116th Annual NWIRA Championship Regatta
- Aug 23, 2019 To Aug 24, 2019
- sprint
- Kenora Rowing Club
- Kenora, ON (CAN)
- Hosted By: Kenora Rowing Club
- Sanctioned by RCA and Manitoba Rowing Association
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, August 23, 2019 | |||||
01 | 7:30 AM | MM4X | Master Men's Quad | 3 |
|
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Lamppa/N. Mehring/R. Newberg/D. Schnobrich
|
0.0 (56)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
A. Lamont/T. Pundyk/E. Garfinkel/J. Reitberger
|
0.0 (62)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
R. Dansereau/T. Janisch/N. Logan/P. Vilks
|
0.0 (54)
|
|||
02 | 7:30 AM | JW2- | Junior Women's Pair | 9 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
M. Helmer/J. Jordan
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
T. Sweet/N. Stevens
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Wright/A. Wren
|
|
|||
Thunder Bay Rowing Club (A) |
M. Neil/R. Smith
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
K. Sierhuis/S. Paunovic
|
|
|||
Duluth Rowing Club (B) |
B. Jones/S. Callaway
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
t. Miller/E. Traxler-Menz
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
S. Henze/G. DeRoche
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
C. DePasquale/J. Kostelnyk
|
|
|||
03 | 7:30 AM | MW1XU50 | Master Women's Single Under 50 | 5 |
|
Minneapolis Rowing Club |
J. Sowins
|
0.0 (43)
|
|||
Thunder Bay Rowing Club |
F. Sweitzer
|
0.0 (49)
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
S. Kowal
|
0.0 (44)
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
B. Smith
|
0.0 (42)
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
T. Taylor
|
0.0 (42)
|
|||
04 | 7:30 AM | MW1XO50 | Master Women's Single 50 and Over | 3 |
|
05 | 7:30 AM | JM4X | Junior Men's Quad | 7 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
R. Lyle/S. Javaherian/E. Leonidas/j. juten
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
C. Larson/E. Van Dyke/J. Lamppa/G. Ziemer
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
H. Mattern/J. Klose/C. Steinberger/K. Wittenberg
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
E. Mcclymont/m. caryk/M. Pronger/T. Steur
|
|
|||
Duluth Rowing Club (B) |
E. Radke/N. Stetson/R. Larson/A. Angradi
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
A. Yanchuk/K. Neary/M. Arado/J. Sheire
|
|
|||
Duluth Rowing Club (C) |
A. Grambush/N. Berg/G. Wronka/L. Rosholt
|
|
|||
06 | 7:30 AM | JBM4X | Junior B Men's Quad | 3 |
|
07 | 7:30 AM | W2- | Open Women's Pair | 7 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
C. Fischer/E. Carrillo
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
S. Gardner/G. Gardner
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
J. Gillert/R. Boekhorst
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
E. Bagley/S. Becker
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
K. Sierhuis/R. Smith
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
E. Devens/I. Granse
|
|
|||
Minnesota Boat Club (D) |
E. Granse/J. Matter
|
|
|||
08 | 7:30 AM | LM1X | Light Weight Men's Single | 7 |
|
09 | 7:30 AM | M1X | Open Men's Single | 12 |
|
612 Endurance |
D. Green/
|
|
|||
612 Endurance |
A. Morrow
|
|
|||
Duluth Rowing Club |
W. Rosholt
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
A. Smith/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
(. Findlay/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
P. Grimm/
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
A. Randall
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
G. Mink
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
C. Stack
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
D. Bakke
|
|
|||
Thunder Bay Rowing Club |
A. Paradkar
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
L. Brown
|
|
|||
10 | 7:30 AM | MXM4X | Mixed Master Quad | 8 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
J. Forsberg/E. Dott/A. Whitworth/B. Fuller-Kask
|
0.0 (59)
|
|||
Kenora Rowing Club (A) |
