Head of the Lake
- Hosted By: Lake Washington Rowing Club
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 3, 2019 | |||||
1 | 8:00 AM | COLL/OPEN | Mens Collegiate/Open 8+ Ben Porter Cup | 7 |
|
2 | 8:04 AM | COLL JV | Mens Collegiate Jv 8+ | 7 |
|
3 | 8:08 AM | CHAMP 8 | Champ Women's 8+ Sponsored By Pocock Racing Shell | 7 |
|
4 | 8:11 AM | COLL JV | Womens Collegiate Jv 8+ | 4 |
|
5 | 8:17 AM | COLL 3V | Mens Collegiate 3v 8+ | 5 |
|
6 | 8:19 AM | COLL 3V | Womens Collegiate 3v 8+ | 6 |
|
7 | 8:27 AM | JR | Mens Jr 8+ Cup | 18 |
|
8 | 8:34 AM | JR | Womens Jr 8+ Cup | 14 |
|
9 | 8:43 AM | U-17 | Boys U-17 8+ | 9 |
|
10 | 8:46 AM | U-17 | Girls U-17 8+ | 10 |
|
11 | 8:52 AM | COLL/OPEN | Womens Collegiate/Open 4+ | 3 |
|
12 | 9:01 AM | JR | Mens Junior 1x | 6 |
|
13 | 9:05 AM | OPEN | Womens Open 1x Lucy Pocock Stillwell Cup | 6 |
|
Lake Washington Rowing Club (A) |
M. Northey
|
|
|||
Olympic Peninsula Rowing Association (A) |
S. Helmick-Schwarzmiller
|
|
|||
Unaffiliated (CAN) (A) |
C. Botterill
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
I. van Opzeeland
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
T. Schendekehl
|
|
|||
University of Washington (A) |
S. Asoumanaki
|
|
|||
14 | 9:06 AM | JR | Womens Junior 1x | 8 |
|
15A | 9:15 AM | MST 1x | Mens Masters 1x Gordon McWilliams Cup A-C | 6 |
|
15B | 9:15 AM | MST 1x | Mens Masters 1x Gordon McWilliams Cup D-E | 6 |
|
Anchorage Rowing Association (A) |
D. Brokaw
|
108.0 (57)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
D. Ellingston
|
108.0 (57)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
R. Lorentsen
|
94.1 (55)
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
K. McCleary
|
69.1 (51)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
87.5 (54)
|
||||
Unaffiliated (USA) (B) |
m. molitor
|
63.5 (50)
|
|||
15C | 9:15 AM | MST 1x | Mens Masters 1x Gordon McWilliams Cup F-I | 7 |
|
16A | 9:22 AM | MST 1x | Womens Masters 1x Sherri Cassuto Cup A-C | 5 |
|
16B | 9:22 AM | MST 1x | Womens Masters 1x Sherri Cassuto Cup D-G | 9 |
|
17A | 9:40 AM | MST8 | Mens Masters 8+ AA-B | 6 |
|
17B | 9:40 AM | MST8 | Mens Masters 8+ C-F | 6 |
|
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
131.4 (64)
|
||||
Composite: Lake Washington, Mt. Baker, Narragansett (A) |
P. Grigsby/J. Bernard/D. Fetters/S. Whitney/E. Hagberg/I. Medvedev/D. Anderson/H. Lee/S. Ojserkis (Cox)
|
55.3 (51)
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
S. Skrivan/J. Massmann/J. McKIM/M. Johnson/G. McBarron/C. Hayes/J. Medverd/J. Oliver/M. Bolender (Cox)
|
50.8 (50)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
55.3 (51)
|
||||
Station L Rowing Club (A) |
E. Halprin/J. Barrett/A. Milner/G. Baker/G. Norcross/K. Henning/T. Fink/G. Wespi/B. Halprin (Cox)
|
42.3 (48)
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
70.0 (54)
|
||||
18A | 9:46 AM | MX 8 | Mixed Masters 8+ A-C | 4 |
|
18B | 9:46 AM | MX 8 | Mixed Masters 8+ D-E | 6 |
|
19 | 9:56 AM | CHAMP | Champ Men's 4+ Sponsored By Pocock Racing Shells | 15 |
|
20A | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ A-B | 5 |
|
Lake Union Crew (A) |
16.2 (40)
|
||||
Lake Washington Rowing Club (A) |
R. Wong/M. Niemer/S. Willoughby/M. Osuna/M. Ricci/S. Thrasher/A. Thomas/J. Schneider/B. McCulloch (Cox)
|
0.0 (27)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Smith/S. Seeman/A. Japhet/H. Brunner/M. Peterson/H. Gorman/K. Pletzke/M. Hupp/S. Zuckerman (Cox)
|
3.5 (33)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
L. Spencer/M. Corbett/A. Ryman/A. Reid/A. Fortney/T. Jones/R. Dumont/S. Walker/R. Warner (Cox)
|
