Cooper Cup
- Apr 27, 2008
- sprint
- Cooper River Park
- Cherry Hill, NJ (USA)
- Hosted By: South Jersey Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, April 27, 2008 | |||||
1 | Womens Novice 1x | 3 |
|||
2 | Mens Novice 1x | 4 |
|||
3 | Womens Novice 4+ | 12 |
|||
4 | Mens Novice 4+ | 12 |
|||
5 | Womens Novice 2x | 12 |
|||
6 | Mens Novice 2x | 10 |
|||
7 | Womens Novice 8+ | 12 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
K. Hayward/W. Kelsey/I. Weinstein/M. Berg/B. Eckley/S. Bellew/M. Edwards/S. Rogers/M. Geyer (Cox)
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
M. Miller/M. Lapan/C. O'Brien/A. Petela/S. Franco/K. McSorley/E. Moore/C. McGee/R. Gallicchio (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
F. Loeb/K. McGrath/A. Utkus/A. Goff/A. Wikler/S. Barlas/K. Callahan/A. Kuenstler/M. Fraimow (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
C. Waite/O. Sterling/E. Van Fossen/B. Keeler/m. slowey/K. Nixon/j. slowey/K. Schaffer/L. Martin (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
S. Winsch/D. Lockwood/C. Wright/C. Tuck/C. McDonough/M. Begley/A. Enzor/J. Himmel/S. Escherich (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
A. Lashmet/M. Fealey/K. Manning/J. Katzer/E. Sandler/J. Tobin/E. McClain/S. Bevilaqua/L. Sutkowski (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
D. Stevens/C. Moll/M. Mikelonis/B. Spence/T. Stewart/J. Sylla/N. Walbridge/K. Schmidt/C. Stutzman (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (B) |
M. Wikler/J. Straus/S. Joseph/J. Greensweig/S. Snyder/J. Schneider/K. Glick/S. Gordon/E. Segal (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (B) |
C. Slight/H. Perpetua/K. Stavros/P. Litten/K. Kraemer/K. Van Iderstine/H. Carpino/M. Bickmore/N. Libster (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
S. Williamson/R. Parrino/K. Carey/E. McLevey/L. Fletcher/R. Patterson/L. Gorman/A. Cara/M. Engh (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (B) |
L. Turner/S. Binck/A. Touchstone/P. Radliff/N. Cresse/C. Lehman/J. Landmesser/K. Granoff/C. Davidson (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (C) |
c. geaney/M. Parker/N. O'Donnell/S. Martin/V. DILISI/R. Pluckhorn/L. Andrew/K. DiSpirito/B. Welch (Cox)
|
|
|||
8 | Mens Novice 8+ | 12 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
A. Butler/S. Brown/C. O'Neill/W. Prior/G. Voorhees/S. Biddle/H. Feldman/P. Finn/C. Davies (Cox)
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
S. Smith/H. Crompton/S. Small/N. Price/J. O'Donnell/T. Duer/V. Carbone/O. Millard/B. Reich (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (A) |
C. Mott/S. Venables/R. Wallace/B. Quigley/W. Barlow/B. Lowden/K. Forgette/B. Doran/C. O'Connor (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
E. Kodioglu/B. Berger/R. Caderas/J. Burkert/P. Plasterer/J. Arnow/J. McLuckie/J. Girardi/J. Axelrod (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
A. Finta/M. Lowney/K. Clobes/W. Mills/S. Solberg/A. Saltzberg/I. Doron/A. Golden/N. Kosherick (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
E. Volpe/A. Barbella/K. Taylor/R. Dugan/A. Wright/J. Farber/J. Kushner/L. Saputelli/C. Conrey (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
E. Evenson/M. Grand/M. Colodny/H. Franco/R. Hanavan/N. H/O. Viera/B. Harris/K. Isaza (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
J. HELENSKI/T. Bender/D. Armenti/M. Schwartz/D. Szerszen/J. Maypole/G. Alfaro/K. Kawada/P. Soll (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
C. Brokcaw/K. Gentle/B. Friel/W. Duggan/T. Hewes/J. Mullins/G. Lavenburg/C. Rivers/C. Bergbauer (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (B) |
R. Hammond/J. Gale/B. Kalker/J. Jowdy/N. Awad/L. Holcomb/S. Dumoulin/n. Maginsky/K. Leitao (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (C) |
P. Morris/N. Hilton/D. Kerrisk/T. Granath/A. Miklave/W. Gaughan/T. Nosenzo/M. Sweeney/J. Hubert (Cox)
|
|
|||
9 | Womens Novice 4x | 12 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
S. Sherrer/E. Cescewski/E. Greer/A. Medlyn
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
New Canaan High School Crew (A) |
S. Liffman/J. Bemis/K. Stevenson/L. Gorman
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
B. Monico/S. Spimk/J. O hagan/A. Gilmartin
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
S. Price/J. PINCUS/E. Gerardi/M. Connor
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
B. Herron/A. Walters/L. Oneil/M. Keefe
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
B. B/C. C/D. D/E. E
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
D. Kurkjian/A. Puff/A. McNeil/C. Beltran
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
|
||||
New York Rowing Association (B) |
M. Lia/G. Evans/I. Gauthier/B. Chanis
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
A. Lusky/M. Pollock/R. Holleran/K. Dugan
|
|
|||
New York Rowing Association (C) |
S. Hunt/L. Maldonada,/C. Zombach/C. Crowley
|
|
|||
10 | Mens Novice 4x | 11 |
|||
11 | Womens JV 1x | 6 |
|||
12 | Mens JV 1x | 8 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
D. Luchmee
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
D. Culmer