L. Laffin/J. Findlay/M. Limerick/T. Wehner
|
0.0 (55)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Sowins/S. Mehring/N. Mehring/D. Schnobrich
|
0.0 (49)
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
E. Cooke/S. Cooke/M. Ell/D. Ell
|
0.0 (51)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
A. Lamont/T. Taylor/B. Smith/J. Reitberger
|
0.0 (52)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
K. Lamppa/D. Hutchinson/J. Lamppa/R. Newberg
|
0.0 (55)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
C. van Herkson/R. Dansereau/V. Bartel/S. Kowal
|
0.0 (48)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (C) |
T. Pundyk/T. Janisch/S. Huard/M. Horbas
|
0.0 (51)
|
|||
11 | 7:30 AM | JM2- | Junior Men's Pair | 7 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
R. Lyle/S. Javaherian
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Lamppa/G. Ziemer
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
H. Mattern/R. Heal
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
E. Mcclymont/m. caryk
|
|
|||
Duluth Rowing Club (B) |
J. Thomas/N. Han
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
C. Steinberger/S. Gardner
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
T. Steur/K. Klywak
|
|
|||
12 | 7:30 AM | JW8+ | Junior Women's Eight | 3 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
A. Peterson/A. Brossart/B. Jones/V. Paton/C. Carrillo/A. Kuhlke/M. Freese/A. Riseal/M. Loeffler-Kemp (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
N. Stevens/T. Sweet/C. Vogel/M. Curtis/M. McDonald/K. Notarangelo/E. Traxler-Menz/G. Rinkleff-Duma/A. Granse (Cox)
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
J. Kostelnyk/M. Currie/K. Sierhuis/L. Janisch/C. DePasquale/S. Paunovic/B. Boucha/L. Miller/S. Wierckx (Cox)
|
|
|||
13 | 7:30 AM | W1X | Open Women's Single | 13 |
|
612 Endurance |
K. Severson
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
R. Cameron/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
J. Phillips/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
E. Gibson/
|
|
|||
Kenora Rowing Club |
A. Dent
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
E. McNaughton
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
E. Heiman
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
S. Roe
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
K. Brick
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
G. Gardner
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
R. Boekhorst
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
R. Smith
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
J. Gillert
|
|
|||
14 | 7:30 AM | M4X | Open Men's Quad | 7 |
|
612 Endurance (A) |
D. Green/T. Graupmann/J. Calder/A. Morrow
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
A. Smith/(. Findlay/E. Pettapiece/A. Douglas/
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
G. Mink/B. Ruble/A. Randall/T. Wong
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
E. Mcclymont/m. caryk/T. Steur/L. Brown
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
r. wise/C. Stack/K. Hellerstedt/D. Bakke
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
C. Lund/N. O'Neill/T. Renda/P. Ragland
|
|
|||
Minnesota Boat Club (D) |
S. Olson/A. Griffin/b. lewiski/D. Ericksen
|
|
|||
15 | 7:30 AM | MM2- | Master Men's Pair | 4 |
|
Edmonton Rowing Club (A) |
S. Fitzjohn/B. Sabey/
|
0.0 (62)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Lamppa/R. Newberg
|
0.0 (65)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
V. Bartel/P. Vilks
|
0.0 (63)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
J. Peterson/S. Mehring
|
0.0 (53)
|
|||
16 | 7:30 AM | MW2- | Master Women's Pair | 0 |
|
17 | 7:30 AM | W4X | Open Women's Quad | 6 |
|
Minneapolis Rowing Club (A) |
M. Sacra/E. McNaughton/A. Stoner/E. Heiman
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
S. Gardner/G. Gardner/K. Brick/S. Roe
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
R. Boekhorst/J. Gillert/J. Kostelnyk/R. Smith
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
E. Bagley/C. Wotruba/S. Becker/J. Matter
