Erg Sprints
- Feb 1, 2020
- indoor
- TC Williams High School
- Alexandria, VA (USA)
- Hosted By: Alexandria Crew Boosters Club, Inc.
- 2020 Indoor Open Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, February 1, 2020 | |||||
OFFICIAL SCHEDULE POSTED AT | |||||
www.ErgSprints.com | |||||
MARATHON EVENTS | |||||
101 | Open Men Erg Marathon (42,195M) | 6 |
|||
102 | Open Women Erg Marathon (42,195M) | 2 |
|||
103 | Open Men Erg Half Marathon (21,097M) | 17 |
|||
Capital Rowing Club |
V. Skwarek
|
|
|||
DC Dragons |
D. O'Brien
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
R. Mill
|
|
|||
Mt. Vernon RECenter Rowing Rats |
G. Canfield
|
|
|||
NCAWPA |
A. Jackson
|
|
|||
NCAWPA |
J. Dunbar
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
B. Wong
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Moran
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Holmblad
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Pyle
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Ryan
|
|
|||
Washington Rowing School |
C. Arnold
|
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. |
T. Mathias
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Attenberger
|
|
|||
Potomac Boat Club |
P. Clements
|
|
|||
Thompson Boat Center |
F. Albayaty
|
|
|||
Capital Rowing Club |
R. Best
|
|
|||
104 | Open Women Erg Half Marathon (21,097M) | 3 |
|||
JUNIOR 20-MINUTE EVENTS | |||||
201 | Junior (age 13-19) Lightweight Men 20-Minute Row | 74 |
|||
202 | Junior (age 13-19) Lightweight Women 20-Minute Row | 16 |
|||
203 | Junior (age 13-19) Men 20-Minute Row | 53 |
|||
Gonzaga College High School Crew |
G. Thompson/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
T. Beatley
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
C. Sohn/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
M. Mill
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
H. Moon
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
S. Sirotzky/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
J. Shue
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
D. Jerzak/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
M. Blacksten
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. |
F. Berkhout
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School |
A. Khadka
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Swartz/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
B. Rutherford/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
B. Barnett/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
R. Shue
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
|
||||
McLean High School Crew Club, Inc. |
J. Morse/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
D. Kippenhan
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
P. Sheridan
|
|
|||
Alexandria City HS |
T. McLenahan/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
J. Kennedy/
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
E. Duke
|
|
|||
Yorktown High School |
S. AFSHAR
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
I. Christensen/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
A. Gormly
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
B. Paz
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
E. Kaye
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
A. Strauss
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. Roman-Perez/
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Bussey
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
R. Link/
|
|
|||
Yorktown High School |
A. Vogel
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
M. Horan/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
C. Turner
|
|
|||
Yorktown High School |
H. Beesley-Gilman
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
C. Gray
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
L. Mermagen/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
Z. Klebes/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
I. Forrer
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
V. Gootman
|
|
|||
Thompson Boat Center |
W. Grannis
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
J. Lemons/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
D. Barron
|
|
|||
TBC Racing |
J. Dreiband
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
L. Avis/
