Head of the Lake
- Hosted By: Lake Washington Rowing Club
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 3, 2019 | |||||
1 | 8:00 AM | COLL/OPEN | Mens Collegiate/Open 8+ Ben Porter Cup | 7 |
|
2 | 8:04 AM | COLL JV | Mens Collegiate Jv 8+ | 7 |
|
3 | 8:08 AM | CHAMP 8 | Champ Women's 8+ Sponsored By Pocock Racing Shell | 7 |
|
4 | 8:11 AM | COLL JV | Womens Collegiate Jv 8+ | 4 |
|
5 | 8:17 AM | COLL 3V | Mens Collegiate 3v 8+ | 5 |
|
6 | 8:19 AM | COLL 3V | Womens Collegiate 3v 8+ | 6 |
|
7 | 8:27 AM | JR | Mens Jr 8+ Cup | 18 |
|
8 | 8:34 AM | JR | Womens Jr 8+ Cup | 14 |
|
9 | 8:43 AM | U-17 | Boys U-17 8+ | 9 |
|
10 | 8:46 AM | U-17 | Girls U-17 8+ | 10 |
|
11 | 8:52 AM | COLL/OPEN | Womens Collegiate/Open 4+ | 3 |
|
12 | 9:01 AM | JR | Mens Junior 1x | 6 |
|
13 | 9:05 AM | OPEN | Womens Open 1x Lucy Pocock Stillwell Cup | 6 |
|
14 | 9:06 AM | JR | Womens Junior 1x | 8 |
|
15A | 9:15 AM | MST 1x | Mens Masters 1x Gordon McWilliams Cup A-C | 6 |
|
15B | 9:15 AM | MST 1x | Mens Masters 1x Gordon McWilliams Cup D-E | 6 |
|
15C | 9:15 AM | MST 1x | Mens Masters 1x Gordon McWilliams Cup F-I | 7 |
|
16A | 9:22 AM | MST 1x | Womens Masters 1x Sherri Cassuto Cup A-C | 5 |
|
16B | 9:22 AM | MST 1x | Womens Masters 1x Sherri Cassuto Cup D-G | 9 |
|
Anchorage Rowing Association (A) |
m. hall
|
63.5 (50)
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
I. Baker
|
164.3 (64)
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
T. Gambrel
|
108.0 (57)
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
P. Kohanek
|
100.9 (56)
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
A. Smith
|
108.0 (57)
|
|||
Lake Union Crew (B) |
A. Wopat
|
182.5 (66)
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
122.9 (59)
|
||||
Rat Island Rowing and Sculling Club (D) |
S. Wanstall
|
87.5 (54)
|
|||
Vancouver Rowing Club (D) |
K. Fox
|
69.1 (51)
|
|||
17A | 9:40 AM | MST8 | Mens Masters 8+ AA-B | 6 |
|
17B | 9:40 AM | MST8 | Mens Masters 8+ C-F | 6 |
|
18A | 9:46 AM | MX 8 | Mixed Masters 8+ A-C | 4 |
|
18B | 9:46 AM | MX 8 | Mixed Masters 8+ D-E | 6 |
|
19 | 9:56 AM | CHAMP | Champ Men's 4+ Sponsored By Pocock Racing Shells | 15 |
|
20A | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ A-B | 5 |
|
20B | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ C | 4 |
|
College Club Seattle (A) |
K. Herz/H. Alschuler/A. Ettel/M. Nappi/j. nicoloff/J. Dykema/M. Gradek/M. Iwema/M. Burnett (Cox)
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
J. Teschke/T. Miller/L. Postlewait/C. Kartaltepe/D. Crisler/Y. Poltorak/S. Solaro/B. Calvert/G. Carrillo (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
|
||||
20C | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ D | 8 |
|
20D | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ E | 5 |
|
Conibear Rowing Club (A) |
B. Seaton/K. Skanderup/D. Klein/J. Powers/D. Takahashi/K. Egolf/J. Hietter/K. Johnson/J. Bodle (Cox)
|
|
|||
