USRowing Mid-Atlantic Youth Championships

  • May 11, 2019 To May 12, 2019
  • sprint
  • Lake Mercer
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 11, 2019
1 WY1x Womens Youth 1x
14
2 MY1x Mens Youth 1x
22
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
9
4 WY2X Womens Youth 2x
20
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
10
6 MY2x Mens Youth 2x
20
7 WY2- Womens Youth 2-
4
8 MY2- Mens Youth 2-
10
9 WY4x Womens Youth 4x
16
10 MY4x Mens Youth 4x
16
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
1
    Mount Saint Joseph Academy (A)
C. Broderick/K. Dougherty/S. McKernan/C. Kyle/M. Ciolko/H. Blatney/C. Lawson/N. Uzzo/S. Bernal (Cox)
 
12 WY4+ Womens Youth 4+
29
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Kiyonaga/C. Decker/T. Hicks/A. Murjikneli/L. Batrouni (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
A. O'Brien/M. Maguire/M. Dupnock/C. Demola/L. Brogan (Cox)
 
    B-CC High School Crew Boosters (A)
C. Palmer/C. Chorzempa/N. Palmer/J. Orza/L. Lebowitz (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
B. DiDonato/A. Hook/M. Horvat/A. Campbell/P. Anand (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
H. Maskery/L. Leimkuhler/L. Mersky/A. Lee/J. Hoff (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
S. Lamb/R. Hendrzak/E. McIntyre/K. Ernst/A. DiCandilo (Cox)
 
    Montclair High School (A)
R. Cahill/K. Troeller/I. Hummel/K. Mihalis/A. Cataldi (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
G. Kiriacos/J. Longoria-Winston/P. Meyer/I. Berman/E. Snider (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
J. Ianieri/M. McKenna/E. Altier/S. McKernan/L. Walsh (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Timoney/E. Nielsen/A. Takayama/C. Gangemi/K. Deitz (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
s. goodwin/A. Socha/S. Nuzzaci/G. Crosby/F. Gorman (Cox)
 
    OJR Wildcat Crew Club (A)
M. Braun/H. O'Donnell/S. Subick/S. Ferrizzi/E. Braun (Cox)
 
    Peddie School (A)
M. Lu/A. Karagozoglu/R. Cook/M. Zimmermann/S. Park (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Harkins/E. Wojnovich/S. Closser/J. Armetta/S. Hu (Cox)
 
    Ranney School (A)
 
    RFH Rowing (A)
C. Ciardiello/L. Andersen/E. Etzler/L. Barnett/A. Fratto (Cox)
 
    River City Crew (A)
M. Gibson/R. Karjane/C. Rehme/C. Karjane/L. Moghanaki (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
K. Zamost/C. Reed/A. Fisher/A. Kowal/A. Prutchi (Cox)
 
    The Hill School (A)
A. Cao/G. King/E. Stone/J. Sun/R. Busillo (Cox)/
 
    The Hun School (A)
A. Harvell/J. Jones/M. Mauer/E. Ryan/I. Desai (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
H. Savastano/M. Segarnick/A. Sack/A. Ruck/A. Loveless (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
L. Atkins/P. Calkins/C. Baker/A. Chauvin/K. Alexander (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
L. Schofield/G. Diehl/A. DiMaio/V. Brana/E. Chmiel (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (B)
A. Swinson/E. Molloy/S. Gock/S. Daly/I. Pimentel (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (B)
G. Suarez/C. Vielehr/E. Broder/I. DeKluyver/L. Crumley (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (B)
K. De Leon/A. Avrine/h. cormier/C. Smith/N. Durbhakula (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (B)
K. Squadrito/I. Maguire/C. Hanycz/N. Broderick/E. Valencia (Cox)
 
    RFH Rowing (B)
E. Lehnert/A. Williams/E. Mitsch/E. Sanville/I. Binns (Cox)
 
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
10
14 MY4+ Mens Youth 4+
25
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
9
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Barrett/M. Toomey/M. Swick/J. Patterson/C. Speciale (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Hess/A. Tucker/E. Barson/C. Dante/J. Noah (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
P. DeVlieger/I. Begley/T. Gregitis/E. Welch/C. Wendel (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
A. Morasco/I. McCafferty/G. Morrow/M. Ferry/C. Donahue (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
L. Kidder/F. Gorman/C. Antunes/M. Wirt/G. Crosby (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Couillens/R. Singh/C. Barkenbush/N. Verlinde/E. Dziedzic (Cox)
 
    River City Crew (A)
E. Saville/E. Raber/C. Conn/E. Wilson/L. Curtis (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Gross/G. Kennevan/A. kowal/I. Garcia/E. Thurman (Cox)
 
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
4
17 WY8+ Womens Youth 8+
7
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Schofield/C. Heller/B. Mori/K. Brennan/C. Kambouris/M. Amick/D. Homa/I. McGuire/E. Lawrence (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
M. Newell/K. Edling/H. Lemanowicz/C. Van Stone/M. Sweeney/C. Timoney/R. Gorman/G. Hunt/K. Greed (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Kilroy/H. Davis/S. Smith/C. Fabiano/J. Bartie/A. Guido/R. Mills/N. Collins/M. Blandon (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Craver/S. Tuder/E. Heyeck/C. Dyevich/M. Linsley/L. Sudholz/C. Gibson/A. Wisnoski/H. Wolk (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
D. Harrington/I. Monaghan/A. Craighead/C. Friedman/M. Boxley/J. Davis/C. Leahy/J. Wang/S. Hariharan (Cox)
 
    Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A)
A. Fisher/L. Till/C. Gump/A. Lyman/S. Monroe/B. Valdes-Houghton/L. Dragsted/M. Stallard-Wilder/R. Halliday (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
H. Rapp/S. Rooks/B. Weber-Smith/C. Parziale/E. Byrne/C. Williams/S. Schwedhelm/T. Jackson-Vinson/D. Hochman (Cox)
 
18 MY8+ Mens Youth 8+
11
19 WInc2x Womens Inclusive 2x
0
20 MInc2x Mens Inclusive 2x
0
21 WU171x Womens U17 1x
2
22 MU171x Mens U17 1x
14
23 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
18
24 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
16
25 WU172x Womens U17 2x
12
26 MU172x Mens U17 2x
9
27 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
21
28 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
21
29 WU178+ Womens U17 8+
5
30 MU178+ Mens U17 8+
6
31 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
11
32 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
15
33 WU174x Womens U17 4x
9
34 MU174x Mens U17 4x
6
35 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
3
36 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change