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. |
D. Moy-Jacobs
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
E. MAHARAJ
|
|
|||
Yorktown High School |
D. Arseni
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Large
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Dempsey
|
|
|||
Capital Rowing Club |
M. McGovern
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
M. Thomas/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
R. Hooper/
|
|
|||
204 | Junior (age 13-19) Women 20-Minute Row | 35 |
|||
COLLEGE, OPEN & MASTERS 30-MINUTE EVENTS | |||||
211 | College (age 17-23) Men 30-Minute Row | 1 |
|||
212 | College (age 17-23) Women 30-Minute Row | 0 |
|||
213 | Open (age 23+) Men 30-Minute Row | 1 |
|||
214 | Open (age 23+) Women 30-Minute Row | 2 |
|||
221 | Veteran F (age 75-79) Men 30-Minute Row | 0 |
|||
222 | Veteran F (age 75-79) Women 30-Minute Row | 1 |
|||
223 | Veteran E (age 70-74) Men 30-Minute Row | 3 |
|||
224 | Veteran E (age 70-74) Women 30-Minute Row | 1 |
|||
225 | Veteran D (age 65-69) Men 30-Minute Row | 9 |
|||
226 | Veteran D (age 65-69) Women 30-Minute Row | 2 |
|||
227 | Veteran C (age 60-64) Men 30-Minute Row | 10 |
|||
228 | Veteran C (age 60-64) Women 30-Minute Row | 1 |
|||
229 | Veteran B (age 55-59) Men 30-Minute Row | 10 |
|||
Alexandria Crew Boosters Club, Inc. |
R. Conrad
|
|
|||
Capital Rowing Club |
F. Slakey
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. MacCallum
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Diamantopoulos
|
|
|||
Prince William Rowing Club, Inc. |
M. Pohlmeier
|
|
|||
Capital Rowing Club |
M. Heslep
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Benson
|
|
|||
Triad Indoor Rowing Club |
J. McCue
|
|
|||
St. Andrew's Alumni Racing |
T. Schreppler
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Abate
|
|
|||
230 | Veteran B (age 55-59) Women 30-Minute Row | 3 |
|||
231 | Veteran A (age 50-54) Men 30-Minute Row | 7 |
|||
Potomac Boat Club |
N. Woodfield/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
C. Johnston
|
|
|||
Alexandria Community Rowing |
P. Heimberg
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Marshall
|
|
|||
Potomac Boat Club |
D. Radack
|
|
|||
Capital Rowing Club |
B. DuBois
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Richards
|
|
|||
232 | Veteran A (age 50-54) Women 30-Minute Row | 5 |
|||
241 | Senior (age 40-49) Men 30-Minute Row | 12 |
|||
Triad United Rowing Association |
P. Huitt
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
|
||||
University of Miami - Alumni |
A. Tinoco
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
B. Tylander
|
|
|||
Potomac Boat Club |
A. Moburg-Jones
|
|
|||
Capital Rowing Club |
M. Riegelman
|
|
|||
North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center |
R. Kleiderlein
|
|
|||
Potomac Boat Club |
S. Assenza
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. Panfil
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Brown
|
|
|||
Alexandria Community Rowing |
S. Atkinson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Frutiger
|
|
|||
242 | Senior (age 40-49) Women 30-Minute Row | 5 |
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Treat
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Horejsova
|
|
|||
Gray Knights Rowing Club |
I. Clarke-Marshall
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Torres
|
|
|||
Capital Rowing Club |
E. Nagypal
|
|
|||
243 | Master (age 30-39) Men 30-Minute Row | 1 |
|||
244 | Master (age 30-39) Women 30-Minute Row | 2 |
|||
VETERAN,SENIOR & MASTER 2K EVENTS | |||||
301 | Veteran J (age 95+) Lightweight Men 2000M | 0 |
|||
302 | Veteran J (age 95+) Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
303 | Veteran J (age 95+) Men 2000M | 0 |
|||
304 | Veteran J (age 95+) Women 2000M | 0 |
|||
305 | Veteran I (age 90-94) Lightweight Men 2000M | 0 |
|||
306 | Veteran I (age 90-94) Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
307 | Veteran I (age 90-94) Men 2000M | 0 |
|||
308 | Veteran I (age 90-94) Women 2000M | 0 |
|||
309 | Veteran H (age 85-89) Lightweight Men 2000M | 0 |
|||
310 | Veteran H (age 85-89) Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
311 | Veteran H (age 85-89) Men 2000M | 1 |
|||
312 | Veteran H (age 85-89) Women 2000M | 0 |
|||