21.6 (42)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
E. Peterson/P. Riley/L. Moffatt/D. Luebkemann/K. Burnett/A. Charlston/M. Bryden/J. Schultz/C. Daviau (Cox)
|
7.8 (36)
|
|||
20B | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ C | 4 |
|
20C | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ D | 8 |
|
20D | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ E | 5 |
|
20E | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ F | 4 |
|
21 | 10:21 AM | OPEN | Mens Open 1x William Tytus Cup | 13 |
|
22A | 10:31 AM | MST4x | Mens Masters 4x AA-B | 6 |
|
College Club Seattle (A) |
T. Lange/e. winters/E. Ledbetter/T. Simpson
|
9.6 (37)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
6.1 (35)
|
||||
Lake Union Crew (A) |
J. La Porta/M. McNamee/S. Gill/D. Peterson
|
1.5 (31)
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
A. Green/F. O'Reilly/C. Pham/C. Roberts
|
0.1 (28)
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (B) |
A. Haynes/S. Pattie/S. Hess/L. Pena Mercado
|
0.0 (22)
|
|||
Composite: Lake Washington, Sammamish Rowing Association, Pocock (B) |
B. Shultz/C. Jenkins/D. DeWinter/J. Taylor
|
0.4 (29)
|
|||
22B | 10:31 AM | MST4x | Mens Masters 4x C-D | 4 |
|
Commencement Bay Rowing Club (A) |
55.3 (51)
|
||||
Lake Washington Rowing Club (A) |
C. Roth/U. Groffy/M. Rucier/J. Tigani
|
55.3 (51)
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
R. Remmers/B. Andresen/M. Peixoto/D. Ross
|
46.5 (49)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Smith/M. Perepelitza/S. Urbatsch/L. Ripley
|
46.5 (49)
|
|||
22C | 10:31 AM | MST4x | Mens Masters 4x E-H | 4 |
|
23A | 10:41 AM | MST 4x | Mixed Masters 4x C-E | 5 |
|
23B | 10:41 AM | MST 4x | Mixed Masters 4x F-G | 6 |
|
24 | 10:51 AM | JR | Mens Jr 2x | 16 |
|
25 | 11:10 AM | OPEN | Mens Open 2x Cup | 4 |
|
Lake Washington Rowing Club (A) |
D. Billy/J. Tynan
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
H. Courteau-Godmaire/M. Ragan
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (B) |
T. Peterson/E. Jacobs
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (D) |
M. Knuth/A. Lund
|
|
|||
26 | 11:12 AM | OPEN | Womens Open 2x Cup | 3 |
|
Lake Washington Rowing Club (A) |
C. Bouttefroy/A. Hildebrandt
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
|
||||
Lake Washington Rowing Club (C) |
A. Shinneman/K. Johnson
|
|
|||
27 | 11:13 AM | JR | Womens Jr 2x | 11 |
|
28 | 11:21 AM | U-17 | Boys U-17 2x | 10 |
|
29 | 11:26 AM | U-17 | Girls U-17 2x | 14 |
|
30A | 11:33 AM | MST 2x | Mixed Masters 2x A-B | 5 |
|
Coaches Rowing Association (A) |
J. Potter/W. North
|
6.6 (35)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
J. Freeman/M. Brugger
|
6.6 (35)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
20.3 (41)
|
||||
Lake Washington Rowing Club (A) |
E. Stagnaro/M. Broecheler
|
3.7 (33)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
T. Leslie/L. Doermann
|
10.4 (37)
|
|||
30B | 11:33 AM | MST 2x | Mixed Masters 2x C-D | 4 |
|
30C | 11:33 AM | MST 2x | Mixed Masters 2x E-F | 5 |
|
30D | 11:33 AM | MST 2x | Mixed Masters 2x G-I | 6 |
|
College Club Seattle (A) |
J. Gardner/L. Yaffe
|
165.9 (67)
|
|||
College Club Seattle (A) |
A. Wright/R. Scholz
|
280.4 (79)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
K. Plitt/M. Stewart
|
174.3 (68)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
R. Rohrberg/C. Colony
|
149.7 (65)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
J. Alberti/H. Newman
|
174.3 (68)
|
|||
North Cascades Crew (B) |
D. Hoffmann/K. Runyon
|
182.9 (69)
|
|||
31 | 11:41 AM | JR | Mens Jr 4x Coxed | 12 |
|
32 | 11:41 AM | U-17 | Boys U-17 Coxed 4x | 12 |