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
G. Hilditch
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
R. Stone
|
|
|||
RowPittsburgh (A) |
J. Murcek
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
M. Maddamma
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
E. Wessel
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
A. Paisley
|
|
|||
13 | Womens JV 4+ | 12 |
|||
14 | Mens JV 4+ | 12 |
|||
15 | Womens JV 2x | 9 |
|||
16 | Mens JV 2x | 9 |
|||
GMS Rowing Center (A) |
M. Savino/M. Winkler
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
S. Lawler/C. Higgins
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
C. Schram/C. Karnedy
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
P. Goldstien/C. Goldstien
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
N. Hoell/E. Nabrzeski
|
|
|||
St. Luke's School (A) |
T. Mink/A. Veidenheimer
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
S. Helfrich/P. Joyce
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
J. Cromwell/F. Leite
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
J. Rayzberg/A. Haskins
|
|
|||
17 | Womens JV 8+ | 12 |
|||
18 | Mens JV 8+ | 11 |
|||
19 | Womens JV 4x | 12 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
A. Mulholland/E. Close/M. Cusack/L. Rosen
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
S. Soulen/W. Ott/A. Canavan/A. Fried
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
J. Rosa/M. Bess/J. DeCata/M. Hoeft
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
A. Kosch/M. Giaccobbe/E. Davidowitz/C. Della Cucce
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
E. Burrichter/L. Spry/C. McClatchy/L. Sears-Rivera
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
A. Peseri/N. Tarasowsky/S. Olson/A. Kane
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
P. Smith/C. Schueler/J. Pindzola/M. Gilbreath
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
L. Cronk/S. Carson/K. Fenzel/K. Kornhaber
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (B) |
S. Greenwald/K. Neumann/D. Rodgers/T. Christiansen
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
D. Kurkjian/S. Duncan/A. McNeil/A. Puff
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B) |
N. Chiaramonte/J. Di Costa/M. Sisco/V. La Chapelle
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (C) |
K. Cirillo/J. Burnside/M. Baltzer/K. Flood
|
|
|||
20 | Mens JV 4x | 11 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
S. Green/G. Becker/D. Becker/M. Massey
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Malvern Preparatory School (A) |
D. Matasic/B. Doughty/S. Lawler/C. Higgins
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
J. Rotner/M. Jackson/N. Jackson/C. Campbell
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
D. Jeffrey/D. Farren/S. Channis/D. Cerami
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
J. Lucas/J. Hewson/L. Vermazen/C. Pantellere
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
G. Rohrberg/R. Branston/J. Kerbis/M. Nigro
|
|
|||
St. Luke's School (A) |
T. Mink/C. Swanberg/A. Davie/A. Veidenheimer
|
|
|||
The Shipley School (A) |
C. Wedgwood/A. Armstrong/M. Doolittle/M. Hyman
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
M. Kucharczyk/C. Eagan/J. Lanfranchi/J. Krupp
|
|
|||
New Canaan High School Crew (C) |
M. Sulla/S. Zales/B. Strassmann/K. McCarrick
|
|
|||
21 | Womens Ltwt Varsity 2x | 5 |
|||
22 | Mens Ltwt Varsity 2x | 7 |
|||
Malvern Preparatory School (A) |
D. Matasic/B. Doughty
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Buckenheimer/A. Campbell
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
C. Vermazen/P. Kingston
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
D. McClain/H. Kelley
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
A. A/B. B
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
|
||||
New Canaan High School Crew (B) |
D. Berman/T. Ferreira
|
|
|||
23 | Womens Ltwt Varsity 4+ | 13 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
C. Berg/K. Watermann/E. Hilton/J. Cook/M. Welch (Cox)
|
|
|||
Camden Catholic High School Rowing Club (A) |
K. Gentile/b. spagnolia/A. Gulite/S. Brown/K. Stine (Cox)
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. (A) |
E. Ryan/D. Mathias/B. Tatum/K. Jesukiewicz/N. Scriboni (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
L. Lozito/D. Smyth/A. Massey/C. Purslow/M. Catalanotto (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
A. Goldstein/L. Greenspan/L. Weinberg/J. Policastro/G. Mezochow (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
A. Stavros/M. Allende/V. Geiter/K. Maier/D. Kiessling (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
L. Griffin/T. Potter/C. Reiss/M. Sweeney/J. DeMarco (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
B. Bennett/C. Morel/G. Curcio/J. Cacace/K. Colabella (Cox)
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
O. Garrity/T. Schneck/T. Wilks/G. Frisenda/R. Hoover (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
B. B/C. C/D. D/E. E/A. A (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
C. Burns/A. Sohn/J. Podrat/S. Feinberg/A. Young (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