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
I. Granse/E. Devens/V. Pindred/G. Meza
|
|
|||
Minnesota Boat Club (D) |
E. Granse/A. Smith/G. DeRoche/A. Richardson
|
|
|||
18 | 7:30 AM | JW1X | Junior Women's Single | 14 |
|
612 Endurance |
G. Morrow
|
|
|||
Duluth Rowing Club |
J. Jordan
|
|
|||
Kenora Rowing Club |
C. Taylor
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
N. Stevens
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
t. Miller
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
T. Sweet
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
A. Wright
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
A. Wren
|
|
|||
Regina Rowing Club |
L. Jedlic
|
|
|||
Regina Rowing Club |
S. Sweet
|
|
|||
Thunder Bay Rowing Club |
R. Smith
|
|
|||
Thunder Bay Rowing Club |
M. Neil
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
L. Miller
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
S. Paunovic
|
|
|||
19 | 7:30 AM | JM4+ | Junior Men's Four w/Cox | 9 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
R. Lyle/S. Javaherian/J. Thomas/N. Han/B. Kask (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
C. Larson/E. Van Dyke/G. Ziemer/J. Lamppa/A. Granse (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
H. Mattern/R. Heal/J. Klose/K. Wittenberg/S. Henze (Cox)
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
K. Klywak/M. Pronger/T. Steur/H. Dent/S. Wierckx (Cox)
|
|
|||
Duluth Rowing Club (B) |
E. Leonidas/S. Summerville/C. Meints/j. juten/S. Paul (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
J. Sheire/C. Schmidt/K. Neary/M. Arado/A. Yanchuk (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
C. Steinberger/S. Gardner/J. Johnson/G. Steinberger/G. DeRoche (Cox)
|
|
|||
Duluth Rowing Club (C) |
A. Angradi/N. Stetson/R. Larson/L. Rosholt/M. Loeffler-Kemp (Cox)
|
|
|||
Duluth Rowing Club (D) |
N. Berg/N. Daube/O. Fischer/B. Fierek/J. Nichols (Cox)
|
|
|||
20 | 7:30 AM | M2- | Open Men's Pair | 6 |
|
Edmonton Rowing Club (A) |
A. Douglas/P. Grimm/
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Griffin/B. Ruble
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
Y. Kalem/K. Clement-Couzens
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
K. Hellerstedt/D. Bakke
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
T. Renda/D. Ericksen
|
|
|||
Minnesota Boat Club (D) |
S. Olson/N. O'Neill
|
|
|||
21 | 7:30 AM | MW4X | Master Women's Quad | 4 |
|
Minneapolis Rowing Club (A) |
D. Hutchinson/J. Peterson/J. Sowins/S. Mehring
|
0.0 (48)
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
K. Gardner/k. wren/M. Steinberger/I. McKinnie
|
0.0 (50)
|
|||
Thunder Bay Rowing Club (A) |
F. Sweitzer/J. Neil/M. Ahokas/A. Parsons
|
0.0 (59)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
T. Taylor/B. Smith/C. van Herkson/S. Kowal
|
0.0 (43)
|
|||
22 | 7:30 AM | MM1XU50 | Master Men's Single Under 50 | 2 |
|
23 | 7:30 AM | MM1X50O | Master Men's Single 50 and Over | 10 |
|
Duluth Rowing Club |
J. Forsberg
|
0.0 (58)
|
|||
Duluth Rowing Club |
E. Dott
|
0.0 (61)
|
|||
Edmonton Rowing Club |
S. Fitzjohn/
|
0.0 (68)
|
|||
Edmonton Rowing Club |
B. Sabey/
|
0.0 (57)
|
|||
Kenora Rowing Club |
T. Wehner
|
0.0 (54)
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
B. Gustafson
|
0.0 (58)
|
|||
Thunder Bay Rowing Club |
T. Hamilton
|
0.0 (63)
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
V. Bartel
|
0.0 (63)
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
A. Lamont
|
0.0 (58)
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
P. Vilks
|
0.0 (63)
|
|||
24 | 7:30 AM | JW4X | Junior Women's Quad | 5 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
A. Peterson/A. Brossart/C. Carrillo/S. Callaway
|
|
|||
Kenora Rowing Club (A) |
R. Tio/H. Numata/C. Taylor/A. Dent
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
N. Stevens/M. Curtis/M. McDonald/K. Notarangelo
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Wright/A. Wren/A. Smith/S. Henze
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
