USRowing Mid-Atlantic Youth Championships

  • May 11, 2019 To May 12, 2019
  • sprint
  • Lake Mercer
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 11, 2019
1 WY1x Womens Youth 1x
14
2 MY1x Mens Youth 1x
22
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
B. Edwards
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Theodore
 
    Conestoga Crew Club (A)
S. Connell
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
N. Terwiesch
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
C. Shafer
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
A. Sandroni
 
    Harveys Lake Rowing Club (A)
S. Lynett
 
    Newport Rowing Club (A)
K. Rohrbacher
 
    OJR Wildcat Crew Club (A)
J. Vallino
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Bacas
 
    Radnor High School Crew Club (A)
Z. Taylor
 
    Resilient Rowing Club (A)
c. ortmann/
 
    River City Crew (A)
F. Scotti
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Rostek
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Raab
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Wilbur
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
W. KANE
 
    OJR Wildcat Crew Club (B)
A. Brown
 
    Resilient Rowing Club (B)
A. Jones/
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
R. Almond
 
    South Jersey Rowing Club (B)
J. Heffelfinger
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
B. Hindle
 
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
9
4 WY2X Womens Youth 2x
20
    Academy of Holy Angels (A)
E. Maron/K. Pellegrino/
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
M. McLoughlin/M. Vulpone
 
    Capital Rowing Club (A)
E. Krese/L. Parker
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Stuber/E. Bielinski
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
M. Horvat/A. Campbell
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
S. Ortega/I. Ortega
 
    Resilient Rowing Club (A)
V. Spiegelthal/A. Gall/
 
    River City Crew (A)
Q. Edwards/C. Hearns
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
C. Voutsinas-Klose/H. Hely
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
E. Gorski/C. Friedlander
 
    South Jersey Rowing Club (A)
R. McDonnell/E. Caton
 
    The Hun School (A)
M. Mauer/E. Ryan
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
N. Hynes/V. Zdrazil
 
    Williamsburg Boat Club (A)
L. Atkins/P. Calkins
 
    Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A)
S. Papsova/P. Jackett
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (B)
M. Cassady/T. Gallo
 
    Conestoga Crew Club (B)
E. Ottensman/S. Jacovini
 
    Germantown Friends School Rowing (B)
A. Park/M. Hua
 
    South Jersey Rowing Club (B)
M. Cicha/H. Towhey
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
C. Busk/A. Olson
 
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
10
6 MY2x Mens Youth 2x
20
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
J. Richman/E. Shatouhy
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
A. D'Iorio/R. Bachani/
 
    Capital Rowing Club (A)
J. Hickman/N. Mitchell
 
    Conestoga Crew Club (A)
S. Connell/C. Fogarty
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
J. Appleberry/O. Keim
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
B. Pani/D. Sprawka
 
    Newport Rowing Club (A)
W. Donovan/L. du Pont
 
    River City Crew (A)
A. MENEN/T. Saady
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Bardorf/A. Deljanin
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
T. Tighelaar/I. Hedin/
 
    The Hill School (A)
G. George/E. Hempel/
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
N. Kolb/E. Rappaport
 
    Williamsburg Boat Club (A)
L. Murphy/R. Degaraff
 
    Conestoga Crew Club (B)
E. Toll/G. Caria
 
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
M. Iwanski/J. Gashi
 
    Newport Rowing Club (B)
S. Katz/T. Poff
 
    South Jersey Rowing Club (B)
D. Frankel/J. Heffelfinger
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
H. Hicks/s. rawson
 
    Williamsburg Boat Club (B)
T. Johnston/M. Fuerst
 
    Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (B)
D. Li/T. Rydzewski
 
7 WY2- Womens Youth 2-
4
8 MY2- Mens Youth 2-
10
9 WY4x Womens Youth 4x
16
10 MY4x Mens Youth 4x
16
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
1
12 WY4+ Womens Youth 4+
29
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Kiyonaga/C. Decker/T. Hicks/A. Murjikneli/L. Batrouni (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
A. O'Brien/M. Maguire/M. Dupnock/C. Demola/L. Brogan (Cox)
 
    B-CC High School Crew Boosters (A)
C. Palmer/C. Chorzempa/N. Palmer/J. Orza/L. Lebowitz (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
B. DiDonato/A. Hook/M. Horvat/A. Campbell/P. Anand (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
H. Maskery/L. Leimkuhler/L. Mersky/A. Lee/J. Hoff (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
S. Lamb/R. Hendrzak/E. McIntyre/K. Ernst/A. DiCandilo (Cox)
 
