116th Annual NWIRA Championship Regatta

  • Hosted By: Kenora Rowing Club
  • Sanctioned by RCA and Manitoba Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, August 23, 2019
01 7:30 AM MM4X Master Men's Quad
3
02 7:30 AM JW2- Junior Women's Pair
9
    Duluth Rowing Club (A)
M. Helmer/J. Jordan
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
T. Sweet/N. Stevens
 
    Minnesota Boat Club (A)
A. Wright/A. Wren
 
    Thunder Bay Rowing Club (A)
M. Neil/R. Smith
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
K. Sierhuis/S. Paunovic
 
    Duluth Rowing Club (B)
B. Jones/S. Callaway
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
t. Miller/E. Traxler-Menz
 
    Minnesota Boat Club (B)
S. Henze/G. DeRoche
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
C. DePasquale/J. Kostelnyk
 
03 7:30 AM MW1XU50 Master Women's Single Under 50
5
    Minneapolis Rowing Club
J. Sowins
0.0 (43)
    Thunder Bay Rowing Club
F. Sweitzer
0.0 (49)
    Winnipeg Rowing Club
S. Kowal
0.0 (44)
    Winnipeg Rowing Club
B. Smith
0.0 (42)
    Winnipeg Rowing Club
T. Taylor
0.0 (42)
04 7:30 AM MW1XO50 Master Women's Single 50 and Over
3
    Kenora Rowing Club
L. Laffin
0.0 (62)
    Regina Rowing Club
D. Ell
0.0 (54)
    Thunder Bay Rowing Club
A. Parsons
0.0 (69)
05 7:30 AM JM4X Junior Men's Quad
7
06 7:30 AM JBM4X Junior B Men's Quad
3
07 7:30 AM W2- Open Women's Pair
7
08 7:30 AM LM1X Light Weight Men's Single
7
09 7:30 AM M1X Open Men's Single
12
    612 Endurance
D. Green/
 
    612 Endurance
A. Morrow
 
    Duluth Rowing Club
W. Rosholt
 
    Edmonton Rowing Club
A. Smith/
 
    Edmonton Rowing Club
(. Findlay/
 
    Edmonton Rowing Club
P. Grimm/
 
    Minnesota Boat Club
A. Randall
 
    Minnesota Boat Club
G. Mink
 
    Minnesota Boat Club
C. Stack
 
    Minnesota Boat Club
D. Bakke
 
    Thunder Bay Rowing Club
A. Paradkar
 
    Winnipeg Rowing Club
L. Brown
 
10 7:30 AM MXM4X Mixed Master Quad
8
11 7:30 AM JM2- Junior Men's Pair
7
12 7:30 AM JW8+ Junior Women's Eight
3
13 7:30 AM W1X Open Women's Single
13
14 7:30 AM M4X Open Men's Quad
7
15 7:30 AM MM2- Master Men's Pair
4
16 7:30 AM MW2- Master Women's Pair
0
17 7:30 AM W4X Open Women's Quad
6
18 7:30 AM JW1X Junior Women's Single
14
    612 Endurance
G. Morrow
 
