Music City Head Race
- Oct 12, 2019
- head
- Cumberland River
- Nashville, TN (USA)
- Hosted By: Vanderbilt Rowing Club
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 12, 2019 | |||||
1 | 6:35 AM | Coaches and Coxswains Meeting | |||
1 | 7:55 AM | Mens Collegiate 4+ | 39 |
||
2 | 8:10 AM | Mens Collegiate Ltwt 4+ | 6 |
||
3 | 8:15 AM | Mens Masters 4x | 6 |
||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
I. O'Brien/R. Kopelman/K. Beagle/J. Owens
|
32.4 (45)
|
|||
Atomic Rowing (A) |
J. Zetterberg/B. Garland/B. Clark/D. Sill
|
115.6 (61)
|
|||
Lake Purdy Rowing Association (A) |
S. Haskell/K. Patton/L. Smith/C. Richardson
|
48.4 (49)
|
|||
Nashville Rowing (A) |
144.4 (65)
|
||||
Composite: Unaff. (CAN), Chinook, Crescent City (A) |
M. Forgeron/b. keuch/D. Dickison/C. Galvanek
|
44.1 (48)
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
M. Chen/M. Smith/D. Stough/F. Kerner/
|
57.6 (51)
|
|||
4 | 8:20 AM | Womens Collegiate 8+ | 17 |
||
5 | 8:35 AM | Womens Youth 8+ | 23 |
||
6 | 8:45 AM | Womens Masters 8+ | 6 |
||
Asheville Rowing Club, Inc. (A) |
C. Groben/R. Steciuk/R. Rice/J. Standen/J. Major/K. Hensley/m. mckay/A. Ramirez/J. Nitterauer (Cox)
|
102.4 (59)
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
C. Conway/C. McGuire/C. Zurawski/K. Griffiths/A. Vagts/C. Richardson/K. Wyatt/B. Owens/H. Levitz (Cox)
|
28.9 (44)
|
|||
Lookout Rowing Club (A) |
C. Markham Lyle/B. Turner/A. Beahm/L. Flores/K. Hughes/M. Mantel/I. Dysinger/L. Clark/L. Solomon (Cox)
|
10.0 (37)
|
|||
Nashville Rowing (A) |
0.0 (26)
|
||||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
J. Asher/J. Passarello/G. Teborek/D. Evangelista/R. Murphy/P. Coyle/S. Marshall/H. Bryman/S. Price (Cox)
|
96.1 (58)
|
|||
Nashville Rowing (B) |
62.5 (52)
|
||||
7 | 8:55 AM | Mens Youth 4+ | 22 |
||
8 | 9:10 AM | Mens Collegiate Novice 8+ | 20 |
||
9 | 9:25 AM | Womens Collegiate Novice 8+ | 16 |
||
10 | 9:35 AM | Mixed Masters 2x | 8 |
||
11 | 9:45 AM | Womens Youth Novice 4+ | 10 |
||
12 | 10:15 AM | Mens Youth Novice 8+ | 6 |
||
13 | 10:25 AM | Mens Masters 4+ | 5 |
||
14 | 10:35 AM | Mens Youth 2- | 9 |
||
15 | 10:45 AM | Womens Masters 4x | 8 |
||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
A. Vagts/D. Evangelista/C. Zurawski/B. Owens
|
32.4 (45)
|
|||
Atomic Rowing (A) |
M. Frank/D. Wagner/R. Uria-Martinez/P. Dunn
|
28.9 (44)
|
|||
Lake Purdy Rowing Association (A) |
V. Sheffield/M. Woolley/C. Mason/K. Fecteau/
|
90.0 (57)
|
|||
Little Rock Athletic Club (A) |
E. Hutchins/L. Casulli/V. Ajarrista/E. Nance
|
6.4 (35)
|
|||
Lookout Rowing Club (A) |
M. Novak/S. Duff/R. Brimer/M. Hanewald
|
28.9 (44)
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
A. Cardno/M. Graves/C. Bossard/A. Cardno
|
52.9 (50)
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
J. Asher/J. Passarello/P. Coyle/G. Teborek
|
136.9 (64)
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (B) |
P. Collins/D. Wilkins/K. Biddlecombe/E. Jones
|
122.5 (62)
|
|||
16 | 10:55 AM | Mens Youth 4x | 10 |
||
17 | 11:00 AM | Womens Collegiate 2- | 16 |
||
18 | 11:00 AM | Womens Masters 2- | 1 |
||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
C. McGuire/H. Bryman
|
|
|||
19 | 11:05 AM | Mens Masters 1x | 20 |
||
Atlanta Rowing Club, Inc. |
A. Nichols/
|
8.0 (35)
|
|||
Atomic Rowing |
M. Lorenz
|
21.1 (40)
|
|||
Atomic Rowing |
E. Gurpinar
|
2.0 (31)
|
|||
Cincinnati Rowing Club |
B. Pack
|
18.0 (39)
|
|||
Clemson Rowing Association |
