The Milwaukee River Challenge
- Sep 21, 2019
- head
- The Menomonee and Milwaukee Rivers
- Milwaukee, WI (USA)
- Hosted By: The Milwaukee Rowing Club
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, September 21, 2019 | |||||
1 | 8:30 AM | Womens Open 4+ | 14 |
||
Augustana College (A) |
S. Rushing/E. Wiegmann/T. Cooley/E. Cygan/B. Staroszczyk (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
K. Barone/C. Deweirdt/P. Yeshewas/t. kline/M. Meldrim (Cox)
|
|
|||
Marquette University Rowing Club (A) |
E. Callahan/H. Jones/A. Bilyeu/A. Ignarski/F. Klebba (Cox)
|
|
|||
MSOE - Milwaukee School of Engineering (A) |
C. Borgialli/C. Jarmain/R. Hunter/M. Landry/K. Fera (Cox)
|
|
|||
Recovery on Water, Inc. (A) |
S. Donovan/T. Hoffmann/N. Clark/K. Anderson/M. Rabenberg (Cox)
|
|
|||
University of Chicago (A) |
L. Lyngklip/S. Fitzsimonds/E. Lesser/O. Campbell/T. Azzam (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (A) |
K. Breen/L. O'Connor/O. Lawson/M. Bezbradica/P. Filios (Cox)
|
|
|||
Augustana College (B) |
S. Stramel/M. Bonati/T. VanLanduyt/A. Luczynski/J. Phan (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (B) |
S. Cornish/M. O'Brien/J. Booth/C. Starshak/E. Chen (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (B) |
J. Garwood/A. KISTING/O. Bratzke/J. Haus/E. McDermott (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (C) |
K. Cahill/J. DiNapoli/C. Donlan/M. Czech/K. Montalvo (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (D) |
S. Andringa/B. Gueths/A. Wright/S. Henshue/E. Iremonger (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (E) |
K. Davis/S. Bruce/A. Elli/G. Drane/A. Bogner (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (F) |
C. Kelley/M. Girt/j. titzler/P. James/r. yan (Cox)
|
|
|||
2 | 8:45 AM | Womens Jr 4+ | 22 |
||
3 | 10:00 AM | Mens Open 8+ | 6 |
||
Lincoln Park Boat Club (A) |
S. Binder/J. Kenny/S. Simpson/B. Rosenbaum/C. Boyle/M. Blum/R. Klein/R. Chapple/M. Meldrim (Cox)
|
|
|||
Marquette University Rowing Club (A) |
J. Yeado/J. Peters/R. Endries/R. Kaufmann/J. Dahleen/B. Miles/J. Albrecht/C. Kuang/K. Fletcher (Cox)
|
|
|||
Milwaukee School of Engineering Alumni (A) |
|
||||
MSOE - Milwaukee School of Engineering (A) |
N. Shellans/C. Gustafson/F. Rosenberger/S. Kooiker/R. Hintz/J. Schilling/R. Buhr/G. Oberfoell/C. Price (Cox)
|
|
|||
University of Chicago (A) |
A. Culbert/R. Kimura/J. Henry/T. Werner/D. Ananiev/C. Cassedy/N. Sharma/J. Angel/E. Chen (Cox)
|
|
|||
USRowing Training Center - Princeton (A) |
U. Rower/U. Rower/U. Rower/U. Rower/U. Rower/U. Rower/U. Rower/U. Rower/U. Coxswain (Cox)
|
|
|||
4 | 10:15 AM | Mens Jr 8+ | 17 |
||
5 | 11:30 AM | Womens Open 8+ | 8 |
||
Lincoln Park Boat Club (A) |
S. Cornish/M. O'Brien/K. Barone/C. Deweirdt/P. Yeshewas/t. kline/J. Booth/E. Gibson/M. Meldrim (Cox)
|
|
|||
Marquette University Rowing Club (A) |
E. Callahan/H. Jones/M. Villont/A. Ignarski/A. Bilyeu/S. Engel/K. Coleman/L. Grill/J. Wilson (Cox)
|
|
|||
Recovery on Water, Inc. (A) |
T. Hoffmann/S. Donovan/N. Clark/K. Anderson/E. Llerena/J. Nelson/P. Delaplane/C. Sauter/M. Rabenberg (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (A) |
J. Garwood/A. KISTING/S. Andringa/B. Gueths/A. Wright/S. Henshue/O. Bratzke/J. Haus/E. Iremonger (Cox)
|
|
|||
Marquette University Rowing Club (B) |
S. Reis/K. Folliard/A. Woodworth/K. Krappman/E. Wojtysiak/E. Riesgraf/M. Phillip/S. Bettinger/A. Tomaniso-Perez (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (B) |
K. Breen/M. Bezbradica/O. Lawson/L. O'Connor/A. Elli/S. Bruce/C. Donlan/S. Teegen/P. Filios (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (C) |
