Head of the Schuylkill Regatta
- Oct 26, 2002
- head
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: University Barge Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 26, 2002 | |||||
1a | 7:40 AM | Recreational Singles - USRowing Class 1 | 1 |
||
1b | 7:40 AM | Recreational Singles - USRowing Class 2 | 4 |
||
1c | 7:40 AM | Recreational Singles - USRowing Class 3 | 6 |
||
2a | 7:50 AM | Adaptive (Disabled) Doubles | 8 |
||
2b | 7:50 AM | Adaptive (Disabled) Singles | 1 |
||
3a | 8:10 AM | Mens Scholastics Fours with Cox | 33 |
||
3b | 8:10 AM | Womens Scholastic Fours with Cox | 23 |
||
4a | 8:30 AM | Mens Masters Singles (age 30-39) | 29 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
S. McGuinn
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
C. Idler
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
J. Grant
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
R. McGurrin
|
|
|||
Dynamo Moscow Rowing Club (A) |
S. Lynch
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
A. Turco
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
J. Cutler
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
T. Collins
|
|
|||
Palm Beach Rowing Association, Inc. (A) |
D. Johnson
|
|
|||
Payne Street Sculls (A) |
E. Summers
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
C. McElroy
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
R. Dietrich
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
I. Muir
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
R. Frank
|
|
|||
Union Boat Club (A) |
P. Schnorr
|
|
|||
University Barge Club (A) |
S. Nowmos
|
|
|||
University Barge Club (A) |
R. Wegryn
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
T. Bouffard
|
|
|||
Virginia Boat Club (A) |
D. Snyder
|
|
|||
Bachelors Barge Club (B) |
B. Jacobs
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
M. Gonzalez del Ri
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
D. Rhodes
|
|
|||
Bachelors Barge Club (C) |
D. Melnik
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (C) |
J. Greenwood
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (C) |
D. Lockner
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (D) |
R. Boyd
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (E) |
T. OGrady
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (F) |
C. Deppert
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
A. Crabb
|
|
|||
4b | 8:30 AM | Mens Masters Singles (age 40-49) | 48 |
||
Annapolis Rowing Club, Inc. (..) |
T. Smith
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
P. McEvily
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
M. Hurley
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
J. Bowen
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
J. Heathcote
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
M. Stevenson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
A. Santry
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
M. Phelan
|
|
|||
Argonaut Rowing Club (A) |
W. Donegan
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
D. Day
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
S. Perry
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
B. Eldridge
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
D. Ruane
|
|
|||
Commercial Rowing Club (A) |
F. Otoole
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Lesnau
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
T. Toland
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
M. Bannister
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
M. Brown
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association (A) |
J. Polcari
|
|
|||
Monmouth Boat Club (A) |
J. Levinson
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
C. Reinke
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
E. Ryan
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
A. Kraus
|
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
M. Hurley
|
|
|||
The Alison Project (A) |
S. Platt
|
|
|||
Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A) |
T. Allen
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
M. Stolper
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
M. Glick
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (A) |
S. Jones
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (A) |
B. Kersteller
|
|
|||
Villanova-Wildcat Rowing Association (A) |
B. Thorne
|
|
|||
Virginia Boat Club (A) |
T. Blake
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (B) |
M. Daemen
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
J. Willemin
|
|
|||
Malta Boat Club (B) |
T. Mattson
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
R. Lewis
|
|
|||
Riverside Boat Club (B) |
T. De Koekkoek