Z. McGhee
|
0.0 (22)
|
|||
Georgia State University Crew |
J. Heydt
|
0.0 (23)
|
|||
Greater Dayton Rowing Association |
B. White
|
105.1 (56)
|
|||
Lake Lure Racing |
W. Oppliger
|
120.1 (58)
|
|||
Little Rock Athletic Club |
G. Harrison
|
231.1 (70)
|
|||
Louisville Rowing Club, Inc. |
L. Acampora
|
144.5 (61)
|
|||
Mobjack Rowing Association |
B. Keuch
|
12.5 (37)
|
|||
Nashville Rowing |
D. Joniak
|
0.5 (29)
|
|||
Nashville Rowing |
T. Mazzotta
|
0.5 (29)
|
|||
Nashville Rowing |
J. McLaughlin
|
10.1 (36)
|
|||
Nashville Rowing |
J. Pollock
|
4.5 (33)
|
|||
Nashville Rowing |
D. Sperrazza
|
231.1 (70)
|
|||
Nashville Rowing |
D. Sullivan
|
171.1 (64)
|
|||
Nashville Rowing |
S. Estes
|
190.1 (66)
|
|||
Unaffiliated (CAN) |
M. Forgeron
|
84.5 (53)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Downey
|
180.5 (65)
|
|||
20 | 11:05 AM | Mens Jr 1x | 8 |
||
21 | 11:20 AM | Womens Youth 2x | 14 |
||
22 | 11:25 AM | Womens Masters 1x | 12 |
||
Asheville Rowing Club, Inc. |
K. Stryker
|
55.1 (48)
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. |
K. Perkins
|
24.5 (41)
|
|||
Atomic Rowing |
C. Dowhos-O'Gorman
|
105.1 (56)
|
|||
Greater Dayton Rowing Association |
M. Evans
|
98.0 (55)
|
|||
Lookout Rowing Club |
L. Flores
|
21.1 (40)
|
|||
Lookout Rowing Club |
A. Colberg
|
3.1 (32)
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. |
D. Winters
|
112.5 (57)
|
|||
St. Louis Rowing Club |
C. Foster
|
0.5 (29)
|
|||
St. Louis Rowing Club |
R. Neale
|
21.1 (40)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. D'Agostino
|
120.1 (58)
|
|||
University of Louisville Rowing |
h. ritter
|
0.0 (27)
|
|||
Vanderbilt Rowing Club |
J. Kim
|
0.0 (20)
|
|||
31 | 11:35 AM | Inclusive Men's PR3 2x | 3 |
||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
C. Whitfield/A. Cabrera
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
C. White/W. Hedgpeth
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
B. Fields/D. Hakim
|
|
|||
32 | 11:50 AM | Middle School Mixed 8+ (Exhibition 2k Race) | 7 |
||
33 | 12:35 PM | Mens Youth 8+ | 21 |
||
34 | 12:45 PM | Mixed Masters 4x | 4 |
||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
F. Kerner/R. Murphy/S. Marshall/M. Chen
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
S. Mathot/K. Clark/B. Clark/J. Altobelli
|
|
|||
Cincinnati Rowing Club (A) |
B. Pack/M. Alonso/M. Hatfield/M. Wilson
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
D. Wilkins/R. Zurn/T. Devenish/K. IRVIN
|
|
|||
35 | 12:50 PM | Womens Masters 4+ | 7 |
||
36 | 1:00 PM | Mens Collegiate 2- | 21 |
||
37 | 1:10 PM | Mens Masters 2- | 2 |
||
38 | 1:15 PM | Womens Youth 4x | 9 |
||
39 | 1:20 PM | Womens Youth 4+ | 26 |
||
40 | 1:35 PM | Womens Youth Novice 8+ | 7 |
||
41 | 1:50 PM | Mens Youth Novice 4+ | 10 |
||
42 | 2:00 PM | Womens Collegiate 4+ | 31 |
||
43 | 2:10 PM | Womens Collegiate Ltwt 4+ | 5 |
||
44 | 2:20 PM | Mens Collegiate 2nd Novice 8+ | 7 |
||
45 | 2:30 PM | Mens Masters 2x | 10 |
||
Composite: Atlanta Junior, Atlanta (A) |
A. Nichols/R. Canavan
|
31.2 (44)
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
A. Cabrera/D. Hakim
|
117.6 (60)
|
|||
Atomic Rowing (A) |
E. Gurpinar/M. Lorenz
|
6.9 (35)
|
|||
Clemson Rowing Association (A) |
Z. McGhee/P. Tilton
|
0.0 (22)
|
|||
Lake Purdy Rowing Association (A) |
K. Patton/C. Richardson
|
97.2 (57)
|
|||
Little Rock Athletic Club (A) |
A. Ajarrista/G. Harrison
|
140.0 (63)
|
|||
Nashville Rowing (A) |
