Sarasota Invitational
- Hosted By: Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters
- 2020 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, February 21, 2020 | |||||
1 | 5:30 PM | Boys/Girls/Mixed Middle School Exhibition 8+ | 11 |
||
Saturday, February 22, 2020 | |||||
2 | 8:00 AM | Mixed HS 4+ | 14 |
||
3 | 8:14 AM | Girls HS 1x | 24 |
||
4 | 8:42 AM | Boys HS 4x | 28 |
||
5 | 9:11 AM | Girls Novice 4+ | 11 |
||
6 | 9:27 AM | Boys Novice 4+ | 15 |
||
7 | 9:50 AM | Girls HS Freshman 8+ | 5 |
||
8 | 9:57 AM | Boys HS Freshman 8+ | 6 |
||
9 | 10:11 AM | Girls HS JV 4+ | 14 |
||
10 | 10:25 AM | Boys HS JV 4+ | 16 |
||
11 | 10:39 AM | Girls HS Ltwt 8+ | 3 |
||
12 | 10:46 AM | Boys HS Ltwt 8+ | 6 |
||
13 | 10:53 AM | Girls HS Freshman 4+ | 14 |
||
14 | 11:07 AM | Boys HS Freshman 4+ | 21 |
||
15 | 11:28 AM | Womens HS 2- | 6 |
||
16 | 11:35 AM | Girls HS 4x | 22 |
||
17 | 11:56 AM | Boys HS 1x | 30 |
||
18 | 12:31 PM | Mixed HS 8+ | 10 |
||
19 | 12:52 PM | Mens HS 2- | 10 |
||
20 | 12:59 PM | RFL8+ | Rowing For Life Jr/Mastr 8+ | 4 |
|
1:06 PM | **LUNCH BREAK** | ||||
21 | 2:05 PM | Mixed HS 4x | 10 |
||
22 | 2:32 PM | Girls HS Novice 8+ | 10 |
||
23 | 2:42 PM | Boys HS Novice 8+ | 10 |
||
24 | 2:59 PM | Girls HS 2x | 32 |
||
25 | 3:27 PM | Boys HS 2x | 35 |
||
26 | 4:02 PM | Girls HS Varsity 4+ | 15 |
||
27 | 4:23 PM | Boys HS Varsity 4+ | 15 |
||
28 | 4:37 PM | Girls HS Ltwt 4+ | 5 |
||
29 | 4:44 PM | Boys HS Ltwt 4+ | 10 |
||
30 | 4:58 PM | Girls 3V 8+ | 3 |
||
31 | 5:05 PM | Boys 3V 8+ | 6 |
||
32 | 5:12 PM | Girls HS JV 8+ | 8 |
||
33 | 5:19 PM | Boys HS JV 8+ | 8 |
||
34 | 5:26 PM | Girls HS Varsity 8+ | 8 |
||
35 | 5:40 PM | Boys HS Varsity 8+ | 10 |
||
6:00 PM | Points Trophy Presentation | ||||
Sunday, February 23, 2020 | |||||
36 | 8:00 AM | Adaptive Singles | 5 |
||
37 | 8:10 AM | Womens Masters Novice 1x | 4 |
||
38 | 8:20 AM | Mens Masters Novice 1x | 6 |
||
39 | 8:27 AM | Womens Masters 1x Betsy Mitchell Award | 16 |
||
40 | 8:41 AM | Womens Masters Ltwt 1x | 7 |
||
41 | 8:48 AM | Mens Masters 1x Larry Klecatsky Trophy | 38 |
||
42 | 9:23 AM | Mens Masters Ltwt 1x | 13 |
||
43 | 9:30 AM | Womens Masters 2- | 6 |
||
44 | 9:37 AM | Mixed Masters 4+ | 12 |
||
45 | 9:51 AM | Womens Masters Novice 4+ | 3 |
||
46 | 9:51 AM | Womens Masters Novice 4x | 2 |
||
47 | 9:58 AM | Womens Masters 2x | 24 |
||
The Stewards Foundation, Inc. |
E. Watts/C. Schleifer
|
0.0 (23)
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
K. Wyatt/K. Griffiths
|
12.4 (51)
|
|||
Composite: Atlanta, Casitas Rowing (A) |
B. Hoyt/L. Leigh
|
18.2 (56)
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
H. Friel/Y. Taskor
|
18.2 (56)
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
M. Duncan/K. Stofer
|
10.5 (49)
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
M. Copenhaver/H. Samaniego
|
0.4 (31)
|
|||
Halifax Rowing Association, Inc. (A) |
L. Smith/C. Power
|
14.6 (53)
|
|||
Miami International RowHouse (A) |
L. Ljung/G. Touzard