|
|
|||
The Alison Project (B) |
M. Tursi
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
P. Franz
|
|
|||
University Barge Club (B) |
A. Pennisi
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (B) |
J. Swift
|
|
|||
Potomac Boat Club (C) |
R. Lewis
|
|
|||
San Diego Rowing Club (C) |
M. Davis
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (C) |
E. Doolin
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (D) |
E. Moran
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (D) |
J. Rome
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (E) |
D. Knecht
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (F) |
C. Bracken
|
|
|||
4c | 8:30 AM | Mens Masters Singles (age 50-59) | 31 |
||
Unaffiliated (USA) (..) |
R. Clarke
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
J. Gaughan
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
M. Corr
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
W. Cesewski
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
F. Fraser
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
B. Carson
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
J. Kreger
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
I. Pokorny
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
A. Haight
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
G. Sciolla
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
R. Singewald
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
A. Hall
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
C. Selden
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
J. Lovett
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
M. Scott
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
O. Mayer
|
|
|||
University Barge Club (A) |
K. Coady
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
S. Dittman
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (A) |
J. Rosenkrantz
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (B) |
T. Grindstaff
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
R. Galli
|
|
|||
Malta Boat Club (B) |
N. Marymor
|
|
|||
Norwalk Leander Rowing Club (B) |
R. Slocum
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
R. Longwell
|
|
|||
Alexandria Community Rowing (C) |
J. Rubini
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (C) |
J. Dobson
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (C) |
S. Jonik
|
|
|||
Malta Boat Club (C) |
T. French
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (C) |
A. Nelson
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (D) |
S. Killen
|
|
|||
Brigantine Rowing Club (A) |
F. Peek
|
|
|||
5a | 9:00 AM | Womens Masters Singles (age 30-39) | 9 |
||
5b | 9:00 AM | Womens Masters Singles (age 40-49) | 16 |
||
5c | 9:00 AM | Womens Masters Singles (age 50-59) | 11 |
||
Unaffiliated (USA) (..) |
V. Reynolds
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
M. Elgh
|
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
J. Michel
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
A. Sudar
|
|
|||
Thompson Boat Center (A) |
M. Haven
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
D. Gerson
|
|
|||
Bachelors Barge Club (B) |
C. Pavlak
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
L. Hall
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
L. Blankertz
|
|
|||
Bachelors Barge Club (C) |
I. Asher
|
|
|||
Hiawatha Island Boat Club (A) |
S. Stuart
|
|
|||
6a | 9:30 AM | Mens Scholastic Eights | 53 |
||
6b | 9:30 AM | Womens Scholastic Eights | 66 |
||
7a | 10:00 AM | Mens Heavy Open Doubles | 16 |
||
7b | 10:00 AM | Mens Light Open Doubles | 7 |
||
7c | 10:00 AM | Womens Heavy Open Doubles | 15 |
||
7d | 10:00 AM | Womens Light Open Doubles | 3 |
||
8a | 10:20 AM | Mens Veterans Singles (60 and over) | 27 |
||
8b | 10:20 AM | Womens Veterans Singles (60 and over) | 7 |
||
9a | 10:40 AM | Mens Scholastic Quads | 16 |
||
9b | 10:40 AM | Womens Scholastic Quads | 16 |
||
9c | 10:40 AM | Mens Scholastic Doubles | 12 |
||
9d | 10:40 AM | Mens Scholastic Singles | 34 |
||
9e | 10:40 AM | Womens Scholastic Doubles | 14 |
||
9f | 10:40 AM | Womens Scholastic Singles | 21 |
||
10b | 11:30 AM | Mixed Octuple (Exhibition: The Race for the Cure) | 4 |
||
11a | 11:40 AM | Mens College Frosh/Novice Fours with cox | 10 |
||
11b | 11:40 AM | Womens College Frosh/Novice Fours with cox | 19 |
||
12a | 12:15 PM | Mens Open Club Eights | 39 |
||
12b | 12:15 PM | Mens Masters Club Eights (age 30-44) | 9 |
||
12c | 12:15 PM | Mens Masters/Veterans Club Eights (age 45 and over) | 16 |
||
13a | 12:35 PM | Mens Lightweight Singles | 33 |
||
13b | 12:35 PM | Womens Lightweight Singles | 16 |
||
Unaffiliated (USA) (..) |
N. Zosuls
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