T. Mazzotta/D. Joniak
|
0.4 (29)
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
M. Armstrong/K. IRVIN
|
1.7 (31)
|
|||
Composite: Unaff. (USA), Unaff. (CAN) (A) |
M. Forgeron/D. Dave
|
73.0 (53)
|
|||
Nashville Rowing (B) |
5.3 (34)
|
||||
46 | 2:35 PM | Womens Masters 2x (Row For the Cure Event) | 12 |
||
Asheville Rowing Club, Inc. (A) |
K. Stryker/J. Standen
|
97.2 (57)
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
K. Perkins/D. Wilson
|
57.1 (50)
|
|||
Atomic Rowing (A) |
P. Dunn/M. Frank
|
24.3 (42)
|
|||
Cincinnati Rowing Club (A) |
M. Alonso/M. Hatfield
|
124.9 (61)
|
|||
Little Rock Athletic Club (A) |
E. Hutchins/E. Nance
|
2.7 (32)
|
|||
Lookout Rowing Club (A) |
S. Duff/A. Colberg
|
24.3 (42)
|
|||
Nashville Rowing (A) |
M. Davidson/D. Foster
|
103.8 (58)
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
A. Cardno/A. Cardno
|
15.6 (39)
|
|||
Little Rock Athletic Club (B) |
V. Ajarrista/L. Casulli
|
15.6 (39)
|
|||
Nashville Rowing (B) |
0.0 (27)
|
||||
Little Rock Athletic Club (C) |
M. Yelvington/J. Blair
|
43.2 (47)
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (E) |
V. Steine/L. Packer
|
110.6 (59)
|
|||
47 | 2:40 PM | Womens Youth 2- | 6 |
||
48 | 2:45 PM | Womens Collegiate 2nd Novice 8+ | 9 |
||
49 | 3:00 PM | Mens Collegiate 8+ | 22 |
||
50 | 3:10 PM | Mens Masters 8+ | 2 |
||
Asheville Rowing Club, Inc. (A) |
J. Clarke/M. Steciuk/G. Walters/S. Huebner/R. Anderson/G. Austin/M. Wysocki/W. McKay/K. Smith (Cox)
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
J. Owens/I. O'Brien/K. Beagle/R. Kopelman/B. Radulovacki/M. Chen/F. Cater/D. Stough/S. Price (Cox)/
|
|
|||
51 | 3:15 PM | Mens Youth Ltwt 4+ | 12 |
||
52 | 3:25 PM | Womens Youth Ltwt 4+ | 10 |
||
53 | 3:35 PM | Mens Youth 2x | 22 |
||
54 | 3:50 PM | Mens Collegiate Novice 4+ | 19 |
||
55 | 4:00 PM | Womens Collegiate Novice 4+ | 15 |
||
56 | 4:05 PM | Womens Jr 1x | 9 |
||
57 | 4:15 PM | Mixed Masters 4+ | 3 |
||
58 | 4:30 PM | Mixed Open 8+ | 8 |
||
59 | 4:40 PM | Mixed Masters 8+ | 10 |
||
Asheville Rowing Club, Inc. (A) |
J. Clarke/M. Steciuk/G. Walters/S. Huebner/C. Groben/R. Steciuk/R. Rice/J. Major/K. Smith (Cox)
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
C. Conway/K. Griffiths/J. Owens/R. Kopelman/B. Radulovacki/F. Cater/B. Owens/H. Bryman/H. Levitz (Cox)
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
J. Zetterberg/J. Altobelli/M. Dorsett/D. Sill/R. Uria-Martinez/D. Wagner/S. Mathot/K. Clark/H. Hensberry (Cox)
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
D. Kuttelwascher/E. Holihan/S. Grant/S. Wlodarczyk/J. Cheij/M. Baeder/E. Gadsden/J. Herring/M. Florentino (Cox)
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
G. Yates/D. Wilkins/A. Gabriel/C. Yates/M. Armstrong/T. Devenish/R. Zurn/C. Bossard/P. Collins (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
E. Hedlund/S. Dalin/G. Farchmin/D. Hori/W. Andrews/M. Steele/S. Woodburn/F. DSouza/L. Rothberg (Cox)
|
|
|||
Asheville Rowing Club, Inc. (B) |
J. Standen/W. McKay/R. Anderson/K. Hensley/M. Wysocki/G. Austin/m. mckay/A. Ramirez/M. Bradley (Cox)
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
C. McGuire/C. Richardson/K. Beagle/I. O'Brien/M. Smith/A. Vagts/K. Wyatt/D. Stough/S. Price (Cox)
|
|
|||
Nashville Rowing (B) |
J. Davis/J. Pfeifer/K. Hoovler/A. McKinney/R. Hoover/S. Ryan/J. Core/D. McCachern/L. Miller (Cox)
|
|
|||
Nashville Rowing (C) |
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change