Head of the Schuylkill Regatta
- Oct 26, 2002
- head
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: University Barge Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 26, 2002 | |||||
1a | 7:40 AM | Recreational Singles - USRowing Class 1 | 1 |
||
1b | 7:40 AM | Recreational Singles - USRowing Class 2 | 4 |
||
1c | 7:40 AM | Recreational Singles - USRowing Class 3 | 6 |
||
2a | 7:50 AM | Adaptive (Disabled) Doubles | 8 |
||
2b | 7:50 AM | Adaptive (Disabled) Singles | 1 |
||
3a | 8:10 AM | Mens Scholastics Fours with Cox | 33 |
||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
S. Mcleskey/T. Maryak/V. Rowland/P. Wheale/N. Wheeler (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
|
||||
Blue and Gold (A) |
C. Sheffers/N. Sivak/J. Skoien/P. Stoudt/N. Pucci (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
|
||||
Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A) |
C. Pinto-Martin/A. Leber/D. DeCaria/L. Werner/S. Matvey (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Father Judge High School (A) |
|
||||
Hawklet Rowing (A) |
B. Fox/M. Oberlies/D. Golda/S. Fitz-Patrick/J. Tipold (Cox)
|
|
|||
Hawklights Rowing (A) |
B. Comly/P. Cimbak/N. Kiniry/T. Klarich/M. Scannapieco (Cox)
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
|
||||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Nelson/W. Fox/K. Spitzfaden/O. Ray/C. Grannon (Cox)
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
M. Hanlon/N. Sacco/S. Fishberg/T. Raines/R. Abbott (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
|
||||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A) |
M. Perterson/M. Clark/D. Rohwer/S. Alan/C. Chisome (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
|
||||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Sarasota Scullers (A) |
|
||||
Schuylkill Boat Club (A) |
|
||||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
R. Harkins/J. Fullmer/P. Berenato/J. DiRusso/J. Pasahow (Cox)
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
D. Wetschler/Z. Browne/G. Lubimir/S. Cunningham/E. Froehlke (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
|
||||
Unaffiliated (USA) (A) |
J. Keough/P. De Grazia/S. Mahon/J. Feld/M. Amoriello (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
|
||||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
|
||||
Blair Academy Crew (B) |
|
||||
Central Catholic Crew (Pittsburgh) (B) |
J. Kennedy/M. Pezzimenti/G. Tuminello/N. Lehane/P. Lynch (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
|
||||
Hawklet Rowing (B) |
R. Landy/B. Hill/B. Kane/B. Protesto/R. Cobb (Cox)
|
|
|||
Hawklights Rowing (B) |
A. Gordon/A. Kennedy/R. Kirlin/S. Keeler/M. DelGuercio (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
|
||||
Peddie School (B) |
|
||||
Schuylkill Boat Club (B) |
|
||||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
K. Wlosek/D. Boyes/J. McKenna/A. Couto/M. Ferreira (Cox)
|
|
|||
3b | 8:10 AM | Womens Scholastic Fours with Cox | 23 |
||
4a | 8:30 AM | Mens Masters Singles (age 30-39) | 29 |
||
4b | 8:30 AM | Mens Masters Singles (age 40-49) | 48 |
||
Annapolis Rowing Club, Inc. (..) |
T. Smith
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
P. McEvily
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
M. Hurley
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
J. Bowen
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
J. Heathcote
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
M. Stevenson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
A. Santry
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
M. Phelan
|
|
|||
Argonaut Rowing Club (A) |
W. Donegan
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
D. Day
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
S. Perry
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
B. Eldridge
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
D. Ruane
|
|
|||
Commercial Rowing Club (A) |
F. Otoole
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Lesnau
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
T. Toland
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
M. Bannister
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
M. Brown
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association (A) |
J. Polcari
|
|
|||
Monmouth Boat Club (A) |
J. Levinson
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
