Husky Open -- CANCELLED

  • Hosted By: University of Washington
  • Cancelled

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, April 4, 2020
6:00 AM Coaches and Coxswains Meeting
1 8:00 AM JWV8+ Junior Women Varsity 8+
7
2 8:10 AM JMV8+ Junior Men Varsity 8+
5
3 8:20 AM JMJV8+ Junior Men JV 8+
4
4 8:30 AM JWJV8+ Junior Women JV 8+
7
5 8:40 AM JRM3V8+ Junior Men 3V 8+
6
6 8:50 AM JRW3V8+ Junior Women 3V 8+
8
7 10:05 AM CMV8+ College Men Varsity 8+
2
8 10:15 AM CWV8+ College Women Varsity 8+
5
9 10:25 AM CM2V8+ College Men 2nd Varsity 8+
3
10 10:35 AM CW2V8+ College Women 2nd Varsity Eight
4
11 10:55 AM CW3V8+ College Women 3rd Varsity 8+
0
12 11:05 AM CMV4+ College Men Varsity 4+
5
13 11:15 AM CWV4+ College Women Varsity 4+
7
14 11:35 AM MM8+ 40+ Masters Men 8+ 40+
5
    Lake Union Crew
6.5 (45)
    Mt. Baker Crew
A. Chandrasekaran/M. Antezana/J. French/J. Zilavy/L. Gering/J. Nappi/D. Ederer/D. Mautz/E. Maher (Cox)
5.8 (44)
    Pocock Rowing Center
s. maccormack/S. Telfer/T. Omar/A. Molchany/B. Wickey/R. Mangel/T. Puskas/K. Fujii/R. Brezynski (Cox)
5.1 (43)
    Sammamish Rowing Association
M. Fitzner/A. Roberts/P. Colvin/N. Espinosa/J. Keck/T. Andrews/A. Held/A. Lynch/L. Roberds (Cox)
11.5 (51)
    Station L Rowing Club
A. Smith/J. Barrett/L. Ripley/G. Baker/P. Volz/D. Bruno/T. Fink/G. Wespi/E. Louie (Cox)
8.0 (47)
15 11:45 AM MM8+ 55+ Mens Masters 8+ 55+
5
    Ancient Mariners Rowing Club
28.9 (65)
    Bainbridge Island Rowing
M. Olason/J. Christiansen/K. Frost/T. Goss/E. Driggers/M. Saunders/A. Oddo/B. Fleet/S. Bloom (Cox)
16.8 (56)
    Commencement Bay Rowing Club
M. Johnson/D. Nelson/S. Henderson/G. Howe/K. Myking/J. Jensen/R. Droppert/A. Udbye/A. Mahan (Cox)
18.0 (57)
    Mt. Baker Crew
K. Yruretagoyena/J. Oliver/M. Johnson/D. Peschel/J. Zilavy/S. Littlepage/E. Olson/D. Ederer/J. Schardt (Cox)
19.2 (58)
    Sammamish Rowing Association
D. Walker/J. Kallay/J. Kelly/J. Janssen/J. Hansen/B. Hansen/B. Dobbins/D. Worthington/j. Freed (Cox)
16.8 (56)
16 11:55 AM MW8+ 55+ Masters Women 8+ 55+
8
    Bainbridge Island Rowing
M. O'Neill/S. Hudson/M. Courtway/T. Galbraith/S. Prout/C. Clark/L. Sachs/J. Ahrndt/A. Taylor (Cox)
15.7 (55)
    Conibear Rowing Club
M. Goodlett/T. Vagen/P. Sparling/K. Skanderup/B. Seaton/R. Pratt/E. Horsnell/K. Johnson/J. Bodle (Cox)
23.1 (61)
    Lake Union Crew
15.7 (55)
    Martha's Moms Rowing Club
L. Robins/P. Crutcher/E. Runde/T. Laughlin Taylor/J. Chow/K. Crowe/C. Fletcher/P. Casebolt/T. Randall (Cox)
