Tail of the Fox - Wisconsin
- Oct 6, 2019
- head
- St. Norbert College Campus
- De Pere, WI (USA)
- Hosted By: La Baie Verte Rowing Club, Inc.
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 6, 2019 | |||||
break | 6:15 AM | Check-in begins at 6:15am | |||
break | 7:30 AM | Coaches & Coxswains Meeting | |||
1 | 8:50 AM | Womens Open 4x | 3 |
||
2 | 8:50 AM | Womens Masters 4x | 2 |
||
3 | 9:00 AM | Mixed Open 8+ | 3 |
||
4 | 9:10 AM | Womens Novice 4+ | 2 |
||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A) |
M. Pope/M. O'Neill/M. Reno/C. Richie/M. Joslyn (Cox)
|
|
|||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (B) |
S. Bullard/K. LeTourneau/N. Scott/R. Brundin/A. Piereson (Cox)
|
|
|||
5 | 9:10 AM | Womens Jr Novice 4+ | 1 |
||
6 | 9:30 AM | Mens Open 1x (under 27 years) | 3 |
||
7 | 9:30 AM | Mens Masters 1x (27-49 years) | 1 |
||
8 | 9:30 AM | Mens Senior 1x (50 years and older) | 0 |
||
9 | 9:35 AM | Womens Open 1x (under 27 years) | 1 |
||
10 | 9:35 AM | Womens Masters 1x (27-49 years) | 0 |
||
11 | 9:35 AM | Womens Senior 1x (50 years and older) | 0 |
||
12 | 9:45 AM | Womens Open 8+ | 1 |
||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A) |
R. Gleason/M. Paparella/T. Myers/V. Gage/M. Ciecko/A. Fron/A. Hurst/R. Sutherland/S. Miller (Cox)
|
|
|||
13 | 9:45 AM | Womens Ltwt 8+ | 0 |
||
14 | 10:00 AM | Mens Open 4+ | 3 |
||
15 | 10:10 AM | Womens Open 2x | 4 |
||
16 | 10:10 AM | Womens Masters 2x | 1 |
||
17 | 10:30 AM | Mens Novice 8+ | 1 |
||
18 | 10:30 AM | Mens Jr 8+ | 1 |
||
19 | 10:30 AM | Mens Jr Novice 8+ | 0 |
||
20 | 10:50 AM | Womens Jr 4+ | 1 |
||
21 | 10:50 AM | Womens Open 4+ | 3 |
||
Michigan Tech Rowing Club (A) |
A. Steer/H. Mikolitis/K. Livingston/M. Duley/A. Starll (Cox)
|
|
|||
MSOE - Milwaukee School of Engineering (A) |
C. Jarmain/M. Landry/R. Hunter/C. Simchick/K. Fera (Cox)
|
|
|||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A) |
M. Joslyn/R. Gleason/M. Paparella/R. Sutherland/A. Fron (Cox)
|
|
|||
22 | 10:50 AM | Womens Masters 4+ | 4 |
||
Mendota Rowing Club (A) |
C. Gallagher/A. Wencel/C. Borcherding/M. Austin/J. Ruiz Villalobos (Cox)
|
31.4 (46)
|
|||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A) |
B. Bertucci/A. Johnson/K. Mead/S. Lakanen/A. Piereson (Cox)
|
42.0 (49)
|
|||
Mendota Rowing Club (B) |
N. Jarvis/L. Scandurra/m. moody/K. Campbell/J. Rand (Cox)
|
112.5 (63)
|
|||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (B) |
M. Ritter/S. Mannisto/E. Mannisto/S. Kelley/E. Harma (Cox)
|
19.5 (42)
|
|||
23 | 11:10 AM | Mixed Open 2x | 2 |
||
24 | 11:10 AM | Mixed Masters 2x | 2 |
||
25 | 11:20 AM | Mens Open 4x | 3 |
||
26 | 11:20 AM | Mens Masters 4x | 0 |
||
27 | 11:30 AM | Mens Ltwt 4+ | 1 |
||
28 | 11:30 AM | Mens Masters 4+ | 1 |
||
break | Lunch (will be used to return to schedule if fallen behind) | ||||
29 | 1:00 PM | Mixed Open 4x | 1 |
||
30 | 1:00 PM | Mixed Masters 4x | 0 |
||
31 | 1:30 PM | Mens Novice 4+ | 1 |
||
32 | 1:30 PM | Mens Jr 4+ | 1 |
||
33 | 1:30 PM | Mens Jr Novice 4+ | 2 |
||
Crystal Lake Rowing Club (A) |
D. Smith/H. Cox/C. Scarfe/R. Albrecht/D. Cuellar (Cox)
|
|
|||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A) |
A. Buyarski/C. Henry/D. Maki/C. Maki/M. Ritter (Cox)
|
|
|||
34 | 1:50 PM | Mens Open 2x | 3 |
||
35 | 1:50 PM | Mens Masters 2x | 2 |
||
36 | 2:10 PM | Mens Open 8+ | 2 |
||
37 | 2:10 PM | Mens Ltwt 8+ | 0 |
||
38 | 2:30 PM | Womens Ltwt 4+ | 2 |
||
39 | 2:50 PM | Womens Novice 8+ | 1 |
||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A) |
S. Rivers/C. Richie/M. Pope/M. O'Neill/K. Smith/M. Reno/M. Ciecko/E. Uren/R. Gleason (Cox)
|
|
|||
40 | 2:50 PM | Womens Jr 8+ | 1 |
||
41 | 2:50 PM | Womens Jr Novice 8+ | 1 |
||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A) |
S. LeTourneau/A. LeTourneau/D. Attwell/Z. Szepietowski/J. Stephenson/K. Randall/E. Harma/O. Moffitt/S. Kelley (Cox)
|
|
|||
42 | 3:10 PM | Mixed Novice 4+ | 0 |
||
43 | 3:10 PM | Mixed Jr 4+ | 1 |
||
44 | 3:10 PM | Mixed Open 4+ | 3 |
||
La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A) |
E. O'Neill/M. Keyser/J. Tesch/J. Fitzwater/M. Schneider (Cox)
|
|
|||
Mendota Rowing Club (A) |
B. Austin/A. HOERL/L. Scandurra/M. Passini/D. Moschkau (Cox)
|
|
|||
Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A) |
M. Joslyn/S. Stephenson/S. Miller/A. Fron/A. Piereson (Cox)
|
|
|||
45 | 3:10 PM | Mixed Masters 4+ | 1 |
||
break | 4:00 PM | Awards Ceremony |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change