C. Reinke
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
E. Ryan
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
A. Kraus
|
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
M. Hurley
|
|
|||
The Alison Project (A) |
S. Platt
|
|
|||
Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A) |
T. Allen
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
M. Stolper
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
M. Glick
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (A) |
S. Jones
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (A) |
B. Kersteller
|
|
|||
Villanova-Wildcat Rowing Association (A) |
B. Thorne
|
|
|||
Virginia Boat Club (A) |
T. Blake
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (B) |
M. Daemen
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
J. Willemin
|
|
|||
Malta Boat Club (B) |
T. Mattson
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
R. Lewis
|
|
|||
Riverside Boat Club (B) |
T. De Koekkoek
|
|
|||
The Alison Project (B) |
M. Tursi
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
P. Franz
|
|
|||
University Barge Club (B) |
A. Pennisi
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (B) |
J. Swift
|
|
|||
Potomac Boat Club (C) |
R. Lewis
|
|
|||
San Diego Rowing Club (C) |
M. Davis
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (C) |
E. Doolin
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (D) |
E. Moran
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (D) |
J. Rome
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (E) |
D. Knecht
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (F) |
C. Bracken
|
|
|||
4c | 8:30 AM | Mens Masters Singles (age 50-59) | 31 |
||
5a | 9:00 AM | Womens Masters Singles (age 30-39) | 9 |
||
5b | 9:00 AM | Womens Masters Singles (age 40-49) | 16 |
||
5c | 9:00 AM | Womens Masters Singles (age 50-59) | 11 |
||
6a | 9:30 AM | Mens Scholastic Eights | 53 |
||
6b | 9:30 AM | Womens Scholastic Eights | 66 |
||
7a | 10:00 AM | Mens Heavy Open Doubles | 16 |
||
7b | 10:00 AM | Mens Light Open Doubles | 7 |
||
7c | 10:00 AM | Womens Heavy Open Doubles | 15 |
||
7d | 10:00 AM | Womens Light Open Doubles | 3 |
||
8a | 10:20 AM | Mens Veterans Singles (60 and over) | 27 |
||
8b | 10:20 AM | Womens Veterans Singles (60 and over) | 7 |
||
9a | 10:40 AM | Mens Scholastic Quads | 16 |
||
9b | 10:40 AM | Womens Scholastic Quads | 16 |
||
9c | 10:40 AM | Mens Scholastic Doubles | 12 |
||
9d | 10:40 AM | Mens Scholastic Singles | 34 |
||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
B. Allsopp
|
|
|||
Crew Boosters of Winter Park (A) |
B. Rich
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
A. OConnor
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
C. Hillier
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
P. Silow
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
A. Mahon
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
S. Assad
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
R. Andre
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
D. Brady
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
N. Whidden
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
C. Storm
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
C. Lopes
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
K. McCaffrey
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
L. Edwards
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
M. Tadeo
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
D. Kuchera
|
|
|||
The Haverford School (A) |
C. OToole
|
|
|||
The Shipley School (A) |
D. Haas
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
A. Schmidt
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
W. Weaver
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (B) |
C. Hillier
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
J. Smart
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
B. DiPiazza
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
J. Tyler
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (B) |
M. Mancusi
|
|
|||
Malvern Preparatory School (C) |
P. Ryan
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (C) |
P. VanVliet
|
|
|||
Malvern Preparatory School (D) |
A. Nasca
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (D) |
N. Azoulay
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (E) |
J. Drakos