|
10.5 (49)
|
|||
Composite: RowHouse, Hydrow Rowing (A) |
S. Busse/V. Toro Arana
|
0.0 (25)
|
|||
Composite: Miami Rowing Club, Miami Beach Rowing Club (A) |
Y. Castella/B. West
|
25.0 (61)
|
|||
Orlando Rowing Club (A) |
C. Walter/J. Vesela
|
11.4 (50)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
E. Snuttjer/C. Shirts
|
38.1 (69)
|
|||
Sarasota Crew (A) |
A. Marichal/B. Gallie
|
19.4 (57)
|
|||
Sarasota Crew (A) |
K. Wiegandt/L. Corbett
|
7.0 (45)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
B. Nash/C. McGeehan
|
32.9 (66)
|
|||
Tampa Rowing Club, Inc. (A) |
M. Reblin/J. Zydek
|
1.8 (36)
|
|||
Composite: Treasure Coast, North Palm Beach (A) |
L. Freed/L. Merk-Gould
|
41.8 (71)
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
k. schulz/v. hammond
|
28.0 (63)
|
|||
Composite: Atlanta, Unaff. (USA) (B) |
M. Tourtellott/N. Denison
|
16.9 (55)
|
|||
Halifax Rowing Association, Inc. (B) |
D. Oppenheimer/S. Bay
|
28.0 (63)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (C) |
S. Gutek/C. Burke
|
20.8 (58)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (C) |
R. Liepolt/C. Randel
|
43.7 (72)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (D) |
J. Meder/M. Ulsh
|
26.5 (62)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (D) |
A. Schley/P. Foudy
|
29.6 (64)
|
|||
48 | 10:26 AM | Womens Masters Ltwt 2x | 7 |
||
49 | 10:33 AM | Mens Masters 2x | 19 |
||
50 | 11:01 AM | Mens Masters 2- | 2 |
||
51 | 11:08 AM | Mens Masters Novice 4+ | 2 |
||
52 | 11:08 AM | Mens Masters Novice 4x | 2 |
||
53 | 11:08 AM | Mens Masters Ltwt 2x | 1 |
||
54 | 11:15 AM | Mens Masters 4+ | 12 |
||
55 | 11:22 AM | Mixed Masters 2x | 22 |
||
56 | 11:29 AM | Womens Masters 8+ | 16 |
||
57 | 11:43 AM | Mixed Masters Ltwt 2x | 5 |
||
58 | 11:50 AM | Freedom Rows/Vets to Success 1x, 2x | 6 |
||
59 | 12:00 PM | Corporate Challenge 8+ | 0 |
||
**LUNCH BREAK** | |||||
60 | 1:07 PM | Inclusive Adaptive Doubles | 3 |
||
61 | 1:35 PM | Mens Masters 4x | 15 |
||
62 | 1:49 PM | Womens Masters 4x | 24 |
||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
N. Balaun/P. Coyle/S. Davidson/G. Teborek
|
30.4 (66)
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
T. Walters/K. Wilson/C. Voorhees/H. Friel
|
16.8 (56)
|
|||
Composite: Dallas, Unaff. (USA) (A) |
r. bushman/k. schulz/M. Esway/v. hammond
|
11.5 (51)
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
M. Benedict/A. Gower/G. Hopen/C. Sallese-Bice
|
15.7 (55)
|
|||
Halifax Rowing Association, Inc. (A) |
D. Oppenheimer/S. Bay/C. Power/L. Smith
|
19.2 (58)
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. (A) |
J. Frampton/M. Miller/L. Mccallum/S. Winegeart
|
28.9 (65)
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
A. Hitt/O. Colle/J. Grover Watson/V. Ivanova
|
11.5 (51)
|
|||
Composite: Miami Rowing Club, Miami Beach Rowing Club (A) |
S. McLean/Y. Castella/B. West/M. McCaffrey
|
33.6 (68)
|
|||
Orlando Rowing Club (A) |
T. Wright/G. Hamilton/D. Danenberg/D. Blake