J. Kostelnyk/K. Sierhuis/L. Janisch/B. Boucha
|
|
|||
25 | 7:30 AM | JB4X | Junior B Women's Quad | 3 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
M. Freese/A. Riseal/A. Kuhlke/J. Nichols
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
S. Paunovic/C. DePasquale/H. Fox/L. Miller
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
K. Holbrook/N. Winikoff/M. Modelli/E. Johnson
|
|
|||
26 | 7:30 AM | WDSH1X | Women's Single Dash | 13 |
|
612 Endurance |
G. Morrow
|
|
|||
612 Endurance |
K. Severson
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
E. Gibson/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
J. Phillips/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
R. Cameron/
|
|
|||
Kenora Rowing Club |
A. Dent
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
S. Roe
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
K. Brick
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
G. Gardner
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
E. Bagley
|
|
|||
Regina Rowing Club |
S. Sweet
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
R. Smith
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
R. Boekhorst
|
|
|||
27 | 7:30 AM | LWDSH1X | Light Weight Women's Single Dash | 4 |
|
28 | 7:30 AM | M8+ | Men's Eight Dash | 6 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
J. Forsberg/W. Rosholt/E. Dott/A. Grambush/C. Meints/E. Radke/C. Kirby/M. Thomas/S. Paul (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
G. Ziemer/E. Van Dyke/J. Lamppa/C. Schmidt/K. Neary/M. Arado/J. Sheire/A. Yanchuk/A. Granse (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
G. Mink/C. Stack/A. Griffin/B. Ruble/K. Hellerstedt/A. Randall/r. wise/T. Wong/B. Pischke (Cox)
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
R. Dansereau/V. Bartel/T. Janisch/m. caryk/E. Mcclymont/L. Brown/J. Reitberger/P. Vilks/M. Currie (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
C. Lund/D. Bakke/T. Renda/S. Olson/N. O'Neill/D. Ericksen/P. Ragland/C. Dodson/G. Meza (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
H. Mattern/K. Wittenberg/b. lewiski/D. Steinberger/W. Warren-Hall/J. Klose/C. Steinberger/G. Steinberger/S. Gardner (Cox)
|
|
|||
Saturday, August 24, 2019 | |||||
29 | 7:30 AM | W8+ | Women's Eight | 4 |
|
Minneapolis Rowing Club (A) |
M. Sacra/J. Peterson/J. Sowins/E. McNaughton/D. Hutchinson/J. David/E. Heiman/S. Mehring/A. Granse (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
S. Roe/E. Bagley/S. Gardner/G. Gardner/K. Brick/E. Devens/C. Wotruba/S. Becker/B. Pischke (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
I. Granse/G. Meza/E. Granse/J. Matter/V. Pindred/K. Gardner/A. Smith/A. Richardson/P. Ragland (Cox)
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
R. Boekhorst/J. Gillert/C. Reich/J. Kostelnyk/C. van Herkson/R. Smith/T. Taylor/B. Smith/S. Kowal (Cox)
|
|
|||
30 | 7:30 AM | MM4- | Master Men's Four | 3 |
|
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Lamppa/D. Schnobrich/N. Mehring/R. Newberg
|
0.0 (56)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
A. Lamont/T. Pundyk/V. Bartel/J. Reitberger
|
0.0 (63)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
R. Dansereau/T. Janisch/F. Maya Meneses/P. Vilks
|
0.0 (44)
|
|||
31 | 7:30 AM | JM2X | Junior Men's Double | 10 |
|
612 Endurance (A) |
J. Calder/T. Graupmann
|
|
|||
Duluth Rowing Club (A) |
E. Leonidas/j. juten
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Neary/C. Larson
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
J. Klose/H. Mattern
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
C. Steinberger/K. Wittenberg
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
E. Mcclymont/m. caryk
|
|
|||
Duluth Rowing Club (B) |
J. Thomas/N. Han
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
C. Schmidt/J. Sheire
|
|
|||
Duluth Rowing Club (C) |
C. Meints/S. Summerville
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
W. Warren-Hall/J. Johnson
|
|
|||
32 | 7:30 AM | JBM2X | Junior B Men's Double | 7 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
