City Championships
- May 4, 2008
- sprint
- Schuylkill River
- Phladelphia, PA (USA)
- Hosted By: Philadelphia Scholastic Rowing Association
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, May 4, 2008 | |||||
1 | Boys Novice 8+ | 15 |
|||
2 | Boys Freshman 8+ | 18 |
|||
3 | Boys Freshman Ltwt 8+ | 3 |
|||
4 | Boys 2nd 8+ | 9 |
|||
5 | Boys JV 8+ | 19 |
|||
6 | Boys Varsity 8+ | 9 |
|||
7 | Boys Ltwt 8+ | 9 |
|||
8 | Boys 2nd Ltwt 8+ | 2 |
|||
9 | Boys Novice 4+ | 12 |
|||
10 | Boys Freshman 4+ | 8 |
|||
11 | Boys JV 4+ | 29 |
|||
12 | Boys Varsity 4+ | 26 |
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A) |
R. Ciamaichelo/C. Egan/J. Shank/R. Eife/C. McElhenney (Cox)
|
|
|||
Camden Catholic High School Rowing Club (A) |
P. Worthington/J. Rubini/T. Goetz/A. Lehman/G. Hutchinson (Cox)
|
|
|||
Chaminade High School (A) |
V. Marchetta/R. Walsh/G. Henriquez/M. Sena/B. Babwah (Cox)
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Father Judge High School (A) |
R. Reifsnyder/C. Lutz/K. Judge/J. Mortimer/C. Mee (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
M. Oatway/T. Zaleski/G. Gerber/H. McAdams/A. Pescatore (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
C. Udren/M. Eckrich/A. Fatatis/D. Dolan/E. Schlesinger (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit Alumni (A) |
M. Mirabella/F. Agli/M. Hopp/B. Hegarty/R. Tyszka (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Moorestown Rowing Club (A) |
M. Farrell/J. Brosch/G. D'Avino/T. Farrell/Z. Call (Cox)
|
|
|||
North Jersey Rowing (A) |
C. DeNicola/C. Kozlowski/C. Wiswesser/W. Martin/S. Enders (Cox)
|
|
|||
Northeast Catholic High School (A) |
W. Palumbo/B. Ficco/S. Pastor/B. Joyce/M. Shuster (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
M. Lugg/A. Kesselman/D. Lang/K. McKnight/K. Jensen (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
P. Burd/J. Baffa/W. Nebel/C. Antaya/L. Wyrick (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
J. Cox/C. Zielinski/P. VanDeBeek/G. Greendyk/S. Leisk (Cox)
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
C. Dinger/K. Linton/S. Lucchesi/K. Calemmo/M. Smith (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
P. Lastner/M. Wong/D. Kurtz/C. Gosnell/S. Donaldson (Cox)
|
|
|||
St. Mark's HS Rowing (A) |
Z. Watson/S. Wiley/B. Fairer/R. Nieves/S. Ellis (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
B. Young/L. Mead/C. Sullivan/A. Rettig y Martin/S. McGovern (Cox)
|
|
|||
The Haverford School (A) |
R. Bickhart/M. Scheuritzel/A. Yoel/L. Cantor/H. Berkman (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
|
||||
The Lawrenceville School (A) |
T. Dethlefs/B. Salemme/N. Mihalich/W. Blodgett/T. Mcnulty (Cox)
|
|
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (B) |
H. McKeever/R. McLaughlin/A. McDonald/J. Zajdel/C. O'Sullivan (Cox)
|
|
|||
St. Mark's HS Rowing (B) |
K. Hobbs/C. Worsh/B. McAuliffe/J. Murphy/L. Vari (Cox)
|
|
|||
The Hun School (B) |
|
||||
The Lawrenceville School (B) |
L. Alam/D. Antell/E. McDavid/A. Boszhardt/Z. Williamson (Cox)
|
|
|||
13 | Boys Ltwt 4+ | 14 |
|||
14 | Boys Gig/Novice 1x | 10 |
|||
15 | Boys JV 1x | 12 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Devon Prep (A) |
G. Becker
|
|
|||
Friends' Central School (A) |
S. Green
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
E. LaMont
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
A. Paisley
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
M. Bryan
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (A) |
P. Schweitzer
|
|
|||
The Haverford School (A) |
S. Luthra
|
|
|||
Upper Dublin High School Rowing Association (A) |
M. Massey
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
G. Hilditch
|
|
|||
Roman Catholic High School (B) |
R. Angeline
|
|
|||
The Haverford School (B) |
J. Crowther
|
|
|||
16 | Boys Varsity 1x | 6 |
|||
17 | Boys Novice 4x | 12 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Malvern Preparatory School (A) |
P. Donohue/A. Somers/A. Bury/K. Quinn
|
|
|||
Montclair High School (A) |
A. Parlapiano/I. Langehough/K. Harrison/I. Vanderklein
|
|
|||
North Jersey Rowing (A) |
G. Rushton/D. Romo/P. Graham/C. Leem
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
F. Mc Colgan/P. DellaMonica/M. Lieber/P. Dehel
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (A) |
G. Anthony/I. Thompson/Z. Baron/E. Wang
|
|
|||
The Haverford School (A) |
W. Offit/J. Kahn/C. Kling/A. Rhodes
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
A. Spetsieris/M. McAvey/D. Cunningham/M. Bushnell
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
D. Schwarz/J. Buckley/A. Moore/C. Fuller
|
|
|||
Roman Catholic High School (B) |
S. Picciotti/Y. Jiang/W. Luong/D. Ha
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (B) |
W. Palmer/R. Ervin/J. Tordoff/A. Rankin
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B) |
G. Caputo/D. Fetner/S. Brown/J. Bigos
|
|
|||
18 | Boys Freshman 4x | 2 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (A) |
