USRowing Mid-Atlantic Youth Championships

  • May 11, 2019 To May 12, 2019
  • sprint
  • Lake Mercer
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2019 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 11, 2019
1 WY1x Womens Youth 1x
14
2 MY1x Mens Youth 1x
22
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
9
4 WY2X Womens Youth 2x
20
    Academy of Holy Angels (A)
E. Maron/K. Pellegrino/
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
M. McLoughlin/M. Vulpone
 
    Capital Rowing Club (A)
E. Krese/L. Parker
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Stuber/E. Bielinski
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
M. Horvat/A. Campbell
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
S. Ortega/I. Ortega
 
    Resilient Rowing Club (A)
V. Spiegelthal/A. Gall/
 
    River City Crew (A)
Q. Edwards/C. Hearns
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
C. Voutsinas-Klose/H. Hely
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
E. Gorski/C. Friedlander
 
    South Jersey Rowing Club (A)
R. McDonnell/E. Caton
 
    The Hun School (A)
M. Mauer/E. Ryan
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
N. Hynes/V. Zdrazil
 
    Williamsburg Boat Club (A)
L. Atkins/P. Calkins
 
    Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A)
S. Papsova/P. Jackett
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (B)
M. Cassady/T. Gallo
 
    Conestoga Crew Club (B)
E. Ottensman/S. Jacovini
 
    Germantown Friends School Rowing (B)
A. Park/M. Hua
 
    South Jersey Rowing Club (B)
M. Cicha/H. Towhey
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
C. Busk/A. Olson
 
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
10
6 MY2x Mens Youth 2x
20
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
J. Richman/E. Shatouhy
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
A. D'Iorio/R. Bachani/
 
    Capital Rowing Club (A)
J. Hickman/N. Mitchell
 
    Conestoga Crew Club (A)
S. Connell/C. Fogarty
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
J. Appleberry/O. Keim
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
B. Pani/D. Sprawka
 
    Newport Rowing Club (A)
W. Donovan/L. du Pont
 
    River City Crew (A)
A. MENEN/T. Saady
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Bardorf/A. Deljanin
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
T. Tighelaar/I. Hedin/
 
    The Hill School (A)
G. George/E. Hempel/
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
N. Kolb/E. Rappaport
 
    Williamsburg Boat Club (A)
L. Murphy/R. Degaraff
 
    Conestoga Crew Club (B)
E. Toll/G. Caria
 
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
M. Iwanski/J. Gashi
 
    Newport Rowing Club (B)
S. Katz/T. Poff
 
    South Jersey Rowing Club (B)
D. Frankel/J. Heffelfinger
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
H. Hicks/s. rawson
 
    Williamsburg Boat Club (B)
T. Johnston/M. Fuerst
 
    Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (B)
D. Li/T. Rydzewski
 
7 WY2- Womens Youth 2-
4
8 MY2- Mens Youth 2-
10
9 WY4x Womens Youth 4x
16
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
T. Gallo/M. Cassady/M. McLoughlin/M. Dobrenko
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Lewis/B. Kennedy/V. Budike/N. Bertolotti
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
M. Lindsey/E. Berlinger/L. Paynton/L. Richards
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
S. Ortega/A. Ehrlacher/E. Anderson/A. Park
 
    Navesink River Rowing (A)
J. Razzino/A. Kaeli/A. Malek/J. Perlee
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. DiLauro/E. Klecz/N. Rangel/A. Welton
 
    Newport Rowing Club (A)
F. Marcozzi/S. Wood/E. Godsey/M. Singh
 
    RFH Rowing (A)
S. Hennen/M. Ciardiello/K. Looney/D. Reid
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Cicha/S. Kolb/D. Rotchford/H. Towhey
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
E. Myers/O. Sutor/R. Naser/M. Jones
 
    Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A)
M. Magnotta/M. Barilla/K. Ritsick/M. Kotowski
 
    Germantown Friends School Rowing (B)
 
    Navesink River Rowing (B)
E. Jaravata/S. Loures/L. Alderson/K. Rossano
 
    Newport Rowing Club (B)
T. Mathis/C. Brown/A. Allen/K. Knob
 
    South Jersey Rowing Club (B)
A. Clark/C. Reed/S. Leone/A. Maussner
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
A. Eaton/R. Civan/A. Menear/L. Gargano
 
10 MY4x Mens Youth 4x
16
    Bergen Catholic High School (A)
A. Lynch/M. Chapman/C. Viggiano/H. McGovern/
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
M. Mojares/L. Wickham/P. Gannon/D. Wade
 
    Conestoga Crew Club (A)
R. Molsbergen/M. Harmon/A. McLellan/K. Wiley
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
O. Keim/F. Kassell/R. Soong/A. Kulkarni
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Davis/J. Kennedy/H. Hall/A. Morris
 
    Navesink River Rowing (A)
O. THURMAN/S. Hannout/L. Dougherty/C. Nolan
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Brown/J. Kropp/M. Kulik/O. Tarlo
 
    RFH Rowing (A)
L. Fanning/O. LoGioco/N. Ramondo/R. Portegello
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
K. Lissinna/J. Parayil/A. Lissinna/J. Cerami/
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
K. Waldhof/W. KANE/C. Schildt/S. Williams
 
    Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A)
J. Lee/F. Roperz/Y. Wang/F. Williamson
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (B)
A. Kwon/P. Dickinson/S. Welsh/W. Jackson
 
    Conestoga Crew Club (B)
Z. Miles/D. Corr/K. Markovic/K. Connell
 
    Germantown Friends School Rowing (B)
R. Allon/A. Sandroni/N. Fireman/J. Jung
 
    Malvern Preparatory School (B)
M. Venkatesh/C. Mao/A. Gallagher/C. Fish
 
    Navesink River Rowing (B)
J. Schoen/D. Cannon/P. Blankenbaker/J. Corliss
 
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
1
12 WY4+ Womens Youth 4+
29
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
10
14 MY4+ Mens Youth 4+
25
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
9
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
4
17 WY8+ Womens Youth 8+
7
18 MY8+ Mens Youth 8+
11
19 WInc2x Womens Inclusive 2x
0
20 MInc2x Mens Inclusive 2x
0
21 WU171x Womens U17 1x
2
22 MU171x Mens U17 1x
14
23 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
18
24 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
16
25 WU172x Womens U17 2x
12
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
O. Kim/S. Edwards
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Lamason/F. Brummer
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
G. Lanava/L. Gutierrez-Camano/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
A. Sanchirico/N. Lee
 
    Navesink River Rowing (A)
K. Nilsen/A. Tuorto
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
G. Young/A. Qiang
 
    OJR Wildcat Crew Club (A)
R. Nemeth/C. Camp
 
    South Jersey Rowing Club (A)
A. Maussner/B. Sepulveda
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
A. Kowalik/E. Rawson
 
    Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A)
N. Alon/N. Wasik
 
    Conestoga Crew Club (B)
B. Vallin/A. Kulkarni
 
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
I. Moreno/R. Goel
 
26 MU172x Mens U17 2x
9
27 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
21
28 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
21
29 WU178+ Womens U17 8+
5
30 MU178+ Mens U17 8+
6
31 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
11
32 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
15
33 WU174x Womens U17 4x
9
34 MU174x Mens U17 4x
6
35 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
3
36 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change