: 5 sec/yr)
2
4E- Womens Sr Master Doubles (50-Up: 7 sec/yr)
4
4F- Womens HS Doubles
7
4G- Womens Club Doubles
1
5A Womens Club 4+
0
5B Womens College 4+
2
5C Womens Master Fours (31-Up: 6 sec/yr)
2
5D Womens HS 4+
6
6A Mens Novice 1x
4
6B Womens SR Masters Singles (45-54: 5 sec/yr)
6
6C Womens Veterans Singles (55-69; 6 sec/yr) 1x
0
6D Mens Super Veterans 1x (70-Up: 7 sec/yr)
3
6E Womens Super Veterans 1x (70-Up: 7 sec/yr)
0
7A Mens Club 8+
0
7B Mens College 8+
2
7C Mens HS 8+
10
7D Womens HS/JR 8+ (Not 17, yr regatta)
7
8A Womens Open Quads
1
8B Womens HS 4x
4
8C Mens HS/Jr 4+ (Not 17, yr regatta)
10
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A)
D. Onimus/R. Eife/A. MacAvoy/P. Zaleski/D. Romeo (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
D. Setzer/t. michaux/D. Sumaroka/D. Proctor/A. Noah (Cox)
 
    La Salle College High School (A)
 
    Northeast Catholic High School (A)
M. Menkevich/B. Desher/J. Rockemore/S. Hagan/M. Shuster (Cox)
 
    The Haverford School (A)
A. Schade/J. Halloran/E. Malumed/M. De Marici/H. Berkman (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
M. Schwartz/K. Kawada/D. Szerszen/S. Jeanguenin/C. Stutzman (Cox)
 
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (B)
J. Martin/D. Fields/J. Dougherty/C. Dougherty/M. D'Imperio (Cox)
 
    La Salle College High School (B)
 
    The Haverford School (B)
C. Magnani/A. Acker/A. Rhodes/A. Goodman/J. White (Cox)
 
8D Womens Master Quads (31-Up: 6 sec/yr)
9
9A Mens Open 2x
0
9B Mens HS 2x
11
    La Salle College High School (A)
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Little/E. Sweeney
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Leatherwood/C. Morel
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    St. Mark's HS Rowing (A)
R. Owens/A. Facciolo
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
P. Rapuano/M. Haraburda
 
    The Haverford School (A)
T. Dougherty/M. Ryan
 
    La Salle College High School (B)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
N. Ippolito/P. Goldstein
 
    Sagamore Rowing Association (B)
 
    The Haverford School (B)
W. Offit/S. Luthra
 
9C Father/Son 2x (6 sec/yr for rowers under 18 and over age
2
9D Mixed Parent/Child 2x (6 sec/yr for rowers under 18 and o
2
9E Mother/Daughter Doubles (6 sec/yr for rowers under 18 and
0
10A Mens Master Singles (30-44: 4 sec/yr)
6
10B Mens SR Master 1x (45-54: 5 sec/yr)
17
10C Womens Master Singles (30-44: 4 sec/yr)
4
10D Womens Novice 1x
1
10E Mens Recreational 1x
1
10F Womens Recreational 1x
0
11A Womens Club 8+
1
11B Womens HS 8+
14
11C Womens Master Eights (31-Up: 6 sec/yr)
4
11D Mens HS/JR 8+ (Not 17, yr of regatta)
9
12A Mens Club 4+
2
12B Mens College Youth 4+ (Not 20 yr of regatta)
0
12C Mens HS Youth 4+ (Not 20 Year of regatta)
5
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A)
C. Baxter/P. Simeone/S. Junod/D. Dartnell/S. McGovern (Cox)
 
    La Salle College High School (A)
 
    The Haverford School (A)
E. Caughlin/J. Barker 3/S. Gallagher/J. Bickhart/J. White (Cox)
 
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (B)
M. Weniger/C. Smith/N. D'Imperio/R. Hidayat/T. Ciamaichelo (Cox)
 
    La Salle College High School (B)
 
13A Mens Open 4x
0
13B Mens Master Quads (31-Up: 6 sec/yr)
4
13C Mixed Eights (THCE: 31-Up 6 sec/yr)
3
14A Mixed 2x
3
14B Mixed Master Doubles (31-Up: 6 sec/yr)
6
14C Mens Pairs (THCE: 31-Up 6 sec/yr)
4
15A- Mens Master Eights (31-Up: 6 sec/yr)
3
15B- Open Mixed Quads
0
15C- Master Mixed Quads (31-Up: 6 sec/yr)
0
15D- SR Master Mixed Quads (51- Up: 7 sec/yr)
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change