|
33 | 11:48 AM | JR | Womens Jr 4x Coxed | 12 |
|
34 | 11:48 AM | U-17 | Girls U-17 Coxed 4x | 7 |
|
35A | 11:58 AM | MST 4x | Womens Masters 4x A-B | 5 |
|
35B | 11:58 AM | MST 4x | Womens Masters 4x C-D | 5 |
|
35C | 11:58 AM | MST 4x | Womens Masters 4x E-G | 9 |
|
Commencement Bay Rowing Club (A) |
98.3 (59)
|
||||
Everett Rowing Association (A) |
R. porwbek/K. Post/J. Erickson/A. Sortor
|
80.7 (56)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
R. Alexander/B. Connolly/J. Linse/S. Kinne
|
146.0 (66)
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
L. Baker/L. Torkelson/K. Juhlin/S. Keller
|
92.3 (58)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
75.3 (55)
|
||||
Station L Rowing Club (A) |
K. Anderson/C. Heron/D. Atwood/L. Wylder
|
98.3 (59)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
B. Biorn/C. Thompson/F. Crowley/L. Eglington Uhlenbruck
|
98.3 (59)
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
M. Westermeyer/M. Gamburd/P. Shen/M. Oswald
|
80.7 (56)
|
|||
College Club Seattle (B) |
K. Weisman/D. Kim/L. DelVillar/C. Lang
|
86.4 (57)
|
|||
36A | 12:07 PM | MST 4 | Mens Masters 4+ A-D | 5 |
|
36B | 12:07 PM | MST 4 | Mens Masters 4+ E-H | 4 |
|
37A | 12:10 PM | MST 4 | Womens Masters 4+ A-C | 4 |
|
37B | 12:10 PM | MST 4 | Womens Masters 4+ D-G | 4 |
|
38 | 12:18 PM | JR 4+ | Mens Jr 4+ Cup | 18 |
|
39 | 12:23 PM | JR 4+ | Womens Jr 4+ Cup | 12 |
|
40A | 12:29 PM | MST 2x | Mens Masters 2x A-B | 4 |
|
College Club Seattle (A) |
R. Alspaugh/R. Meyerson
|
14.9 (39)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
A. weatbrook/A. Rees
|
6.6 (35)
|
|||
College Club Seattle (B) |
e. winters/T. Lange
|
14.9 (39)
|
|||
Composite: Lake Washington, Sammamish Rowing Association (C) |
C. Jenkins/D. DeWinter
|
0.4 (29)
|
|||
40B | 12:29 PM | MST 2x | Mens Masters 2x D-E | 5 |
|
Anchorage Rowing Association (A) |
J. Clark/D. Brokaw
|
93.3 (57)
|
|||
College Club Seattle (A) |
M. Biery/R. Colven
|
93.3 (57)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
81.3 (55)
|
||||
Wenatchee Row and Paddle Club (A) |
M. Butler/D. Hyde
|
93.3 (57)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (C) |
D. Leon/J. DeMaris
|
59.7 (51)
|
|||
40C | 12:29 PM | MST 2x | Mens Masters 2x F-G | 7 |
|
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
149.7 (65)
|
||||
College Club Seattle (A) |
C. Robinson/C. Koch
|
149.7 (65)
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
J. Jensen/P. Wensley
|
127.0 (62)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
D. Peschel/D. Ellingston
|
149.7 (65)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
P. Ramsey/R. Leet
|
134.4 (63)
|
|||
Ancient Mariners Rowing Club (B) |
112.9 (60)
|
||||
Ancient Mariners Rowing Club (B) |
149.7 (65)
|
||||
41A | 12:34 PM | MST 2x | Womens Masters 2x A-C | 6 |
|
41B | 12:34 PM | MST 2x | Womens Masters 2x D-G | 8 |
|
College Club Seattle (A) |
G. Abbott/J. Gresham
|
59.7 (51)
|
|||
College Club Seattle (A) |
A. Hughes/K. Biggs
|
75.6 (54)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
J. Bannink/C. Aguda
|
87.2 (56)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
S. Harmon/M. Heffernan
|
75.6 (54)
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
D. Cowles/C. Chamberlain
|
59.7 (51)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
I. Baker/H. Powell
|
149.7 (65)
|
|||
Composite: Vancouver, Whistler Rowing (A) |
M. Harriman/L. Simpson
|
75.6 (54)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
99.6 (58)
|
||||
42 | 12:39 PM | PARCHILD2x | Parent Child 2x A-B | 6 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change