B. Hollins
|
|
|||
Oklahoma City University (A) |
M. Borger
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
H. Barney
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
S. Sloan
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
N. Zosuls
|
|
|||
U Mass Amherst (A) |
A. Talucci
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
M. Mccullagh
|
|
|||
Union Boat Club (A) |
C. Salomone
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
A. Ginis
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
A. Crawford
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
A. Podgorski
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (C) |
R. Hykel
|
|
|||
Vesper Boat Club (C) |
C. Kostrewski
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (D) |
J. Grudziak
|
|
|||
Vesper Boat Club (D) |
R. Jerril
|
|
|||
14a | 12:50 PM | Mens Masters Doubles (age 30-44) | 10 |
||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
A. Hunter/J. Werbowski
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
T. Bennett/B. Roman
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
D. Gorriaran/A. Washburn
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
E. Tiedge/C. Windeknecht
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
C. Reinke/P. Olrich
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
B. Samokavitz/R. McSorley
|
|
|||
U Penn Alumni (A) |
J. Marcon/A. Hudson
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (A) |
B. OShea/J. Kelley
|
|
|||
Virginia Boat Club (A) |
D. Snyder/J. Belcher
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
E. King/C. Doyle
|
|
|||
14b | 12:50 PM | Mens Masters Doubles (age 45-59) | 15 |
||
14c | 12:50 PM | Mens Veterans Doubles (age 60 and over) | 11 |
||
14d | 12:50 PM | Womens Masters Doubles (age 30-44) | 17 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
P. Bass/N. Hilton
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
L. Conlon/J. OConnor-Petts
|
|
|||
California Rowing Association - Foster City Sculling (A) |
C. Flowers/E. Becton
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
T. Glover/J. Brush
|
|
|||
Pennsylvania Barge Club (A) |
D. Luckman/E. Wildrick
|
|
|||
PGRC/Western Reserve RA (A) |
D. Schubeck/D. Post
|
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (A) |
C. Delalio/S. Griffith
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
H. Avery/J. Stork
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
K. Mergen/C. Cole
|
|
|||
Temple University Rowing (A) |
T. A/T. B
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
T. Yanowitz/S. Lawrence
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
P. Schiffman/D. Singh
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
E. Venti/K. Benarcik
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (B) |
M. Idler/S. Gilbert
|
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (B) |
M. Hilf/L. Digiacomo
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
B. Reinert/N. Packard
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (E) |
J. Dinan/S. Hensien
|
|
|||
14e | 12:50 PM | Womens Masters Doubles (age 45-59) | 7 |
||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
A. Reid/T. Crahan
|
75.8 (57)
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (A) |
K. Maus/P. Hoeschele
|
40.8 (49)
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
B. Garside/L. Pomerance
|
44.6 (50)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
H. Smith/D. Rowe
|
40.8 (49)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
A. Roach/C. Holdsworth
|
44.6 (50)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
D. Schubeck/D. Post
|
40.8 (49)
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
K. MacDonald/K. Godwin
|
70.8 (56)
|
|||
14f | 12:50 PM | Womens Masters Doubles (age 60 and over) | 2 |
||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
M. Berry/B. Gorman
|
103.2 (62)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Butler/D. Flanigan
|
91.7 (60)
|
|||
15a | 1:15 PM | Mens Heavyweight Singles | 35 |
||
15b | 1:15 PM | Womens Heavyweight Singles | 11 |
||
16a | 1:40 PM | Womens Open Club Eights | 42 |
||
16b | 1:40 PM | Womens Masters Club Eights (age 30-44) | 5 |
||
16c | 1:40 PM | Womens Masters/Veterans Club Eights (age 45 and over) | 7 |
||
17 | 2:10 PM | Mens Fours with cox | 31 |
||
18a | 2:30 PM | Mens Masters Four with cox (age 30-44) | 6 |
||
18b | 2:30 PM | Mens Masters Four with cox (age 45-59) | 8 |
||
18c | 2:30 PM | Mens Veterans Four with cox (age 60 and over) | 2 |
||
18d | 2:30 PM | Womens Masters Four with cox (age 30-44) | 4 |
||
18e | 2:30 PM | Womens Masters Four with cox (age 45-59) | 4 |
||
18f | 2:30 PM | Womens Veterans Four with cox (age 60 and over) | 0 |