|
30.4 (66)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
M. Smith/J. Veitkus/M. Oberly/R. Schoch
|
13.5 (53)
|
|||
Sarasota Crew (A) |
K. Wiegandt/A. Marichal/T. Bowley/L. Corbett
|
8.0 (47)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
K. Davis/S. Durno/W. Woolf/S. Dodge
|
18.0 (57)
|
|||
Composite: Tampa Rowing Club, Inc., Tampa Athletic Club (A) |
K. Drapp/K. Clark/R. Garbaj/J. Sadd Smalec
|
15.7 (55)
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
B. Owens/L. Lands/C. Zurawski/H. Bryman
|
10.6 (50)
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (B) |
D. Shaw/M. Duncan/K. Stofer/M. Mees
|
18.0 (57)
|
|||
Composite: Orlando RC, North Palm Beach (B) |
J. Vesela/J. Blais/C. Walter/L. Merk-Gould
|
9.7 (49)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (B) |
K. Davis/L. Ter Doest/S. Gutek/T. Currey
|
18.0 (57)
|
|||
Sarasota Crew (B) |
N. Hermann/B. Gallie/J. Zvitco/M. Yaegers
|
8.0 (47)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
B. Nash/C. McGeehan/A. Schley/P. Foudy
|
28.9 (65)
|
|||
Composite: Atlanta, Casitas Rowing, Buffalo Bayou Rowing Center (C) |
M. Tourtellott/M. Wood/B. Hoyt/L. Leigh
|
8.8 (48)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (C) |
G. Laiose Weiner/E. Critchfield/C. Shirts/G. Harding
|
15.7 (55)
|
|||
Sarasota Crew (C) |
K. Stryker/L. Simpson/T. Wrenn/C. Johnson
|
23.1 (61)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (D) |
V. Rostas/C. Garfinkel/C. Main/J. Meder
|
16.8 (56)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (E) |
E. Beene/D. Hewitson/B. Sylvester/C. Burke
|
27.4 (64)
|
|||
63 | 2:10 PM | Womens Masters 4+ | 13 |
||
64 | 2:24 PM | Mens Masters 8+ | 8 |
||
65 | 2:34 PM | Mixed Inclusive Adaptive 2x | 0 |
||
66 | 2:44 PM | Mixed Masters 4x | 9 |
||
Composite: Bay Area Rowing Club of Houston, Atlanta, Sarasota Scullers, Casitas Rowing (A) |
M. Tourtellott/J. Macfarlane/B. Hoyt/G. Wood
|
8.0 (47)
|
|||
Miami International RowHouse (A) |
A. Touzard/F. Viacava/L. Ljung/G. Touzard
|
12.5 (52)
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
F. Barrera/R. Arellano/L. Aichinger Dias/Y. Castella
|
12.5 (52)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
D. Alexandru/R. Ter Doest/L. Ter Doest/K. Davis
|
19.2 (58)
|
|||
Sarasota Crew (A) |
K. Wiegandt/A. Marichal/B. Gallie/L. Corbett
|
11.5 (51)
|
|||
Tampa Rowing Club, Inc. (A) |
J. Zydek/M. Reblin/R. Lopez/S. Haddad
|
5.1 (43)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (B) |
J. McNamara/C. Burke/J. Botti/J. Walter
|
21.8 (60)
|
|||
Sarasota Crew (B) |
L. Simpson/M. Milland/R. Bolletti/R. Jauch
|
25.9 (63)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (C) |
A. Osinovski/G. Laiose Weiner/S. Dierksen/J. Dobson
|
35.3 (69)
|
|||
67 | 2:54 PM | Womens Parent/Child 2x | 0 |
||
68 | 3:04 PM | Mixed Parent/Child 2x | 1 |
||
69 | 3:04 PM | Mens Parent/Child 2x | 0 |
||
70 | 3:15 PM | Mixed Masters 8+ | 24 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change