313 | Veteran G (age 80-84) Lightweight Men 2000M | 0 |
|||
314 | Veteran G (age 80-84) Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
315 | Veteran G (age 80-84) Men 2000M | 1 |
|||
316 | Veteran G (age 80-84) Women 2000M | 0 |
|||
317 | Veteran F (age 75-79) Lightweight Men 2000M | 0 |
|||
318 | Veteran F (age 75-79) Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
319 | Veteran F (age 75-79) Men 2000M | 2 |
|||
320 | Veteran F (age 75-79) Women 2000M | 0 |
|||
321 | Veteran E (age 70-74) Lightweight Men 2000M | 1 |
|||
322 | Veteran E (age 70-74) Lightweight Women 2000M | 1 |
|||
323 | Veteran E (age 70-74) Men 2000M | 4 |
|||
324 | Veteran E (age 70-74) Women 2000M | 2 |
|||
325 | Veteran D (age 65-69) Lightweight Men 2000M | 1 |
|||
326 | Veteran D (age 65-69) Lightweight Women 2000M | 1 |
|||
327 | Veteran D (age 65-69) Men 2000M | 6 |
|||
328 | Veteran D (age 65-69) Women 2000M | 3 |
|||
329 | Veteran C (age 60-64) Lightweight Men 2000M | 5 |
|||
330 | Veteran C (age 60-64) Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
331 | Veteran C (age 60-64) Men 2000M | 8 |
|||
332 | Veteran C (age 60-64) Women 2000M | 2 |
|||
333 | Veteran B (age 55-59) Lightweight Men 2000M | 2 |
|||
334 | Veteran B (age 55-59) Lightweight Women 2000M | 1 |
|||
335 | Veteran B (age 55-59) Men 2000M | 12 |
|||
336 | Veteran B (age 55-59) Women 2000M | 6 |
|||
337 | Veteran A (age 50-54) Lightweight Men 2000M | 1 |
|||
338 | Veteran A (age 50-54) Lightweight Women 2000M | 3 |
|||
Capital Rowing Club |
R. Hollins
|
|
|||
Occoquan Boat Club |
G. Koloszyc
|
|
|||
The Firm Fitness Center |
C. Degnon/
|
|
|||
339 | Veteran A (age 50-54) Men 2000M | 13 |
|||
340 | Veteran A (age 50-54) Women 2000M | 5 |
|||
351 | Senior (age 40-49) Lightweight Men 2000M | 5 |
|||
Capital Rowing Club |
M. Hsieh
|
|
|||
SUB 7 Indoor Rowing Club |
N. Brockton
|
|
|||
Manimal Training Camp |
J. MCKillop
|
|
|||
Manimal Training Camp |
S. Tretola
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. Edwards
|
|
|||
352 | Senior (age 40-49) Lightweight Women 2000M | 1 |
|||
353 | Senior (age 40-49) Men 2000M | 11 |
|||
354 | Senior (age 40-49) Women 2000M | 4 |
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Wade
|
|
|||
Capital Rowing Club |
J. Perkins
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Torres
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
S. McClintick
|
|
|||
361 | Master (age 30-39) Lightweight Men 2000M | 1 |
|||
Capital Rowing Club |
I. Onafeko
|
|
|||
362 | Master (age 30-39) Lightweight Women 2000M | 1 |
|||
363 | Master (age 30-39) Men 2000M | 10 |
|||
364 | Master (age 30-39) Women 2000M | 4 |
|||
Capital Rowing Club |
A. Osburn
|
|
|||
Medstar NRH Adaptive Rowing |
C. Gonzalez
|
|
|||
Alexandria Community Rowing |
M. Livak
|
|
|||
Virginia Beach Veterans Rowing, Inc. |
R. Stroman/
|
|
|||
JUNIOR 2K EVENTS | |||||
401 | Junior (age 13) Men 1000M | 7 |
|||
402 | Junior (age 13) Women 1000M | 13 |
|||
Capital Rowing Club |
S. Leonard/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
B. Smyth
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
H. Bates/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
I. Spellacy-Baah/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
A. Wingo
|
|
|||
Washington Rowing School |
E. Hare
|
|
|||
Washington Rowing School |
H. Hekhuis/
|
|
|||
Yorktown High School |
N. Whitehead
|
|
|||
Yorktown High School |
O. Corbett
|
|
|||
Yorktown High School |
A. Hjelm
|
|
|||
Alexandria City HS |
K. Nebolsine
|
|
|||
Yorktown High School |
E. Schneider
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
L. Zerbe/
|
|
|||
411 | Junior (age 14) Lightweight Men 2000M | 44 |
|||
Baltimore Rowing Club |
O. Adams
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
J. Mehnert
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
Z. Leggiero
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
A. Limarzi
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
A. Ghaleb
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. O'Callaghan
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
M. Burris
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
C. Hurley
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
W. Kunert
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
N. Hensgen