C. Kirby/M. Thomas
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
E. Van Dyke/G. Ziemer
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
R. Heal/S. Gardner
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
D. Steinberger/G. Steinberger
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
M. Pronger/H. Dent
|
|
|||
Duluth Rowing Club (B) |
J. Javaherian/K. Wing
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
A. Yanchuk/J. Lamppa
|
|
|||
33 | 7:30 AM | LW1X | Light Weight Women's Single | 4 |
|
34 | 7:30 AM | M4- | Open Men's Four | 6 |
|
Edmonton Rowing Club (A) |
(. Findlay/P. Grimm/A. Douglas/E. Pettapiece/
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
G. Mink/B. Ruble/A. Griffin/A. Randall
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
L. Brown/K. Klywak/K. Clement-Couzens/Y. Kalem
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
r. wise/C. Stack/K. Hellerstedt/T. Wong
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
T. Renda/D. Ericksen/N. O'Neill/D. Bakke
|
|
|||
Minnesota Boat Club (D) |
C. Lund/b. lewiski/W. Warren-Hall/S. Olson
|
|
|||
35 | 7:30 AM | MW2X | Master Women's Double | 7 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
B. Fuller-Kask/A. Whitworth
|
0.0 (59)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Peterson/D. Hutchinson
|
0.0 (46)
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
S. Cooke/D. Ell
|
0.0 (49)
|
|||
Thunder Bay Rowing Club (A) |
M. Ahokas/A. Parsons
|
0.0 (70)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
T. Taylor/B. Smith
|
0.0 (42)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (C) |
C. van Herkson/C. Reich
|
0.0 (37)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (D) |
M. Horbas/S. Huard
|
0.0 (46)
|
|||
36 | 7:30 AM | JW4+ | Junior Women's Four w/Cox | 7 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
J. Jordan/M. Helmer/A. Brossart/A. Peterson/S. Paul (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
t. Miller/T. Sweet/M. McDonald/M. Curtis/A. Granse (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Wren/A. Wright/S. Henze/G. DeRoche/G. Meza (Cox)
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
K. Sierhuis/B. Boucha/L. Janisch/J. Kostelnyk
|
|
|||
Duluth Rowing Club (B) |
S. Callaway/B. Jones/C. Carrillo/V. Paton/M. Loeffler-Kemp (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
K. Holbrook/E. Johnson/N. Winikoff/M. Modelli/G. Rinkleff-Duma (Cox)
|
|
|||
Duluth Rowing Club (C) |
J. Nichols/A. Riseal/A. Kuhlke/M. Freese/C. Fischer (Cox)
|
|
|||
37 | 7:30 AM | JM8+ | Junior Men's Eight | 5 |
|
38 | 7:30 AM | W4- | Open Women's Four | 5 |
|
Minneapolis Rowing Club (A) |
M. Sacra/E. McNaughton/A. Stoner/E. Heiman
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
S. Gardner/G. Gardner/K. Brick/S. Roe
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
R. Boekhorst/J. Gillert/K. Sierhuis/R. Smith
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
E. Bagley/E. Devens/C. Wotruba/S. Becker
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
I. Granse/J. Matter/E. Granse/G. Meza
|
|
|||
39 | 7:30 AM | MM2X | Master Men's Double | 10 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
J. Forsberg/E. Dott
|
0.0 (59)
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
S. Fitzjohn/B. Sabey/
|
0.0 (62)
|
|||
Kenora Rowing Club (A) |
M. Limerick/T. Wehner
|
0.0 (49)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
N. Mehring/R. Newberg
|
0.0 (49)
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
M. Ell/E. Cooke
|
0.0 (52)
|
|||
Thunder Bay Rowing Club (A) |
R. Weston/T. Hamilton
|
0.0 (53)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
A. Lamont/J. Reitberger
|
0.0 (63)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
T. Pundyk/N. Logan
|
0.0 (67)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (C) |
T. Janisch/R. Dansereau
|
0.0 (43)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (D) |
E. Johnstone/F. Maya Meneses
|
0.0 (35)
|
|||
40 | 7:30 AM | JW2X | Junior Women's Double | 14 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