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (F) |
M. Slezycki
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (G) |
N. Azoulay
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (H) |
C. Fusco
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
T. Muntz
|
|
|||
9e | 10:40 AM | Womens Scholastic Doubles | 14 |
||
9f | 10:40 AM | Womens Scholastic Singles | 21 |
||
10b | 11:30 AM | Mixed Octuple (Exhibition: The Race for the Cure) | 4 |
||
11a | 11:40 AM | Mens College Frosh/Novice Fours with cox | 10 |
||
11b | 11:40 AM | Womens College Frosh/Novice Fours with cox | 19 |
||
12a | 12:15 PM | Mens Open Club Eights | 39 |
||
Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (A) |
W. Adams/T. Daley/T. Hogue/A. Kraus/K. Moir/B. Montgomery/J. Vestal/J. Wick/B. Westlund (Cox)
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
R. Kinzly/R. Mulligan/S. Haase/S. Soprey/J. McAllister/A. Garzino-Demo/M. Ravera/M. Dash/C. Ching (Cox)
|
|
|||
Bucknell University (A) |
|
||||
Capital Rowing Club (A) |
D. Barksdale/P. Riordan/B. Asare/S. Vermillion/S. Mroczowski/W. Sauve/K. Burney/R. Fitzgerald/C. Stackhouse (Cox)
|
|
|||
Carnegie Mellon University Rowing Club (A) |
P. Raff/P. Harvin/J. Smoker/C. Crews/K. Miceli/J. Samuels/G. Feigenbaum/B. Kambach/J. Deible (Cox)
|
|
|||
College of Charleston Crew Club (A) |
J. McCrachen/B. Flynn/K. Cooney/B. Ott/T. Freismuth/D. Porter/T. Hough/F. Benschine/A. Speck (Cox)
|
|
|||
College of the Holy Cross (A) |
|
||||
Community Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Drexel University (A) |
|
||||
Duquesne University (A) |
M. Webster/A. Thomas/P. Bilock/M. Mcceon/M. Wilson/K. Stapleton/C. Mortellaro/G. Belancik/J. Jordan (Cox)
|
|
|||
George Mason University Rowing (A) |
|
||||
George Washington University (A) |
|
||||
George Washington University (A) |
|
||||
Lehigh Alumni (A) |
D. Chadwick/J. Stauder/T. Barrow/R. Able/N. Mathers/B. Capobianco/D. Tapyrik/E. Gopen/E. Matthews (Cox)
|
|
|||
Lehigh University Rowing (A) |
|
||||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
A. Scarpelli/K. Ford/S. Ferrante/A. Fiory/M. Kuczek/K. Snapp/A. Stevenson/G. Binstock/K. Smyth (Cox)
|
|
|||
Penn Med Crew Team (A) |
|
||||
Penn State Crew (A) |
|
||||
Prince William Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Richmond Crew (A) |
|
||||
Roberts Place Rowing Club (A) |
D. Funk/A. Funk/C. Konici/M. McGehee/D. McSalley/M. McDevitt/E. Bergman/B. Duffey/D. Crane (Cox)
|
|
|||
Temple University Rowing (A) |
|
||||
U Mass Amherst (A) |
|
||||
U.S. Naval Academy Men's Crew (A) |
|
||||
Ulmer RuderClub Donau (A) |
|
||||
University of Maryland, College Park Crew Team (A) |
|
||||
University of Massachusetts - Lowell (A) |
|
||||
Vassar College (A) |
G. Gale/J. French/R. Byrum-Ridge/P. Rodriguez/M. Razak/J. Wright/B. Peterson/A. Kim/J. Locido (Cox)
|
|
|||
Villanova-Wildcat Rowing Association (A) |
|
||||
Villanova-Wildcat Rowing Association (A) |
|
||||
Virginia Tech Crew (A) |
|
||||
Water Street Rowing (A) |
|
||||
West Side Rowing Club (A) |
T. Grimsley/E. Thomas/C. Burke/S. Odrzywolski/K. Roff/M. Logue/N. Eckhardt/T. Hayduk/C. Alliota (Cox)
|
|
|||
West Virginia University Mens Crew (A) |
S. Allison/P. Sjostedt/J. Hale/K. Fuerst/A. Haase/B. McKinney/R. McAlister/D. Montgomery/J. Clark (Cox)
|
|
|||
Wharton Crew & Rowing Club (A) |
R. Luther/T. Field/L. Hardgrave/A. Moskovitz/C. Self/G. Hearn/S. Farber/S. Chandan/M. Lamont (Cox)
|
|
|||
Wildwood Beach Patrol (A) |
M. Regan/D. Reidy/B. Halter/S. Stocks/B. Kroh/J. Slater/T. Kilian/M. Potter/R. Flood (Cox)
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
S. Rosenberg/J. Crego/E. Rau/M. Iacone/B. Venti/A. Carpenter/F. Mraz/M. Jones/G. Petrick (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (B) |
J. Panthaki/K. Vielmo/L. Silkaitis/J. Polsinnelli/B. Russo/C. Nall/S. Morroco/P. Knopes/R. Freedman (Cox)
|
|
|||
Susquehanna University Crew club (A) |
|
||||
12b | 12:15 PM | Mens Masters Club Eights (age 30-44) | 9 |
||
12c | 12:15 PM | Mens Masters/Veterans Club Eights (age 45 and over) | 16 |
||
13a | 12:35 PM | Mens Lightweight Singles | 33 |
||
13b | 12:35 PM | Womens Lightweight Singles | 16 |
||
14a | 12:50 PM | Mens Masters Doubles (age 30-44) | 10 |
||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
A. Hunter/J. Werbowski
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
T. Bennett/B. Roman
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