    Montclair High School (A)
R. Cahill/K. Troeller/I. Hummel/K. Mihalis/A. Cataldi (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
G. Kiriacos/J. Longoria-Winston/P. Meyer/I. Berman/E. Snider (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
J. Ianieri/M. McKenna/E. Altier/S. McKernan/L. Walsh (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Timoney/E. Nielsen/A. Takayama/C. Gangemi/K. Deitz (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
s. goodwin/A. Socha/S. Nuzzaci/G. Crosby/F. Gorman (Cox)
 
    OJR Wildcat Crew Club (A)
M. Braun/H. O'Donnell/S. Subick/S. Ferrizzi/E. Braun (Cox)
 
    Peddie School (A)
M. Lu/A. Karagozoglu/R. Cook/M. Zimmermann/S. Park (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Harkins/E. Wojnovich/S. Closser/J. Armetta/S. Hu (Cox)
 
    Ranney School (A)
 
    RFH Rowing (A)
C. Ciardiello/L. Andersen/E. Etzler/L. Barnett/A. Fratto (Cox)
 
    River City Crew (A)
M. Gibson/R. Karjane/C. Rehme/C. Karjane/L. Moghanaki (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
K. Zamost/C. Reed/A. Fisher/A. Kowal/A. Prutchi (Cox)
 
    The Hill School (A)
A. Cao/G. King/E. Stone/J. Sun/R. Busillo (Cox)/
 
    The Hun School (A)
A. Harvell/J. Jones/M. Mauer/E. Ryan/I. Desai (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
H. Savastano/M. Segarnick/A. Sack/A. Ruck/A. Loveless (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
L. Atkins/P. Calkins/C. Baker/A. Chauvin/K. Alexander (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
L. Schofield/G. Diehl/A. DiMaio/V. Brana/E. Chmiel (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (B)
A. Swinson/E. Molloy/S. Gock/S. Daly/I. Pimentel (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (B)
G. Suarez/C. Vielehr/E. Broder/I. DeKluyver/L. Crumley (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (B)
K. De Leon/A. Avrine/h. cormier/C. Smith/N. Durbhakula (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (B)
K. Squadrito/I. Maguire/C. Hanycz/N. Broderick/E. Valencia (Cox)
 
    RFH Rowing (B)
E. Lehnert/A. Williams/E. Mitsch/E. Sanville/I. Binns (Cox)
 
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
10
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
 
    Blair Academy Crew (A)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
Z. Kramer/J. Enright/J. Bogdan/J. Murrer/J. Biondolillo (Cox)
 
    Holy Ghost Preparatory School (A)
W. Adams/A. Bell/D. Featherstone/S. Costigan/I. Rubis (Cox)
 
    OJR Wildcat Crew Club (A)
M. Vallino/J. Speakman-Viggiano/C. Wiedl/S. Mathews/G. Shrader (Cox)
 
    River City Crew (A)
Q. Calhoun/L. Falvo/R. Morgan/A. Pace/E. Reed (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. Malcarney/N. Dambra/C. O'Neill/D. Maffei/A. Espino (Cox)
 
    The Hill School (A)
C. Kennedy/J. Hada/S. Stiefel/N. Richards/L. Shingles (Cox)/
 
    The Lawrenceville School (A)
J. Kilbourne/A. Jalili/H. Abromavage/V. Gil/S. Kalwachwala (Cox)
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
E. Prince/G. Beronio/E. Patterson/N. Antrim/F. Garland (Cox)/
 
14 MY4+ Mens Youth 4+
25
    Archbishop Carroll High School (A)
B. Gould/D. Remar/S. Bestany/J. Gilbert/T. Mellon (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
A. Baker/J. Paterno/C. Prior/G. Johnson/W. Dempsey (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
W. Bentley/A. Genel/S. Hoag/J. Casale/Z. Weiner (Cox)
 
    Holy Ghost Preparatory School (A)
J. Boyle/J. Bevenour/N. Braun/A. Cancelliere/S. Hicks (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
R. Pate/Z. Friedman/R. Gunther/G. Blackwell/c. burd (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
P. Chan/J. Daniel/E. Lowndes/W. Morton/T. Infante (Cox)
 
    Peddie School (A)
Z. Rizzuto-Flancbaum/T. Probst/I. Olchanski/K. Mohan/M. Bailey (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
J. Gallagher/G. Smith/L. Deng/B. Stergion/A. Huber (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
E. Egger/J. Ressler/G. Stearns/T. Tropeano/A. DUNKEL (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
R. Klodaski/J. Theodore/D. Rigby/J. Pinsly/E. Grayson (Cox)
 
    River City Crew (A)
C. Cox/O. Curtis/T. Clary/C. Prillaman/A. Greenberg (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Bisco-Werner/A. Manns/C. Tanas/H. Powell/E. Mahaffy (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
S. Emmert/D. Ragno/D. Perez/T. O'Brien/K. Owens (Cox)
 