J. Jordan/M. Helmer
|
|
|||
Kenora Rowing Club (A) |
C. Taylor/R. Tio
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
M. Curtis/N. Stevens
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Wright/S. Henze
|
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
S. Sweet/L. Jedlic
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
J. Kostelnyk/K. Sierhuis
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
L. Janisch/B. Boucha
|
|
|||
Duluth Rowing Club (B) |
S. Callaway/B. Larsen
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
K. Notarangelo/E. Traxler-Menz
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
A. Richardson/G. DeRoche
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
H. Fox/M. Currie
|
|
|||
Duluth Rowing Club (C) |
A. Brossart/A. Peterson
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (C) |
M. McDonald/G. Rinkleff-Duma
|
|
|||
Duluth Rowing Club (D) |
C. Carrillo/V. Paton
|
|
|||
41 | 7:30 AM | JBW2X | Junior B Women's Double | 11 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
A. Riseal/J. Nichols
|
|
|||
Kenora Rowing Club (A) |
V. Ferguson/H. Numata
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
t. Miller/T. Sweet
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Smith/A. Wren
|
|
|||
Thunder Bay Rowing Club (A) |
M. Neil/R. Smith
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
S. Paunovic/L. Miller
|
|
|||
Duluth Rowing Club (B) |
M. Freese/A. Kuhlke
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
K. Holbrook/E. Johnson
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
H. Fox/C. DePasquale
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
E. Fox/S. Wierckx
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (C) |
M. Modelli/N. Winikoff
|
|
|||
42 | 7:30 AM | M8+ | Men's Eight | 4 |
|
Edmonton Rowing Club (A) |
A. Smith/(. Findlay/S. Fitzjohn/E. Pettapiece/A. Douglas/P. Grimm/J. Pavon Garcia/B. Sabey/E. Zhu (Cox)/
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
G. Mink/C. Stack/A. Griffin/B. Ruble/K. Hellerstedt/A. Randall/r. wise/T. Wong/B. Pischke (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
C. Lund/D. Bakke/T. Renda/S. Olson/N. O'Neill/D. Ericksen/P. Ragland/C. Dodson/S. Gardner (Cox)
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
R. Dansereau/L. Brown/T. Janisch/m. caryk/T. Steur/V. Bartel/P. Vilks/J. Reitberger/M. Currie (Cox)
|
|
|||
43 | 7:30 AM | MW4- | Master Women's Four | 2 |
|
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Peterson/D. Hutchinson/J. Sowins/S. Mehring
|
0.0 (48)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
T. Taylor/B. Smith/C. van Herkson/S. Wilson-Kowal
|
0.0 (43)
|
|||
44 | 7:30 AM | LW2X | Light Weight Women's Double | 0 |
|
45 | 7:30 AM | W2X | Open Women's Double | 12 |
|
612 Endurance (A) |
G. Morrow/K. Severson
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
E. Zhu/R. Cameron/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
E. Gibson/J. Phillips/
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
E. McNaughton/E. Heiman
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
S. Roe/K. Brick
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
R. Boekhorst/R. Smith
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
J. David/A. Stoner
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
S. Gardner/G. Gardner
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
J. Gillert/C. Reich
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
C. Wotruba/S. Becker
|
|
|||
Minnesota Boat Club (D) |
E. Devens/J. Matter
|
|
|||
Minnesota Boat Club (E) |
I. Granse/G. Meza
|
|
|||
46 | 7:30 AM | JM1X | Junior Men's Single | 12 |
|
612 Endurance |
D. Green/
|
|
|||
612 Endurance |
T. Graupmann
|
|
|||
612 Endurance |
J. Calder
|
|
|||
Duluth Rowing Club |
j. juten
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
E. Pettapiece/
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
E. Van Dyke
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
G. Ziemer
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
H. Mattern
|
|
|||
Regina Rowing Club |