Whatcom Rowing Association (A) |
B. Hutchins/K. Baehr/k. smith/P. COSGROVE/S. Hyndman/K. Kreiger/C. Morales/L. Kaufman/L. Campbell (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (B) |
|
||||
Martha's Moms Rowing Club (B) |
D. Ellingston/C. Rossen/J. Neal/K. Manderbach/M. Ellis/B. Bain/C. McDonell/G. Luthra/V. Hoff (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
S. Beshlian/M. Bradshaw/A. Wells/J. Gormley/S. Gilson/R. King/C. Wladyka/L. Stapp/J. Vithoulkas (Cox)
|
|
|||
20E | 10:06 AM | MST 8 | Womens Masters 8+ F | 4 |
|
Avalon Rowing Club (A) |
M. Maguire/D. Logan/H. Dudley-Nolette/M. Friend/V. Kehlenbeck/Z. Dudley/M. Schroer/P. Johnson/S. O'Connor (Cox)
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
|
||||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
L. Robins/P. Crutcher/E. Runde/T. Laughlin Taylor/J. Chow/K. Crowe/C. Fletcher/P. Casebolt/T. Randall (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
S. Ey/T. New/K. Crary/M. Armstrong/A. McKee/C. Federiuk/C. Lund/A. Bigelow/E. Louie (Cox)
|
|
|||
21 | 10:21 AM | OPEN | Mens Open 1x William Tytus Cup | 13 |
|
22A | 10:31 AM | MST4x | Mens Masters 4x AA-B | 6 |
|
22B | 10:31 AM | MST4x | Mens Masters 4x C-D | 4 |
|
22C | 10:31 AM | MST4x | Mens Masters 4x E-H | 4 |
|
23A | 10:41 AM | MST 4x | Mixed Masters 4x C-E | 5 |
|
23B | 10:41 AM | MST 4x | Mixed Masters 4x F-G | 6 |
|
24 | 10:51 AM | JR | Mens Jr 2x | 16 |
|
25 | 11:10 AM | OPEN | Mens Open 2x Cup | 4 |
|
26 | 11:12 AM | OPEN | Womens Open 2x Cup | 3 |
|
27 | 11:13 AM | JR | Womens Jr 2x | 11 |
|
28 | 11:21 AM | U-17 | Boys U-17 2x | 10 |
|
29 | 11:26 AM | U-17 | Girls U-17 2x | 14 |
|
30A | 11:33 AM | MST 2x | Mixed Masters 2x A-B | 5 |
|
30B | 11:33 AM | MST 2x | Mixed Masters 2x C-D | 4 |
|
30C | 11:33 AM | MST 2x | Mixed Masters 2x E-F | 5 |
|
30D | 11:33 AM | MST 2x | Mixed Masters 2x G-I | 6 |
|
31 | 11:41 AM | JR | Mens Jr 4x Coxed | 12 |
|
32 | 11:41 AM | U-17 | Boys U-17 Coxed 4x | 12 |
|
33 | 11:48 AM | JR | Womens Jr 4x Coxed | 12 |
|
34 | 11:48 AM | U-17 | Girls U-17 Coxed 4x | 7 |
|
35A | 11:58 AM | MST 4x | Womens Masters 4x A-B | 5 |
|
35B | 11:58 AM | MST 4x | Womens Masters 4x C-D | 5 |
|
35C | 11:58 AM | MST 4x | Womens Masters 4x E-G | 9 |
|
36A | 12:07 PM | MST 4 | Mens Masters 4+ A-D | 5 |
|
36B | 12:07 PM | MST 4 | Mens Masters 4+ E-H | 4 |
|
37A | 12:10 PM | MST 4 | Womens Masters 4+ A-C | 4 |
|
37B | 12:10 PM | MST 4 | Womens Masters 4+ D-G | 4 |
|
38 | 12:18 PM | JR 4+ | Mens Jr 4+ Cup | 18 |
|
39 | 12:23 PM | JR 4+ | Womens Jr 4+ Cup | 12 |
|
40A | 12:29 PM | MST 2x | Mens Masters 2x A-B | 4 |
|
40B | 12:29 PM | MST 2x | Mens Masters 2x D-E | 5 |
|
40C | 12:29 PM | MST 2x | Mens Masters 2x F-G | 7 |
|
41A | 12:34 PM | MST 2x | Womens Masters 2x A-C | 6 |
|
41B | 12:34 PM | MST 2x | Womens Masters 2x D-G | 8 |
|
42 | 12:39 PM | PARCHILD2x | Parent Child 2x A-B | 6 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change