K. Cahill/K. Davis/M. Johnson/M. Czech/M. Beauvais/R. Sands/G. Drane/J. DiNapoli/E. McDermott (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin (D) |
G. D'Souza/a. badger/J. Johnson/b. badger/V. Kost/M. Rodriguez/P. James/B. Ohm/E. Rane (Cox)
|
|
|||
6 | 11:45 AM | Womens Jr 8+ | 17 |
||
7 | 1:00 PM | Mens Open 4+ | 9 |
||
Augustana College (A) |
B. Staroszczyk/Z. Bohrer/J. Phan/L. Nguyen/M. Bonati (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Union (A) |
A. Boltz/J. Engelhardt/J. Bird/B. McGuinness/M. Honaberger (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
S. Binder/J. Kenny/S. Simpson/B. Rosenbaum/M. Meldrim (Cox)
|
|
|||
Marquette University Rowing Club (A) |
T. Frost/E. Marinic/J. Justic/E. Davies/J. Wilson (Cox)
|
|
|||
MSOE - Milwaukee School of Engineering (A) |
N. Shellans/J. Schilling/F. Rosenberger/G. Oberfoell/C. Price (Cox)
|
|
|||
University of Chicago (A) |
A. Culbert/R. Kimura/J. Henry/T. Werner/E. Chen (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (B) |
C. Boyle/T. Stubna/R. Klein/T. Cushing/M. Travnik (Cox)
|
|
|||
MSOE - Milwaukee School of Engineering (B) |
S. Gorman/M. Walsh/R. Buhr/S. Chapman-Aldridge/K. Mokha (Cox)
|
|
|||
University of Chicago (B) |
N. Sharma/C. Cassedy/R. Dinallo/J. Angel/T. Azzam (Cox)
|
|
|||
8 | 1:15 PM | Mens Jr 4+ | 20 |
||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
M. den Boon/A. Moriarty/D. Kalupa/E. Dahl/A. Demitrios (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
L. Sherman/C. White/P. Dustman/D. Morrison/C. Stromberg (Cox)
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
J. Dietmeier/J. Strzalka/R. Broderick/J. Bertronski/A. O'Donnell (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
C. Riedinger/L. Figlioli/T. Figura/J. Fox/G. Kalter (Cox)
|
|
|||
Rockford YMCA Rowing Club (A) |
J. Snedegar/J. Anderson/B. Klaren/S. Bovell/M. Bernsten (Cox)
|
|
|||
Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A) |
E. Larson/K. Luburic/M. Cisneros/T. Maday/E. Nowak (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
B. Weber/B. Colella/K. Brown/L. Cook/L. Guindon (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
C. Vasicek/S. Roslansky/G. Fahning/P. Olken-Hunt/E. Stevens (Cox)
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (B) |
E. Jiang/M. Pi/B. Anderson-Brown/S. Leuthner/R. Cody (Cox)
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (B) |
A. Shannon/C. Dickson/T. Leung/J. Malloy/C. Zelinski (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (B) |
J. Weyhrich/N. Woehrle/K. Florida/C. Glew/Z. Bayindiryan (Cox)
|
|
|||
Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (B) |
E. Cooney/p. boyle/T. Grady/E. Doerries/T. Harper (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (B) |
E. Megal/J. Doucette/E. Berger/W. Densmore/E. Wischki (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
J. Cardwell/J. Libbey/C. McKhann/A. Boettge/J. Bohn (Cox)
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (C) |
A. Nordmeyer/I. Smith/A. Caplan/N. Richmond/E. McKinney (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (C) |
M. O'Keef/A. Greiff/N. Lightfine/N. Kopiwoda/J. Schmidt (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (C) |
H. Voeller/R. Schaaf/R. Deverey/M. Eskritt/N. Berkowitz (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (C) |
L. Johnson/B. Drazan/P. Kiely/B. Strezo/E. Heckman (Cox)
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (D) |
D. Barrett/K. Bhat/C. McCoy/g. arnold/M. Geisler (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (D) |
H. Wendt/I. Birchall/J. Donohue/M. Whitefeather/E. Shenkenberg (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change