Tampa Fall Classic

  • Oct 12, 2019
  • head
  • Tampa, FL (USA)
  • Hosted By: The Stewards Foundation, Inc.

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 12, 2019
7:15 AM C & C Meeting
0
1 8:00 AM Womens Masters 1x
6
2 8:10 AM Womens HS Varsity 1x
2
3 8:12 AM Womens HS Junior 1x
2
4 8:14 AM Womens HS Ltwt 1x
3
5 8:20 AM Mens HS Varsity 1x
1
6 8:24 AM Mens HS Junior 1x
2
7 8:26 AM Mens HS Ltwt 1x
3
8 8:30 AM Mens Masters 1x
11
9 8:40 AM Mixed Masters 4+
2
    Sarasota Crew (A)
K. Jackson/J. Campana/K. Horler/K. Holder/A. Michalski (Cox)
16.1 (41)
    Composite: Tampa Athletic Club, Row Brevard (A)
J. Bell/H. Kuchenbacker/S. Robbins/J. Sadd Smalec/T. Walker (Cox)
73.9 (57)
10 8:45 AM Mixed Masters 8+
1
11 8:50 AM Womens Masters 2x
4
12 9:00 AM Womens HS Varsity 2x
6
13 9:10 AM Womens HS Junior 2x
10
14 9:15 AM Womens HS Ltwt 2x
1
15 9:20 AM Womens HS Novice/Freshman 2x
3
16 9:25 AM Mens Masters 4+
1
17 9:30 AM Mens HS Varsity 4+
5
18 9:40 AM Mens HS Junior 4+
5
19 9:50 AM Mens HS Novice/Freshman 4+
7
*** 30 Minute Break ***
0
20 10:20 AM Adaptive 1x - 1,000 Meters
1
21 10:25 AM Mixed Masters 2x
4
22 10:30 AM Mixed Masters 4x
2
23 10:35 AM Womens Masters 8+
3
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
M. Smith/L. Ter Doest/D. Desmery/J. Veitkus/M. Yaegers/R. Schoch/M. Oberly/J. Walter/M. Condiotte (Cox)
55.4 (54)
    Sarasota Crew (A)
H. Weber/C. Perlman/K. Horler/K. Holder/T. Bowley/T. Johnson/J. Zvitco/B. Gallie/A. Michalski (Cox)
19.5 (43)
    Composite: Tampa Athletic Club, Row Brevard (A)
E. Thomas/A. Noonan/A. Parsons/K. Varga-Sinka/P. Fitzell/I. Rubio/S. Hamilton-Suarez/A. Awmiller/T. Walker (Cox)
33.5 (48)
24 10:40 AM Womens HS Varsity 8+
2
25 10:45 AM Womens HS Junior 8+
2
26 10:50 AM Womens HS Novice/Freshman 8+
3
27 11:00 AM Mens Masters 2x
2
28 11:05 AM Mens HS Varsity 2x
4
29 11:10 AM Mens HS Junior 2x
4
30 11:15 AM Mens HS Ltwt 2x
3
31 11:20 AM Mens HS Novice/Freshman 2x
7
32 11:30 AM Womens HS Junior 4x
5
33 11:35 AM Womens HS Novice/Freshman 4x
2
34 11:40 AM Womens HS Varsity 4x
2
35 11:50 AM Womens Masters 4x
5
36 12:00 PM Mixed Middle School 4+(1000m)
5
*** 45 Minute Break ***
0
37 12:45 PM Mixed Middle School 8+ (1000m)
9
38 12:50 PM Mens Masters 4x
3
39 12:55 PM Mens Masters 2-
1
40 1:00 PM Mens HS Varsity 2-
2
41 Womens HS Varsity 2-
0
42 1:05 PM Mens HS Varsity 4x
5
43 1:10 PM Mens HS Junior 4x
1
44 1:12 PM Mens HS Ltwt 4x
1
45 1:15 PM Mens HS Novice/Freshman 4x
1
46 1:20 PM Womens Masters 4+
2
    Sarasota Crew (A)
H. Weber/C. Perlman/K. Horler/T. Johnson/A. Michalski (Cox)
18.5 (42)
    Composite: Tampa Athletic Club, Row Brevard (A)
K. Novo/A. Parsons/E. Thomas/A. Noonan/P. Fitzell (Cox)
16.1 (41)
47 1:25 PM Womens HS Varsity 4+
4
48 1:30 PM Womens HS Junior 4+
5
49 1:40 PM Womens HS Ltwt 4+
1
50 1:45 PM Womens HS Novice/Freshman 4+
5
51 1:50 PM Mens HS Varsity 8+
1
52 1:52 PM Mens HS Junior 8+
1
53 1:56 PM Mens HS Novice/Freshman 8+
3
54 2:00 PM Mens Masters 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change