Heart of Texas
- Mar 8, 2003 To Mar 9, 2003
- sprint
- Town Lake
- Austin, TX (USA)
- Hosted By: Austin Rowing Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 8, 2003 | |||||
1 | Youth Womens 14 1x | 4 |
|||
10 | Womens Open/Varsity 8+ | 7 |
|||
11 | Mens Open/Varsity 4+ | 12 |
|||
12 | Womens Rec 1x | 5 |
|||
13 | Womens Open 2x | 5 |
|||
14 | Mens Open 1x | 13 |
|||
15 | Womens Novice-2 8+ | 4 |
|||
16 | Mens Novice-2 4+ | 1 |
|||
17 | Mens Rec 1x | 5 |
|||
18 | Womens Open 4x | 6 |
|||
19 | Mens Open/Varsity 8+ | 7 |
|||
2 | Youth Mens 14 1x | 5 |
|||
20 | Womens Open/Varsity 4+ | 14 |
|||
21 | Mens Open 2x | 8 |
|||
22 | Mens Novice 1x | 5 |
|||
23 | Womens Novice-1 8+ | 7 |
|||
24 | Mens Novice-1 4+ | 14 |
|||
25 | Womens Open Ltwt 1x | 5 |
|||
26 | Mens Open 2- | 6 |
|||
27 | Mens Novice-2 8+ | 2 |
|||
28 | Womens Novice-2 4+ | 3 |
|||
29 | Mens Open 4x | 4 |
|||
3 | Youth Womens 16 1x | 7 |
|||
30 | Womens Novice 1x | 6 |
|||
31 | Mixed Open 8+ | 5 |
|||
32 | Mixed Novice 8+ | 7 |
|||
33 | Mixed Open 2x | 10 |
|||
4 | Youth Mens 16 1x | 4 |
|||
5 | Womens Open 2- | 12 |
|||
6 | Mens Novice-1 8+ | 7 |
|||
7 | Womens Novice-1 4+ | 10 |
|||
8 | Womens Open 1x | 2 |
|||
9 | Mens Open Ltwt 1x | 4 |
|||
Sunday, March 9, 2003 | |||||
34 | Womens Masters A-H 8+ | 3 |
|||
35 | Junior Mens Novice 4x | 10 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
R. Flores/A. Rao/L. Spears/W. Wolfe
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
B. Kirkland/C. Winegar/J. Lucero/N. Caffarelli
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (..) |
M. Boggs/A. Heimsath/S. Kasmir/K. Freund
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (..) |
R. Cannady/H. Martin/J. Carruthers/J. Tatum
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
J. Folmnsbee/J. Busche/D. Mannion/H. Tollis
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
S. Christie/M. Owen/R. Hillman/B. Broussard
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
J. Cameron/B. Kreiner/D. Ramirez/A. Miles
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
B. Samuelson/B. Bula/D. Stiurca/T. Smith
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (..) |
P. Woram/J. Sanford/T. Pena/T. Moussa
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
T. Horton/G. Jones/P. Klintmalm/K. Boyd
|
|
|||
36 | Junior Womens JV 2x | 6 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
G. Salcher/R. Kittredge
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
A. Clendending/J. Ledbetter
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
M. Brock/G. Short
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
L. McNish/M. Altendorf
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
R. Egley/K. Isenmann
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
T. Smith/A. Morrow
|
|
|||
37 | Mens Masters A-C 4x | 4 |
|||
38 | Junior Womens 1x | 6 |
|||
39 | Junior Womens Novice 4x | 9 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
S. Cooper/C. Hatfield/S. Brownhill/M. Norris
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
C. Fornoff/K. Salinas/M. Bennett-Caswell/D. Wagenman
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
K. Cowden/L. Pickens/C. Lynch/M. Shepherd
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
A. Busche/G. Wolcomb/E. Smith/A. Reese
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
R. Feeler/B. Wilson/J. Whelan/G. Kendall
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
N. Romano/S. Elsner/E. Barba/I. Ruppa
|
|
|||
The Ursuline Academy (..) |
M. Ward/M. OConnor/C. Ammann/A. McGarry
|
|
|||
The Ursuline Academy (..) |
E. Ringholm/J. Eason/N. Ansiaux/S. Hoock
|
|
|||
The Ursuline Academy (..) |
L. Navarro/M. Ackels/V. Faus/B. Tal Placido
|
|
|||
40 | Junior Mens JV 2x | 0 |
|||
41 | Mens Masters C-H 2x | 4 |
|||
Dallas Rowing Club (..) |
M. Morschauser/J. Vorhies
|
0.0 (57)
|
|||
Dallas Rowing Club (..) |
T. Palms/C. Zeigler
|
0.0 (51)
|
|||
Greater Houston Rowing Club (..) |
N. Meldrum/G. Knight
|
0.0 (46)
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