D. Gorriaran/A. Washburn
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
E. Tiedge/C. Windeknecht
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
C. Reinke/P. Olrich
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
B. Samokavitz/R. McSorley
|
|
|||
U Penn Alumni (A) |
J. Marcon/A. Hudson
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (A) |
B. OShea/J. Kelley
|
|
|||
Virginia Boat Club (A) |
D. Snyder/J. Belcher
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
E. King/C. Doyle
|
|
|||
14b | 12:50 PM | Mens Masters Doubles (age 45-59) | 15 |
||
14c | 12:50 PM | Mens Veterans Doubles (age 60 and over) | 11 |
||
14d | 12:50 PM | Womens Masters Doubles (age 30-44) | 17 |
||
14e | 12:50 PM | Womens Masters Doubles (age 45-59) | 7 |
||
14f | 12:50 PM | Womens Masters Doubles (age 60 and over) | 2 |
||
15a | 1:15 PM | Mens Heavyweight Singles | 35 |
||
15b | 1:15 PM | Womens Heavyweight Singles | 11 |
||
16a | 1:40 PM | Womens Open Club Eights | 42 |
||
16b | 1:40 PM | Womens Masters Club Eights (age 30-44) | 5 |
||
16c | 1:40 PM | Womens Masters/Veterans Club Eights (age 45 and over) | 7 |
||
17 | 2:10 PM | Mens Fours with cox | 31 |
||
18a | 2:30 PM | Mens Masters Four with cox (age 30-44) | 6 |
||
18b | 2:30 PM | Mens Masters Four with cox (age 45-59) | 8 |
||
18c | 2:30 PM | Mens Veterans Four with cox (age 60 and over) | 2 |
||
18d | 2:30 PM | Womens Masters Four with cox (age 30-44) | 4 |
||
18e | 2:30 PM | Womens Masters Four with cox (age 45-59) | 4 |
||
18f | 2:30 PM | Womens Veterans Four with cox (age 60 and over) | 0 |
||
19a | 2:50 PM | Mens Pair without cox | 10 |
||
19b | 2:50 PM | Womens Pair without cox | 9 |
||
20a | 3:05 PM | Mens College Frosh/Novice Eights | 55 |
||
20b | 3:05 PM | Womens College Frosh/Novice Eights | 56 |
||
21 | 3:30 PM | Womens Fours with cox | 33 |
||
22a | 4:00 PM | Mens Lightweight Eights | 11 |
||
22b | 4:00 PM | Womens Lightweight Eights | 11 |
||
23a | 4:15 PM | Mixed Open Doubles | 9 |
||
23b | 4:15 PM | Mixed Masters Doubles (age 30-44) | 7 |
||
23c | 4:15 PM | Mixed Masters Doubles (age 45-59) | 15 |
||
23d | 4:15 PM | Mixed Veterans Doubles (age 60 and over) | 3 |
||
24a | 4:30 PM | Mens Open Quads | 12 |
||
24b | 4:30 PM | Mens Masters Quads (age 30-44) | 8 |
||
24c | 4:30 PM | Mens Masters/Veterans Quads (age 45 and over) | 17 |
||
24d | 4:30 PM | Womens Open Quads | 14 |
||
24e | 4:30 PM | Mixed Open Quads | 0 |
||
24f | 4:30 PM | Mixed Masters Quads (age 30-44) | 1 |
||
24g | 4:30 PM | Mixed Masters/Veterans Quads (age 45 and over) | 4 |
||
24h | 4:30 PM | Womens Masters Quads (age 30-44) | 2 |
||
24i | 4:30 PM | Womens Masters/Veterans Quads (age 45 and over) | 15 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
T. Hogan/C. Pavlak/D. Jacquot/J. Michel
|
44.9 (51)
|
|||
Brigantine Rowing Club (A) |
R. Burke/J. Peek/C. Sost/D. Sykes
|
48.8 (52)
|
|||
Bryn Mawr College (A) |
D. Post/L. Romig/L. Fittipaldi/C. Bower
|
25.3 (45)
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (A) |
L. Weir/S. Reams/D. Sliz/B. Bohn
|
41.3 (50)
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
L. Devitt/E. Tobey/J. Fredericks/L. Douglas
|
25.3 (45)
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
S. Ward/G. Lahm/L. Rota/J. Chell
|
34.4 (48)
|
|||
Penn AC/Fairmount/Undine/Vesper (A) |
K. Lewis/M. Weeks/S. Sargent/G. Cipollone
|
31.2 (47)
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
A. Page/J. Scalione/S. Markel/L. Bates
|
56.9 (54)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Butler/M. Ball/E. Romsaas/D. Flanigan
|
75.0 (58)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
V. Renolds/E. St Clair/A. Jonik/K. Constant
|
37.8 (49)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
O. Rollins/R. Crawford/C. King/F. Schoonover
|
52.7 (53)
|
|||
Buckingham Browne & Nichols (B) |
S. Torgerson/B. Mead/D. Casey/J. Schindel
|
65.6 (56)
|
|||
Maritime Rowing Club (B) |
D. Gorman/B. Krivo/M. Connolly/P. Ellett
|
25.3 (45)
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (B) |
N. Irish/J. Christman/E. Goldberg/E. Meyers
|
37.8 (49)
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
L. Claytor/M. Tobin/S. Williard/D. Goodwin
|
48.8 (52)
|
|||
25a | 5:00 PM | Mens Championship Eights | 23 |
||
25b | 5:00 PM | Womens Championship Eights | 25 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change