    The Hill School (A)
M. Schiavone/V. Wilpola/M. Logar/M. Soland/M. Stevens (Cox)/
 
    The Hun School (A)
M. Hartmann/J. Britton/G. Bailey/Z. Kandel/L. Borgstrom (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
S. Ware/H. Shuler/M. Jankovic/M. Bonnaud/c. holdcraft (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
A. Brown/A. Dunkley/D. Rogers/M. Sidlowski/W. Vogel (Cox)
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
S. Murrell/M. Horan/R. Hagerty/D. Gwadz/N. Facchinato-Sitja (Cox)/
 
    Haddonfield Crew Club (B)
J. McNamara/M. Moskovitz/N. Zafiriadis/G. Williams/C. Cass (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (B)
B. Gilmore/D. MCAREE/M. Mamalian/S. Huck/B. Rothenberg (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
M. Bigga/M. Drago/T. Closser/S. Stengle/K. Rutter (Cox)
 
    RFH Rowing (B)
O. Mccann/A. Burns/J. Stoveken/D. Parsons/O. Adamson (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
E. Guermont/V. Colestock/L. Denney/J. Lee/M. Hughes (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (B)
T. Holdcraft/M. Shelly/J. Lauber/S. Turner/K. Smith (Cox)
 
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
9
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Barrett/M. Toomey/M. Swick/J. Patterson/C. Speciale (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Hess/A. Tucker/E. Barson/C. Dante/J. Noah (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
P. DeVlieger/I. Begley/T. Gregitis/E. Welch/C. Wendel (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
A. Morasco/I. McCafferty/G. Morrow/M. Ferry/C. Donahue (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
L. Kidder/F. Gorman/C. Antunes/M. Wirt/G. Crosby (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Couillens/R. Singh/C. Barkenbush/N. Verlinde/E. Dziedzic (Cox)
 
    River City Crew (A)
E. Saville/E. Raber/C. Conn/E. Wilson/L. Curtis (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Gross/G. Kennevan/A. kowal/I. Garcia/E. Thurman (Cox)
 
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
4
17 WY8+ Womens Youth 8+
7
18 MY8+ Mens Youth 8+
11
19 WInc2x Womens Inclusive 2x
0
20 MInc2x Mens Inclusive 2x
0
21 WU171x Womens U17 1x
2
22 MU171x Mens U17 1x
14
23 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
18
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Fangio/M. Damon/S. Martin/E. Biran/J. Hargrove (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Keller/K. Coudon/J. Sedjro-Gnang/S. Holsey/A. Radinsky (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
S. Tucker/R. Petrovich/S. VanFaasen/L. Maskery/H. Epstein (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
C. Mirzaian/K. Drahzal/K. Kimble/A. Blandon/A. Park (Cox)
 
    Peddie School (A)
O. Testa/M. Huang/C. Eldredge/A. Brown/C. Barsanti (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
I. Dugan/H. Marschean/O. Ferrigno/L. Bouldin/E. Chesebrough (Cox)
 
    Ranney School (A)
E. Wright/H. O'Donnell/C. O'Connor/J. Elwell/B. Polizzano (Cox)
 
    River City Crew (A)
M. Strickler/S. Holzshu/S. Rodriguez/P. Hill/E. Moore (Cox)
 
    The Hill School (A)
E. Fairfield/C. Beeding/E. Scott/M. Chen/A. Mullins (Cox)/
 
    The Hun School (A)
E. Hodkinson/N. Kanouff/S. Dudowitz/M. Chadha/W. Manno (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
A. Gelber/L. Di Vincenzo/C. Wang/I. Chambers/I. Guo (Cox)
 
    Villa Joseph Marie High School (A)
M. Kraunelis/K. Misnik/E. McDonald/I. Solov/K. Jurney (Cox)/
 
    Williamsburg Boat Club (A)
A. Cayci/P. Stallings/A. King/G. McGonagle/S. Walker (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
s. manolakos/M. Daniels/C. Stewart/K. Dove/H. Simmons (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
M. Krejci/M. Patterson/G. Wollenschlaeger/H. Hartley/R. Fennelly (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
y. tur/S. Sullivan/I. Cardinali/E. RODRIGUEZ-VAZQUEZ/S. Vemula (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (B)
M. Albert/A. Cornish/N. Calkins/K. Smith/I. dabney (Cox)
 
24 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
16
25 WU172x Womens U17 2x
12
26 MU172x Mens U17 2x
9
27 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
21
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
S. lauria/S. Romo/H. Kelley/e. shields/E. Lawrence (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Cottone/M. Tarditi/E. Broder/I. DeKluyver/L. Crumley (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
J. Zhou/M. Fontana/I. Carre-Diaz/M. Gilbert/E. Zuberi (Cox)
 