L. Anderson/D. Sperry
|
0.0 (56)
|
|||
42 | Womens Masters A-H 1x | 9 |
|||
43 | Junior Mens JV 4x | 4 |
|||
44 | Junior Womens Varsity 2x | 8 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
M. Robinson/A. Boney
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
L. Healy/A. Godfrey
|
|
|||
Bay Area Rowing Club of Houston (..) |
A. Beyers/H. Tompkins
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
M. Cohen/A. Fishman
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
E. Collins/C. Jones
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
K. Johnson/C. York
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
K. Hillman/M. Day
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
R. Shaul/C. Gillen
|
|
|||
45 | Junior Mens 1x | 10 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
C. Morrow
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
S. Keller
|
|
|||
Bay Area Rowing Club of Houston (..) |
P. Tompkins
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
E. Klintmalm
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
J. Parrott
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (..) |
B. Nace
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
M. Sundel
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
I. Bange
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
B. Cruse
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
M. Goldstein
|
|
|||
46 | Mens Masters A-B 1x | 3 |
|||
47 | Junior Womens JV 4x | 11 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
S. Tahmoressi/T. Smith/G. Salcher/A. Wood
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
V. Garza/M. Burton/S. Brownhill/A. Morrow
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
L. Dunnet/A. Clendending/K. Cowden/J. Ledbetter
|
|
|||
Greenhill School Crew (..) |
A. Hernandez/S. Alpert/L. Slack/R. Walker
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
B. Brock/K. York/C. Mannion/M. Reese
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
M. Brock/A. Busche/G. Wolcomb/G. Short
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
R. Egley/B. Wilson/H. Duffy/K. Isenmann
|
|
|||
The Ursuline Academy (..) |
A. Dunne/C. Devlin/S. Stuart/R. Warren
|
|
|||
The Ursuline Academy (..) |
N. Fitzgerald/S. Lindley/L. Wetherell/C. Von Reyn
|
|
|||
The Ursuline Academy (..) |
A. Chase/R. Ward/J. Villani/C. Cardillo
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
S. Fowler/C. Hummer/C. Crawford/R. Kittredge
|
|
|||
48 | Junior Mens Novice 2x | 9 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
R. Flores/W. Wolfe
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
A. Rao/B. Kirkland
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
L. Spears/N. Caffarelli
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
J. Busche/J. Folmnsbee
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
S. Christie/B. Broussard
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
M. Owen/R. Hillman
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
D. Ramirez/A. Miles
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
B. Samuelson/D. Stiurca
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
B. Boral/B. Cruse
|
|
|||
49 | Mens Masters A-H 8+ | 1 |
|||
50 | Mens Masters C-D 1x | 5 |
|||
51 | Junior Mens Varsity 4x | 8 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
C. Morrow/A. Graves/J. Mer/W. Tai
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
E. Klintmalm/A. Himelfarb/B. Perry/J. Parrott
|
|
|||
Greenhill School Crew (..) |
C. Berg/J. Taub/B. Lacher/M. Barroso
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (..) |
B. Nace/M. Stephens/D. Kueker/N. Ghosh
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
B. Eason/C. Bowman/J. Riesenberg/J. Riesenberg
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
D. McIntosh/M. Sundel/R. MacWilliams/T. Cossey
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
N. Renaud/S. Krenek/B. Bula/T. Smith
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (..) |
R. Harris/A. Pena/E. Lu/F. Hays
|
|
|||