||
19a | 2:50 PM | Mens Pair without cox | 10 |
||
19b | 2:50 PM | Womens Pair without cox | 9 |
||
20a | 3:05 PM | Mens College Frosh/Novice Eights | 55 |
||
20b | 3:05 PM | Womens College Frosh/Novice Eights | 56 |
||
21 | 3:30 PM | Womens Fours with cox | 33 |
||
22a | 4:00 PM | Mens Lightweight Eights | 11 |
||
22b | 4:00 PM | Womens Lightweight Eights | 11 |
||
23a | 4:15 PM | Mixed Open Doubles | 9 |
||
23b | 4:15 PM | Mixed Masters Doubles (age 30-44) | 7 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
M. Gordon/J. Gordon
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
A. Hunter/J. OConnor-Petts
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
J. Pew/E. Kennelly
|
|
|||
Jack Sulger's Sculling Circus (A) |
C. Schulter/J. Florio Schulter
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
T. Glover/A. Washburn
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
T. Nix/B. Nix
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
M. Panio/M. Leigh
|
|
|||
23c | 4:15 PM | Mixed Masters Doubles (age 45-59) | 15 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
E. Morris/S. Cohen
|
37.1 (48)
|
|||
Brigantine Rowing Club (A) |
E. Rehill/T. Aaron
|
44.6 (50)
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
A. Sudar/J. Cann
|
70.8 (56)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
G. Pelliciotti/G. Freimarck
|
30.4 (46)
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
D. Gerson/C. Seybolt
|
27.3 (45)
|
|||
University Barge Club (A) |
J. Stuart/J. Stuart
|
0.0 (27)
|
|||
University Barge Club (A) |
K. Cook/C. Blackwall
|
33.7 (47)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
M. Jones/R. Jones
|
75.8 (57)
|
|||
Vesper/Fairmont (A) |
S. Jonik/M. Jonik Myers
|
44.6 (50)
|
|||
Lake Lanier Rowing Club (B) |
J. Petrie/R. Hoguet
|
48.5 (51)
|
|||
University Barge Club (B) |
P. Laskow/M. Meigs
|
48.5 (51)
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
J. Colgan/B. Colgan
|
30.4 (46)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (C) |
D. Hultay/B. Hultay
|
30.4 (46)
|
|||
Vesper Boat Club (C) |
M. Grace/W. Weaver, sr.
|
33.7 (47)
|
|||
Vesper Boat Club (D) |
J. Holdsworth/K. Barron
|
30.4 (46)
|
|||
23d | 4:15 PM | Mixed Veterans Doubles (age 60 and over) | 3 |
||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
M. Berry/B. Callahan
|
97.4 (61)
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
T. Swayze/E. Webber
|
91.7 (60)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
C. Tolles/B. Tolles
|
103.2 (62)
|
|||
24a | 4:30 PM | Mens Open Quads | 12 |
||
24b | 4:30 PM | Mens Masters Quads (age 30-44) | 8 |
||
24c | 4:30 PM | Mens Masters/Veterans Quads (age 45 and over) | 17 |
||
24d | 4:30 PM | Womens Open Quads | 14 |
||
24e | 4:30 PM | Mixed Open Quads | 0 |
||
24f | 4:30 PM | Mixed Masters Quads (age 30-44) | 1 |
||
24g | 4:30 PM | Mixed Masters/Veterans Quads (age 45 and over) | 4 |
||
24h | 4:30 PM | Womens Masters Quads (age 30-44) | 2 |
||
24i | 4:30 PM | Womens Masters/Veterans Quads (age 45 and over) | 15 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
T. Hogan/C. Pavlak/D. Jacquot/J. Michel
|
44.9 (51)
|
|||
Brigantine Rowing Club (A) |
R. Burke/J. Peek/C. Sost/D. Sykes
|
48.8 (52)
|
|||
Bryn Mawr College (A) |
D. Post/L. Romig/L. Fittipaldi/C. Bower
|
25.3 (45)
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
L. Weir/S. Reams/D. Sliz/B. Bohn
|
41.3 (50)
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
L. Devitt/E. Tobey/J. Fredericks/L. Douglas
|
25.3 (45)
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
S. Ward/G. Lahm/L. Rota/J. Chell
|
34.4 (48)
|
|||
Penn AC/Fairmount/Undine/Vesper (A) |
K. Lewis/M. Weeks/S. Sargent/G. Cipollone
|
31.2 (47)
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
A. Page/J. Scalione/S. Markel/L. Bates
|
56.9 (54)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Butler/M. Ball/E. Romsaas/D. Flanigan
|
75.0 (58)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
V. Renolds/E. St Clair/A. Jonik/K. Constant
|
37.8 (49)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
O. Rollins/R. Crawford/C. King/F. Schoonover
|
52.7 (53)
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (B) |
S. Torgerson/B. Mead/D. Casey/J. Schindel
|
65.6 (56)
|
|||
Maritime Rowing Club (B) |
D. Gorman/B. Krivo/M. Connolly/P. Ellett
|
25.3 (45)
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (B) |
N. Irish/J. Christman/E. Goldberg/E. Meyers
|
37.8 (49)
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
L. Claytor/M. Tobin/S. Williard/D. Goodwin
|
48.8 (52)
|
|||
25a | 5:00 PM | Mens Championship Eights | 23 |
||
25b | 5:00 PM | Womens Championship Eights | 25 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change