Head of the Schuylkill Regatta
- Oct 26, 2002
- head
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: University Barge Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 26, 2002 | |||||
1a | 7:40 AM | Recreational Singles - USRowing Class 1 | 1 |
||
1b | 7:40 AM | Recreational Singles - USRowing Class 2 | 4 |
||
1c | 7:40 AM | Recreational Singles - USRowing Class 3 | 6 |
||
2a | 7:50 AM | Adaptive (Disabled) Doubles | 8 |
||
2b | 7:50 AM | Adaptive (Disabled) Singles | 1 |
||
3a | 8:10 AM | Mens Scholastics Fours with Cox | 33 |
||
3b | 8:10 AM | Womens Scholastic Fours with Cox | 23 |
||
4a | 8:30 AM | Mens Masters Singles (age 30-39) | 29 |
||
4b | 8:30 AM | Mens Masters Singles (age 40-49) | 48 |
||
4c | 8:30 AM | Mens Masters Singles (age 50-59) | 31 |
||
Unaffiliated (USA) (..) |
R. Clarke
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
J. Gaughan
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
M. Corr
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
W. Cesewski
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
F. Fraser
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
B. Carson
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
J. Kreger
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
I. Pokorny
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
A. Haight
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
G. Sciolla
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
R. Singewald
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
A. Hall
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
C. Selden
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
J. Lovett
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
M. Scott
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
O. Mayer
|
|
|||
University Barge Club (A) |
K. Coady
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
S. Dittman
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (A) |
J. Rosenkrantz
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (B) |
T. Grindstaff
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
R. Galli
|
|
|||
Malta Boat Club (B) |
N. Marymor
|
|
|||
Norwalk Leander Rowing Club (B) |
R. Slocum
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
R. Longwell
|
|
|||
Alexandria Community Rowing (C) |
J. Rubini
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (C) |
J. Dobson
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (C) |
S. Jonik
|
|
|||
Malta Boat Club (C) |
T. French
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (C) |
A. Nelson
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (D) |
S. Killen
|
|
|||
Brigantine Rowing Club (A) |
F. Peek
|
|
|||
5a | 9:00 AM | Womens Masters Singles (age 30-39) | 9 |
||
5b | 9:00 AM | Womens Masters Singles (age 40-49) | 16 |
||
5c | 9:00 AM | Womens Masters Singles (age 50-59) | 11 |
||
6a | 9:30 AM | Mens Scholastic Eights | 53 |
||
6b | 9:30 AM | Womens Scholastic Eights | 66 |
||
7a | 10:00 AM | Mens Heavy Open Doubles | 16 |
||
7b | 10:00 AM | Mens Light Open Doubles | 7 |
||
7c | 10:00 AM | Womens Heavy Open Doubles | 15 |
||
7d | 10:00 AM | Womens Light Open Doubles | 3 |
||
8a | 10:20 AM | Mens Veterans Singles (60 and over) | 27 |
||
8b | 10:20 AM | Womens Veterans Singles (60 and over) | 7 |
||
9a | 10:40 AM | Mens Scholastic Quads | 16 |
||
9b | 10:40 AM | Womens Scholastic Quads | 16 |
||
9c | 10:40 AM | Mens Scholastic Doubles | 12 |
||
9d | 10:40 AM | Mens Scholastic Singles | 34 |
||
9e | 10:40 AM | Womens Scholastic Doubles | 14 |
||
9f | 10:40 AM | Womens Scholastic Singles | 21 |
||
10b | 11:30 AM | Mixed Octuple (Exhibition: The Race for the Cure) | 4 |
||
11a | 11:40 AM | Mens College Frosh/Novice Fours with cox | 10 |
||
11b | 11:40 AM | Womens College Frosh/Novice Fours with cox | 19 |