G. Piuleac/C. LaRouche/G. Masker/A. Ansel
|
|
|||
19 | Boys JV 4x | 9 |
|||
20 | Boys Varsity 4x | 4 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Malvern Preparatory School (A) |
M. Donohue/M. Bohs/M. Rawlings/B. Hanna
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
C. Klarich/G. Carr/G. DiSalvatore/J. Lees
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
|
||||
21 | Boys Novice 2x | 5 |
|||
22 | Boys Freshman 2x | 1 |
|||
23 | Boys JV 2x | 13 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Friends' Central School (A) |
E. Sorensen/D. Weiss
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
S. Lawler/C. Higgins
|
|
|||
Montclair High School (A) |
G. Cochran/E. Orloff
|
|
|||
North Jersey Rowing (A) |
J. Fernandez/L. Romo
|
|
|||
Northeast Catholic High School (A) |
P. Robinson/T. O'Neil
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
D. Abreu/M. Delgado
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
S. Willis/D. Giorgio
|
|
|||
The Haverford School (A) |
T. Dougherty/M. Ryan
|
|
|||
The Shipley School (A) |
C. Wedgwood/J. Ford
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
A. Szigety/C. Buesser
|
|
|||
North Jersey Rowing (B) |
J. Collins/V. Menechino
|
|
|||
The Shipley School (B) |
C. Sfedu/M. Hyman
|
|
|||
24 | Boys Varsity 2x | 11 |
|||
25 | Boys Ltwt 2x | 8 |
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
|
||||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Malvern Preparatory School (A) |
M. Benedetto/S. Stewart
|
|
|||
Montclair High School (A) |
M. Silverman/W. Kanegis
|
|
|||
North Jersey Rowing (A) |
T. Monaghan/M. Carson
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
S. Rabbitt/T. Zachwieja
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
J. Brady/C. Mills
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
D. Matasic/B. Doughty
|
|
|||
26 | Girls Novice 8+ | 14 |
|||
27 | Girls Freshman 8+ | 15 |
|||
28 | Girls Freshman Ltwt 8+ | 1 |
|||
29 | Girls 2nd 8+ | 8 |
|||
30 | Girls JV 8+ | 14 |
|||
31 | Girls Varsity 8+ | 9 |
|||
32 | Girls Ltwt 8+ | 7 |
|||
33 | Girls 2nd Ltwt 8+ | 0 |
|||
34 | Girls Novice 4+ | 15 |
|||
35 | Girls Freshman 4+ | 5 |
|||
36 | Girls JV 4+ | 24 |
|||
37 | Girls Varsity 4+ | 21 |
|||
38 | Girls Ltwt 4+ | 15 |
|||
39 | Girls Gig/Novice 1x | 4 |
|||
40 | Girls JV 1x | 0 |
|||
41 | Girls Varsity 1x | 6 |
|||
Baldwin School Crew (A) |
S. Neal
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
A. Couwenhoven
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Germantown Academy Crew Club (A) |
A. Rutkosky
|
|
|||
Upper Darby High School (A) |
A. Mulholland
|
|
|||
Upper Dublin High School Rowing Association (A) |
M. Cusack
|
|
|||
42 | Girls Novice 4x | 7 |
|||
Academy of Notre Dame De Namur (A) |
A. Lastner/E. Gallagher/J. Wagner/E. Rubino
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Montclair High School (A) |
C. Adams/M. Clayman/M. Korn Castrigno/T. Harris
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
H. Wodenshek/K. Citti/K. Fenzel/K. Kornhaber
|
|
|||
Montclair High School (B) |
C. Flores/K. Montgomery/A. Isenberg/E. Oelbaum
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B) |
J. Burnside/M. Baltzer/S. Carson/K. Flood
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (C) |
L. Cronk/J. Di Costa/K. Cirillo/N. Chiaramonte
|
|
|||
43 | Girls Freshman 4x | 4 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
S. Price/J. PINCUS/E. Gerardi/M. Connor
|
|
|||
Springside School (A) |
T. Apostolico/M. Harrison/R. Donahue/S. Soto-Reyes
|
|
|||
Springside School (B) |
V. Walsh/T. Bissell/R. Lefco/R. Chasar
|
|
|||
44 | Girls JV 4x | 14 |
|||
45 | Girls Varsity 4x | 9 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Montclair High School (A) |
Y. Zamora/H. Maddrey/K. Lane/M. Gutman
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
A. Nathanson/S. Pearlman/C. Pratt/J. Conte
|
|
|||
Springside School (A) |
C. Chisholm/A. Bross/L. Rice/H. Bailey
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
|
||||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
C. Gorman/M. McCrudden/N. McCrudden/T. Mather
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
|
||||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B) |
L. Grilli/J. Foong/E. Burley/S. Vehra
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (C) |
A. Morris/J. Watson/S. Lavin/S. Wodenshek
|
|
|||
46 | Girls Novice 2x | 3 |
|||
47 | Girls Freshman 2x | 2 |
|||
48 | Girls JV 2x | 7 |
|||
Academy of Notre Dame De Namur (A) |
E. Haggerty/K. Acker
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
|
||||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
E. Rosenblum/R. Bustamante
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
L. Watkins/K. Rauscher
|
|
|||
West Chester East High School (A) |
E. Close/L. Rosen
|
|
|||
Academy of Notre Dame De Namur (B) |
P. Viola/K. Ruth
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
|
||||
49 | Girls Varsity 2x | 7 |
|||
50 | Girls Ltwt 2x | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change