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
E. Paley
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
N. Harper
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
N. Carneiro
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
V. Mohan
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
T. arri
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Greenwood
|
|
|||
Yorktown High School |
N. Viola
|
|
|||
Yorktown High School |
S. Nicks
|
|
|||
Yorktown High School |
E. KING
|
|
|||
Yorktown High School |
I. Koide
|
|
|||
Yorktown High School |
T. Stowell
|
|
|||
Rock Ridge Rowing |
d. matias/
|
|
|||
Jordan Lake Rowing Club |
R. Bush
|
|
|||
Broad Run Crew Inc |
C. Bendig/
|
|
|||
Yorktown High School |
P. Johnson
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
S. Yoseph/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. Ingoglia
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
P. Smith/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. Shumaker
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
P. Williams/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
R. Bilbo/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
W. Wolfe/
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
J. Hicks
|
|
|||
Yorktown High School |
A. Vaughn
|
|
|||
Capital Rowing Club |
G. Rummer
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
B. Stroud/
|
|
|||
St. John's College High School |
H. Mirkow/
|
|
|||
Briar Woods Crew Club |
T. Sibley
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
X. Buschert
|
|
|||
St. John's College High School |
H. Fricke/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
W. Ngo
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
|
||||
Stone Bridge Rowing Club |
K. Billings
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. Rogers
|
|
|||
412 | Junior (age 14) Lightweight Women 2000M | 21 |
|||
413 | Junior (age 14) Men 2000M | 26 |
|||
414 | Junior (age 14) Women 2000M | 51 |
|||
415 | Junior (age 15) Lightweight Men 2000M | 63 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. |
T. Savkli
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
H. Meisner
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
F. Abukhdeir
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
J. Sanborn
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
M. Mitchell
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
S. Simmons
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
Q. Bragaw
|
|
|||
Capital Rowing Club |
C. Kowalski
|
|
|||
Capital Rowing Club |
A. Sander
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
A. Oner
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
C. Farley/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
C. Schlee
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
S. Larsen
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
J. Donovan
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
J. Gallagher
|
|
|||
W-L Crew Boosters |
F. Hultman
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
J. Mickey/
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
R. Mccarthy
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
R. Hsu
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
R. Frank
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
F. DE LA LAMA
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
J. Jancewicz
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
M. Calderon/
|
|
|||
Blair Crew, Inc. |
L. Jaehnigen/
|
|
|||
CCCRC |
|
||||
Virginia Scholastic Rowing Association |
B. Ittig
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
J. Willsey
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
E. Carlson/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
E. Choi/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
R. Boniface/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
E. Gill/
|
|
|||
Yorktown High School |
X. Czerewko
|
|
|||
Battlefield High School Athletic Boosters |
C. Stephens
|
|
|||
Broad Run Crew Inc |
N. Davidson
|
|
|||
Blair Crew, Inc. |
H. Davies/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. Kiriakou/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
D. O'Toole
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
C. Ertz/
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