52 | Junior Womens Novice 2x | 10 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
C. Hatfield/S. Cooper
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
C. Fornoff/M. Norris
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
K. Salinas/D. Wagenman
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
G. Wolcomb/A. Busche
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
B. Wilson/J. Whelan
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
R. Feeler/G. Kendall
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
N. Romano/S. Elsner
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
K. Cameron/I. Ruppa
|
|
|||
The Ursuline Academy (..) |
L. Sanz/E. Pruss
|
|
|||
The Ursuline Academy (..) |
C. Ruffini/C. Velasco
|
|
|||
53 | Mens Masters E-H 1x | 9 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
J. Parnell
|
0.0 (62)
|
|||
Dallas Rowing Club (..) |
D. Sperry
|
0.0 (58)
|
|||
Dallas Rowing Club (..) |
M. Morschauser
|
0.0 (57)
|
|||
Dallas Rowing Club (..) |
J. Vorhies
|
0.0 (58)
|
|||
Fort Worth Rowing Club (..) |
L. Smith
|
0.0 (69)
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
L. Anderson
|
0.0 (55)
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
P. Cushing
|
0.0 (66)
|
|||
Texas Rowing Center (..) |
J. Maxwell
|
0.0 (57)
|
|||
Texas Rowing Center (..) |
O. OBryan
|
0.0 (57)
|
|||
54 | Junior Womens Varsity 4x | 5 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
M. Robinson/A. Godfrey/L. Healy/A. Boney
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
M. Cohen/A. Fishman/E. Collins/C. Jones
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
C. York/K. Johnson/C. Boothe/S. Laurent
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
K. Hillman/M. Day/R. Shaul/C. Gillen
|
|
|||
The Ursuline Academy (..) |
M. Wootan/J. Murray/S. Fitzpatrick/A. Schoenfeldt
|
|
|||
55 | Junior Mens Varsity 2x | 9 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
C. Morrow/S. Keller
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
J. Mer/A. Graves
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
S. Hackett/A. Himelfarb
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (..) |
E. Klintmalm/J. Parrott
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (..) |
M. Newlin/W. Browne
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
D. McIntosh/M. Sundel
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
I. Bange/T. Cossey
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
S. Krenek/N. Renaud
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (..) |
R. Harris/R. Aubrey
|
|
|||
56 | Womens Masters A-H 4+ | 2 |
|||
57 | Womens Masters A-H 2x | 6 |
|||
58 | Mens Masters D-H 4x | 2 |
|||
59 | Junior Womens 8+ | 3 |
|||
60 | Mens Masters A-B 2x | 2 |
|||
61 | Mens Masters A-H 4+ | 1 |
|||
62 | Womens Masters A-H 4x | 5 |
|||
63 | Junior Mens 8+ | 1 |
|||
64 | Junior Mixed Novice 4x | 6 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
C. Crawford/E. McKenzie/C. Winegar/M. Dring
|
|
|||
Austin Rowing Club (..) |
S. Cooper/C. Hatfield/J. Lucero/W. Wolfe
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
B. Broussard/J. Cameron/H. Duffy/R. Feeler
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
B. Kreiner/D. Loomis/J. Whelan/G. Kendall
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
N. Romano/B. Bula/S. Elsner/T. Smith
|
|
|||
Rowing Dock Juniors (..) |
K. Cameron/M. Goldstein/E. Barba/B. Boral
|
|
|||
65 | Mixed Masters A-H 2x | 6 |
|||
66 | Junior Mixed 4x | 5 |
|||
Austin Rowing Club (..) |
J. Mer/S. Brownhill/A. Wood/W. Tai
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
C. Boothe/C. Bowman/B. Eason/S. Laurent
|
|
|||
Oklahoma Association for Rowing (..) |
C. Mannion/D. Mannion/J. Riesenberg/K. York
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
D. McIntosh/M. Sundel/K. Hillman/M. Day
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (..) |
R. MacWilliams/T. Cossey/R. Shaul/C. Gillen
|
|
|||
67 | Mixed Masters A-H 8+ | 3 |
|||
68 | Mixed Masters A-H 4x | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change