New York State Scholastic Championships

  • Hosted By Saratoga Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 11, 2008
1 9:22 AM Boys Sr 1x
14
2 9:38 AM Girls Sr1x
8
3 9:46 AM Boys Ltwt 2x
9
4 9:54 AM Girls Ltwt 2x
9
5 10:02 AM Boys Jr 2x
9
6 10:10 AM Girls Jr 2x
4
7 10:18 AM Boys Jr 4x
5
8 10:26 AM Girls Jr 4x
7
9 10:34 AM Girls Novice 4
19
10 10:42 AM Boys Novice 4
24
11 10:50 AM Girls Novice 8
29
12 10:58 AM Boys Novice 8
28
13 11:06 AM Girls Freshman 4
8
14 11:14 AM Boys Freshman 4
7
11:22 AM Lunch
16 12:16 PM Girls Freshman 8
13
17 12:24 PM Boys Freshman 8
14
18 12:32 PM Girls 2nd 8
11
19 12:48 PM Boys 2nd 8
8
20 1:04 PM Girls Ltwt 4
20
21 1:20 PM Boys Ltwt 4
14
22 1:36 PM Girls Ltwt 8
6
23 1:44 PM Boys Ltwt 8
11
24 1:52 PM Girls Jr 4
18
25 2:00 PM Boys Jr 4
22
26 2:08 PM Girls Jr 8
16
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
J. Smyth/K. Guerra/K. Boniello/R. Yoanidis/K. Linkstrom/J. Remsburger/K. McKeon/E. Lukaitis/A. Betros (Cox)
 
    Baldwinsville Crew Team (A)
 
    Bay Shore High School (A)
J. Ferraro/O. Liu/J. McCormick/K. Valerio/A. Kashgar/F. Fabio/M. Traynor/M. Knapp/A. Atkins (Cox)
 
    Bethlehem High School (A)
K. Kite/S. Gannon/M. Morrell/L. Helmer/E. Johnston/A. Dugan/E. Delaney/C. Royal/A. Bierman (Cox)
 
    Buffalo Seminary (A)
J. Desiderio/K. Desiderio/K. Lipke/K. Olszowy/M. Gacioch/A. Shine/A. Ruh/J. Sanders/M. Moslow (Cox)
 
    Cold Spring Harbor Rowing Association (A)
L. O'Connell/C. Melgarejo/R. LIbretti/R. Gold/T. Gibbons/G. Maire/Y. Bendris/M. Simon/J. Walsdorf (Cox)
 
    F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A)
 
    Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (A)
C. Kohler/V. Steigerwald/K. Clark/T. Ehrich/M. McHale/J. Riccio/K. O'Neill/K. Mason/L. Dye (Cox)
 
    Guilderland Crew (A)
T. LaDu/N. Wall/A. Schwartz/J. Fremante/S. Cooper/M. Bauer/K. Ranalli/M. Noonan/S. Rho (Cox)
 
    Liverpool High School Crew (A)
S. Gullotto/L. Dlugolecki/S. Burns/S. Sherwood/N. Killius/E. Isbell/L. Akin/J. Oyer/S. Sciarinno (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
E. Keller/L. Benz/B. Sulenski/S. Symonds/S. Castle/M. Denninger/E. Hrichak/T. Feeney/L. Peartree (Cox)
 
    Scotia-Glenville Rowing (A)
t. bulson/m. maloney/p. jones/c. allen/r. Szumowski/J. Vanderpoel/c. neuberger/a. cavoli/k. barner (Cox)
 
    Spackenkill Rowing Club (A)
R. Jones/K. Andreini/C. Beach/M. Nizza/H. Long/D. Albertson/N. Brunetti/H. Ullinger/A. Stevens (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
 
    Baldwinsville Crew Team (B)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
C. Micca/M. Siler/C. Kreckel/H. Khalil/C. Nemecheck/M. Oldfield/M. Lucco/K. Barnes/E. Chisolm (Cox)
 
27 2:16 PM Boys Jr 8
12
28 2:24 PM Boys Sr 2x
11
29 2:40 PM Girls Sr 2x
8
30 2:56 PM Boys Sr 4x
7
31 3:04 PM Girls Sr 4x
5
32 3:12 PM Girls Sr 4
28
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
R. Buchanan/k. Maier/J. Heroux/H. Solomon/A. Accardi (Cox)
 
    Baldwinsville Crew Team (A)
 
    Bay Shore High School (A)
K. Boccio/A. Brown/M. Hoffman/J. Loehle/R. McAllister (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
L. Chockalingam/E. Francis/L. Varon/A. Nguyen/M. Taylor (Cox)
 