E. Wagner
|
|
|||
DeMatha Catholic High School |
S. Morgenstern
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
N. Bleckner
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
|
||||
Unaffiliated (USA) |
K. Liu
|
|
|||
DeMatha Catholic High School |
O. O'Connor
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
T. Teleki
|
|
|||
St. John's College High School |
J. Drelichman/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
J. Fan
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
R. McMichael/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
A. Gorman
|
|
|||
Oakton High School |
S. Panciocco
|
|
|||
Oakton High School |
D. Liu
|
|
|||
St. John's College High School |
N. Bainbridge/
|
|
|||
St. John's College High School |
N. Hessick/
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
T. Coughlin
|
|
|||
Albemarle High School |
D. Lambert
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
P. Branch
|
|
|||
Oakton High School |
D. Panciocco
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
H. Milnor
|
|
|||
St. John's College High School |
A. Bourke/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
K. Raudsepp
|
|
|||
St. John's College High School |
T. Henneberry/
|
|
|||
St. John's College High School |
D. McAndrews/
|
|
|||
Grassfield Rowing |
W. Hodge
|
|
|||
416 | Junior (age 15) Lightweight Women 2000M | 55 |
|||
417 | Junior (age 15) Men 2000M | 62 |
|||
418 | Junior (age 15) Women 2000M | 46 |
|||
419 | Junior (age 16) Lightweight Men 2000M | 48 |
|||
Albemarle High School |
M. Hutson
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
J. West/
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
N. Tran
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
N. Ventura/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
J. Rozeboom
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
E. Conners
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. |
D. Alvaro
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. |
A. Audas
|
|
|||
Capital Rowing Club |
G. Smith
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
m. lynch/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. Lesstrang
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. |
A. Fisher
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
A. Kim
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
p. mildrew
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
W. Haskell/
|
|
|||
Potomac Senior High School |
M. Guilford
|
|
|||
Albemarle High School |
J. Collins/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
J. Bartholme/
|
|
|||
Blair Crew, Inc. |
J. Wu/
|
|
|||
Forest Park Crew |
E. May Jr.
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
P. ROLL/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
M. Guzman
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
B. Parsons/
|
|
|||
Oakton High School |
R. Forman/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
E. Patterson/
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
L. Arvanitis
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
J. O'Brien
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
B. Dietsche
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
O. Pilot
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
M. Hilliard
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. |
B. Conover
|
|
|||
Triad United Rowing Association |
B. Huitt
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
N. Bollman
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
E. Keusenkothen/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
M. Korade/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
M. Bailey/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. Gisler
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
R. Sbaschnig
|
|
|||
St. John's College High School |
N. Varanelli/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
E. Aronovich
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
G. Vaquerano
|
|
|||
Oakton High School |
A. Udalov
|
|
|||
St. John's College High School |
J. Davis/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
N. Osterhues
|
|
|||
Albemarle High School |
C. Snearer/
|
|
|||
Oakton High School |
N. Villarroel/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
C. Lausten