24.5 (62)
    Mt. Baker Crew
M. Deering/K. Boudreau/N. Lockett/K. Lavacot/M. Pailthorp/S. Monroe/B. Morcom/L. Ernst/J. Schardt (Cox)
19.2 (58)
    Pocock Rowing Center
S. Beshlian/S. Safranek/L. Stapp/M. Maxwell/L. Illingworth/M. Bradshaw/S. Gilson/N. Thulin/C. Naslund (Cox)
15.7 (55)
    Sammamish Rowing Association
N. Siemens/T. Bumstead/S. Nowers/S. Spens/S. McKain/S. Amorosi/S. Cameron/S. Waltar/A. Baches (Cox)
21.8 (60)
    Vashon Island Rowing Club
16.8 (56)
17 12:05 PM WM8+ 40+ Women's Masters 8+ 40+
5
    Conibear Rowing Club (A)
T. Paniel/T. Morgan/R. Sheckler/S. Amies/J. McPhedran/m. cross/E. Youtz/K. Egolf/N. Tran (Cox)
8.0 (47)
    Lake Union Crew (A)
3.9 (41)
    Mt. Baker Crew (A)
M. Glenn/L. Ernst/J. Mynarski/D. Brandt/A. Anderson/L. Normand/K. Wild/A. Grieff/J. Schardt (Cox)
5.1 (43)
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Blake/L. McGinnis/D. Thiel/D. Grauer/L. Moser/S. Cameron/Y. Cote/L. Hoffman/L. Roberds (Cox)
10.6 (50)
    Sammamish Rowing Association (B)
P. Sandige/S. Spens/K. Tollefson/M. Mayers/N. Siemens/S. Nowers/M. obenaus/T. Stevens/S. Martin (Cox)
14.6 (54)
18 12:15 PM MM4x+ 40+ Mens Masters 4x+ 40+
5
    Lake Washington Rowing Club
M. Broecheler/C. Roth/A. Rees/J. Tigani/D. Moorhouse (Cox)
7.2 (46)
    Pocock Rowing Center
N. Gregory/D. Montgomery/C. Nowak/T. Merkens/M. Coit (Cox)
6.5 (45)
    Pocock Rowing Center
R. Lorentsen/K. Meyer/G. Eppick/T. Shaw/S. Greenberg (Cox)
15.7 (55)
    Sammamish Rowing Association
B. Heimbeck/N. Espinosa/A. Held/P. Dodd/T. Anand (Cox)
12.5 (52)
    Vashon Island Rowing Club
32.0 (67)
19 12:25 PM WM4x+ 40+ Womens Masters 4x+ 40+
7
    Commencement Bay Rowing Club
19.2 (58)
    Conibear Rowing Club
G. Schueler/G. Calvin/R. Nowers/J. Oliver/E. McElvaine (Cox)
38.7 (71)
    Everett Rowing Association
K. Rice-Narusch/L. Gardiner/C. Thomson/M. Engel/K. Richardson (Cox)
13.5 (53)
    Pocock Rowing Center
H. Powell/D. Klein/R. Hoch/M. Rottsolk/J. Vithoulkas (Cox)
18.0 (57)
    Sammamish Rowing Association
C. Suzzarini/N. Hughes/M. Rinta-Piirto/M. Proby/S. Lalor (Cox)
12.5 (52)
    Sammamish Rowing Association
N. Siemens/C. Tinker/T. Becker/C. Kartaltepe/E. Qin (Cox)
8.0 (47)
    Sammamish Rowing Association
S. Amorosi/S. Cameron/S. Freeberg/S. McKain/T. Bhanushali (Cox)
27.4 (64)
20 12:35 PM JW4+ Junior Women 4+
8
21 12:45 PM JM4+ Junior Men 4+
6
22 12:55 PM JW4x+ Junior Women 4x+
6
23 1:05 PM JM4x+ Junior Men 4x+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change