||
12a | 12:15 PM | Mens Open Club Eights | 39 |
||
12b | 12:15 PM | Mens Masters Club Eights (age 30-44) | 9 |
||
12c | 12:15 PM | Mens Masters/Veterans Club Eights (age 45 and over) | 16 |
||
13a | 12:35 PM | Mens Lightweight Singles | 33 |
||
Unaffiliated (USA) (..) |
C. Sittinger
|
|
|||
Carnegie Mellon University Rowing Club (A) |
A. Salinas
|
|
|||
Carnegie Mellon University Rowing Club (A) |
J. Milikowsky
|
|
|||
Christ Church Rowing Club (A) |
P. Scheu
|
|
|||
Johns Hopkins University Crew (A) |
N. Assigned
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
M. Arria
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
G. McClure
|
|
|||
OARS of Rhode Island (A) |
M. Jagger
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
R. Trimble
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
J. Corcoran
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
E. Schoch
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
S. Maloney
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
N. Clarke
|
|
|||
Zephyr Racing Team (A) |
S. Cuerda
|
|
|||
Malta Boat Club (B) |
J. Hayburn
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (B) |
S. Portilla
|
|
|||
OARS of Rhode Island (B) |
K. Richards
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
P. Haglin
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
D. Seals
|
|
|||
Malta Boat Club (C) |
D. Egen
|
|
|||
OARS of Rhode Island (C) |
C. Watts
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (C) |
S. Iyer
|
|
|||
Malta Boat Club (D) |
Z. Benevides
|
|
|||
OARS of Rhode Island (D) |
R. Wood
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (D) |
G. Chatyrka
|
|
|||
Malta Boat Club (E) |
S. Madden
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (E) |
M. Naughton
|
|
|||
Malta Boat Club (F) |
B. OBrien
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (F) |
T. Sullivan
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (G) |
C. Simon
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (H) |
A. Quinn
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (I) |
G. Kaplan
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (J) |
J. Kennel
|
|
|||
13b | 12:35 PM | Womens Lightweight Singles | 16 |
||
14a | 12:50 PM | Mens Masters Doubles (age 30-44) | 10 |
||
14b | 12:50 PM | Mens Masters Doubles (age 45-59) | 15 |
||
14c | 12:50 PM | Mens Veterans Doubles (age 60 and over) | 11 |
||
14d | 12:50 PM | Womens Masters Doubles (age 30-44) | 17 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
P. Bass/N. Hilton
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
L. Conlon/J. OConnor-Petts
|
|
|||
California Rowing Association - Foster City Sculling (A) |
C. Flowers/E. Becton
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
T. Glover/J. Brush
|
|
|||
Pennsylvania Barge Club (A) |
D. Luckman/E. Wildrick
|
|
|||
PGRC/Western Reserve RA (A) |
D. Schubeck/D. Post
|
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (A) |
C. Delalio/S. Griffith
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
H. Avery/J. Stork
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
K. Mergen/C. Cole
|
|
|||
Temple University Rowing (A) |
T. A/T. B
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
T. Yanowitz/S. Lawrence
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
P. Schiffman/D. Singh
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
E. Venti/K. Benarcik
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (B) |
M. Idler/S. Gilbert
|
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (B) |
M. Hilf/L. Digiacomo
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
B. Reinert/N. Packard
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (E) |
J. Dinan/S. Hensien
|
|
|||
14e | 12:50 PM | Womens Masters Doubles (age 45-59) | 7 |