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
T. Stevens/
|
|
|||
420 | Junior (age 16) Lightweight Women 2000M | 27 |
|||
421 | Junior (age 16) Men 2000M | 56 |
|||
422 | Junior (age 16) Women 2000M | 48 |
|||
423 | Junior (age 17) Lightweight Men 2000M | 33 |
|||
424 | Junior (age 17) Lightweight Women 2000M | 19 |
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
A. Garner
|
|
|||
Capital Rowing Club |
K. Sander
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
O. Elkas
|
|
|||
Yorktown High School |
M. Keeley
|
|
|||
Forest Park Crew |
A. Manne
|
|
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. |
M. Toomey
|
|
|||
Blair Crew, Inc. |
I. Garfield/
|
|
|||
Alexandria City HS |
E. Surratt/
|
|
|||
Alexandria City HS |
C. Surratt/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
C. Wigglesworth
|
|
|||
St. John's College High School |
E. Carmody/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
R. Anderson
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
|
||||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
V. Mikhalchuk/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
B. Ge
|
|
|||
St. John's College High School |
R. Inglima/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
T. Green/
|
|
|||
Freedom Rowers |
E. Olson
|
|
|||
Freedom Rowers |
M. Morrell
|
|
|||
425 | Junior (age 17) Men 2000M | 44 |
|||
426 | Junior (age 17) Women 2000M | 37 |
|||
427 | Junior (age 18) Lightweight Men 2000M | 9 |
|||
428 | Junior (age 18) Lightweight Women 2000M | 6 |
|||
429 | Junior (age 18) Men 2000M | 21 |
|||
430 | Junior (age 18) Women 2000M | 8 |
|||
431 | Junior (age 19) Lightweight Men 2000M | 0 |
|||
432 | Junior (age 19) Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
433 | Junior (age 19) Men 2000M | 0 |
|||
434 | Junior (age 19) Women 2000M | 0 |
|||
COLLEGE, U23 AND OPEN 2K EVENTS | |||||
501 | College Freshmen Lightweight Men 2000M | 3 |
|||
502 | College Freshmen Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
503 | U23 (age 19-22) Lightweight Men 2000M | 1 |
|||
504 | U23 (age 19-22) Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
505 | College Freshmen Men 2000M | 6 |
|||
506 | College Freshmen Women 2000M | 2 |
|||
507 | U23 (age 19-22) Men 2000M | 13 |
|||
508 | U23 (age 19-22) Women 2000M | 6 |
|||
511 | Open (age 23+) Lightweight Men 2000M | 3 |
|||
512 | Open (age 23+) Lightweight Women 2000M | 0 |
|||
513 | Open (age 23+) Men 2000M | 11 |
|||
514 | Open (age 23+) Women 2000M | 1 |
|||
KIDS, PARENTS, COXSWAINS, RELAYS & 500M EVENTS | |||||
601 | Kids (age 5-12) 500M | 12 |
|||
603 | Parent/Child Men 500M Dash (250M each) | 9 |
|||
604 | Parent/Child Women 500M Dash (250M each) | 3 |
|||
Colgan High School - Colgan Crew Association, Inc. |
M. Brown/P. Mingo/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. Sacher/C. Sacher
|
|
|||
Capital Rowing Club |
A. Fuller/H. Ikenberry
|
|
|||
605 | Parent/Child Mixed 500M Dash (250M each) | 14 |
|||
Alexandria Community Rowing |
S. Martinez/V. Martinez
|
|
|||
Capital Rowing Club |
L. Smith/G. Smith (16)
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
C. Gardner/C. Gardner
|
|
|||
Potomac Boat Club |
T. Radack/D. Radack
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
E. Panfil/S. Panfil
|
|
|||
Composite: Wash. College, Annapolis Junior Rowing |
K. Hughes/S. Hughes
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters |
C. Wolfenbarger/G. Wolfenbarger
|
|
|||
Yorktown High School |
A. Powers/S. Powers
|
|
|||
Potomac Boat Club |
C. Jungbluth/A. Wrenn-Walz
|
|
|||
Composite: Albemarle High School, Beaver Creek Sculling |
C. Jackson/E. Jackson
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
l. paight/D. Paight
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
a. canfield/J. Canfield
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
A. White/T. White
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
S. Beebe/G. Beebe
|
|
|||
611 | Junior (age 13-19) Coxswains Men 500M | 12 |
|||
612 | Junior (age 13-19) Coxswains Women 500M | 14 |
|||
613 | College (age 17-23) Coxswains Men 500M | 0 |
|||
614 | College (age 17-23) Coxswains Women 500M | 0 |
|||
621 | Junior (age 13-19) Men (4M) 2000M Relay (500m each) | 7 |
|||
622 | Junior (age 13-19) Women (4W) 2000M Relay (500m each) | 8 |