    Duluth Rowing Club
J. Jordan
 
    Kenora Rowing Club
C. Taylor
 
    Minneapolis Rowing Club
N. Stevens
 
    Minneapolis Rowing Club
t. Miller
 
    Minneapolis Rowing Club
T. Sweet
 
    Minnesota Boat Club
A. Wright
 
    Minnesota Boat Club
A. Wren
 
    Regina Rowing Club
L. Jedlic
 
    Regina Rowing Club
S. Sweet
 
    Thunder Bay Rowing Club
R. Smith
 
    Thunder Bay Rowing Club
M. Neil
 
    Winnipeg Rowing Club
L. Miller
 
    Winnipeg Rowing Club
S. Paunovic
 
19 7:30 AM JM4+ Junior Men's Four w/Cox
9
20 7:30 AM M2- Open Men's Pair
6
21 7:30 AM MW4X Master Women's Quad
4
    Minneapolis Rowing Club (A)
D. Hutchinson/J. Peterson/J. Sowins/S. Mehring
0.0 (48)
    Minnesota Boat Club (A)
K. Gardner/k. wren/M. Steinberger/I. McKinnie
0.0 (50)
    Thunder Bay Rowing Club (A)
F. Sweitzer/J. Neil/M. Ahokas/A. Parsons
0.0 (59)
    Winnipeg Rowing Club (A)
T. Taylor/B. Smith/C. van Herkson/S. Kowal
0.0 (43)
22 7:30 AM MM1XU50 Master Men's Single Under 50
2
    Minnesota Boat Club
C. Dodson
0.0 (41)
    Thunder Bay Rowing Club
R. Weston
0.0 (44)
23 7:30 AM MM1X50O Master Men's Single 50 and Over
10
    Duluth Rowing Club
J. Forsberg
0.0 (58)
    Duluth Rowing Club
E. Dott
0.0 (61)
    Edmonton Rowing Club
S. Fitzjohn/
0.0 (68)
    Edmonton Rowing Club
B. Sabey/
0.0 (57)
    Kenora Rowing Club
T. Wehner
0.0 (54)
    Minneapolis Rowing Club
B. Gustafson
0.0 (58)
    Thunder Bay Rowing Club
T. Hamilton
0.0 (63)
    Winnipeg Rowing Club
V. Bartel
0.0 (63)
    Winnipeg Rowing Club
A. Lamont
0.0 (58)
    Winnipeg Rowing Club
P. Vilks
0.0 (63)
24 7:30 AM JW4X Junior Women's Quad
5
25 7:30 AM JB4X Junior B Women's Quad
3
26 7:30 AM WDSH1X Women's Single Dash
13
27 7:30 AM LWDSH1X Light Weight Women's Single Dash
4
28 7:30 AM M8+ Men's Eight Dash
6
Saturday, August 24, 2019
29 7:30 AM W8+ Women's Eight
4
30 7:30 AM MM4- Master Men's Four
3
31 7:30 AM JM2X Junior Men's Double
10
32 7:30 AM JBM2X Junior B Men's Double
7
33 7:30 AM LW1X Light Weight Women's Single
4
34 7:30 AM M4- Open Men's Four
6
35 7:30 AM MW2X Master Women's Double
7
    Duluth Rowing Club (A)
B. Fuller-Kask/A. Whitworth
0.0 (59)
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Peterson/D. Hutchinson
0.0 (46)
    Regina Rowing Club (A)
S. Cooke/D. Ell
0.0 (49)
    Thunder Bay Rowing Club (A)
M. Ahokas/A. Parsons
0.0 (70)
    Winnipeg Rowing Club (A)
T. Taylor/B. Smith
0.0 (42)
    Winnipeg Rowing Club (C)
C. van Herkson/C. Reich
0.0 (37)
    Winnipeg Rowing Club (D)
M. Horbas/S. Huard
0.0 (46)
36 7:30 AM JW4+ Junior Women's Four w/Cox
7
37 7:30 AM JM8+ Junior Men's Eight
5
38 7:30 AM W4- Open Women's Four
5
39 7:30 AM MM2X Master Men's Double
10
    Duluth Rowing Club (A)
J. Forsberg/E. Dott
0.0 (59)
    Edmonton Rowing Club (A)
S. Fitzjohn/B. Sabey/
0.0 (62)
    Kenora Rowing Club (A)
M. Limerick/T. Wehner
0.0 (49)
    Minneapolis Rowing Club (A)
N. Mehring/R. Newberg
0.0 (49)
    Regina Rowing Club (A)
M. Ell/E. Cooke
0.0 (52)
    Thunder Bay Rowing Club (A)
R. Weston/T. Hamilton
0.0 (53)
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Lamont/J. Reitberger
0.0 (63)
    Winnipeg Rowing Club (B)
T. Pundyk/N. Logan
0.0 (67)
    Winnipeg Rowing Club (C)
T. Janisch/R. Dansereau
0.0 (43)
    Winnipeg Rowing Club (D)
E. Johnstone/F. Maya Meneses
0.0 (35)
40 7:30 AM JW2X Junior Women's Double
14
41 7:30 AM JBW2X Junior B Women's Double
11
    Duluth Rowing Club (A)
A. Riseal/J. Nichols
 
    Kenora Rowing Club (A)
V. Ferguson/H. Numata
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
t. Miller/T. Sweet
 
    Minnesota Boat Club (A)
A. Smith/A. Wren
 
    Thunder Bay Rowing Club (A)
M. Neil/R. Smith
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
S. Paunovic/L. Miller
 
    Duluth Rowing Club (B)
M. Freese/A. Kuhlke
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
K. Holbrook/E. Johnson
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
H. Fox/C. DePasquale
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
E. Fox/S. Wierckx
 
    Minneapolis Rowing Club (C)
M. Modelli/N. Winikoff
 
42 7:30 AM M8+ Men's Eight
4
43 7:30 AM MW4- Master Women's Four
2
44 7:30 AM LW2X Light Weight Women's Double
0
45 7:30 AM W2X Open Women's Double
12
46 7:30 AM JM1X Junior Men's Single
12
47 7:30 AM MDSH1X Men's Single Dash
14
    612 Endurance
D. Green
 
    612 Endurance
T. Graupmann
 
    612 Endurance
J. Calder
 
    Edmonton Rowing Club
(. Findlay/
 
    Edmonton Rowing Club
A. Smith/
 
    Edmonton Rowing Club
E. Pettapiece/
 
    Edmonton Rowing Club
P. Grimm/
 
    Minnesota Boat Club
A. Randall
 
    Minnesota Boat Club
G. Mink
 
    Minnesota Boat Club
C. Stack
 
    Minnesota Boat Club
D. Bakke
 
    Thunder Bay Rowing Club
A. Paradkar
 
    Winnipeg Rowing Club
L. Brown
 
    Winnipeg Rowing Club
F. Maya Meneses
 
48 7:30 AM LMDSH1X Light Weight Men's Single Dash
7
49 7:30 AM WDSH8+ Women's Eight Dash
6
50 7:30 AM M2X Open Men's Double
9
51 7:30 AM LM2X Light Weight Men's Double
3
52 7:30 AM MXDM2X Mixed Master Double
12
    Duluth Rowing Club (A)
A. Whitworth/E. Dott
0.0 (58)
    Kenora Rowing Club (A)
T. Wehner/J. Findlay
0.0 (57)
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
0.0 (60)
    Regina Rowing Club (A)
M. Ell/D. Ell
0.0 (55)
    Regina Rowing Club (A)
S. Cooke/E. Cooke
0.0 (46)
    Thunder Bay Rowing Club (A)
R. Weston/F. Sweitzer
0.0 (46)
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Lamont/T. Taylor
0.0 (50)
    Minneapolis Rowing Club (B)
J. Lamppa/K. Lamppa
0.0 (55)
    Winnipeg Rowing Club (B)
V. Bartel/S. Kowal
0.0 (53)
    Minneapolis Rowing Club (C)
N. Mehring/S. Mehring
0.0 (44)
    Winnipeg Rowing Club (C)
R. Dansereau/M. Horbas
0.0 (42)
    Winnipeg Rowing Club (D)
T. Janisch/S. Huard
0.0 (47)
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change