    OJR Wildcat Crew Club (A)
D. Frederick/A. DeStefano/E. Christy/S. Gayer/D. Meadows (Cox)
 
    Peddie School (A)
A. Creed/E. Yang/C. Kim/C. Middleton/E. Boorstein (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
J. Knigge/E. Bryan/E. Paxton/C. Scordis/A. Lucerne (Cox)
 
    River City Crew (A)
A. French/S. Raber/M. Heller/N. Goyal/L. Moghanaki (Cox)
 
    The Hill School (A)
P. Dondeti/C. Beeding/A. Lehneis/I. Pan/A. Gvodas (Cox)/
 
    The Hun School (A)
G. Langford/K. Checo/K. Jardine/I. DeStefano/K. McCoy (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. Boettger/G. Williamson/M. Marchlik/E. Kerry/B. Thomas (Cox)
 
    Blair Academy Crew (B)
 
    Haddonfield Crew Club (B)
E. Hess/A. McNamara/D. Ware/A. Lee/J. Noah (Cox)
 
    Peddie School (B)
S. Alves/N. Stillwell/S. Supriyono/M. Hardiman/R. Bakshi (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
C. Vinch-Buck/E. Anwar/R. Ragin/O. Andersen/I. Jaffe (Cox)
 
    The Hill School (B)
A. Zitkus/J. Ma/E. Scott/M. Kessler/A. Mullins (Cox)/
 
    The Hun School (B)
M. Monroy/H. Cavanaugh/A. Stein/l. rudek/M. Chiarini (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
C. Baag/A. Gray/L. Dentinger/M. Messer/E. Chmiel (Cox)
 
    Peddie School (C)
A. Galvan/C. Coudert-Morris/N. Mantha/V. Karnburisudthi/R. Thomas (Cox)
 
    The Hun School (C)
E. Buckley/A. Waddy/A. Moise/M. Egan/P. Seth (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (C)
A. Foresta/Z. Holden/M. Esparza/t. slicer/J. Aguirre (Cox)
 
28 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
21
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Hamilton/J. Gomez/F. Abukhdeir/H. Milnor/A. Radinsky (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
S. Alston/Z. demello/A. Foley/M. Jordan/M. Tarabocchia (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
J. McNamara/M. Moskovitz/N. Zafiriadis/G. Williams/C. Cass (Cox)
 
    Holy Ghost Preparatory School (A)
C. Bautz/N. LaRosa/P. Wert/M. Zwiercan/C. Papouschek (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
P. Chan/J. Daniel/B. Davis/D. Scalfi/T. Infante (Cox)
 
    Peddie School (A)
W. Yang/C. Jackson/F. Caspersen/K. Mohan/K. Borra (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
R. McGann/J. Mongelli/J. Wright/N. Kaputa/D. Guarino (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
J. Hofmeyr/I. Morris/H. Gallagher/I. Rossi/U. Buzan (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
M. Dowd/D. Gauss/G. Moroney/M. Kole/M. Rongetti (Cox)
 
    River City Crew (A)
K. Ivey/A. Johnson/B. Ahern/M. Tichenor/A. Greenberg (Cox)
 
    The Hill School (A)
E. Hempel/S. Chen/P. Stone/G. George/P. Dendunnen (Cox)/
 
    The Hun School (A)
H. Millington/M. Malivojevic/A. Kamdar/J. Yuan/G. Lin (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
Z. Shields/G. Brana/N. Kulda/T. Weir/L. Torregrossa (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (B)
T. Joyce/R. Tierney/T. Zita/Q. Prado Roberts/R. Maguire (Cox)
 
    Peddie School (B)
F. Stanley/T. CHANDRASEKARAN/J. Cook/A. Sharma/S. Wrone (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
T. Schneider/T. Walton/R. Babusankar/C. Sanders/M. Kang (Cox)
 
    The Hill School (B)
C. Kennedy/J. Hada/S. Stiefel/N. Richards/L. Shingles (Cox)/
 
    The Hun School (B)
 
    Peddie School (C)
A. Bhungalia/S. Huang/E. Madden/M. Kilbourne/D. Juth (Cox)
 
    The Hill School (C)
B. Crispin/J. White/D. Chow/H. Chen/C. Alfano (Cox)/
 
29 WU178+ Womens U17 8+
5
30 MU178+ Mens U17 8+
6
31 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
11
32 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
15
33 WU174x Womens U17 4x
9
34 MU174x Mens U17 4x
6
35 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
3
36 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change