|
||||
St. Pauls School for Girls (A) |
T. Corey/M. Smith/A. Woessner/L. Woessner/O. Kimmel (Cox)
|
|
|||
24 | Mens Ltwt Varsity 4+ | 9 |
|||
25 | Womens Varsity 1x | 8 |
|||
26 | Mens Varsity 1x | 13 |
|||
27 | Womens Varsity 4+ | 21 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
S. Coleman/K. Sullivan/M. Hasek/A. Harty/M. Geyer (Cox)
|
|
|||
Camden Catholic High School Rowing Club (A) |
K. Kornsey/A. Boc/N. Morris/K. Rooney/K. Stine (Cox)
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. (A) |
J. Mahney/J. Scott/M. Jefferies/J. Nolfi/K. Winfree (Cox)
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
A. Korth/T. Black/M. Murray/C. Dougherty/S. Honickman (Cox)
|
|
|||
Horace Mann School (A) |
N. Bleuel/J. Pearse/S. Zhou/G. Ferrara/R. Branson (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
L. Lozito/N. Lopatowski/K. Dennington/S. Scalera/D. Smyth (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
P. Marcucci/A. Robins/S. Camitta/R. Wahrman/D. Levin (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
K. Van Fossen/V. Cody/H. Lovett/N. Volpe/A. Groody (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
L. Pikus/A. Rosenthall/R. Shoemake/J. Pikus/C. Laurenzi (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
E. Perreca/A. Glatthorn/L. Bagley/G. Hurst/M. Engh (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
C. Gerken/K. Flood/G. Finnerty/S. Grella/D. French (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
B. B/C. C/D. D/E. E/A. A (Cox)
|
|
|||
St. Pauls School for Girls (A) |
D. Ellis/J. Turco/C. Fields/C. Mitton/A. Myers (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
C. Stone/B. Brown/T. MayKranz/S. Chupek/A. Greenlee (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
M. Addalli/N. Bruno/M. Flosdorf/C. Flood/L. Miraglia (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
C. Campbell/S. Simon/R. Jackson/J. Kirkpatrick/A. Hopkins (Cox)
|
|
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B) |
N. Gill/A. Toms/J. Jackson/L. Elger/M. Welch (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B) |
A. Chmil/A. Rocca/K. Cerrone/R. Bussola/D. Kelly (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
G. G/H. H/I. I/J. J/F. F (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (B) |
K. Gilmar/C. Taylor/G. Fitzpatrick/K. Seabrook/D. Collins (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (C) |
H. Landon/G. O'sullivan/R. Gibian/K. Duggan/S. Coates (Cox)
|
|
|||
28 | Mens Varsity 4+ | 18 |
|||
29 | Womens Varsity 2x | 9 |
|||
30 | Mens Varsity 2x | 8 |
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
C. Devita/a. kleiner
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
H. Rouse/C. LanFranco
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
M. Benedetto/S. Stewart
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
C. Kelly/W. Dannemann
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
R. Branston/M. Nigro
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
P. Amadei/O. Traynor
|
|
|||
Shaker Rowing Association/High School (A) |
A. Meyer/T. Nesel
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
M. Maddamma/S. Helfrich
|
|
|||
31 | Womens Varsity 8+ | 9 |
|||
32 | Mens Varsity 8+ | 11 |
|||
33 | Womens Varsity 4x | 10 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
GMS Rowing Center (A) |
M. McKellop/K. Reelick/K. Hopewell/C. Watrous
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
L. Grosso/J. Lapp/G. Donnelly/B. Malone
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
K. Holec/J. Kuhn/P. Kelley/E. Penchuk
|
|
|||
Pine-Richland Crew (A) |
S. Zang/A. Wright/K. Jeffrey/M. Hilton
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
E. Turk/J. Pilkington/L. Cagny/S. Tanzer
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
S. Burke/A. Berch/M. Toth/D. Farley
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
|
||||
GMS Rowing Center (B) |
A. Connery/A. Kowalczyk/A. Kobayashi/C. Sulivan
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
M. Rennie/D. Blount/K. Brundage/A. Doughty
|
|
|||
34 | Mens Varsity 4x | 11 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
T. McElwee/J. Savo/D. Porter/G. Klotzbach
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Morrissey/K. Reelick/C. LanFranco/H. Rouse
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
T. Scattergood/Q. Fitzpatrick/G. Cuneo/R. Talarico
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
M. Donohue/M. Bohs/M. Rawlings/B. Hanna
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
B. Dann/C. Aronson/J. Mastera/S. Freedgood
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
G. Charte/M. Little/P. Sabella/I. Bamberger
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
B. Hoeft/J. Kahmann/D. Cramer/P. Cleveland
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
S. Singh/M. Messina/W. Burke/K. Kelley
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
S. Garrison/A. Timmons/B. Caluori/T. Quinn-Halloway
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
|
||||
Steel City Rowing Club (A) |
P. Joyce/K. Pfirrman/J. Hasley/B. Charley
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change