|||
623 | Junior (age 13-19) Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500m each) | 5 |
|||
637 | College (age 17-23) Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500m each) | 0 |
|||
641 | Open Men 2000M Relay (500m each) | 4 |
|||
640 | Open Women 2000M Relay (500m each) | 3 |
|||
639 | Open Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500m each) | 0 |
|||
635 | Master (age 30-39) Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500M each) | 0 |
|||
633 | Senior (age 40-49) Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500M each) | 1 |
|||
631 | Veteran (age 50+) Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500M each) | 4 |
|||
667 | Junior (age 13-19) Men 500M Sprint Championship | 11 |
|||
668 | Junior (age 13-19) Women 500M Sprint Championship | 16 |
|||
663 | College (age 17-23) Women 500M Sprint Championship | 1 |
|||
664 | College (age 17-23) Men 500M Sprint Championship | 3 |
|||
665 | Open Men 500M Sprint Championship | 1 |
|||
666 | Open Women 500M Sprint Championship | 1 |
|||
651 | Veteran D (age 65-69) Men 500M Sprint Championship | 3 |
|||
652 | Veteran D (age 65-69) Women 500M Sprint Championship | 1 |
|||
653 | Veteran C (age 60-64) Men 500M Sprint Championship | 3 |
|||
654 | Veteran C (age 60-64) Women 500M Sprint Championship | 2 |
|||
655 | Veteran B (age 55-59) Men 500M Sprint Championship | 2 |
|||
656 | Veteran B (age 55-59) Women 500M Sprint Championship | 2 |
|||
657 | Veteran A (age 50-54) Men 500M Sprint Championship | 4 |
|||
658 | Veteran A (age 50-54) Women 500M Sprint Championship | 0 |
|||
659 | Senior (age 40-49) Men 500M Sprint Championship | 8 |
|||
Capital Rowing Club |
M. Hsieh
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
C. Worz
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Schihl
|
|
|||
Manimal Training Camp |
J. MCKillop
|
|
|||
Manimal Training Camp |
S. Tretola
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Roberts
|
|
|||
Ever Green Boat Club, Inc |
F. Malloy
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Wolff
|
|
|||
660 | Senior (age 40-49) Women 500M Sprint Championship | 1 |
|||
661 | Master (age 30-39) Men 500M Sprint Championship | 3 |
|||
Capital Rowing Club |
B. Luhman
|
|
|||
Row House Old Town Alexandria |
I. Reznik
|
|
|||
Alexandria Community Rowing |
C. Harley
|
|
|||
662 | Master (age 30-39) Women 500M Sprint Championship | 0 |
|||
DOUBLE & QUAD SLIDE EVENTS | |||||
701 | Junior Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 9 |
|||
702 | Junior Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 9 |
|||
703 | College Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 3 |
|||
704 | College Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 0 |
|||
705 | Open Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 2 |
|||
706 | Open Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 1 |
|||
Composite: Capital, Gray Knights |
S. Keat/J. Perkins
|
|
|||
707 | Veteran A+ (age 50+) Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 2 |
|||
708 | Veteran A+ (age 50+) Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 2 |
|||
709 | Senior (age 40-49) Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 0 |
|||
710 | Senior (age 40-49) Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 2 |
|||
711 | Master (age 30-39) Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 0 |
|||
712 | Master (age 30-39) Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 1 |
|||
713 | Junior Men 5-Minute Quad Slide | 5 |
|||
714 | Junior Women 5-Minute Quad Slide | 2 |
|||
715 | College Men 5-Minute Quad Slide | 1 |
|||
716 | College Women 5-Minute Quad Slide | 3 |
|||
717 | Open Men 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
718 | Open Women 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
719 | Veteran A+ (age 50+) Men 5-Minute Quad Slide | 1 |
|||
720 | Veteran A+ (age 50+) Women 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
721 | Senior (age 40-49) Men 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
722 | Senior (age 40-49) Women 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
723 | Master (age 30-39) Men 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
724 | Master (age 30-39) Women 5-Minute Quad Slide | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change