H. Simair
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club |
W. Roslansky
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
T. Steur
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
m. caryk
|
|
|||
47 | 7:30 AM | MDSH1X | Men's Single Dash | 14 |
|
612 Endurance |
D. Green
|
|
|||
612 Endurance |
T. Graupmann
|
|
|||
612 Endurance |
J. Calder
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
(. Findlay/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
A. Smith/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
E. Pettapiece/
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
P. Grimm/
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
A. Randall
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
G. Mink
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
C. Stack
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
D. Bakke
|
|
|||
Thunder Bay Rowing Club |
A. Paradkar
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
L. Brown
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club |
F. Maya Meneses
|
|
|||
48 | 7:30 AM | LMDSH1X | Light Weight Men's Single Dash | 7 |
|
49 | 7:30 AM | WDSH8+ | Women's Eight Dash | 6 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
J. Jordan/M. Helmer/E. Carrillo/B. Fuller-Kask/V. Paton/A. Peterson/C. Fischer/B. Kask/S. Paul (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
M. Sacra/J. Peterson/J. Sowins/E. McNaughton/E. Heiman/J. David/A. Stoner/D. Hutchinson/G. Rinkleff-Duma (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
E. Bagley/S. Roe/S. Gardner/G. Gardner/K. Brick/E. Devens/C. Wotruba/S. Becker/B. Pischke (Cox)
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
C. Reich/C. van Herkson/R. Boekhorst/M. Horbas/S. Huard/J. Gillert/J. Kostelnyk/R. Smith/S. Wierckx (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
M. McDonald/C. Vogel/E. Johnson/N. Winikoff/E. Traxler-Menz/K. Notarangelo/M. Modelli/K. Holbrook/A. Granse (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
A. Wright/A. Wren/E. Granse/J. Matter/V. Pindred/K. Gardner/I. Granse/G. Meza/S. Gardner (Cox)
|
|
|||
50 | 7:30 AM | M2X | Open Men's Double | 9 |
|
612 Endurance (A) |
D. Green/A. Morrow
|
|
|||
Duluth Rowing Club (A) |
L. Rosholt/W. Rosholt
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
(. Findlay/A. Douglas/
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
C. Larson/G. Ziemer
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
B. Ruble/A. Randall
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
E. Mcclymont/L. Brown
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
G. Mink/C. Stack
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
K. Hellerstedt/D. Bakke
|
|
|||
Minnesota Boat Club (D) |
N. O'Neill/D. Ericksen
|
|
|||
51 | 7:30 AM | LM2X | Light Weight Men's Double | 3 |
|
Minnesota Boat Club (A) |
P. Ragland/T. Wong
|
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
H. Dent/K. Klywak
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
C. Lund/r. wise
|
|
|||
52 | 7:30 AM | MXDM2X | Mixed Master Double | 12 |
|
Duluth Rowing Club (A) |
A. Whitworth/E. Dott
|
0.0 (58)
|
|||
Kenora Rowing Club (A) |
T. Wehner/J. Findlay
|
0.0 (57)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
B. Gustafson/J. Cooper
|
0.0 (60)
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
M. Ell/D. Ell
|
0.0 (55)
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
S. Cooke/E. Cooke
|
0.0 (46)
|
|||
Thunder Bay Rowing Club (A) |
R. Weston/F. Sweitzer
|
0.0 (46)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (A) |
A. Lamont/T. Taylor
|
0.0 (50)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
J. Lamppa/K. Lamppa
|
0.0 (55)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (B) |
V. Bartel/S. Kowal
|
0.0 (53)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (C) |
N. Mehring/S. Mehring
|
0.0 (44)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (C) |
R. Dansereau/M. Horbas
|
0.0 (42)
|
|||
Winnipeg Rowing Club (D) |
T. Janisch/S. Huard
|
0.0 (47)
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change