    Buffalo Seminary (A)
H. Epes/K. Friedman/S. Grace/C. Yeksigian/C. Hayden (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
P. Benevento/B. Montgomery/S. Lynch/S. Celi/C. Forney (Cox)
 
    F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Guilderland Crew (A)
J. Berkowitz/T. Martin/C. Malaty/S. Leonard/K. Schulke (Cox)
 
    James I. O'Neill H.S. Crew (A)
C. Swansen/K. Mucke/K. Hendricks/D. Mc dermott/N. Morales (Cox)
 
    Kingston High School Crew (A)
A. Newman/L. Pesko/M. Miller/D. Bassani/K. Bovee (Cox)
 
    Liverpool High School Crew (A)
A. Dwyer/C. Contos/E. Clonan/B. Lathrop/J. Bailer (Cox)
 
    Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A)
K. Kesting/S. L'Estrange/C. Incorvaia/H. Manley/K. Sciba (Cox)
 
    Nardin Academy Crew (A)
L. Courtney/M. Flemming/G. Fenzl/J. Werbitsky/J. Kloc (Cox)
 
    Newburgh Free Academy Crew Team (A)
A. Tamas/J. Irwin/H. VanHausen/H. Seaton/K. Way (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
M. Mills/N. Smith/L. Pollack/K. VanSice/H. Ansaldi (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
 
    Poughkeepsie High School (A)
T. Schneck/O. Garrity/G. Frisenda/T. Wilks/R. Hoover (Cox)
 
    Rhinebeck Crew (A)
P. Kufner/L. Aber/L. Drew/M. Lancto/H. Traudt (Cox)
 
    Row New York (A)
 
    Schenectady Rowing Club (A)
M. Fitzmaurice/J. Herbert/S. Wells/C. Szymanoski/T. Stinebrickner (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    Spackenkill Rowing Club (A)
L. Marble/S. Heller/S. Pond/A. Kautz/B. DiMarco (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
 
    Wappingers Crew Club (A)
B. Woeckener/E. O'Neill/K. Kranz/S. Stangl/M. Walker (Cox)
 
    Warwick High School (A)
D. Armer/R. Van Der Jagt/J. Phelan/C. Krasinski/T. Milano (Cox)
 
    Row New York (B)
 
33 3:28 PM Boys Sr 4
33
34 3:44 PM Girls Sr 8
18
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
C. Taylor/J. Heyer/R. Rayter/M. Russo/C. Kaiser/A. Klein/E. Rayter/I. Majumdar/M. Asher (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
E. Lalley/E. Bondra/C. Madsen/C. Jurka/S. Smith/A. Mitchell/P. Clark/K. Durnford/L. Froneck (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
A. Delfuoco/A. Barclay/A. Noreault/K. Mooney/S. Jackson/B. Scott/M. VanScoter/M. Thomas/A. Armstrong (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
 
    Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (A)
L. Hagues/A. Pomfrey/R. Lee/M. Gadsden/E. Patrick/R. D'Hollander/C. Germain/A. Zamelis/B. Susko (Cox)
 
    Guilderland Crew (A)
L. Elling/S. Friedman/E. Ronkese/A. Criscone/R. Greenhouse/M. Davis/M. Esler/J. Abbruzzese/D. Starkman (Cox)
 
    Liverpool High School Crew (A)
M. Garvey/L. Hadlock/A. Winzens/K. Brotherhood/S. Coffey/A. Budynas/E. Chetwin/J. Swieck/L. Crosby (Cox)
 
    Newburgh Free Academy Crew Team (A)
R. Cerchiara/S. Carton/C. Graci/D. Resch/A. Courtney/A. Meyer/K. Leggett/B. Seaton/S. Teran (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
S. Grifferty/B. Prescott/L. Cutting/H. Sive/A. Barmash/S. Corderman/E. DeBlock/J. Lohre/A. Nathan (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Bennett/C. Morel/S. LaGumina/C. McGonigle/G. Curcio/C. Biaggi/M. Scollan/J. Cacace/K. Colabella (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Torres/C. Schufelt/K. Russell/M. Buemer/R. Conway/S. Craig/A. ODonnell/C. Herzlinger/E. Krison (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
J. Johnson/M. Speer/C. Banfield/A. Graff/S. Stock/L. Hughes/E. Dollar/G. Long/S. Das (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    Wappingers Crew Club (A)
H. Knox/A. Paszel/J. van den Bergh/H. Smith/J. Mannion/S. Ruvo/S. Mayer/A. Knickerbocker/L. Bednarczuk (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
S. Giancola/F. McGuire/L. Keane/K. Solowski/K. Kean/C. Kazmierczak/R. Hirschbeck/D. Carlino/A. Todd (Cox)
 
35 4:00 PM Boys Sr 8
13
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change