||
14f | 12:50 PM | Womens Masters Doubles (age 60 and over) | 2 |
||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
M. Berry/B. Gorman
|
103.2 (62)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Butler/D. Flanigan
|
91.7 (60)
|
|||
15a | 1:15 PM | Mens Heavyweight Singles | 35 |
||
15b | 1:15 PM | Womens Heavyweight Singles | 11 |
||
16a | 1:40 PM | Womens Open Club Eights | 42 |
||
16b | 1:40 PM | Womens Masters Club Eights (age 30-44) | 5 |
||
16c | 1:40 PM | Womens Masters/Veterans Club Eights (age 45 and over) | 7 |
||
17 | 2:10 PM | Mens Fours with cox | 31 |
||
18a | 2:30 PM | Mens Masters Four with cox (age 30-44) | 6 |
||
18b | 2:30 PM | Mens Masters Four with cox (age 45-59) | 8 |
||
18c | 2:30 PM | Mens Veterans Four with cox (age 60 and over) | 2 |
||
18d | 2:30 PM | Womens Masters Four with cox (age 30-44) | 4 |
||
18e | 2:30 PM | Womens Masters Four with cox (age 45-59) | 4 |
||
18f | 2:30 PM | Womens Veterans Four with cox (age 60 and over) | 0 |
||
19a | 2:50 PM | Mens Pair without cox | 10 |
||
19b | 2:50 PM | Womens Pair without cox | 9 |
||
20a | 3:05 PM | Mens College Frosh/Novice Eights | 55 |
||
20b | 3:05 PM | Womens College Frosh/Novice Eights | 56 |
||
21 | 3:30 PM | Womens Fours with cox | 33 |
||
22a | 4:00 PM | Mens Lightweight Eights | 11 |
||
22b | 4:00 PM | Womens Lightweight Eights | 11 |
||
23a | 4:15 PM | Mixed Open Doubles | 9 |
||
23b | 4:15 PM | Mixed Masters Doubles (age 30-44) | 7 |
||
23c | 4:15 PM | Mixed Masters Doubles (age 45-59) | 15 |
||
23d | 4:15 PM | Mixed Veterans Doubles (age 60 and over) | 3 |
||
24a | 4:30 PM | Mens Open Quads | 12 |
||
24b | 4:30 PM | Mens Masters Quads (age 30-44) | 8 |
||
24c | 4:30 PM | Mens Masters/Veterans Quads (age 45 and over) | 17 |
||
24d | 4:30 PM | Womens Open Quads | 14 |
||
24e | 4:30 PM | Mixed Open Quads | 0 |
||
24f | 4:30 PM | Mixed Masters Quads (age 30-44) | 1 |
||
24g | 4:30 PM | Mixed Masters/Veterans Quads (age 45 and over) | 4 |
||
24h | 4:30 PM | Womens Masters Quads (age 30-44) | 2 |
||
24i | 4:30 PM | Womens Masters/Veterans Quads (age 45 and over) | 15 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
T. Hogan/C. Pavlak/D. Jacquot/J. Michel
|
44.9 (51)
|
|||
Brigantine Rowing Club (A) |
R. Burke/J. Peek/C. Sost/D. Sykes
|
48.8 (52)
|
|||
Bryn Mawr College (A) |
D. Post/L. Romig/L. Fittipaldi/C. Bower
|
25.3 (45)
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
L. Weir/S. Reams/D. Sliz/B. Bohn
|
41.3 (50)
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
L. Devitt/E. Tobey/J. Fredericks/L. Douglas
|
25.3 (45)
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
S. Ward/G. Lahm/L. Rota/J. Chell
|
34.4 (48)
|
|||
Penn AC/Fairmount/Undine/Vesper (A) |
K. Lewis/M. Weeks/S. Sargent/G. Cipollone
|
31.2 (47)
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
A. Page/J. Scalione/S. Markel/L. Bates
|
56.9 (54)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Butler/M. Ball/E. Romsaas/D. Flanigan
|
75.0 (58)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
V. Renolds/E. St Clair/A. Jonik/K. Constant
|
37.8 (49)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
O. Rollins/R. Crawford/C. King/F. Schoonover
|
52.7 (53)
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (B) |
S. Torgerson/B. Mead/D. Casey/J. Schindel
|
65.6 (56)
|
|||
Maritime Rowing Club (B) |
D. Gorman/B. Krivo/M. Connolly/P. Ellett
|
25.3 (45)
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (B) |
N. Irish/J. Christman/E. Goldberg/E. Meyers
|
37.8 (49)
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
L. Claytor/M. Tobin/S. Williard/D. Goodwin
|
48.8 (52)
|
|||
25a | 5:00 PM | Mens Championship Eights | 23 |
||
25b | 5:00 PM | Womens Championship Eights | 25 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change